Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Σκωτία ή Ιρλανδία;

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Τον Ιούλιο θα βρεθώ οικογενειακώς (5) για 4 μέρες στο Λονδίνο. Υπάρχει δυνατότητα για άλλες 10 ημέρες. Να συνδυάσω Αγγλία-Σκωτία-Ιρλανδία; Να αφιερώσω στη επαρχία της Αγγλίας 3-4 μέρες και τις υπόλοιπες Σκωτία; Παρακαλώ τις προτάσεις σας.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν έχω πάει Σκωτία αλλά η Ιρλανδία μ'άρεσε πολύυυυ! Θα ξαναπήγαινα άνετα!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Νομίζω πως είναι καλύτερο να απολαύσεις τις ομορφιές της επαρχίας της Αγγλίας και τη Σκωτία. Άσε γι' άλλη φορά την Ιρλανδία!
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
Σκωτία δαγκωτό
υπέροχη φύση, πολλά τοπία είναι σκέτη μαγεία, πολύ πιο ωραία από αγγλία και ιρλανδία. Οι άνθρωποι επίσης είναι υπέροχοι, ενώ και το Εδιμβούργο είναι μια από τις πιο όμορφες πόλεις που έχω επίσκεφθεί και σίγουρα η πιο όμορφη πόλη που έχω ζήσει
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Έχω επισκεφθεί Εδιμβούργο και Δουβλίνο..Θα ψήφιζα Εδιμβούργο με εξερεύνηση στα μαγευτικά Χάιλαντς..
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Aν ειναι η πρωτη φορα που πας Λονδινο μην το ξεπεταξεις σε 4 ημερες. Απο την πεμτη φορα και μετα επιτρεπετε long weekend στο Λονδινο
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Μετά την επανεξέταση του ταξιδιού, σύμφωνα με τις προτάσεις σας αποφασίσαμε να περιηγηθούμε 4-5 μέρες στην επαρχία της Αγγλίας και τις υπόλοιπες 5 στη Σκωτία. Υπάρχει καμιά πρόταση για πρόγραμμα; ( χωρίς Λοδίνο, Λίβερπουλ, Μάντσεστερ).
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αβλεπί και χωρίς δικαίωμα....Lake District....Απίθανα μικρά χωριουδάκια, πανοραμικές λίμνες (λέγε με Windermere, Ullswater, Coniston...), ειδυλλιακές βαρκάδες, εξαιρετικές πεζοπορικές -παραλίμνιες και μη- διαδρομές, γραφικές αυτοκινητάδες...για να μη μιλήσω για το θεσπέσιο παμπ του Patterdale, με τη φοβερή ατμόσφαιρα, τα πεντανόστιμα πιάτα και τη θέα στο λιβάδι με το ποτάμι...........
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
Θα συμφωνήσω, Lake district οπωσδήποτε, είναι φανταστικά. Από Αγγλία αν θέλετε να επισκεφθείτε άλλες πόλεις είναι πολύ όμορφα να πάτε Cambridge, Oxford και Bristol.
Από Σκωτία το StAndrews είναι κλασσική επιλογή, όπως και το Stirling. Μιά υπέροχη διαδρομή που είχα κάνει ήταν στο τετράγωνο Stirling-Perth-BlairAtholl-Crianlarich. Πολύ ωραίες διαδρομές μέσα στα δάση, με πολλές και όμορφες λίμνες. Στο BlairAtholl έχει και ένα αρχοντικό/κάστρο το Blair Castle αν και η Σκωτία έχει πολλά από αυτα...γενικά να βγείτε από τους κύριους δρόμους...οι μικροί επαρχιακοί δρόμοι είναι που έχουν την ομορφιά.. Η καλύτερη βέβαια διαδρομή που έχω κάνει είναι από το Inverness στο Fort Williamπαράλληλα στην Lochness. Και μετά το FortWilliam, συνεχίσαμε για Oban που είναι ένα πολύ ωραίο ψαροχώρι. Αν πάτε υπάρχει και singlemaltdistilleryστο χωριό αν θέλετε να το δείτε. Επίσης το IsleofSkyείναι πολύ όμορφο

Ωραία είναι να ανέβετε από Λονδίνο με το τραίνο προς Εδιμβούργο...ειδικά το τελευταίο κομμάτι μετά το Newcastleειναι πολύ ωραίο, η γραμμή είναι κοντά στην θάλασσα και έχει πολύ ωραία θέα.

Μόλις τέλειωσα και ένα βιβλίο του IanRankinκαι λησμόνησα το Εδιμβούργο...μακάρι να πάτε...
 
Last edited by a moderator:

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να προσθέσω στα προηγούμενα για τη Σκωτία:
-Αξίζει μια βόλτα στη Γλασκώβη, loch lomond
- Eilean Donan Castle
 
Last edited by a moderator:

Tzelaledin

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
bucuresti
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο
πωπω διιστανται πολυ οι αποψεις ,εχει μπερδευτεί ο διερωτωμενος
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πάντα ετσι θα συμβαίνει οταν θετεις μια ερωτηση του τυπου "ποιο απο τα δυο" οταν και τα δυο εχουν αξιοθέτα να δείξουν. Στην τελική ,οπου και να πας, αν είσαι πληροφορημενος για το τι προσφέρει η περιοχή θα περάσεις υπέροχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom