Σιγκαπούρη ή Μπαγκονγκ???

pbeth

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Γεια σε ολους.
Έχουμε αποφασίσει να παμε γαμήλιο ταξίδι το Σεπτέμβρη στο Σαμούι και να το συνδιάσουμε με Μπαγκόνγκ ή με Σιγκαπούρη!!!!
Ο προβληματισμός μας είναι σε πιο από τα δύο!!!
Έχουμε ακούσει και για τα δυο τα καλύτερα. Εχω διαβάσει και στο forum και για τις δυο πόλεις... Θα ήθελα και την βοήθεια των ειδικών για να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου!!!
Μπράβο για άλλη μια φορά για το καταπληκτικό forum. Είμαι σίγουρος ότι έχετε βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο.

ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

Buenosmitsos

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Kωνσταντινουπολη
Καταρχην να ζησετε!

Δεν εχω παει Μπαγκονγκ και δεν ξερω.

Την Σιγκαπουρη ομως την συνιστω ανεπιφυλαχτα!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Εχω παει και στα δυο και θα ελεγα πως μια που θα πατε Ταυλανδη ουτως η αλλως, να πατε Σιγκαπουρη να δειτε τη διαφορα που υπαρχει!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν θές αποστείρωση,ακρίβεια,λουστρα,καλοφτιαγμένους και κουρεμένους κήπους,ε! τότε ειναι η Σιγκαπούρη..
Αν πάλι θέλεις φτηνεια,γνησιότητα,γρουσουζίτσα,original αξιοθέατα, βαβούρα,γνήσιες γειτονιές και χαμογελαστούς τράβα bkk!
προσωπικά προτιμώ την βαβουριάρικη bangong!
Δεν μου αρέσει σε κοτζάμ ασία να αναπνέω και να νιώθω γύρω μου τον δυτικό πολιτισμό!
 

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μιας και αναφέρθηκε το Σαμούι,γνωρίζει κανένας να μας πει αν το ελληνικό δίπλωμα μας καλύπτει για την ενοικίαση αυτοκινήτου;Αναφέρομαι σε περίπτωση που γίνει ατύχημα(μακριά από όλους μας)!:shock:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Σιγκαπούρη είναι πεντακάθαρη, ασφαλέστατη, ακριβούτσικη, τελείως ψεύτικη και μάλλον αποστειρωμένη, άνετη ενώ από ιστορία είναι υπό του μηδενός.

Η Μπανγκόκ είναι βρώμικη, φασαριόζικη, με πολλές αυθεντικές εικόνες στους δρόμους της, χαώδης, με κακές συγκοινωνίες και με αξιοθέατα που τείνουν πιο πολύ στον πολιτισμό και την παράδοση και λιγότερο στο λούνα παρκ και τα ψώνια. Διαλέγετε και παίρνετε, γούστα είναι αυτά.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το ευχαριστώ δώθηκε κατά λάθος.
Οσο για την ερώτηση, επειδή στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλμος, η απάντηση είναι μία BKK
 

pbeth

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Το ευχαριστώ δώθηκε κατά λάθος.
Οσο για την ερώτηση, επειδή στους τυφλούς κυριαρχεί ο μονόφθαλμος, η απάντηση είναι μία BKK
Τωρα δεν το έδωσα το ευχαριστώ κατα λάθος!!!!
Φαίνεσαι πολύ αποφασιστικός και κατασταλλαγμένος για την bkk!!!!
Γιατί? Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο.....
 

pbeth

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Εχω παει και στα δυο και θα ελεγα πως μια που θα πατε Ταυλανδη ουτως η αλλως, να πατε Σιγκαπουρη να δειτε τη διαφορα που υπαρχει!
Το χρώμα και την εικόνα της bkk θα μπορέσουμε να τα δουμε στα Σαμούι ή τα Σαμούι έχουν δικό τους χρώμα και διαφέρουν από την bkk?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το χρώμα και την εικόνα της bkk θα μπορέσουμε να τα δουμε στα Σαμούι ή τα Σαμούι έχουν δικό τους χρώμα και διαφέρουν από την bkk?
όσο διαφερει η Αθήνα απο ένα ελληνικο νησι
ή η Μαδριτη απο την Ιμπιζα
και γενικα μια πρωτευουσα απο ενα νησακι ....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τωρα δεν το έδωσα το ευχαριστώ κατα λάθος!!!!
Φαίνεσαι πολύ αποφασιστικός και κατασταλλαγμένος για την bkk!!!!
Γιατί? Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο.....
Στην Σιγκαπούρη το πιθανόν να βαρεθείς στα πρώτα 60 λεπτά. Στην Bkk θα σου πάρει περισσότερο χρόνο.
Στην Σιγκαπούρη ΟΛΑ είναι φτιαχτά και τεχνητά. Στην Bkk οχι
Στην Σιγκαπούρη τα "αξιοθέατα" που έχει τα γυρνάς σε λίγες ώρες, στην Bkk χρειάζεσαι 2-3 ημέρες.
Στην Σιγκαπούρη έχεις την αίσθηση ότι μπήκες σε μπουκάλι με οξυζενέ. Για παράδειγμα υπάρχουν ταμπέλες στα πάρκα που λένε ".... μην παίζεις μπάλα, μην βγάζεις βόλτα τον σκύλο, μην κανεις πικ νικ, μην περαπατάς στο γκαζόν, μην, μην μην. Στην Bkk οι απαγορεύεσεις και τα μην είναι ελάχιστα
Στην Σιγκαπούρη οι άνθρωποι είναι "μετρημένοι". Στην Βκκ τρελούτσικοι.
Επιπροσθέτως στην Σιγκαπούρη απαγορεύεται η τσίχλα, στην Βκκ ... επιβάλεται...... :D
Στην Bkk υπάρχει η φοβερή Pat Pong, στην Σιγκαπούρη το μόνο που υπάρχει είναι η τεχνητή καθόλα νήσος Σεντόζα (μεγάλη μούφα)
Ελπίζω να βοήθησα.... Καλό ταξίδι και εάν τελικά επιλέξετε Bkk και πάτε Pat pong, τα μάτια σου 14 (στον σύζυγο)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δε λεω ωραια η Μπανγκοκ και εμενα μου αρεσε και εμεινα μαλιστα και παραπανω απο οτι περιμενα απλα προτεινα Σιγκαπουρη γιατι προσωπικα το βρισκω θαυμαστο να υπαρχει μια τετοια πολη προτυπο σε αυτη την περιοχη του κοσμου!
Τωρα που το σκεφτομαι δε νομιζω να πας απευθειας Σαμουι,μαλλον μεσω Μπανγκοκ σωστα?Γιατι δεν κανεις ενα stopover εκει 2-3 μερες και μετα πας και Σιγκαπουρη?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom