Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη κανείς?

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Το 2002, πχ την panasonic ex21(αυτή έχω ακόμα) την είχε η ηλεκτρονική 2300 τότε και την πήρα απο SG 1550.
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Μόλις έπεσε το ρεύμα(γράφω με το ups),τα λέμε...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δηλαδη εμεινεs μονο Σιγκαπουρη?
Δεν πηγεs πουθενα αλλου τριγυρω? Κανενα νησι , καμια Μαλαισια κλπ?
Ενδιαφερομαι κι εγω αφου θα παω συντομα.
Ετσι να το λεω να ανεβαινω...πολυ συντομα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Δηλαδη εμεινεs μονο Σιγκαπουρη?
Δεν πηγεs πουθενα αλλου τριγυρω? Κανενα νησι , καμια Μαλαισια κλπ?
Ενδιαφερομαι κι εγω αφου θα παω συντομα.
Ετσι να το λεω να ανεβαινω...πολυ συντομα!
Only SG, φοβερή πόλη-χώρα, παντού καθαριότητα, αρκεί να σας πω οτι τότε(2002) απαγορευόταν η εισαγωγή τσίχλας... ήμουν ο μοναδικός που μάσαγε...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Φίλοι μου η Σιγκαπούρη είναι ένα όνειρο!!! Πετάξαμε με Thai μέσω Μπανγκόκ, εντάξει, είναι πολλές ώρες ταξίδι αλλά με το που φθάνεις στο Changi Airport παίρνεις την πρώτη γεύση αυτής της πόλης! Απίστευτη ζέστη και υγρασία, ατέλειωτα συμπλέγματα ουρανοξυστών σε συνδυασμό με πανύψηλα δέντρα, καθαριότητα απίστευτη, παντού λουλούδια! Και όπου και να πας το service είναι άψογο. Εμάς ήρθε και μας πήρε από το αεροδρόμιο μια λιμουζίνα, τσιμπιόμασταν για να δούμε αν ονειρευόμαστε, και το ξενοδοχείο ήταν κάτι παραπάνω από άψογο!
Φίλε Defkalion οπωσδήποτε μονοήμερη επίσκεψη στο Sentosa Island, εμείς προλάβαμε και την γιορτή λουλουδιών που γινόταν εκεί πέρα. Στο νησί λοιπόν θα δεις το Ενυδρείο, τα δελφίνια, θα κάνεις βόλτα με το cable car αλλά και με το μικρότερο τελεφερίκ που σε περνάει πάνω από τη ζούγκλα, θα δεις το Merlion, το σύμβολο της Σιγκαπούρης , και γενικά αν αντέχεις τη ζέστη να το περπατήσεις το νησί για να δεις την απίστευτη ομορφιά του! Επίσης επίσκεψη στο Jurong Bird Park, στον Ζωολογικό Κήπο και Night Safari. Και άμα σου περισέψουν λεφτά τράβα από την Orchard Road for shopping!!! Για φαγητό οπωσδήποτε στο ποτάμι (Κλαρκ Κι το λένε αν θυμάμαι). Οτι και να επιλέξεις, έχε μαζί σου και μια ζακέτα γιατί ο κλιματισμός στο MRT, στα λεωφορεία και στα εμπορικά κέντρα είναι υπερβολικά δυνατός. Πάντως θα διαπιστώσεις και με τα μάτια σου ότι οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Defkalion συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, προφανώς τώρα εσύ θα είσαι ήδη Σιγκαπούρη, α΄λλά δεν είχα ίντερνετ, άλλαξα εταιρία και πρόγραμμα κ ήμουν 2 μήνες χωρίς ίντερνετ:mad:!!! Λάλησα!!! :shock:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον κατόπιν εορτής...αλλά τέλος πάντων για όποιον σκέφτεται να πάει στο μέλλον:

Εμένα η Σιγκαπούρη μου φάνηκε νερόβραστη, αλλά έχει ένα ενδιαφέρον στο πόσο ψεύτικη μπορεί να είναι μια χώρα. Είναι πεντακάθαρη, με ταμπέλες για πρόστιμα να παίζουν παντού ("όποιος δεν λαθεται στην ουρά 1000$ πρόστιμο", "αν δεν τραβήθετε το καζανάκι 500$ πρόστιμο", "ρίψη αποτσίγαρων τιμωρείται με 2000$ πρόστιμο)...απίθανες ταμπέλες. Οι τσίχλες απαγορεύονται γιατί κάποιοι αντιδραστικοί τις κολλούσαν στους αισθητήρες του μετρό και παρέλυε το σύστημα. Το γκραφίτι απαγορεύεται δια ροπάλου, υπάχρουν άπειρες ιστορίες από anglos (κυρίως Αυστραλούς) που έφαγαν χρόνια φυλάκισης χωρίς δικαίωμα έφεσης επειδή χρησιμοποίησαν σπρέι σε δημόσιους τοίχους.

Έχουν φτάξει ψεύτικη παραλία (με συνθετική άμμο), ψευτικους φοίνικες και μέχρι και οι ντόπιες ψεύτικες είναι (εκτός κι αν υπάρχει κανείς που να θεωρεί πως γίνεται οι Κινέζες να έχουν μπόύστο Πάμελα Άντερσον από τη φύση τους). Νυχτερινή ζωή αρκετούτσικη, το πανεπιστήμιο οργανώνει πολλά happenings και είναι μια καλή ευκαιρία να συναναστραφεί κανείς με ασιατικά τρέντουλα (εξωγήινα μαλλιά, ρούχα από διαστημόπλοια κλπ). Το night safari είναι στην ουσία ζωολογικός κήπος που τον επισκέπτεσαι το βράδι, οπότε και τα περισσότερα νυκτόβια ζώα είναι ενεργά. Δηλαδή καμία σχέση με safari, μαντρωμένα είναι τα ζωάκια, έστω και σε καλές συνθήκες (φιανομενικά τουλάχιστον, δεν ξέρω πόσο χώρο θέλει ένα τσακάλι για να νιώθει άνετα, φαντάζομαι πως πολύ περισσότερο). Το τραινάκι είναι πολύ στημένο, έχεις καλύτερη αίσθηση αν το πας περπατώντας. Το φαγητό ήταν παντού πολύ καλό, με fusion κουζίνα από πολλές χώρες. Η Σιγκαπουριανή με την οποία έκανα παρέα έλεγε ότι η χώρα είναι βαρετή και αυτό που της λείπει είναι ψυχή. Σε κάποια φάση πέτυχα μια εκδήλωση ενός δήμου για "την καταπολέμηση της εγκληματικότητας". Έκατσα να παρακολουθήσω κι ήταν ενδιαφέρον να δεις ότι αυτο που εννούσαν ως εγκληματικότητα ήταν οι πταισματικές μορφές παραβατικότητας (π.χ το να κυκλοφορείς το σκύλο σου χωρίς βρακάκι για τα περιττώματα).

Τα ηλεκτρονικά φτηνά ήταν, αλλά όχι τόσο όσο στη γειτονική Μαλαισία, στην οποία όλα τα λεφτά είναι το Βόρνεο, το κομμάτι της χερσονήσου είναι πιο ενδιαφέρον από τη Σιγκαπούρη, αλλά σε μεγάλο βαθμό ανιαρό. Η κοπέλα μου ήταν από το Βόρνεο (ακόμη είναι από εκεί δηλαδή...απλά δεν είμαστε μαζί) και το γυρίσαμε μερικές εβδομάδες, πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τον τουρισμό περιπέτειας και τους αυτόχθονες, η ζωή των οποίων αλλοιώνεται σχεδόν όσο γρήγορα όσο και η εντυπωσιακή φύση της χώρας (η υλοτομία τους έχει γονατίσει).

Αν πάει κανείς μέχρι εκεί κάτω, αυτό που πραγματικά αξίζει είναι η ανατολική Ινδονησία. Ανατολικότερα του Λόμποκ η φύση είναι καταπληκτική, οι τουρίστες ανύπαρκτοι, τα αξιοθέατα απεριόριστα και οι ντόπιοι το κάτι άλλο. Στο Flores είχα μοτοσικλέτα και σε ορισμένες απομονωμένες περιοχές τα παιδάκια ερχόντουσαν να μου αγγίξουν το μουσάκι (οι ινδονήσιοι είναι σχεδόν άτριχοι), ενώ μιλώντας με τους "kepala" (ντόπιους αρχηγούς) μπορείς να κανονίσεις να μείνεις σε κάποιο κοινόβιο με ελάχιστα χρήματα και μηδαμινές ανέσεις (φέρτε κανένα sleeping bag γιατί συνήθως είναι στο χώμα η όλη φάση). Το Komodo εκείνη την εποχή ήταν σχεδόν άβατο, αλλά φαντάζομαι πως μετά από 7 χρόνια θα έχουν αλλάξει πολλά και μάλλον θα συρρέουν οι τουρίστες για να δουν τα τέρατα (ελπίζω να έχουν φτιάξει και τους κανόνες ασφαλείας γιατί εμείς σε κάποια φάση ψάχναμε για komodo σε κάτι λειβάδια με τα λουλούδια να μας είνια μέχρι το γόνατο και η μόνη μας εγγύηση ήταν ο ντόπιος που θα...τρόμαζε τα κροκολειδοειδή με ένα μπαστούνι της κακιάς ώρας). Προσοχή στο τι μαούνες νοικιάζετε, αυτή που βρήκα εγώ κόντεψε να μας πνίξει όταν πέσαμε σε μπουρίνι κι έχασα και δύο φιλμ μέσα στη γενική αναμπουμπούλα του να αδειάζουμε το κατάστρωμα με κουβάδες). Το φαγητό στην Ινδονησία μέτριο, οι άνθρωποι άψογοι, όπου έχει ηφαίστειο μην το χάσετε και βέβαια πρέπει να έχετε πολύυυυ χρόνο στη διάθεσή σας. Δυστυχώς πλέον απ' ό,τι έμαθα μείωσαν τη διάρκεια της βίζας ακόμη περισσότερο, μετά τις ιστορίες με τις βόμβες στο Μπαλί. Το Ανατολικό Τιμόρ θέλει ακόμη προσοχή, αλλά είναι και πάλι προσβάσιμο, αλλά ρωτήστε καλού-κακού. Η χώρα είναι (ήταν) πάμφθηνη, κάπου είχα βρει δωμάτιο πάνω σε ηφαιστειακή λίμνη, όπου άνοιγες το παράθυρο και βουτούσες από το δεύτερο όροφο κατευθείαν για...2$.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια σου δευκ η σιγκαπούρη ειναι μια μεγαλούπολη με ουρανοξύστες ,κλπ τα ξέρεις αυτά .εκείνο το τεχνητό νησί δεν μου έκανε καμία εντύπωση . ειχε και ένα τελεφερίκ που κάναμε βόλτα την πόλη απο ψηλά ...υπαρχει ένας τεράστιος δρόμος με ηλεκτρονικά μόνο..αλλα οι τιμές ειναι οπως εδώ ...νομίζω την λένε orchid road..δρομος της ορχιδέας ..αν καπνίζεις ,ζήτα δωμάτιο καπνιζόντων στο ξενοδοχείο σου αλιώς ...πρόβλημα . γενικά σταματάω σιγκαπούρη για λίγο 2-3 μέρες οταν βρίσκομαι απο εκεί ...προτιμώ την bangong.
καλά να εισαι ...μα απο πού απολύεσαι??? στρατό ??
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γιωργο παντα εντυπωσιακα αυτα που μοιραζεσαι μαζι μας. Ειναι ολοφανερο οτι δεν απευθυνονται στους τουριστες. Οταν λες 'ανιαρο το κομματι της χερσονησου' αναφερεσαι στη Μαλαισια?
Απο Ιαβα και Σουματρα (νοτια κυριως) εχεις παει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι η χερσόνησος στην οποία αναφέρομαι είναι η mainland Malaysia, που κατά τη γνώμη μου δεν πιάνει μία μπροστά στο Βόρνεο.

Η Ιάβα είχε πάαααααρα πολλά πράγματα κι είναι και σχετικά εύκολη ως προορισμός. Εγώ νοίκιασα μηχανάκι και τη γύρισα όλη σε 2 εβδομάδες. Έχει τέλεια αρχαία (κυρίως Μπορομπουντούρ και το υποτιμημένο Πραμπανάν), ωραίες πόλεις (Τζοτζακάρτα), τρελλά τοπία με ηφαίστεια και πολλές δυνατότητες για να ξεφύγεις από τα τετριμμένα. Η Σουμάτρα επίσης άξιζε τον κόπο, ειδικά ο βορράς με τη λίμνη Τόμπα και τους ουρακοτάνγκους στο Μπουκίτ Λαουάνγκ, πολύ αξιόλογη εμπειρία να τους βλέπεις στα 2 μέτρα (αν και τα komod ήταν άλλη φάση). Το κομμάτι των ανταρτών στο Άτσε ήταν ενδιαφέρον από κοινωνικής πλευράς κι είχε πολύ όμορφες κι απομονωμένες παραλίες, που δεν έχω ιδέα πως είναι στη μ.Τ (μετά Τσουνάμι) εποχή. Κάπου είχα πάει και σε ένα σύμπλεγμα αρχαίων όπου αναπτύχθηκε ένας πολιτισμός με αθρωποθυσίες, αλλά δε θυμάμαι το όνομα και τα ημερολόγια βράχηκαν όλα στο παρολίγον ναυάγιο... Επίσης θυμάμαι κάτι φοβερές φυλές που ζούσαν σε υπερυψωμένες καλύβες, όπου είχα μείνει 2 μέρες κι΄είχαμε συνεννόηση καρούμπαλο γιατί δε μιλούσαν ούτε Μπαχάσα. Τώρα, άμα κ΄τασω να τα γράψω όλα θα νυχτώσουμε εδώ και δεν είναι η ώρα να κάνουμε hijack σε ποστ για τη Σιγκαπούρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.145
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom