Σκοπια,Σερβια μια μικρη βοηθεια

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Kαλησπέρα σας:)
θα ήθελα την βοήθεια σας..θα κάνουμε ένα ταξίδι οδικώς 21 ιανουαρίου από Aθήνα για Bουδαπέστη και διαφορες άλλες χώρες...θα ήθελα την βοήθεια σας αν ξέρει κάποιος τι καιρικές συνθήκες επικρατούν εκείνη την εποχή Σερβία Σκοπια και γενικά σε τι κατάσταση βρίσκετε το οδικό τους δίκτυο εκείνη την εποχή...από χιόνι πως πάνε..? επίσης αν αποφασίσουμε να το σπάσουμε το ταξίδι με μια διανυκτέρευση από Αθηνα Βουδαπέστη που αξίζει να κάνουμε μια νύχτα..?


ευχαριστώ πολύ:)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
καλο οδικό δίκτυο αλλα μέχρι τότε δεν ξέρω τι θα κάνει -πάντως δύσκολα να κλείσει από χιονια-από αθηνα σκοπια μια χαρά είναι για διανυκτέρευση
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Όπως λέει και ο sezar7, σπάνια κλείνει αυτός ο δρόμος από τα χιόνια μιας και στο μεγαλύτερό του μέρος, είναι σε κάμπο και διπλό αυτοκινητόδρομο. Χιόνι είναι πολύ πιθανό να έχει αλλά όχι τίποτε σπουδαίο.
Πάντως εγώ θα έλεγα ότι το Βελιγράδι θα ήταν καλύτερο για διανυκτέρευση.
Αθήνα - Βουδαπέστη χωρίς ενδιάμεση διανυκτέρευση είναι, μάλλον, ιδιαίτερα κουραστικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αθήνα_βελιγράδι έίναι γύρω στις 12 ώρες ενώ μέχρι τη Βουδαπέστη μπορεί και 18.
Οπωσδήποτε θα χρειαστεί διανυχτέρευση ενδεχομένως και πριν το Βελιγράδι, αναλόγως αν είσαι συνηθισμένος σε τόσες ώρες οδήγησης.
Πάντως το Βελιγράδι αξίζει και πέρα από μια διανυχτέρευση, να το ζήσεις λίγο και να το περπατήσεις.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
άμα έφτασες Βελιγράδι- εφτασες και Bουδαπέστη μια ανασα ειναι μετα-Aθήνα-σκοπια-711 χλμ, 7 ώρες 38 λεπτά το βραδακι χαλαρα εισαι εκει-την επομενη μερα σκοπια βουδαπεστη μια απο τα ιδια
804 χλμ, 9 ώρες 18 λεπτά
εναλακτικη λυση-Νις
 
Last edited by a moderator:

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Σωστά! Αλλά το Βελιγράδι είναι μια πόλη που αξίζει, τουλάχιστον, κανείς να δει, δε θα έλεγα το ίδιο για τα Σκόπια ακόμη και για το Νις.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
αν το εχεις κανει αλλα και με χιλιομετρα ειναι πολλα για βελιγραδι-12 ώρες με συνορα στην καλυτερη-αρα βραδυ και ψόφιος απο κουραση δεν προλαβαίνεις τίποτα να κανεις-
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Όντως έτσι είναι έιτε κάνεις στάση Σκόπια και είσαι πιο ξεκούραστος με λιγότερα χλμ. αλλά από την άλλη όχι τόσα να δείς στην πόλη.Ή σταματάς Βελιγράδι που εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις κ περισσότερο γιατί είναι μια πραγματικά πολύ ωραία πόλη!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ένας θα είναι ο οδηγός;
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Φίλε μου το έκανα τώρα περί τα τέλη Νοε το ταξίδι και το έχω κάνει επίσης πολλές φορές.Ο δρόμος αν εξαιρέσεις τη διάβαση του Πρεντεγιάνε στη Σερβία πολύ καλός.Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα και τότε που σκέφτεσαι να ταξιδέψεις καθότι είναι κύριος οδικός άξονας και είναι πάντα ανοικτός.Τα χιλιόμετρα πάρα πολλά , τελωνεία (καθυστερήσεις) και επιπλέον νυκτώνει και γρήγορα και υπάρχουν και όρια ταχύτητας , ειδικά στα Σκόπια(150 ευρώ το πρόστιμο).Καλύτερα να μείνεις όπως μείναμε και εμείς στη Nis Hotel Alexader(50 ευρώ , με καλό πρωινό και dezign)
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
από χιλιόμετρα και αντοχές είμαστε αρκετά συνηθισμένοι σε τέτοια ταξίδια...όπως και από ταλαιπωρίες...δεν θα ξεχάσω πριν λίγα χρονια Bουκουρέστι Bουδαπέστη για 900Xλμ περίπου κάναμε 19 ώρες ταξίδι...
(γενικά ο οδηγός μας είναι κάτι σαν duracel...μπορεί να οδηγεί συνεχόμενα για 2500χλμ που είναι και το ρεκόρ..αλλά οκ δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθούμε και τόσο..γιατί από ότι κατάλαβα εδώ θα έχουμε και καθυστερήσεις σε σύνορα)
σας ευχαριστώ πολύ όλους..το μονο που με ανησυχεί είναι μην κλείνουν οι δρόμοι από χιόνι..μου λέτε όχι οπότε όλα καλά:)
οποτε ξεκινάμε και ανάλογα τα κέφια όπου φτάσουμε..αν και από την βοήθεια σας κατάλαβα οτι ίσως αξίζει να αφιερώσουμε μια μέρα Βελιγράδι όταν πηγαίνουμε και μια στον γυρισμό..
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Βινιετα μην ξεχασετε στα συνορα Ουγγαριας!!!Αγχος μου εχει μεινει!!!!!Καλο ταξιδι και καλα να περασετε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom