Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γύρω στις 12 και για μένα αλλά κι εμένα οι προτεραιότητες μου είναι διαφορετικές, πχ με ενδιαφέρουν κυρίως τα unesco herritage sites και τα μουσεία. Πχ έχω πάει τρεις φορές Ιταλία, 2 Αγγλία, 2 Γαλλία αλλά δεν έχω πάει Πομπηία, road trip στη Νότιο Γαλλία κ.α που είναι στα άμεσα σχέδια μου. Για μένα η Ευρώπη έχει πολύ ψωμί ακόμα και μετά την εμπειρία μου με τις αδιάφορες πολιτιστικά Μαλδίβες και Ντουμπάι, έχω μπει στο τριπάκι των unesco sites. Ταξιδέψτε όπου νομίζεται ότι θα περάσετε καλά, όπως το εννοεί ο καθένας αυτό, και μην ασχολείστε με νούμερα.
Υ.Γ. Παρόλα αυτά θαύμασα τα μεγαθήρια του travelstories και πραγματικά τους ζηλεύω. Πάντα τέτοια. Καλά ταξίδια σε όλους.
 

Lemon pie

New Member
Μηνύματα
2
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Γύρω στις 12 και για μένα αλλά κι εμένα οι προτεραιότητες μου είναι διαφορετικές, πχ με ενδιαφέρουν κυρίως τα unesco herritage sites και τα μουσεία. Πχ έχω πάει τρεις φορές Ιταλία, 2 Αγγλία, 2 Γαλλία αλλά δεν έχω πάει Πομπηία, road trip στη Νότιο Γαλλία κ.α που είναι στα άμεσα σχέδια μου. Για μένα η Ευρώπη έχει πολύ ψωμί ακόμα και μετά την εμπειρία μου με τις αδιάφορες πολιτιστικά Μαλδίβες και Ντουμπάι, έχω μπει στο τριπάκι των unesco sites. Ταξιδέψτε όπου νομίζεται ότι θα περάσετε καλά, όπως το εννοεί ο καθένας αυτό, και μην ασχολείστε με νούμερα.
Υ.Γ. Παρόλα αυτά θαύμασα τα μεγαθήρια του travelstories και πραγματικά τους ζηλεύω. Πάντα τέτοια. Καλά ταξίδια σε όλους.
Πομπηία να πας , αξίζει αλλά οπωσδήποτε με ξεναγό . Είχα πάει το 2001 και το συστήνω . Όσο για τη Νότια Γαλλία , πολύ ωραίο ταξίδι και να πας . Σε κάποια μέρη όπως είναι το Σεν-Τροπέ ή οι Κάννες , ωραία ήταν αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα . Μείναμε Νίκαια , πήγαμε μονοήμερη στο Μονακό που είναι κοντά . Ξεναγηθήκαμε στο παλάτι του Ρενιέ (τότε ζούσε) σε κάποιες αίθουσες , είχε αίγλη και ήταν όμορφα , επίσης , στον καθεδρικό που είδαμε και τον τάφο της Γκρέις Κέλυ . Είναι μικρό το Μονακό και το γυρίζεις γρήγορα . Να πας στο καζίνο , θα δεις υπερπολυτελή αυτοκίνητα και πανάκριβα κοσμηματοπωλεία . Στο ωκεανογραφικό δεν πήγα . Θυμάμαι πήγαμε και Μασσαλία . Πάντως θα πω αυτό και μη με πάρετε με τις πέτρες . Πήγα Αύγουστο πριν από αρκετά χρόνια και αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση είναι πως είχε έντονη τη μυρωδιά ούρων , προφανώς από τα κατοικίδια που έβγαζαν βόλτα και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι οι περισσότεροι κρατούσαν ζευγάρι . Τι έφταιγαν τα σκυλάκια ... Στο Σεν-Τροπέ και στις Κάννες το θυμάμαι πολύ έντονα αυτό . Ομολογώ ότι η Ιταλία , από Πομπηία και προς βορρά μου άρεσε πολύ περισσότερο .
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Σκωτία. Αγγλία και Γιβραλτάρ στο Ηνωμένο Βασίλειο (μόνιμη κατοικία εδώ και 6 χρόνια), Ελλάδα, Κύπρο, Ιρλανδία, Πολωνία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Σινγκαπούρη, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Γαλλία, Βατικανό, Κάτω Χώρες, Ισπανία, Δανία, Ρωσία, Γαλλία, Εσθονία, Ινδονησία, Φινλανδία και Ουγγαρία.

Σύνολο: 22

Μετράω δύο επισκέψεις σε Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία και Ολλανδία σε διαφορετικές περιοχές και τέσσερις στην Ισπανία. Είμαι λίγο κουρασμένος από την Ευρώπη, θέλω να ανοιχτώ σε Λατινική Αμερική αλλά μας τα χάλασε η COVID.
 
Last edited:

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Αν πας μόνο σε κάποιο αεροδρόμιο μιας χώρας για transit θεωρείται ότι την επισκέφτηκες ή όχι; :p
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν, αποφάσισα πως δε θα βάλω το Βατικανό, οπότε 23! Μ. Βρετανία, Γερμανία, Βέλγιο, Σουηδία, Δανία, Τουρκία, Γαλλία, Ιταλία, Ισραήλ, Τσεχία, Η.Π.Α., Ισπανία, Ουγγαρία, Αίγυπτο, Ολλανδία, Μαρόκο, Πορτογαλία, Μεξικό, Αυστρία, Λιθουανία, Ινδία, Λουξεμβούργο, Πολωνία. :) Όπως δήλωσαν και πολλοί άλλοι,αρκετά ταξίδια επαναλαμβάνονται στους ίδιους προορισμούς, είτε για επαγγελματικούς είτε για προσωπικούς λόγους είτε γιατί απλώς υπάρχει αδυναμία.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αν πας μόνο σε κάποιο αεροδρόμιο μιας χώρας για transit θεωρείται ότι την επισκέφτηκες ή όχι; :p
Μπορείς επισης να βάλεις χωρες τις πρεσβείες των οποιων εχεις επισκεφτει😁😁. Τυπικα θεωρειται ξενο εδαφος...
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Λίγες αλλά σε κάποιες πολλές φορες:Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αυστρία, Τσεχία, Μεγάλη Βρετανία, Κουβα, Δομινικανή Δημοκρατία.
Δεν μετράω τα transit στη Μόσχα, και έναν καφέ στην Ελβετία πηγαίνοντας στο Παρίσι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καιρός για ένα update....

Αν μετρήσουμε αυστηρά και μόνο τις χώρες μέλη του ΟΗΕ έχω ως σήμερα ταξιδέψει σε 86 (σε παρένθεση ο αριθμός των επισκέψεων σε κάθε μια):
Ευρώπη (45 χώρες): Ελλάδα και Πορτογαλία (3), Ισπανία (8), Ανδόρρα, Γαλλία (43), Μονακό (2), Ιρλανδία (2), Ηνωμένο Βασίλειο (34), Νορβηγία, Ισλανδία, Δανία (3), Σουηδία (3), Κάτω χώρες (9), Βέλγιο (7), Λουξεμβούργο (2), Γερμανία (36), Ελβετία (12), Λιχτενστάιν, Αυστρία (10), Ιταλία (12), Σαν Μαρίνο, Μάλτα, Πολωνία (4), Τσεχία (4), Σλοβακία (3), Ουγγαρία (3), Σλοβενία, Κροατία (2), Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Μαυροβούνιο, Αλβανία (2), Σερβία (2), Βόρεια Μακεδονία (2), Βουλγαρία (4), Ρουμανία (2), Μολδαβία, Ουκρανία (2), Λευκορωσία, Λιθουανία (2), Λεττονία, Εσθονία (2), Φινλανδία, Ρωσία (4), Τουρκία (12), Κύπρος.

Αφρική (2 χώρες): Αίγυπτος (2), Τυνησία.

Αμερική (7 χώρες): ΗΠΑ (6), Καναδάς, Βραζιλία (2), Αργεντινή, Ουρουγουάη, Χιλή, Βολιβία.

Ωκεανία (1 χώρα): Αυστραλία (2).

Ασία (31 χώρες): Λίβανος, Ισραήλ (2), Ιορδανία, Κουβέιτ, Μπαχρέιν, Κατάρ, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ομάν, Γεωργία (2), Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Ιράν, Καζακστάν, Ουζμπεκιστάν, Τουρκμενιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Μπουτάν, Κίνα (5), Βόρεια Κορέα (2), Νότια Κορέα, Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ (3), Μαλαισία, Μπρουνέι, Σιγκαπούρη (2), Ινδονησία, Φιλιππίνες

Αλλά αν μετρήσουμε κάθε μέρος με ειδικό συνοριακό καθεστώς (που θέλει δηλαδή ειδικούς ελέγχους, που αλλάζουν οι κρατικές αρχές που σε ελέγχουν ή που έχει ριζικές διαφορές στο ποιος επιτρέπεται να πάει και ποιος όχι), αλλά και τις χώρες που για πολιτικούς ή άλλους λόγους δεν είναι μέλη του ΟΗΕ, έχω ταξιδέψει επίσης και στα: Νησιά Φερόε, Νησιά Σβάλμπαρντ, Υπερδνειστερία, Βατικανό, Σερβική Βοσνία, Βόρεια Κύπρος (κατεχόμενη), Νησί του Πάσχα, Παλαιστίνη, Χονγκ Κόνγκ, Μακάο, Ταιβάν, Θιβέτ, Σκωτία, Ουαλία. Από 0 ως 14 χώρες δηλαδή, αναλόγως τι μετράει και τι όχι ως χώρα για τον καθένα, που με φτάνουν στις 86 ως 100 χώρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.013
Μετρησα κι εγω φορες. Με φθινουσα σειρα:

Ηνωμενο Βασιλειο 11
Ιταλια 10
Γαλλια 4
Ισπανια 3
Τουρκια 3
Βελγιο 3
Πολωνια 3
Ολλανδια 2
Αυστρια 2
Ρουμανια 2
Μαλτα 2
Πορτογαλια 2
Λετονια 2
Λιθουανια 1
Εσθονια 1
Δανια 1
Γερμανια 1
Βορεια Μακεδονια 1
Σλοβακια 1
Βουλγαρια 1
Ιρλανδια 1
Βατικανο 1
Ελβετια 1
Τσεχια 1
Σουηδια 1
Σερβια 1
Ουγγαρια 1
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αν πας μόνο σε κάποιο αεροδρόμιο μιας χώρας για transit θεωρείται ότι την επισκέφτηκες ή όχι; :p
Ε, νομίζω με τίποτα δεν μετράει.

Μην το κάνεις σαν κάτι φίλους που επειδή είχα περάσει κάποια transit από Ολλανδία στα ταξίδια μου στη Λατινική Αμερική, μου έλεγαν "αφού έχεις πάει και Ολλανδία, καλέ γιατί δεν το μετράς;"

Σαφώς και δεν το μετρούσα. Πέρασαν τα χρόνια, ήρθε η σειρά της Ολλανδίας, πήγα, την είδα όπως έπρεπε αφιερώνοντας χρόνο σε διαφορετικές πόλεις και κωμοπόλεις της χώρας και τώρα πια ναι, είναι στη λίστα.

Όταν πέρναγα transit, ούτε αναμνηστικά δεν έπαιρνα.:lol: Ήθελα να τα πάρω όταν πια έχω πράγματι επισκεφτεί την χώρα και να παραπέμπουν σε πραγματικές αναμνήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom