Πολωνία Σλοβακία Σλοβακία ή Πολωνία;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kρακοβία-Βαρσοβία και από μένα.. Η Μπρατισλάβα μου άρεσε για 2-3 μερούλες, είναι γραφική, αλλά η Βιέννη (αν και έχω πάει δύο φορές) εξακολουθεί να μου φαίνεται ψυχρή πόλη.. Οπότε ο συνδυασμός Κρακοβία-Βαρσοβία υπερτερεί για μένα σε σχέση με Μπρατισλάβα-Βιέννη. Η Κρακοβία κυρίως είναι όνειρο! Και αρκετά οικονομική με πολύ ωραίες επιλογές για φαγητό.. Σε αντίθεση με Μπρατισλάβα-Βιέννη που σε αυτόν τον τομέα δεν τρελαθήκαμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα συμφωνήσω ότι αν σε ενδιαφέρει ένα "αστικό" ταξίδι, να προτιμήσεις Πολωνία δαγκωτό! Η χώρα είναι γεμάτη όμορφες πόλεις και υπέροχα ιστορικά και πολιτισμικά μνημεία.

Αλλά αν θες να συνδυάσεις πόλη με φύση, τότε η Σλοβακία αξίζει περισσότερο! Μοναδικά βουνά, σπήλαια, ποτάμια, boat trips, κάστρα, πεζοπορίες, άλλη φάση! Ελπίζω κάποτε να αξιωθώ να ολοκληρώσω μια ιστορία που είχα ξεκινήσει σχετικά.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Μη χάσεις το νόημα μόνο. Γιατί όσοι πάνε 3 μέρες ας πούμε κάπου και προσπαθούν να δουν 2 πρωτεύουσες τότε κάπου χάνεται το νόημα του ταξιδιού
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
η Βιέννη (αν και έχω πάει δύο φορές) εξακολουθεί να μου φαίνεται ψυχρή πόλη..
Συμφωνώ ότι είναι ψυχρή πόλη αλλά δεν μπορείς να την προσπεράσεις έτσι απλά. Ακόμη και αν πρόκειται να την απορρίψεις,πρεέπει πρώτα να την δεις διότι έχει κάποια εκπληκτικά αξιοθέατα.

Η Κρακοβία κυρίως είναι όνειρο!
Πολύ όμορφη πόλη και με σημεία ιδαιτέρου ενδιαφέροντος αλλά ονειρική, δεν θα την χαρακτήριζα.

Θα συμφωνήσω ότι αν σε ενδιαφέρει ένα "αστικό" ταξίδι, να προτιμήσεις Πολωνία δαγκωτό! Η χώρα είναι γεμάτη όμορφες πόλεις και υπέροχα ιστορικά και πολιτισμικά μνημεία.

Αλλά αν θες να συνδυάσεις πόλη με φύση, τότε η Σλοβακία αξίζει περισσότερο! Μοναδικά βουνά, σπήλαια, ποτάμια, boat trips, κάστρα, πεζοπορίες, άλλη φάση!
Ωραία τα γράφεις αλλά αυτά ισχύουν μάλλον για πολυήμερα ταξίδια.

Γιατί όσοι πάνε 3 μέρες ας πούμε κάπου και προσπαθούν να δουν 2 πρωτεύουσες τότε κάπου χάνεται το νόημα του ταξιδιού
Στις περίπτωση Μπρατισλάβα- Βιέννη δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Απέχουν τον ίδιο χρόνο που ήθελες λίγα χρόνια πριν για να ανεβείς από Πειραιά στην Κηφισιά.:lol:
 
Last edited by a moderator:

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Η ετυμηγορία έβγαλε Βαρσοβία και κλείστηκαν ήδη τα εισιτήρια! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, πολύ χρήσιμες όλες οι συμβουλές!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να αναφέρεις επιγραμματικά, τι πρόλαβες να δεις σε αυτό το χρονικό διάστημα?
Έφτασα Μπρατισλάβα απόγευμα, όπου απλά έκανα μια βόλτα στην Παλιά Πόλη, φαγητό κλπ. Την 2η ημέρα boat trip στο γειτονικό Devin (κάτι που χρειάστηκε αρκετές ώρες), ενώ την υπόλοιπη ημέρα την αφιερώσαμε στη Μπρατισλάβα. Την 3η μέρα τραίνο για Liptovsky Mikulas (φτάσαμε μεσημέρι), στο οποίο μείναμε μέχρι και το απόγευμα της 5ης ημέρας, οπότε γυρίσαμε Μπρατισλάβα. Εκεί, πέρα από το ίδιο το χωριό που είναι κουκλίστικο, επισκεφτήκαμε κάποια εντυπωσιακά κοντινά σπήλαια, κάναμε πεζοπορίες (έχει διάφορα μονοπάτια και μια όμορφη λίμνη) και πήγαμε και σε κάποια άλλα χωριουδάκια. Μας έμεινε μια ακόμα μέρα ουσιαστικά Μπρατισλάβα, καθώς φύγαμε το απόγευμα της 6ης ημέρας (τώρα δηλ. συνειδητοποίησα ότι το ταξίδι κράτησε 5.5 και όχι 4.5 ημέρες)!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πιστεύω θα φανούν χρήσιμες.
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
1.jpg 2.jpg 3.jpg
Μετά την επιστροφή μου από μια απροσδόκητα ευχάριστη εμπειρία στην Βαρσοβία έχω να πω ότι τελικά έκανα την καλύτερη επιλογή . Η Βαρσοβία έχει μια απίστευτη ομορφιά! Πάρα πολλές επιλογές σε φαγητό, μνημεία, αξιοθέατα ,μουσεία ,πάρκα!
 

Attachments

  • 157,1 KB Προβολές: 0
  • 66,5 KB Προβολές: 0

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom