Κροατία Σερβία Σλοβενία Σλοβενία - Κροατία - Σερβία ένα ταξίδι εμπειρία ζωής !!!!

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ο,τι και να πω για την Σερβια ειναι λιγο . Αυτη η χωρα ειναι τοσο βαθια ριζωμενη στην ψυχη μου . Κατι η φιλοξενια των ανθρωπων,κατι η αγαπη που εχουν για τους Ελληνες,κατι οι πανεμορφες γυναικες της με κανουν να θελω να πηγαινω ξανα και ξανα και ξανα .. Μετα το προσφατο Σαββατοκυριακο στο αγαπημενο μου Βελιγραδι συνειδητοποιησα οτι ειχα αφησει την ιστορια στη μεση .. Για το Novi Sad δεν εχω να πω πολλα γιατι πολυ απλα δεν μου "εμεινε" χρονος για να το δω .. Αν και για καποιον που ταξιδευει και κανει tour νομιζω οτι μια μερα στο Novi Sad ειναι αρκετη,τα κυρια αξιοθεατα της πολης τα περπατας σε 4ωρες .. Τωρα για καποιον που εχει φιλους και γνωστους τοτε δεν τον φτανουν ουτε 10 μερες .. Οι τιμες εχουν μεγαλες διαφορες σε σχεση με το Βελιγραδι .. Ενδεικτικα να αναφερω οτι για ταξι στο Novi Sad δεν πληρωσαμε ποτε πανω απο 4 ευρω με διαδρομες κοντα στο 10λεπτο και στο Βελιγραδι για να παω απο main train station-airport μου πηρε 20 ευρω .. Αλλο παραδειγμα οτι στα νυχτερινα μαγαζια ενα ποτηρι whiskey(απλο) εκανε 1,5 ευρω ενω στο Βελιγραδι κανει 3,5-4 ευρω ..

Οι αναμνησεις μου στο Novi Sad ειναι πολλες,αλλα οι περισσοτερες θολες .. Εκει εκανα και την αποπειρα να μαθω στους ομοϊδεατες Ευρωπαιους την τεχνη του "υποβρυχιου" ...! Αποτελεσμα: Eνας Ολλανδος με μαλλι μπουκλα να φυγει απο την Σερβια ξυρισμενος μπομπα ...
30 Ιουλιου,τελευταια μερα του απιστευτου δεκαπενθημερου ταξιδιου .. Απο τις αγκαλιες αποχαιρετισμου της AEGEE-τικης οικογενειας μου,με ελπιδες και ευχες για να ξαναανταμωθουμε στις αγκαλιες καλωσορισματος απο την οικογενεια μου στο Ηρακλειο το ιδιο μεσημερι και στον γαμο της ξαδερφης μου το ιδιο βραδυ .. Η πιο γεματη και η πιο συναισθηματικη μερα του καλοκαιριου εφτανε στο τελος της μετα απο ακριβως 24 ωρες με ενα απεραντο χαμογελο στο προσωπο μου ....!

THE END
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα στα μερη και στις λιμνες του Plitvice.Νομιζω ανηκει στις προστατευομενες περιοχες της ΟΥΝΕΣΚΟ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα στα μερη και στις λιμνες του Plitvice.Νομιζω ανηκει στις προστατευομενες περιοχες της ΟΥΝΕΣΚΟ.
Ευχαριστω πολυ,ηταν ισως το μονο πραγμα που μετανιωσα επειδη δεν πηγα . Οταν ξαναπαω δεν το χανω με τιποτα ...! Ειναι στις προστατευομενες περιοχες της UNESCO απο το 1979 .
 

zozela

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Everest, Tokyo
Έχω κάνει και εγώ το ίδιο στη Σλοβενία, 30 άτομα απόλη την Ευρώπη μέναμε στο Μάριμπορ σε ένα σχολείο και κάναμε το γύρο της Σλοβενίας, συμπεριλαμβανομένου όλες τις σπηλιές και τα παραθαλάσσια μέρη.

Πήγες Λουμπλιανα? απιστευτη πόλη..γενικά μοναδικό ταξίδι..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έχω κάνει και εγώ το ίδιο στη Σλοβενία, 30 άτομα απόλη την Ευρώπη μέναμε στο Μάριμπορ σε ένα σχολείο και κάναμε το γύρο της Σλοβενίας, συμπεριλαμβανομένου όλες τις σπηλιές και τα παραθαλάσσια μέρη.

Πήγες Λουμπλιανα? απιστευτη πόλη..γενικά μοναδικό ταξίδι..
Με τι προγραμμα το ειχες κανει εσυ; Λιουμπλιανα μονο περασα απο το αεροδρομιο να παω στο main train station δεν προλαβα να κανω κατι αλλο ..
 

zozela

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Everest, Tokyo
Μένα αλλο αντιστοιχο ευρωπαικό πρόγραμμα! Ήταν ολα πληρωμένα εκτός από το 30% των αεροπορικών. Άσε φανταστική η λουμπλιάνα και τα σπήλαια.. Μαριμπορ πηγατε στο παρκο που ανεβαινεις στα δεντρα και κάνεις το ταρζαν?:p
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πηγαμε-πηγαμε και εκει .. Ε πες με ποιο προγραμμα πηγες ντε,δεν θα σε κυνηγησει κανεις για advertising
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάντα τέτοια νάχεις. Όμορφο ταξίδι.



Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα στα μερη και στις λιμνες του Plitvice.Νομιζω ανηκει στις προστατευομενες περιοχες της ΟΥΝΕΣΚΟ.
Από το Ζάνταρ προς τα νότια (προς Σπλιτ) είναι και το Εθνικό Πάρκο KRKA πάλι με λίμνες. Απίθανο!!!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ευχαριστω πολυ :D :D
Ναι αυτο το ταξιδι ηταν πιο πολυ καλοπεραση παρα τουρισμος,αλλα κανονιζω λιαν συντομως ταξιδακι τουρισμου-εξερευνησης σε ολα τα Βαλκανια για αναπληρωσω το χαμενο εδαφος ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom