Σλοβακία Σλοβακία: Κεντρική Ευρώπη off the beaten track

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το σκεφτόμουν καιρό να γράψω ή όχι μια ιστορία για την Σλοβακία. Από τη μία ήθελα, από την άλλη έλεγα "σιγά μωρέ, ποιόν θα ενδιαφέρει;". Πιθανώς να φταίει το δικό μου κόλλημα, που έχω σιχαθεί οτιδήποτε έχει να κάνει με Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη. Ή το ότι πριν πάω δεν την είχα εν γένει περί πολλού σαν χώρα. Ή και η σκέψη μου ότι η φτηνή πτήση της ryanair την έχει κάνει υπερβολικά τετριμμένο προορισμό.

Η αλήθεια όμως είναι ότι "τετριμμένος" προορισμός είναι στην πραγματικότητα η πρωτεύουσα της χώρας, η Μπρατισλάβα. Μια όμορφη παραδουνάβια πόλη, η οποία όμως, όπως και να το κάνουμε, δεν έχει την λάμψη και την αίγλη των υπολοίπων πρωτευουσών που βρέχονται από το μυθικό αυτό ποταμό. Μια πόλη που για τους περισσότερους Έλληνες αποτελεί τη μοναδική επαφή με τη Σλοβακία, συχνά μέσω μιας σύντομης εκδρομής από τη Βιέννη ή τη Βουδαπέστη. Και είναι κρίμα, επειδή η μαγεία αυτής της χώρας βρίσκεται στην ύπαιθρο και την φύση της.

Το ταξίδι μου στην Σλοβακία ήταν ουσιαστικά μια πενθήμερη απόδραση στα τέλη Μαϊου-αρχές Ιουνίου. Το είχα κλείσει καιρό πριν σε πολύ χαμηλή τιμή (ryanair γαρ)! Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα και πολλά, ούτε ήμουν και στα καλύτερά μου ψυχολογικά, καθώς λίγο καιρό πριν είχα περάσει μια πολύ δύσκολη περίοδο. Παρ' όλα αυτά γύρισα πίσω γεμάτη χαρά, ηρεμία και ευεξία! Η αιτία νομίζω ότι μπορεί να συνοψιστεί στα εξής: στο απέραντο πράσινο και γαλάζιο που χόρτασαν τα μάτια μου, στο ατελείωτο οξυγόνο που ανέπνευσα, στους ήρεμους ρυθμούς που με συνεπήραν. Κρίμα δεν είναι να μην γράψω λίγα λόγια για έναν τόσο αγχολυτικό προορισμό; :)

 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπέροχα!!!Ανυπομονώ... :)
Για μας τους φυσιολάτρες είναι αυτά! :)

Και φυσικα θα ηταν κριμα να μην γραψεις...Σε διαβαζουμε.
:)

Γράψε γράψε!!! Έχω κλείσει για Μπρατισλάβα αρχές Δεκέμβρη!!! ;)
Ελπίζω όμως να μην περιοριστείς μόνο σε αυτή, αλλά να βγεις και προς τα έξω. :p

''το απέραντο γαλάζιο" ! μόνο και μόνο γιαυτό αξίζει να γράψεις!
Εντάξει, μεταξύ πράσινου και γαλάζιου υπερτερούσε το πρώτο πρέπει να πω! :p Αλλά μην ανησυχείς, θα παίξει πολύ γαλάζιο (κι αν βάλουμε και τον καφέ-γκρι Δούναβη μέσα, όπου σύμφωνα με τον συνθέτη είναι γαλάζιος όμως, θα γίνει χαμός)! :)
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Χεχε σίγουρα θα πάω και μια μονοήμερη Βιέννη.... Είχα ξαναπάει μονοήμερη από Βουδαπέστη... Σκέφτομαι ότι θα έχει τις χριστουγεννιάτικες αγορές... Με τα τοπικά προϊόντα και το ζεστό κρασί... Τι καλύτερο!!!!!! :) που άλλου να πάω λες; Στην ουσία 2 μέρες γεμάτες θα έχουμε. Γιατί την πρώτη μέρα φτάνουμε απόγευμα κ την τέταρτη φεύγουμε πρωί, μεσημέρι.. Μια μέρα στην Βιέννη κ μια μέρα που μπορούμε να πάμε κάπου πιο έξω; Τι μας προτείνεις;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χεχε σίγουρα θα πάω και μια μονοήμερη Βιέννη.... Είχα ξαναπάει μονοήμερη από Βουδαπέστη... Σκέφτομαι ότι θα έχει τις χριστουγεννιάτικες αγορές... Με τα τοπικά προϊόντα και το ζεστό κρασί... Τι καλύτερο!!!!!! :) που άλλου να πάω λες; Στην ουσία 2 μέρες γεμάτες θα έχουμε. Γιατί την πρώτη μέρα φτάνουμε απόγευμα κ την τέταρτη φεύγουμε πρωί, μεσημέρι.. Μια μέρα στην Βιέννη κ μια μέρα που μπορούμε να πάμε κάπου πιο έξω; Τι μας προτείνεις;
Κοίτα, εγώ στην ιστορία μου θα αναφερθώ σε μέρη εντός Σλοβακίας που πήγα, αλλά ήταν όλα στην εξοχή, οπότε αν θες να πας σε πόλη δεν ξέρω τι κοντινό να προτείνω εκτός από Βιέννη.
Μια πολύ όμορφη και κοντινή πάντως εκδρομή της μισής μέρας είναι το Devin, στα σύνορα με Τσεχία και Αυστρία. Ειδικά αν πάτε με ποταμόπλοιο όπως κάναμε εμείς (δυστυχώς τον χειμώνα τα δρομολόγια είναι περιορισμένα). Θα γράψω στη συνέχεια περισσότερα. :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η Μπρατισλάβα είναι μια όμορφη πόλη αλλά η ύπαιθρος είναι υπέροχη. Χωριά, πόλεις, πολλά (μα πάρα πολλά) κάστρα, ποτάμια και φυσικά τα βουνά με το ατέλειωτο πυκνό πράσινο κάνουν μια χώρα που αξίζει να της αφιερώσεις χρόνο. Έμεινα σε 3 πόλεις για 11 βράδια συνολικά και έκανα πάνω από 3000 χμ., όμως έμεναν τόσα πολλά να δω.
(περισσότερα http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-νύμφες-του-Δούναβη-και-άλλες-ομορφιές.50259/)

Καλά το πας! Περιμένω τη συνέχεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η Μπρατισλάβα είναι μια όμορφη πόλη αλλά η ύπαιθρος είναι υπέροχη. Χωριά, πόλεις, πολλά (μα πάρα πολλά) κάστρα, ποτάμια και φυσικά τα βουνά με το ατέλειωτο πυκνό πράσινο κάνουν μια χώρα που αξίζει να της αφιερώσεις χρόνο. Έμεινα σε 3 πόλεις για 11 βράδια συνολικά και έκανα πάνω από 3000 χμ., όμως έμεναν τόσα πολλά να δω.
(περισσότερα http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-νύμφες-του-Δούναβη-και-άλλες-ομορφιές.50259/)

Καλά το πας! Περιμένω τη συνέχεια.
Δήμο έχω διαβάσει το οδοιπορικό που κάνατε σε εκείνα τα μέρη, το οποίο βρήκα υπερπαραγωγή! :) Εμάς ήταν πιο compact η εξόρμησή μας, αλλά συμφωνώ με όσα λες! Χόρτασα φύση, λίμνες, ποτάμια, σπήλαια και πεζοπορίες! Και κάστρα φυσικά! :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
"σιγά μωρέ, ποιόν θα ενδιαφέρει;". Πιθανώς να φταίει το δικό μου κόλλημα, που έχω σιχαθεί οτιδήποτε έχει να κάνει με Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη.
Α δεν θελω τετοια! Ξερεις οτι πολλοι ειμαστε οι φαν της Ευρωπης εδω μεσα. Οι αλλοι ας διαβαζουν για ιστοριες με αγριους! Και η Σλοβακια δεν εχει αναλυθει και ιδιαιτερα, οποτε γραφε γραφε;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom