Γενικά Σιφνο ή καπου αλλου????

Διακοπές για ζευγάρι

  • Σίφνος

    Votes: 11 68,8%
  • Σύρος

    Votes: 1 6,3%
  • Φολέγανδρος

    Votes: 1 6,3%
  • Κάπου αλλού

    Votes: 3 18,8%

  • Total voters
    16
Μηνύματα
31
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!!!!μύρισε καλοκαίρι κ αρχισα να σκεφτομαι τις καλοκαιρινες διακοπες του αυγουστου.....το θεμα ειναι οτι φετος υπαρχει διλημμα......με το αγορι μου(24 χρονων και οι δυο) εχουμε επισκεφθει μηλο, σαντορινη και ναξο τα τρια καλοκαιρια που ημαστε μαζι.....και τα τρια νησια μας αρεσαν πολυ πολυ και φετος εχουμε μπερδευτει αρκετα θα ελεγα..γι' αυτο θα με βοηθουσατε παρα πολυ με τις προτασεις σας....:)ψαχνουμε ησυχο ρομαντικο νησι με ικανοποιητικη νυχτερινη ζωη (μπαρακια για χαλαρο ποτο) , ομορφες παραλιες με αμμο(δεν ημαστε φαν της πετρας) και καλο φαγητο(μιας και οι δυο ημαστε καλοφαγαδες;)...)α!και να μην ειναι κ ερημια...εχουμε σκεφτει σιφνο, φολεγανδρο και συρο με επικρατεστερη τη σιφνο....αξιζει????περιμενω εναγωνιως οποιαδηποτε προταση και συμβουλη.....ευχαριστω!!!!!
 

life

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!!!!μύρισε καλοκαίρι κ αρχισα να σκεφτομαι τις καλοκαιρινες διακοπες του αυγουστου.....το θεμα ειναι οτι φετος υπαρχει διλημμα......με το αγορι μου(24 χρονων και οι δυο) εχουμε επισκεφθει μηλο, σαντορινη και ναξο τα τρια καλοκαιρια που ημαστε μαζι.....και τα τρια νησια μας αρεσαν πολυ πολυ και φετος εχουμε μπερδευτει αρκετα θα ελεγα..γι' αυτο θα με βοηθουσατε παρα πολυ με τις προτασεις σας....:)ψαχνουμε ησυχο ρομαντικο νησι με ικανοποιητικη νυχτερινη ζωη (μπαρακια για χαλαρο ποτο) , ομορφες παραλιες με αμμο(δεν ημαστε φαν της πετρας) και καλο φαγητο(μιας και οι δυο ημαστε καλοφαγαδες;)...)α!και να μην ειναι κ ερημια...εχουμε σκεφτει σιφνο, φολεγανδρο και συρο με επικρατεστερη τη σιφνο....αξιζει????περιμενω εναγωνιως οποιαδηποτε προταση και συμβουλη.....ευχαριστω!!!!!

Καλημέρα,Σίφνο δαγκωτο.,με τον νυν σύζυγο μου πηγαιναμε συνέχεια σχεδόν κάθε χρόνο προ παιδιών,νοικιαζαμε αμάξι εκεί,τώρα με τα παιδιά χρειαζόμαστε οπωσδήποτε αμάξι στο καράβι,και τα ακτοπλοϊκά βγαίνουν 350 Ευρώ,και δε μπορούμε να τα διαθεσουμε,μεναμε σε κάτι πολύ απλά δωμάτια στον αρτεμωνα,και το βράδυ πηγαιναμε με τα πόδια στο στενό της. Απολλωνιας.,δεν είναι και δίπλα.αλλά ειμασταν κ νέοι χαχαχα.
μια φορά μειναμε σε έναν ξενώνα στο λιμάνι πολύ καλό,το μαργαντω,κ μια άλλη φορά στο Αγλαΐα στουντιος στις καμάρες,πάνω στη θαλαςα,έχει εξέδρα για να βουτηξεις,δεν μπορώ να βάλω Λίνκ,ζητω συγνώμη.
Λατρευω το κάστρο.τον αρτεμωνα,μη τα χάσεις αν πας!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μια αναμνηση μου απο Σιφνο,αυγουστο...το μακρυνο 80,στο Βαθυ...λιγα σπιτια,1 καφενειο,2 ταβερνες,ενα πολυ μικρο εκκλησακι...μια βδομαδα,μπανιο σχεδον μονοι μας,σε μια πανεμορφη παραλια,με πεντακαθαρα νερα,σκια κατω απο τεραστια πλατανια και το βραδυ,ιστοριες κατω απο τα αστερια,στο πεζουλι....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Μία ψήφο και από μένα στη Σίφνο.Και ήσυχο και ρομαντικο νησί,όπως ζητάτε είναι και μπαράκια έχει και παραλίες με άμμο. Άντε και καλό καλοκαίρι.:D
 

ioannaco

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Παιδια μην το σκεφτεστε αλλο!Η σιφνος ειναι υπεροχη εμεις πηγαμε περισυ και τωρα που ψαχνουμε για τον φετινο μας προορισμο αναζητουμε κατι αντιστοιχο με την Σιφνο! Εμεις μειναμε στο Kampos Home στο Πάνω Πετάλι | Ξενοδοχείο Σίφνος | Sifnos hotel ειναι 5 λεπτα απο το κεντρο της Χωρας με τα ποδια(εχει σκαλακια βεβαια) αλλα ηταν πολυ ομορφα!Μην παραλειψετε να πατε στα Βρουλιδια(παραλια) αν εχετε αυτοκινητο, ειναι πανεμορφα...Αποφασιστε το και αν χρειαστειτε αλλες πληροφοριες εδω ειμαστε!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μια αναμνηση μου απο Σιφνο,αυγουστο...το μακρυνο 80,στο Βαθυ...λιγα σπιτια,1 καφενειο,2 ταβερνες,ενα πολυ μικρο εκκλησακι...μια βδομαδα,μπανιο σχεδον μονοι μας,σε μια πανεμορφη παραλια,με πεντακαθαρα νερα,σκια κατω απο τεραστια πλατανια και το βραδυ,ιστοριες κατω απο τα αστερια,στο πεζουλι....

χα χα! μήπως υπήρχαν και τρείς σκηνές μπροστά στην παραλία για κανά δίμηνο?
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Ωραία η δημοσκόπησή σου, είμαι και εγώ σε ένα παρόμοιο δίλημμα φέτος.

Με βάση τα ίδια πάνω-κάτω κριτήρια (ήσυχο σχετικά, ρομαντικό νησί, με ικανοποιητική νυχτερινή ζωή και καλό φαγητό), σκέφτομαι κι εγώ ή Σίφνο ή Παξούς, είτε Αιγαίο είτε Ιόνιο δηλαδή για φέτος το καλοκαίρι (αρχές με μέσα Ιουλίου πιθανόν).

Ένα πόντο παραπάνω φαίνεται να κερδίζει η Σίφνος στην προτίμησή μας, απλά οι Παξοί είναι λίγο πιο εύκολοι στην πρόσβαση (είναι πιο κοντά από την αφετηρία μας)..
 
Μηνύματα
31
Likes
2
Καλό μήνα!!!!Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ...!!!!τελικά η Σίφνος φαίνεται να είναι από όλες τις απόψεις η ιδανικότερη επιλογή.....και τα ακτοπλοικά δεν βγαίνουν πολύ ακριβά μιας και ήμαστε φοιτητές, αμάξι θα έχουμε για να τα γυρίσουμε όλα οπότε το μόνο που μένει είναι να αποφασίσουμε περιοχή που θα μείνουμε..Αν και απ΄ότι είδα οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες..Όταν θα αρχίσει η αναζήτηση θα ζητήσω περαιτέρω πληροφορίες...Ευχαριστώ και πάλι!;)))
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
χα χα! μήπως υπήρχαν και τρείς σκηνές μπροστά στην παραλία για κανά δίμηνο?
Οχι,δεν εχω κανει ποτε διακοπες με σκηνη;)...αλλα μια καλη κυριουλα,μας νοικιασε για 10 μερες,τον πανω οροφο,που εμεναν συνηθως τα παιδια της..
....τωρα,υπαρχει περιπτωση,νεα παιδια,να μεινουν 10 βραδια και να κοιτανε τ'αστρα και τα γαλανα κυματα..και οχι τα ηλεκτρομαγνητικα?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Δεν εχω παρακολουθησει τι λετε... απανταω στον τιτλο ομως: ΣΙΦΝΟ φανατικα!:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και εγω Σιφνο ψηφισα ...συνδυαζει πολλα..αυτο το Καστρο τι χωριο ειναι αυτο..μαγευτικο.Εκει ηταν οι πρωτες διακοπες με τον αντρα μου..οποτε το νησι εχει μια ιδιαιτερη χροια για μενα.Η Φολεγανδρος εχει υπεροχη χωρα ,αλλα ειναι μικροτερο νησι χωρις πολλες επιλογες σε παραλιες .Η Συρος εχει ωραια και επιβλητικη χωρα ,αλλα απο παραλιες δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα .
Λαβε υποψην σου ομως και το εξης ...εχεις παει τα προηγουμενα χρονια σε 3 νησια πολυ ομορφα με φοβερες παραλιες ,,φοβαμαι μηπως η συγκριση αποβει ανιση για τη Σιφνο.

Εγω θα προτεινω και κατι εντελως ξεκαρφωτο με το θεμα αλλα ωραιο για νησι ..για δες και τα Κυθηρα.
 
Μηνύματα
31
Likes
2
Η αλήθεια είναι ότι το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά αν μας καλύπτει στα υπόλοιπα νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα οι παραλίες....για τα κήθυρα δεν ξέρω τίποτα αλλά θα το ψαξω....;)..επίσης το αγόρι μου για κάποιο λόγο μου πρότεινε Ελαφόνησο..που επίσης δεν ξέρω πολλά πράγματα και λίγο εδώ στο forum που κοίταξα δεν βρήκα κάτι..αν μπορεί καποιος να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο..:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom