Σιθωνια Καλαμιτσι καμπινγκ

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Παιδια γεια σας.
Φετος εχω κανονισει 9/7 με 17/7 να παω στο thalatta camping (ζευγαρι με ενα παιδακι 4 χρονων). Πριν το κλεισω το εψαξα και ειχα ενθουσιαστει απο ολα οσα ειχα δει και διαβασει απο ατομα που εχουνε παει, και το οτι θα παω σχετικα νωρις το ειδα πολυ θετικα (πολυκοσμια, εξυπηρετηση κτλ.) Αυτο που με φρεναρε και για αυτο γραφω ειναι ο καιρος. Παντου διαβαζω οτι προκειτε για μια απο τις καλυτερες παραλιες στην χαλκιδικη, ΑΛΛΑ οταν πιασει αερας δεν πλησιαζεται η θαλασσα. Το θεμα ειναι αυτη η κατασταση συμβαινει τον αυγουστο που λογικα υπαρχει αερας, ή ειναι ολο το καλοκαιρι ? Δεν θελω να φανταστω οτι θα ειμαι σε μια τετοια παραλια και δεν θα μπορω να κανω μπανιο.
Απο την εμπειρια σας τι γνωμη εχετε?
Ευχαριστω και καλο καλοκαιρι σε ολους.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
βασικα με τον καιρο δεν μπορεις να τα βαλεις ...θα σου πω οτι σε αυτα τα μερη πηγαινω και εγω ( περιοχη συκιας ) ...πιστευω οτι εκλεισες σε καλη περιοδο. τον αυγουστο θα ειναι το αδιαχωρητο απο κοσμο .
κυματακι θα εχει λογικα τον αυγουστο περισσοτερο.
στις παραλιες στο καλαμιτσι ( καμπινγκ -- μεγαλη παραλια κοινου --ακτη γυμνιστων ) το απογευματακι συνηθως βγαζει κυμα..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Όταν βγάλει βορειοανατολικό, πράγματι, όχι παιδάκι αλλά ούτε ενήλικας δεν μπορεί να μπει στη θάλασσα. Τα κύματα μπορεί να ξεπερνάνε και τα 5 μέτρα σε ύψος. Το θετικό είναι ότι στη Χαλκιδική και γενικά στο Βόρειο Αιγαίο δεν φυσάει συνεχόμενο μελτέμι όπως στο Νότιο Αιγαίο, οπότε συνήθως οι μέρες με τέτοιο μεγάλο κύμα είναι λίγες και δύσκολο να είναι πολλές στη σειρά. Ειδικά τον Ιούλη οι πιθανότητες είναι ακόμη λιγότερες.

Κατά τ' άλλα αν δεν έχει κύμα η παραλία είναι φανταστική, το κάμπιγκ από τα καλύτερα της Χαλκιδικής (μάλλον το καλύτερο) και θα περάσετε φανταστικά.

ΥΓ Αν δεν χαλιέσαι για μετακινήσεις, σε περίπτωση κυματώδους θάλασσας, σε απόσταση 10-15 km υπάρχουν παραλίες προστατευμένες ή σε αντίθετη φορά με τον αέρα για άνετο μπανάκι.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ΥΓ Αν δεν χαλιέσαι για μετακινήσεις, σε περίπτωση κυματώδους θάλασσας, σε απόσταση 10-15 km υπάρχουν παραλίες προστατευμένες ή σε αντίθετη φορά με τον αέρα για άνετο μπανάκι.
προς την συκια πηγαινοντας θα προτεινα την παραλια κληματαρια που εχει και εστιατορια και ειναι η καλυτερη για μικρα παιδια και .... μεγαλα ( η αγαπημενη μου ) .
επισης διπλα ειναι και το τουρκολιμανο , επισης ησυχη παραλια ...
ακομη μια προταση για σαββατο το πρωι ειναι να πατε στην λαικη αγορα στο χωριο συκια και να απολαυσετε μεζεδακια στο ταβερνακι που ειναι μολις αρχιζουν οι παγκοι ..μιμοζα το λενε....πιθανον να καθομαστε διπλα -διπλα ...:clap:
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
προς την συκια πηγαινοντας θα προτεινα την παραλια κληματαρια που εχει και εστιατορια και ειναι η καλυτερη για μικρα παιδια και .... μεγαλα ( η αγαπημενη μου ) .
επισης διπλα ειναι και το τουρκολιμανο , επισης ησυχη παραλια ...
ακομη μια προταση για σαββατο το πρωι ειναι να πατε στην λαικη αγορα στο χωριο συκια και να απολαυσετε μεζεδακια στο ταβερνακι που ειναι μολις αρχιζουν οι παγκοι ..μιμοζα το λενε....πιθανον να καθομαστε διπλα -διπλα ...:clap:
Και εσύ ELGEO2??Η κληματαριά πολύ ωραία παραλία και για παιδάκια ότι πρέπει. makis265 οι μέρες που διάλεξες είναι καλές γιατί δεν θα γίνετε πανικός και στο Καλαμίτσι αλλά και σε όλη την περιοχή και όπως είπαν και οι από πάνω εκεί κοντά έχει πολύ ωραίες παραλίες για εναλλακτικές λύσεις.Καλά να περάσετε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom