Ιρλανδία Σκηνές ροκ στο σμαραγδένιο νησί

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις ταξιδιωτικές ιστορίες της Ευρώπης. :)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
μετά τη Σκωτία, η Ιρλανδία είναι ο μεγάλος μου καημός!!! η ιστορία φοβερή , οι μουσικές ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!!!! ευχαριστούμε!!!!
 

maria s.

Member
Μηνύματα
29
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ό,τι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Ό,τι κάτσει
μετά τη Σκωτία, η Ιρλανδία είναι ο μεγάλος μου καημός!!! η ιστορία φοβερή , οι μουσικές ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!!!! ευχαριστούμε!!!!
Και η Σκωτία είναι πανέμορφη, μάλιστα κάποιοι φίλοι μού είπαν πριν το ταξίδι στην Ιρλανδία, πως αφού είδα τη Σκωτία, δεν αξίζει η Ιρλανδία.
Εγώ διαπίστωσα πως η καθεμία έχει τη δική της χάρη. Επιπλέον οι Ιρλανδοί είναι αρκετά ζεστοί και εξωστρεφείς άνθρωποι.
Όσο για τις μουσικές, ε ναι, είχα θυμηθεί όλους τους μεγάλους ιρλανδούς ρόκερς, που οι περισσότεροι δεν είναι στη ζωή πλέον...
 

onar

Member
Μηνύματα
49
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
υπο αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
εκπληρώθηκε πάμε για άλλα
μετά τη Σκωτία, η Ιρλανδία είναι ο μεγάλος μου καημός!!! η ιστορία φοβερή , οι μουσικές ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!!!! ευχαριστούμε!!!!

Εγώ τα έκανα αναποδα! :bleh::haha: ζήλειαααααααα....
 

onar

Member
Μηνύματα
49
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
υπο αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
εκπληρώθηκε πάμε για άλλα
Και η Σκωτία είναι πανέμορφη, μάλιστα κάποιοι φίλοι μού είπαν πριν το ταξίδι στην Ιρλανδία, πως αφού είδα τη Σκωτία, δεν αξίζει η Ιρλανδία.
Εγώ διαπίστωσα πως η καθεμία έχει τη δική της χάρη. Επιπλέον οι Ιρλανδοί είναι αρκετά ζεστοί και εξωστρεφείς άνθρωποι.
Όσο για τις μουσικές, ε ναι, είχα θυμηθεί όλους τους μεγάλους ιρλανδούς ρόκερς, που οι περισσότεροι δεν είναι στη ζωή πλέον...
μπηκαμε και εμεις σε αυτο το τριπακι. να συγκρίνουμε. θα συμφωνίσω μαζί σου... μπορεί να σου θυμίζει η μία την άλλη αλλά είναι τοσο ξεχωριστές τελικά... φυσικά και αξίζει να δεις και τις δύο χώρες. και να αφιερώσεις πόλλες μέρες.
είναι σαν να σου λένε οτι αφού εχεις πιει μπύρα τις έχεις δοκιμάσει όλες :haha:
 

maria s.

Member
Μηνύματα
29
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ό,τι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Ό,τι κάτσει
μπηκαμε και εμεις σε αυτο το τριπακι. να συγκρίνουμε. θα συμφωνίσω μαζί σου... μπορεί να σου θυμίζει η μία την άλλη αλλά είναι τοσο ξεχωριστές τελικά... φυσικά και αξίζει να δεις και τις δύο χώρες. και να αφιερώσεις πόλλες μέρες.
είναι σαν να σου λένε οτι αφού εχεις πιει μπύρα τις έχεις δοκιμάσει όλες :haha:
Ε ναι, το καθετί είναι διαφορετικό.
Άν έχεις δει έναν καθεδρικό ναό ή μια μεσαιωνική πόλη, δε σημαίνει πως έχεις δει όλη την Ευρώπη...
Εμένα μου αρέσει ακόμα να βλέπω και τις γειτονιές των πόλεων, πέρα από τα τουριστικά ιστορικά κέντρα.
Επίσης οι διαδρομές στην ύπαιθρο και οι επισκέψεις σε χωριά και κωμοπόλεις έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, εκεί μαθαίνεις καλύτερα μια χώρα και όχι μόνο από την πρωτεύουσα και τις μεγαλουπόλεις.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
ήμουν Ιρλανδία μία εβδομάδα πριν από εσένα και πάω στοίχημα ότι την γλυκύτατη Ελληνοϊρλανδέζα ξεναγό του Δουβλίνου τη γνώρισα στο αεροπλάνο όταν πήγαινα. :)
Καλογραμμένη η ιστορία σου, αλλά όταν διάβασα πόσο κόστισε η εκδρομή σου, κόντεψα να πάθω αποπληξία!
 

maria s.

Member
Μηνύματα
29
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ό,τι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Ό,τι κάτσει
ήμουν Ιρλανδία μία εβδομάδα πριν από εσένα και πάω στοίχημα ότι την γλυκύτατη Ελληνοϊρλανδέζα ξεναγό του Δουβλίνου τη γνώρισα στο αεροπλάνο όταν πήγαινα. :)
Καλογραμμένη η ιστορία σου, αλλά όταν διάβασα πόσο κόστισε η εκδρομή σου, κόντεψα να πάθω αποπληξία!
Δεν ξέρω αν είχε τόσες πολλές βροχές, όταν ήσουν στην Ιρλανδία, γιατί εμείς σαπίσαμε.. :mad:
Προσπαθώ να θυμηθώ το όνομα της Ελληνοϊρλανδέζας ξεναγού, αλλά δε με βοηθά η μνήμη μου. Ήταν γύρω στα είκοσι κάτι, σπούδαζε στο Δουβλίνο, με πατέρα Έλληνα και μητέρα Ιρλανδέζα.
Όσον αφορά το κόστος της εκδρομής, ήταν όντως μεγάλο, αλλά τι να κάνω, τρία χρόνια ήθελα να πάω Ιρλανδία, αλλά προέκυπταν άλλα ταξίδια με παρέα. Έτσι φέτος το καλοκαίρι αποφάσισα να πάω μόνη με γκρουπ και να δω όλο το νησί, αφού το κουίζ του facebook μού πρότεινε να πάω να ζήσω στην Ιρλανδία... :bleh:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Πάρα πολύ ωραία η ιστορία σου.. Βέβαια, η συμπεριφορά της ξεναγού με εκνεύρισε απίστευτα. Ακόμα και αν δεν ήξερε, επειδή ήταν η πρώτη της φορά στη χώρα, ήταν απαράδεκτη, όφειλε να διαβάσει και να σας πει πράγματα..
 

maria s.

Member
Μηνύματα
29
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ό,τι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Ό,τι κάτσει
Πάρα πολύ ωραία η ιστορία σου.. Βέβαια, η συμπεριφορά της ξεναγού με εκνεύρισε απίστευτα. Ακόμα και αν δεν ήξερε, επειδή ήταν η πρώτη της φορά στη χώρα, ήταν απαράδεκτη, όφειλε να διαβάσει και να σας πει πράγματα..
Εγώ δεν εκνευρίστηκα τόσο με την άγνοια της συνοδού, όσο με την ανατροπή του προγράμματος, η Ιρλανδία δεν είναι και τόσο κοντά μας για να ξαναπάω.
Είχα μελετήσει αρκετά καλά την Ιρλανδία, είχα χάρτες μαζί μου, προσανατολίζομαι εύκολα, γενικά στην Ευρώπη δεν έχω πρόβλημα να βολτάρω και μόνη μου.
Το άσχημο είναι, πως τα ταξιδιωτικά γραφεία και οι συνοδοί των γκρουπ συνήθως υποτιμούν το επίπεδο των ταξιδιωτών και περιορίζονται στο να δείχνουν μαγαζιά για ψώνια και τουριστικάδικα για βραδινή διασκέδαση, όπου έχουν τις μίζες τους βέβαια.
Όταν ήμουν μικρότερη, ταξίδευα με τρένα, καράβια, πούλμαν, δε με ένοιαζε να κοιμηθώ σε σταθμούς ή στα μεταφορικά μέσα. Τώρα είμαι κάπως μεγαλούτσικη και θέλω κάποιες ανέσεις, ένα καλό και καθαρό ξενοδοχείο, χωρίς πολυτέλειες. Το γκρουπ τα προσφέρει αυτά και επιπλέον δε χάνεις χρόνο στις πόλεις να προσανατολιστείς και να γυρίσεις όλη την πόλη με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Στον ελεύθερο χρόνο ήδη ξέρω την πόλη, ώστε να βολτάρω μόνη ή με το παρεάκι μου, να μπω σε ΜΜΜ και να δω ό,τι άλλο γουστάρω εγώ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αχ...Ιρλανδία, απ' τα αγαπημένα μου μέρη!
Είχαμε πάει πριν το Πάσχα (2009) και ήμασταν πολύ τυχεροί, έβρεξε μόνο μισή μέρα!! Ήταν υπέροχα...
Πολύ λυπάμαι για τους Cliffs of Moher, κρίμα, είναι πολύ όμορφο μέρος, που αξίζει να το έχει δεί κανείς, ιδιαίτερα χωρίς ομίχλη.
Οντως αρχικά για μένα υπεύθυνο είναι το γραφείο και έπειτα η ''συνοδός''. Έγραψες καμιά επιστολή/μειλ στο γραφείο για το θέμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom