Σκιάθος Σκόπελος Σκόπελος Σκιάθος

Μηνύματα
20
Likes
7
Καλησπέρα σας ,με το αγόρι μου σκεφτόμαστε να πάμε Σκιάθο Σκόπελο για 7-8 ημέρες αλλά προβληματιζόμαστε για το αν έτσι θα ευχαριστηθούμε και τα 2 νησιά ή αν είναι προτιμότερο να πάμε στο ένα και του χρόνου στο άλλο.Επίσης αν πάμε μόνο σκόπελο πιστεύετε θα βαρεθούμε μια εβδομάδα;Δεν είμαστε party animals απλώς θέλουμε να έχει κάνα δυο μπαράκια για ποτάκι και να χει ζωή μην είναι ερημιά.Τέλος θεωρείτε μεγάλο θέμα αν δεν έχουμε αμάξι;Θα είμαστε εντάξει με τη συγκοινωνία; (Για Σκόπελο αναφέρομαι γιατί στη Σκιάθο ξέρω ότι έχει καλά δρομολόγια λεωφορείων)Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα

Καλησπέρα σας ,με το αγόρι μου σκεφτόμαστε να πάμε Σκιάθο Σκόπελο για 7-8 ημέρες αλλά προβληματιζόμαστε για το αν έτσι θα ευχαριστηθούμε και τα 2 νησιά ή αν είναι προτιμότερο να πάμε στο ένα και του χρόνου στο άλλο.
Επίσης αν πάμε μόνο σκόπελο πιστεύετε θα βαρεθούμε μια εβδομάδα;
Μου αρέσει το σενάριο και θεωρώ ότι 8 μέρες είναι ιδανικές για να δεις επαρκώς τα δύο αυτά νησιά.

Δεν είμαστε party animals απλώς θέλουμε να έχει κάνα δυο μπαράκια για ποτάκι και να χει ζωή μην είναι ερημιά.
Σίγουρα στη Σκιάθο θα βρείτε ακριβώς το αντίθετο της ερημιάς. Ο χαμός ο ίδιος, πολλά νυχτερινά καταστήματα για όλα τα γούστα. Η Σκόπελος είναι διαφορετικού τύπου νησί. Πολύ πιο ήσυχο σίγουρασε σχέση με τη Σκιάθο, αλλά τη περίοδο αιχμής και αυτό είναι αρκετά καλό νησάκι σε αυτό το θέμα.

Τέλος θεωρείτε μεγάλο θέμα αν δεν έχουμε αμάξι;Θα είμαστε εντάξει με τη συγκοινωνία; (Για Σκόπελο αναφέρομαι γιατί στη Σκιάθο ξέρω ότι έχει καλά δρομολόγια λεωφορείων)Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Είναι βασικός παράγοντας και στα δύο νησιά. Στη Σκόπελο είναι πιο αραιά τα δρομολόγια και οφείλεις να προσαρμοστείς μ'αυτό. Επίσης σχετικά μεγάλες οι αποστάσεις απο τη μια άκρη στην άλλη.
Στη Σκιάθο συχνότερα & οργανωμένα, όχι όμως οτι λέει κάτι αυτό. Τυγχάνει πολλές φορές να είσαι στη στάση μια ώρα, καθώς περνούν τα λεωφορεία γεμάτα από κόσμο και δε μπορούν να σε πάρουν..
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Στην Σκιαθο έχω να πάω χρόνια όποτε δεν θυμάμαι και πολλά,πάντως η Σκόπελος έχει υπέροχες παραλιες! Το κακό είναι όμως πως όντως, χωρίς αυτοκίνητο είναι δύσκολες οι μετακινήσεις. Οι πιο ωραίες παραλιες είναι στην άλλη άκρη του νησιού και αν βασίζεσαι μόνο στο λεωφορείο τότε θα περιορίζεσαι λίγο από άποψη χρόνου (σκέψου και τα εισιτήρια πήγαινε-ελα...). Αξίζει πολύ όμως. Εγώ θα σου έλεγα να πατε και στα δυο νησιά, έχετε πολλες μέρες διαθέσιμες όποτε θα έχετε χρόνο να δείτε πολλά.
 
Μηνύματα
20
Likes
7
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.Τελικά θα πάμε Σκόπελο μιας και βρήκαμε πιο οικονομικά δωμάτια και είναι πιο πολύ στα γούστα μας.Πιστεύω δεν θα χουμε θέμα, είδα τα δρομολόγια είναι πάνω κάτω το ίδιο τακτικά με αυτά στη Μήλο που είχαμε πάει και δεν είχαμε κανένα θέμα.Άλλωστε σίγουρα θα κάνουμε και καμία εκδρομή σε Σκιάθο και αν μας αρέσει θα πάμε του χρόνου.Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom