Ιταλία Σικελία

DIMITROULA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη, Μόσχα
Μπήκα τυχαία σε αυτήν την ιστοσελίδα και μου φαίνεται πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη. Μου αρέσουν τα ταξίδια και με τον άντρα μου ταξιδεύουμε συχνά στο εξωτερικό κυρίως με το αυτοκίνητο. Θέλουμε να πάμε με το αυτοκίνητό μας στην Σικελία και θα θέλαμε κάποιες ιδέες, αν υπάρχουν.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μπήκα τυχαία σε αυτήν την ιστοσελίδα και μου φαίνεται πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη. Μου αρέσουν τα ταξίδια και με τον άντρα μου ταξιδεύουμε συχνά στο εξωτερικό κυρίως με το αυτοκίνητο. Θέλουμε να πάμε με το αυτοκίνητό μας στην Σικελία και θα θέλαμε κάποιες ιδέες, αν υπάρχουν.
Στη Σικελία δυστιχώς δεν έχω πάει, κι αν δείς είναι ο προορισμός που θα ήθελα να πάω με τρέλλα..Έφτασα πάντως μέχρι απέναντι..Μιας και θα ταξιδέψετε με το αυτοκίνητο,θα σου πρότεινα να κάνεις σίγουρα μια στάση σε Reggio di Calabria και να επισκεφτείτε το Εθνικό Μουσείο με τα χάλκινα αγάλματα,τους "πολεμιστές Ριάτσε",κατόπιν μπορείτε να περάσετε απο τη Scilla(22χλμ απο την πόλη της Calabria,είναι το στενό της Σκύλλας και
της Χάρυβδης,ακριβώς απέναντι απο την Μεσσήνα) και να θαυμάσετε το κάστρο που βρίσκετε χτισμένο πάνω στο βράχο(Ruffo Castle)..Λίγο πιο κάτω είναι η πανέμορφη επίσης πόλη της Bagnara στην οποία μπορείς ν αναζητήσεις ένα απο τα καλύτερα εστιατόρεια της Calabria,το οποίο το έχουν
Ιταλοί ,ελληνικής καταγωγής και των οποίων η ιστορία έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον...Το φαγητό εκεί είναι εξαιρετικό,το προτείνω ανεπιφύλακτα...
Λυπάμαι που για τη Σικελία δεν έχω προσωπική εμπειρία σου εύχομαι να πάτε και να μας διηγηθείς τις εντυπώσεις σου!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
O χρήστης George Diver έκανε πολύ πρόσφατα το γύρο της Σικελίας, ελπίζω ότι θα σου δώσει χρήσιμες πληροφορίες, εγώ έχω πάει μόνο μέχρι Ταορμίνα οπότε δεν μπορώ να σε πολυβοηθήσω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω παει πολλες φορες στη σικελια και την ξερω πολυ καλα σχεδον ολη.ρωτα οτι θες.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ξ Ε Φ Υ Γ Α Τ Ε! Τα άσχετα μηνύματα διαγράφηκαν.
Παρακαλώ να μην συνεχίσετε και να απαντήσει όποιος γνωρίζει στη DIMITROULA

:spam:
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Αν και δε σε βλέπω να ρωτάς το Samion, μπορώ κι εγώ να σου δώσω γνώμες και ιδέες για την ανατολική πλευρά της Σικελίας. Από Ταορμίνα μέχρι Συρρακούσες και Νότο. Τι έχεις στο μυαλό σου να δείς;
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
εκανα τον γυρο της σικελιας για 3 βδομαδες σχεδον τον περασμενο σεπτεμβρη με το αυτοκινητο μου. για οτι θελεις ρωτα με. σου εχω στειλει pm
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
Μπήκα τυχαία σε αυτήν την ιστοσελίδα και μου φαίνεται πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη. Μου αρέσουν τα ταξίδια και με τον άντρα μου ταξιδεύουμε συχνά στο εξωτερικό κυρίως με το αυτοκίνητο. Θέλουμε να πάμε με το αυτοκίνητό μας στην Σικελία και θα θέλαμε κάποιες ιδέες, αν υπάρχουν.
δημητρουλα μπορω να σου πω 5 πραγματακια για νοτια σικελια την οποια επισκεφθηκα σχετικα προσφατα, αν θες μπορεις να δεις κ στο φορουμ των ιταλοφιλων καποιες πληροφοριες. ειναι ενα ταξιδι που αξιζει να κανεις πραγματικα :clap:
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε να πάμε το καλοκαίρι - Αύγουστο στην Σικελία, Θα μείνουμε 7 ή 8 ημέρες. Πως να τις μοιράζαμε μεταξύ Κατάνιας, Συρακουσών και Ταορμίνας ή ( Giardini di Naxos); Πόσες μέρες για κάθε πόλη - περιοχή; Σ ΄ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
εχω παει πολλες φορες στη σικελια και την ξερω πολυ καλα σχεδον ολη.ρωτα οτι θες.
Το εκμεταλλεύομαι αυτό :p και θα σου κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ ...
Έχω στη διάθεσή μου 10 μέρες (καθαρές) ... με δικό μου ΙΧ
Bary - Συρακούσες +600 χιλιομετράκια οπότε χρειάζομαι μια ενδιάμεση διανυκτέρευση ε ?
2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες
2 διανυκτερεύσεις Ταορμίνα
2-3 Παλέρμο
.... και τις υπόλοιπες ... δεν ξέρω ... :rolleyes:
Αυτός είναι ένας πολύ "πρόχειρος" αρχικός προγραμματισμός που έκανα ...
Αναμμένω τις πολύτιμες συμβουλές σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το εκμεταλλεύομαι αυτό :p και θα σου κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ ...
Έχω στη διάθεσή μου 10 μέρες (καθαρές) ... με δικό μου ΙΧ
Bary - Συρακούσες +600 χιλιομετράκια οπότε χρειάζομαι μια ενδιάμεση διανυκτέρευση ε ?
2 διανυκτερεύσεις Συρακούσες
2 διανυκτερεύσεις Ταορμίνα
2-3 Παλέρμο
.... και τις υπόλοιπες ... δεν ξέρω ... :rolleyes:
Αυτός είναι ένας πολύ "πρόχειρος" αρχικός προγραμματισμός που έκανα ...
Αναμμένω τις πολύτιμες συμβουλές σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά
αν εχει ρηλαξ το προγραμμα τοτε ναι Ταορμινα, Cefalu' οπωσδηποτε. αλλιως βαλε νοτο δηλ περιοχη Agrigento (αρχαια) κ Noto (για Νοτο, ragusa, modica, marzamemi).
στο προγραμμα εχει κ σημασια το ταιμινγκ γιατι τωρα ζοριζει το πραγμα στις πολεις, θα απεφευγα διανυκτερευσεις εκει. αν μιλαμε για του χρονου νο προμπλεμ.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
αν εχει ρηλαξ το προγραμμα τοτε ναι Ταορμινα, Cefalu' οπωσδηποτε. αλλιως βαλε νοτο δηλ περιοχη Agrigento (αρχαια) κ Noto (για Νοτο, ragusa, modica, marzamemi).
στο προγραμμα εχει κ σημασια το ταιμινγκ γιατι τωρα ζοριζει το πραγμα στις πολεις, θα απεφευγα διανυκτερευσεις εκει. αν μιλαμε για του χρονου νο προμπλεμ.
@Samion Για Γενάρη αυτό το πρόγραμμα πως θα το σχολίαζες εσύ? Προφανώς όχι για θάλασσα αλλά για sightseeing. Θα είναι νέκρα τελείως ή υπάρχουν σημάδια ζωής?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom