Σκόπελος Σκοπελος

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Σκόπελος


23 - 26 Ιουλίου 2022 .


Από Μαντούδι - Αγνωντα .


Εισιτήρια 224.00 ευρώ.


Φυγαμε στις 15 : 15 απο το Μαντούδι. Φτάσαμε στις 16.45 στην Αγνωντα.


Το δωμάτιο ήταν στη χώρα.


Λιμνοναρι μπάνιο (πολυ ομορφη πσραλια , με καθαρά νερά, η καλύτερη επιλογή) .


Το βράδυ πηγαμε στον Δουσια.


Δουσιας 23 / 07 / 22 .


Ποικιλία κρεατικών ( 18.00 ευρώ, πολυ μικρή αλλά νόστιμη μερίδα 2 ατόμων) .
Τζατζίκι ( πολυ δυνατό) .
1 χόρτα σαλάτα ( πολυ νόστιμα) .
1 κόκα κόλα.
1 νερό .
Πληρώσαμε 32.50 ευρώ.


Είχε και ζωντανή μουσική, πολυ όμορφα.
Καλή ποιότητα, αλλά μικρές μερίδες, θέλει βελτίωση.


24 /07 / 22 .


Πρωινο Dinas - Ballamares.


1 freddo .
1 frappe.
1 Σκοπελίτη τυρόπιτα.
1 τοστ.
Πήραμε απο δυο μπάλες παγωτο , πολυ νόστιμο.


Πληρωσαμε 15.00 ευρώ.
Πληρώσαμε 8.00 ευρώ ( παγωτα ) .


Μπάνιο Μηλιές ( Πολυ ομορφη και καθαρή παραλία ) .


Είπαμε να ανηφορισουμε προς Βόρεια μεριά, όποτε πηγαμε στην Γλώσσα.


Είπαμε να δοκιμάσουμε το gourmet του νησιου.


Αγναντι .


1 σαλάτα σπαράγγια ( πολυ καλη) .
Τζατζίκι ( αν και γκουρμέ, ήταν πολυ νόστιμο) .
2 νερό .
2 κόκα κόλα
Κανελονια μελιτζάνας ( τιποτε το ιδιαίτερο) .
Ντολμαδες κοτόπουλου ( πολυ καλη γευση, ιδιαίτερο πιατο , πολυ νόστιμο) .



Ελαφρώς τσιμπημενα , αλλά ξέρεις πως είναι gourmet., είχε υπέροχη θέα πανω απο το λιμάνι της Γλώσσας .

Πληρώσαμε 62.10 ευρώ.


Αμέσως μετά πηγαμε για ποτό.


Pitharakia Γλώσσα.


Σοκολάτα κρυα .
Red Bull


Πληρώσαμε 8.00 ευρώ.


Πολυ ομορφο μαγαζί , πολυ καλη εξυπηρέτηση.


25 / 07 / 22


Πρωινό Dinas - Ballamares.


2 freddo.
1 Σκοπελίτη γαλατόπιτα ( δεν ήταν τόσο καλή, όσο η τυρόπιτα τους) .
1 τοστ.

Πληρώσαμε 14.50 ευρώ.


Καστάνη μπάνιο ( πολυ ομορφη παραλια , με μουσική, αλλά πολυ βρώμικη) .


Πληρώσαμε 2 freddo 8.50 ευρώ.


Φαγητό Μυλος .


1 τζατζίκι ( πολυ δυνατό) .
1 γεμιστό μπιφτέκι ( πολυ νόστιμο)
1 μπιφτέκι ( πολυ νόστιμο)
1 Σκοπελίτη τυρόπιτα ( κλασσική, πολυ νόστιμη) .
1 νερό
1 κόκα κόλα.
1 βλήτα ( πυ νόστιμη) .



Το καλυτερο γευμα του νησιού, πολυ εξυπηρετικοι οι σερβιτόροι, πολυ νόστιμα όλα τα πιατα , υπέροχη θέα έχει το μαγαζί, πολυ ωραία η ζωντανή μουσική.


Πληρωσαμε 47.50 ευρώ.


Πηγαμε στη Παναγίτσα του Πύργου ή Παναγια του Κάστρου.


Ανάψαμε ένα κεράκι.


Αμέσως μετά πηγαμε για ποτακι.


Lethe bohemian bar .


Κρυο τσάι με βότανα .
1 Redbull .
1 νερό .

Πληρωσαμε 11.00 ευρώ.


Ομορφο ήσυχο μέρος, με ομορφη μουσική.


26 / 07 / 22


Πάνορμος για φαγητό.


Βασιλική.


3 καλαμάκι τυλιχτά ( πολυ νόστιμα) .
1 κοτόπουλο σκέτο .
1 κόκα κόλα.
1 νερό.
1 χωριάτικη σαλάτα ( πολυ καλη, αλλά σχεδόν καθόλου λάδι) .


Συνολο 24.60 ευρώ.


Αμέσως μετά γυρίσαμε στον Αγνωντα, πηραμε το πλοιο για το Μαντούδι.


Καλο το νησί, αλλά τίποτε το ιδιαίτερο, πολυ πρασινο , όμορφες διαδρομές, οι παραλιες καλές, αλλά όχι κάτι ξεχωριστό.

Ακόμα, στα μαγαζιά, μικρές μερίδες, τσιμπημενες τιμες , δηλαδή δεν τρως μέχρι να χορτάσεις ( αλλά δικαιολογούνται έως ένα σημείο λόγω Covid, 2 χρόνια δεν δούλεψαν) .
Χαμένε μου αδερφέ, πολύ κοκα κόλα βλέπω. Και γλυκά...
Περίμενα πιο υγεεινη διατροφή. 😁
ΥΓ. Και πολύ τζατζίκι 😃
Πώς φιλιέστε μετα; 😅😂🤣
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Μόλις γυρίσαμε από 6ημερες διακοπές στη Σκόπελο! Θα συμφωνήσω με τον Silverserfer! Παραλία Καστάνι μην πάτε. Ημασταν την Κυριακή που μας πέρασε και ήρθαν 2 εκδρομικά καράβια τα οποία άραξαν επί της παραλίας και κατέβασζαν κόσμο για 20 λεπτά. Μετά έγινε χαμός από τον κόσμο. Για μένα η παραλία του Πανόρμου είχε καθαρότερα νερά από την Καστάνι. Επίσης ωραία παραλία είναι και οι Μηλιές. Κόσμο πολύ είχε το νησί αυτη την περίοδο. Αν το έχεις με τη θρησκεία και τα μοναστήρια αξίζει να επισκεφθείς τον Αγιο Ρηγίνο αλλά και τις ιερές μονες Σωτήρος και Τιμίου Προδρόμου. Για τον Πρόδρομο έχει περίπου 1 χλμ χωματόδρομο αλλά πας. Το μοναστήρι είναι πανεμορφο και η θέα μαγευτική. Καφέ καλό βρήκα στον Πάνορμο στο καφέ Kraken αλλά γενικά είχε καλό καφέ στο νησί. Φαί μαγειρεύαμε στο σπίτι που νοικιάσαμε. Πήγαμε (όπως σε όλες τις διακοπές) με τα παιδάκια μα 8 και 6,5 ετών και μειναμε στον Ξενωνα Αρμονία στο Δίτροπο σε ισόγεια μονοκατοικία. Οπωσδήποτε να πας στον Αγιο Ιωαννη στο Καστρί απόγευμα να μην εχει ζεστη. Πολύ καλά παραδοσιακά προιόντα (αυγατο δαμάσκηνο σαπουνια κλπ) έχει ο φούρνος ΚΟΧΥΛΗ στον κεντρικό παραλιακό πεζόδρομο της χώρας. Στη χώρα πήγαινε και στα σοκάκια μέσα και πάνω ψηλά αξίζει είναι πολύ όμορφα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ταβέρνα "Μανώλης" στο Νέο Κλήμα και θα με θυμηθείς...
Όχι αργότερα από τις 19.30'
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις-Περού
@Eagle Fly ήμουν κι εγώ Σκόπελο λίγες μέρες νωρίτερα 18 με 24 ιουλίου. Εννοείται συμφωνώ ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τα εστιατόρια ΔΕΝ είναι value for money εκτός απ' το Αγνάντι και το Κοράλλι στον Αγνώντα. Τσιμπημένα κι αυτά αλλά με πολύ καλό φαγητό. Για τα υπόλοιπα δεν θα αναφέρω γιατί θα κάνω μεγάλη δυσφήμιση. Για τη παραλία Καστάνη θα πώ απλά πως έχει πολύ κόσμο όντως αλλά εμείς τουλάχιστον τη βρήκαμε καθαρή. Η ωραιότερη για μένα ήταν το Χόβολο που δεν ήταν οργανωμένη και μου θύμισε πολύ Εγκρεμνούς στη Λευκάδα και μετά ο Πάνορμος όπου μέναμε κιόλας, το Γλυστέρι, η Μηλιά και ο Στάφυλος. Η γλώσσα πολύ γραφική και η χώρα συμπαθητική. Το ατού του νησιού για μένα το ότι όπου κοιτάει το μάτι σου έχει πράσινο καθώς και οι _επί το πλείστον- όμορφες παραλίες.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
@Eagle Fly ήμουν κι εγώ Σκόπελο λίγες μέρες νωρίτερα 18 με 24 ιουλίου. Εννοείται συμφωνώ ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τα εστιατόρια ΔΕΝ είναι value for money εκτός απ' το Αγνάντι και το Κοράλλι στον Αγνώντα. Τσιμπημένα κι αυτά αλλά με πολύ καλό φαγητό. Για τα υπόλοιπα δεν θα αναφέρω γιατί θα κάνω μεγάλη δυσφήμιση. Για τη παραλία Καστάνη θα πώ απλά πως έχει πολύ κόσμο όντως αλλά εμείς τουλάχιστον τη βρήκαμε καθαρή. Η ωραιότερη για μένα ήταν το Χόβολο που δεν ήταν οργανωμένη και μου θύμισε πολύ Εγκρεμνούς στη Λευκάδα και μετά ο Πάνορμος όπου μέναμε κιόλας, το Γλυστέρι, η Μηλιά και ο Στάφυλος. Η γλώσσα πολύ γραφική και η χώρα συμπαθητική. Το ατού του νησιού για μένα το ότι όπου κοιτάει το μάτι σου έχει πράσινο καθώς και οι _επί το πλείστον- όμορφες παραλίες.

Το Αγναντι είναι τσιμπημενο, αλλά είναι το Gourmet του νησιού.
Το Κοραλι είναι πολυ καλο, αλλά δεν προλαβαμε να παμε .
Η Μηλιά, ομορφη παραλια .
Το Λιμνοναρι, πολυ ομορφη, με καθαρά νερά.

Εννοείται πως είναι απαράδεκτο, το 6 ευρώ η Σκοπελιτικη πιτα ( που δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο) , όπως και το 7 ευρώ η χωριάτικη, χωρίς ίχνος λαδιου μέσα.

Η Ελλάδα έχει υπηρεσίες τριτοκοσμικές και τιμές Παρισιού.

Επίσης είμαι πατριωτης , αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Στις Δαλματικες ακτές, με τα μισά χρήματα, τρως τα διπλάσια, με πολυ καλές υπηρεσίες.

Το πρασινο είναι ένα ατου, αλλά έως εκεί :)
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Μαγαζι για θαλασσινα μεσα στη Χωρα ;;

Εάν θες καλό μαγαζί, 5 λεπτά από την χώρα, στο λιμάνι του Αγνωντα, υπάρχει το Κοραλι

Κοράλι εστιατόριο Σκόπελος Αγνώντας Korali Seafood restaurant Κοράλι Σκόπελος Αγνώντας εστιατόρια

όσο έψαξα πριν παω φέτος, δε μου είπαν κάτι αξιόλογο, α τώρα θυμήθηκα, υπάρχει ο Δημητρακης, όπως βλέπεις την παραλια , στα δεξιά σου, αλλά οι απόψεις διίστανται, το Κοραλι είναι σίγουρη επιλογή :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εάν θες καλό μαγαζί, 5 λεπτά από την χώρα, στο λιμάνι του Αγνωντα, υπάρχει το Κοραλι

Κοράλι εστιατόριο Σκόπελος Αγνώντας Korali Seafood restaurant Κοράλι Σκόπελος Αγνώντας εστιατόρια

όσο έψαξα πριν παω φέτος, δε μου είπαν κάτι αξιόλογο, α τώρα θυμήθηκα, υπάρχει ο Δημητρακης, όπως βλέπεις την παραλια , στα δεξιά σου, αλλά οι απόψεις διίστανται, το Κοραλι είναι σίγουρη επιλογή :)
Κοραλι εχω κλεισει θελω Χωρα αποκλειστικα αν υπαρχει κατι...μαλλον θα παω προς Δημητρακη...σε ταβερνα ή κρεατικο κατι στη Χωρα παλι;θελω για βραδυνο κ να μη μπλεκω με κτελ γι αυτο κοιταω αποκλειστικα για Χωρα
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Κοραλι εχω κλεισει θελω Χωρα αποκλειστικα αν υπαρχει κατι...μαλλον θα παω προς Δημητρακη...σε ταβερνα ή κρεατικο κατι στη Χωρα παλι;θελω για βραδυνο κ να μη μπλεκω με κτελ γι αυτο κοιταω αποκλειστικα για Χωρα
Για κρεατικά θα πας εδώ

Ψητοπωλειο Ο Μύλος, Σκόπελος (Χώρα) - Κριτικές εστιατορίων - Tripadvisor

για βραδυνο, απίστευτη θέα, πολυ τίμιο φαγητό,, σωστές τιμές, διάβασε αυτά που γράφω :)
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπερα ενδιαφερομαι να παω Σκοπελο χωρις αυτοκινητο.. Για 2 διανυκτερευσεις αρα 3 ημερες.. Αξιζει? Η να κοιταξω για Σκιαθο που εχει συγκοινωνια?Τα φωτα σας
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα ενδιαφερομαι να παω Σκοπελο χωρις αυτοκινητο.. Για 2 διανυκτερευσεις αρα 3 ημερες.. Αξιζει? Η να κοιταξω για Σκιαθο που εχει συγκοινωνια?Τα φωτα σας
Αν εχεις κανα 2ωρο διαθεσιμο καθε μερα να περιμενεις να περασει το κτελ κ να κανεις ταματα στη παναγια να μην ειναι φισκα κ να μπορεις να μπεις τοτε σιγουρα προτιμησε Σκοπελο!αλλιως δαγκωτο Σκιαθο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom