Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Άραγε ο μέσος όρος του Ελληνικού πληθυσμού πόσο να είναι; Εννοώ επισκέψεις σε χώρες του εξωτερικού.
Θα ειναι η αχρηστη πληροφορια της ημερας αφου οσοι πανε 10 ταξιδια τον χρονο και οσοι πανε 0 ταξιδια τον χρονο δεν θα μοιραζονται την εμπειρια των 5 ταξιδιων ετησιως κατα μ.ο.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Άραγε ο μέσος όρος του Ελληνικού πληθυσμού πόσο να είναι; Εννοώ επισκέψεις σε χώρες του εξωτερικού.
Βάσει οικονομικών αλλά κυρίως νοοτροπίας ο αριθμός λογικά είναι μονοψήφιος. Οι χώρες του εξωτερικού δηλαδή που βλεπει ο μέσος Έλληνας στη ζωή του.
Η νεολαία αρχίζει να το αλλάζει με το Erasmus,τη γλωσσομάθεια κ την εξοικείωση με το ίντερνετ, εγω θεωρώ πάντων ότι θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε μια τέτοια έρευνα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θα ειναι η αχρηστη πληροφορια της ημερας αφου οσοι πανε 10 ταξιδια τον χρονο και οσοι πανε 0 ταξιδια τον χρονο δεν θα μοιραζονται την εμπειρια των 5 ταξιδιων ετησιως κατα μ.ο.

Έτσι είναι εγώ κι ο Yorgos μέσο όρο έχουμε κάνει πολλά ταξίδια. Παντού έχουμε πάει. Μην ζηλεύεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Βάσει οικονομικών αλλά κυρίως νοοτροπίας ο αριθμός λογικά είναι μονοψήφιος. Οι χώρες του εξωτερικού δηλαδή που βλεπει ο μέσος Έλληνας στη ζωή του.
Η νεολαία αρχίζει να το αλλάζει με το Erasmus,τη γλωσσομάθεια κ την εξοικείωση με το ίντερνετ, εγω θεωρώ πάντων ότι θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε μια τέτοια έρευνα.
Εγω που εχω παει 12 φορες Ιταλια και 10 Αγγλια σε διαφορετικες περιοχες εννοειται θα θεωρηθω οτι εχω δει "λιγα".
Ειπαμε, θα ειναι η αχρηστη πληροφορια γιατι δεν οδηγει σε κανενα συμπερασμα.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Βάσει οικονομικών αλλά κυρίως νοοτροπίας ο αριθμός λογικά είναι μονοψήφιος. Οι χώρες του εξωτερικού δηλαδή που βλεπει ο μέσος Έλληνας στη ζωή του.
Η νεολαία αρχίζει να το αλλάζει με το Erasmus,τη γλωσσομάθεια κ την εξοικείωση με το ίντερνετ, εγω θεωρώ πάντων ότι θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε μια τέτοια έρευνα.
Έτσι είναι, εξ άλλου τα ταξίδια είναι πιο προσιτα κα να σημειώσω πως εγώ ταξίδεψα εξωτερικό (Βαλκάνια) στα 19 μου. Ο γιος μου στα 11 (Γαλλία) και ο εγγονός μου 5 μηνών (!) Ελβετία!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άραγε ο μέσος όρος του Ελληνικού πληθυσμού πόσο να είναι; Εννοώ επισκέψεις σε χώρες του εξωτερικού.
Μετρώντας και την Ελλάδα, πιστεύω ότι ο Μ.Ο. θα είναι κάτω από το 2 (δηλαδή ότι οι περισσότεροι δεν έχουν βγει ποτέ εκτός συνόρων).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μετρώντας και την Ελλάδα, πιστεύω ότι ο Μ.Ο. θα είναι κάτω από το 2 (δηλαδή ότι οι περισσότεροι δεν έχουν βγει ποτέ εκτός συνόρων).
Δεν το πιστευω. Η Θρακη παει Τουρκια για ψωνια, η Μακεδονια στη Βουλγαρια για βενζινη και στα Σκοπια για φθηνα σφραγισματα και καζινο, τα Δωδεκανησα απεναντι στα τουρκικα παραλια για παζαρια. Ολα αυτα σε τακτικη βαση.
Επιπλεον απιστευτο brain drain απο πολεις της επαρχιας για δουλεια στο εξωτερικο, ε δεν θα πανε καπου καπου οι γονεις κι οι φιλοι να τους βλεπουν?
Απορω γιατι συνδυαζετε την εξοδο απο τη χωρα με διακοπες. Για μεγαλο μερος του πληθυσμου ειναι πρακτικη αναγκη.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ειπαμε, θα ειναι η αχρηστη πληροφορια γιατι δεν οδηγει σε κανενα συμπερασμα.
Μέσος όρος είναι αυτό ακριβώς που υποδηλώνει. Δεν εξετάζει αν βγαίνεις για καφέ, ψώνια ή για να δεις το μπατζανάκη σου που μετανάστευσε.
Κρίνοντας από τον εργασιακό και το φιλικό μου κύκλο (εκτός τραβελστόρις) τείνω να συμφωνήσω με τον @taver πως ο αριθμός θα ήταν κάτω από το 5.
Σε ορίζοντα δεκαετίας για παράδειγμα σε πόσες χώρες ταξίδεψαν οι 'Ελληνες και ιδανικά πόσο μεταβλήθηκε αυτό σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία.

'Αντε όλο άχρηστα Polls για την εκλογική πρόθεση μας σερβίρουν, αν ήμουν ακόμη στη σχολή μου (Τουριστικά) θα έπρηζα τους καθηγητές μου να βάλουν ανάλογο θέμα για εργασία :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μέσος όρος είναι αυτό ακριβώς που υποδηλώνει. Δεν εξετάζει αν βγαίνεις για καφέ, ψώνια ή για να δεις το μπατζανάκη σου που μετανάστευσε.
Κρίνοντας από τον εργασιακό και το φιλικό μου κύκλο (εκτός τραβελστόρις) τείνω να συμφωνήσω με τον @taver πως ο αριθμός θα ήταν κάτω από το 5.
Σε ορίζοντα δεκαετίας για παράδειγμα σε πόσες χώρες ταξίδεψαν οι 'Ελληνες και ιδανικά πόσο μεταβλήθηκε αυτό σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία.

'Αντε όλο άχρηστα Polls για την εκλογική πρόθεση μας σερβίρουν, αν ήμουν ακόμη στη σχολή μου (Τουριστικά) θα έπρηζα τους καθηγητές μου να βάλουν ανάλογο θέμα για εργασία :)
Ο @taver ειπε κατω απο 2, οχι 5, και εκει δεν συμφωνησα κρινοντας απο τη μη αθηναικη εμπειρια μου. Η διαφορα μεταξυ 1,5 και 5 ειναι 3πλασια. Φυσικα και οι ανω της Λαρισας μπαινοβγαινουν βαλκανια για πλακα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ο @taver ειπε κατω απο 2, οχι 5, και εκει δεν συμφωνησα κρινοντας απο τη μη αθηναικη εμπειρια μου. Η διαφορα μεταξυ 1,5 και 5 ειναι 3πλασια. Φυσικα και οι ανω της Λαρισας μπαινοβγαινουν βαλκανια για πλακα.
Ναι βρε δε λέω πόσο συχνά. Σε πόσες χώρες είπα! Και γω έχω πάει 40 φορές Βουλγαρία αλλά 1 χώρα πιάνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ναι βρε δε λέω πόσο συχνά. Σε πόσες χώρες είπα! Και γω έχω πάει 40 φορές Βουλγαρία αλλά 1 χώρα πιάνεται.
Διαβασα "ο αριθμος θα ηταν κατω απο 5", αυτο γραφεις. Και απαντησα στο κατω απο 2 χωρες παντα. Στο κατω απο 5 συμφωνω κι εγω, αλλα δεν ειπε αυτο ο @taver , ειναι το 3πλασιο.
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
*oφ τόπικ αλὲρτ*

Δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι οφειλεται στην καταργηση (μεγιστου ποσοστού) αυτονομίας της βορείου Ιρλανδίας (στις αρχές των σεβεντις με τα τράμπλς) αλλά ενώ στις εμοτικονσημαιούλες περιέχονται (εκτος των τριών μπάνικων) αι νησοι της μάγχης, η νήσος του μάν, το γιβραλτάρ, η (εστω καταργηθείσα) σημαία της ΒΙ δεν υπάρχει.

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 🇬🇬 🇯🇪 🇮🇲 🇬🇮



aaaaaaaaaaaaa.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom