Αυστρία Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Σκωτία ,Ιρλανδία ή Μαγευτικό Τυρόλο;

nefelim

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Πολλές ευχές για καλά ταξίδια σε όλους . Εχω μια εβδομάδα διαθέσιμη απο έξι Αυγούστου και μετα και θα ήθελα να πάρω μια ανάσα ζωής και φυγής . Σκέπτομαι Σκωτία , Ιρλανδία ή κλασσικά την περιοχή των ΄Αλπεων. Δεν έχω πάει ποτε Σκωτία και Ιρλανδία ενω πέντε με έξι φορές γύρω απο το Μόναχο Ινσμπρουκ, Σάλτσμπουργκ κλπ
Αναρρωτιέμαι για τις καιρικές συνθήκες κλπ Θα ήθελα την γνώμη σας μέ άπειρη εκτίμηση στην εμπειρία σας .Σας μιλώ για μέση ηλικία και το ταξίδι θα γίνει με την ενήλικη θυγατέρα μου . Η εργασία μου είναι ελευθερο επάγγελμα ,δουλειά γραφείου και το ονειρό μου τα ταξίδια και η φυγή μου προς την ομορφια και τον πολιτισμό. Σας ευχαριστώ πολύ απο καρδιάς όλους ,γιατι μέσα απ αυτό το χώρο ταξιδεύω ,μαθαίνω ,ξεκουράζομαι και γαληνεύω.Κάποιους απο σας είναι σαν να σας γνωρίζω απο παλιά .Περιμένω τα γραπτα σας ,τις αναφορές και τις εμπειρίες σας.Ποια η καλύτερη ευχή;Υγεία και δύναμη πολλή για άπειρα ,πανέμορφα ταξίδια !

 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aφου εχεις επισκεφτει Μοναχο κτλ και εχεις μια ιδεα θα σου ελεγα να πας Ιρλανδια Σκωτια. Δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα. Και ο καιρος δεν θα σου δημιουργησει καποιο προβλημα νομιζω. Οτι και να αποφασισεις, καλο σου ταξιδι.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Οπως ειπε και η Αννα πιο πανω, αφου εχεις δει Μοναχο και περιχωρα, τοτε να πας σε ενα απο τα αλλα δυο. Εγω εχοντας παεει στις περιοχες γυρω απο το Μοναχο και στη Σκωτια (δεν εχω παεει Ιρλανδια) θα σου προτεινα με 1000 να επισκεφτεις τη Σκωτια. Να νοικιασεις αμαξι και να τη γυρισεις. Τετοια αγρια ομορφια δεν εχω ξαναδει στην Ευρωπη. Ειναι αυτο που θελεις. Η απολυτη ηρεμια με μια δοση μπαροκ θα ελεγα. Ειδικα στα highlands νομιζεις οτι βρισκεσαι σε τανια. Δεν πιστευεις οτι υπαρχουν αυτα τα μερη. Τα δε καστρα σο "πουθενα" λες και βγηκαν απο παραμυθι. Απιστευτοι ανθρωποι οι Σκωτσεζοι (οπως και οι Ιρλανδοι) και πολυ υπερηφανοι για τον τοπο τους. Ευχαριστως θα ξαναπηγαινα.

Η Ιρλανδια ειναι παρομοιου στυλ (Κελτες γαρ και αυτοι), αλλα πιο απλη. Ειχα καποτε συγκατοικους Ιρλανδους και εκεινοι παραδεχονταν οτι η Σκωτια ειναι το κατι αλλο.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Οπως ειπε και η Αννα πιο πανω, αφου εχεις δει Μοναχο και περιχωρα, τοτε να πας σε ενα απο τα αλλα δυο. Εγω εχοντας παεει στις περιοχες γυρω απο το Μοναχο και στη Σκωτια (δεν εχω παεει Ιρλανδια) θα σου προτεινα με 1000 να επισκεφτεις τη Σκωτια. Να νοικιασεις αμαξι και να τη γυρισεις. Τετοια αγρια ομορφια δεν εχω ξαναδει στην Ευρωπη. Ειναι αυτο που θελεις. Η απολυτη ηρεμια με μια δοση μπαροκ θα ελεγα. Ειδικα στα highlands νομιζεις οτι βρισκεσαι σε τανια. Δεν πιστευεις οτι υπαρχουν αυτα τα μερη. Τα δε καστρα σο "πουθενα" λες και βγηκαν απο παραμυθι. Απιστευτοι ανθρωποι οι Σκωτσεζοι (οπως και οι Ιρλανδοι) και πολυ υπερηφανοι για τον τοπο τους. Ευχαριστως θα ξαναπηγαινα.

Η Ιρλανδια ειναι παρομοιου στυλ (Κελτες γαρ και αυτοι), αλλα πιο απλη. Ειχα καποτε συγκατοικους Ιρλανδους και εκεινοι παραδεχονταν οτι η Σκωτια ειναι το κατι αλλο.

............joss, πόσο συμφωνώ μαζί σου !!!!

+1 και απο μένα για την υπέροχη σκωτία!!!!!
 

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
............joss, πόσο συμφωνώ μαζί σου !!!!

+1 και απο μένα για την υπέροχη σκωτία!!!!!

Συμφωνώ και εγώ, έχοντας πάει και στα τρία, αν και ομολογουμένως στην Ιρλανδία το λιγότερο- μόνο Δουβλίνο και περίχωρα.

Πάντως προτείνω σίγουρα Σκωτία και επίσκεψη στα Highlands και τα νησάκια για ουισκάκια!
 

Kostas-cfu

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Σκωτια με 1000!!!!τετοιες διαδρομές στις λίμνες και στα χαιλαντς είναι απλα σαν παραμύθι!!!
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Συμφωνώ και εγώ για Σκωτία !!!! είναι τέλεια ..μόνο δεν ξέρω τι παίζει απο τίμές τέτοια εποχή . Εχε υπόψη σου ότι στο Εδιβούργο τετοια εποχή έχουν το διαθνές φεστιβάλ και οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες!!!! κατα ταλλα είναι πολύ ωραία !
 

Kostas-cfu

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Εγω που μόλις γύρισα είδα ότι οι τιμές ήταν οι συνηθισμένες δηλ. Πιο ακριβά απο εδω αλλα όχι πανάκριβα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom