Σκιάθος Σκιαθος 2014; Τι πρέπει να επισκεφτώ;

Γεωργία Δ.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΙΑΘΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΑΓΑ
Καλησπέρα σε ολους!! Ξερω οτι ειναι νωρις για τετοια λογια αλλα λογω των πανελληνιων και επειδη θα φυγω σχεδον αμεσως μετα το τελος του δεν θα εχω χρονο να παρω καποιες πληροφοριες που θελω..
Εχω κανονισει,λοιπον, τις καλοκαιρινες μου διακοπες στη Σκιαθο μαζι με τη παρεα μου... θα ειμαστε 6 ατομα, εχουμε κλεισει ηδη μια μεζονετα μεσα στη πολη σε πολυ καλη τιμη, καθως κλεισαμε αρχες Μαρτιου!
Επισκεφτηκα προπερσι τη Σκιαθο με τη θεια μου αλλα τοτε ημουν 16 και τωρα ειναι διαφορετικα τα ενδιαφεροντα μου... επελεξα το νησι, γιατι ξερω οτι εχει πολυ συχνα ''κτελ'' που σε γυρνανε στις παραλιες... αλλα ξερω οτι εχει και νυχτερινη ζωη!! Θα ηθελα να μου πειτε που να παω το βραδακι;; Ισχυει οτι ειναι καλυτερα να παω στη Μπανανα παρα να μεινω στη πολη για ποτο; Πειτε μου καποιο μαγαζι αν ξερετε...
Επισης, θα μεινουμε 5 μερες.... σιγουρα θα παμε κουκουναριες, βρωμολιμνο
, μπανανα και τη μια μερα με το καραβακι... οποτε μου μενει μια ακομα παραλια!! Ποια μου προτεινετε;
Τελος, αν εχετε να μου συστησετε καποιο καλο μαγαζι με θαλασσινα και καποιο με μακαρονια-πιτσα... θα το εκτιμουσα!!!!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Μπανάνα βράδυ δεν λέει. Μέχρι απόγευμα είναι καλα.
Θα πας Μπανάνα 2 φορες, βρωμολιμνο, καραβάκι και Κουκουναριές. Η διασκέδαση είναι μέσα στην πόλη!! Για πρωινό στο Iglu που είναι στον κεντρικό δρόμο/πεζόδρομο.
 

dorapas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα παιδια! Φετος αποφασισα να παω διακοπες στη Σκιαθο! Θα ηθελα να μαθω τι ηλικιες προσελκυει το νησι και οτιδηποτε αλλο εχετε να μου προτεινεται το οποιο θα μου φανει χρησιμο!!!Ευχαριστώ...
 
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

dorapas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
Για τις παραλιες θα συμφωνησω 2 μερες μπανανα κουναριες βρωμολιμνο κ και καραβακι . Τωρα για φαι must ειναι ο ΚΑΚΟΣ Ο ΛΥΚΟΣ λιγο πριν τις κουκουναριες , τρελο φαι!
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Για το νησάκι Τσουγριάς υπάρχουν απευθείας δρομολόγια κΑθημερινά;
Επίσης. παραλία Λαλαρία είναι προσβάσιμη με αυτοκίνητο;
Αν όχι υπάρχουν εκδρομές με πλοιαράκια που να τα συνδιάζουν και τα 2; Σε τι τιμές;
Και γενικά ευπρόσδεκτη η όποια πληροφορία!
Ευχαριστώ πολύ!
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Για το νησάκι Τσουγριάς υπάρχουν απευθείας δρομολόγια κΑθημερινά;
Επίσης. παραλία Λαλαρία είναι προσβάσιμη με αυτοκίνητο;
Αν όχι υπάρχουν εκδρομές με πλοιαράκια που να τα συνδιάζουν και τα 2; Σε τι τιμές;
Και γενικά ευπρόσδεκτη η όποια πληροφορία!
Ευχαριστώ πολύ!
για λαλαρια υπαρχει καραβακι στα 10 ευρω φευγει το πρωι και γυριζει το απογευμα,εμας μας πηγαν και κατηγιωργη(πηλιο) και ενα νησακι απεναντι απο τη σκιαθο
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
για λαλαρια υπαρχει καραβακι στα 10 ευρω φευγει το πρωι και γυριζει το απογευμα,εμας μας πηγαν και κατηγιωργη(πηλιο) και ενα νησακι απεναντι απο τη σκιαθο
Υπάρχει καραβάκι που σε πάει Τσουγκριά και Λαλάρια . Έτσι είχα πάει και εγώ πέρυσι . Απλά να έχεις στο νου σου να δεις τον καιρό . Το δικό μας καραβάκι δεν είχε δέσει Λαλάρια λόγω αέρα και απλά βγάλαμε κάποιες φώτο και πήγαμε σε άλλη παραλία .
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

George13 θυμάσαι καθόλου τιμή;
Και από φαγητό έχεις να προτείνεις κάτι από τη δική σου εμπειρία;
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Νομίζω ήταν κοντά στα 18 ευρώ . Απλά επειδή πήγαμε μαζί αρκετά άτομα , αυτός που είχε το καραβάκι μας έκανε έκπτωση και έτσι έπεσε η τιμή . Κάντο και εσύ αν είστε μεγάλη παρέα.

Για φαγητό σου προτείνω και εγώ αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω κοντά στις Κουκουναριές . Στη χώρα τώρα κινήθηκα πιο πολύ σε σουβλάκια , κρέπες και τα σχετικά .
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα! Πήγα πέρσι στη Σκιάθο! Καταπληκτική επιλογή... Πολύ πράσινο, υπέροχες παραλίες, ευγενικοί άνθρωποι! Επειδή είναι μικρό νησί, μπορεί να το γυρίσει εύκολα κανείς. Υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια των τοπικών ΚΤΕΛ που περνούν από όλες τις νότιες παραλίες του νησιού.

Εκτός των φημισμένων παραλιών (Κουκουναριές, Βρομόλιμνος), πολύ ωραίες είναι η Μεγάλη Άμμος, ο Τρούλος, η παραλία στο νησί Τσουγκριά (όπου πηγαίνει πλοίο καθημερινά από το λιμάνι της πόλης), ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ η παραλία Λαλάρια και αυτή στο Κάστρο (παλιά πόλη της Σκιάθου). Αν δεν έχετε σκοπό να κάνετε γυμνισμό, μην πάτε στην παραλία Μπανάνα...

Σχετικά με τις τιμές για το γύρο του νησιού:
Την πρώτη μέρα πήραμε καραβάκι για να πάμε στα Λαλάρια, αλλά επειδή είχε αρκετό αέρα, δεν μας πήγαν... Είδαμε την παραλία από μακριά. Επομένως, μας έκαναν όλο τον γύρο του νησιού με στάσεις στον Τρούλο, την παραλία Καλαμάκι και το νησί Τσουγκριά. Αυτό κόστισε 15 ευρώ. Την τελευταία μέρα πήραμε άλλο καράβι για να πάμε στα πολυπόθητα Λαλάρια και στο Κάστρο και πληρώσαμε 10 ευρώ.

Αξίζει:
- να γυρίσετε με τα πόδια την πόλη της Σκιάθου, να περπατήσετε στα πλακόστρωτά της σοκάκια, να επισκεφθείτε το σπίτι του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη!
- να πάτε για νυχτερινή διασκέδαση στα clubs BBC και Kalua στην πόλη! Το Pure δε μας άρεσε... (Γούστα είναι αυτά.)
- να πιείτε καφέ στο Μπούρτζι στην πόλη! Καλές τιμές, καλή ποιότητα και υπέροχη θέα!
- να πάτε για φαγητό στην παραλιακή οδό (όπου βρίσκονται και τα clubs). Καλύτερες τιμές και λιγότερη βαβούρα σε σχέση με τα μαγαζιά επί της οδού Παπαδιαμάντη. Δε θυμάμαι πώς λέγεται η ταβέρνα που πηγαίναμε στην παραλιακή, δυστυχώς.
- να δοκιμάσετε τοτοπικό γλυκό της Σκιάθου (χαϊμαλιά)! Πολύ ωραία γλυκά, γενικά, θα βρείτε στο ζαχαροπλαστείο "Καραμέλα" στην οδό Παπαδιαμάντη. http://www.skiathoscaramela.gr/el/

Αν θέλετε να αγοράσετε αναμνηστικά, κάντε πολύ καλή έρευνα προηγουμένως. Για παράδειγμα, ένα μαγνητάκι μπορείς να το βρεις από 1,5 - 2,50 ευρώ!

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.127
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom