Τουρκία Σμύρνη:η Ευρωπαία βασίλισσα της Ανατολής (Αυγ 2014)

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το βραδάκι μπορείτε να συνδυάσετε την βόλτα σας με μια επίσκεψη στο ιστορικό Κορδελιό (Καρσιγιακάς), το οποίο αποτελούσε τις εξοχικές κατοικίες των εύπορων Σμυρνιών και εμπόρων ενώ φημιζόταν για τις ωραίες γυναίκες του.
Σήμερα αποτελεί ξεχωριστή αστική μονάδα με πολλά καταστήματα εστίασης και διασκέδασης, τα οποία όμως θα σας φανούν πολύ πιο 'φτωχικά' σε σχέση με το κοσμοπολίτικο κέντρο της Σμύρνης.

Θεωρώ ότι πέραν μιας επίσκεψης δεν έχει κάτι αξιόλογο να δείτε, πέραν της πανοραμικής θέας της Σμύρνης, η οποία είναι μαγική το βράδυ.

Εξυπηρετεί να πάτε με το καραβάκι, που είναι σύντομο και φθηνό (για να ομορφύνετε και την βόλτα σας). Τα δρομολόγια είναι πάρα πολύ συχνά (και εκεί δίνεις την κάρτα KentKart, με την οποία κάναμε όλες μας τις μετακινήσεις, μέχρι και διόδια πληρώσαμε!).

DSC_0195.JPG
DSC_0196.JPG
DSC_0197.jpg
DSC_0201.jpg
DSC_0203.jpg
DSC_0205.JPG
IZMIR (350).jpg
IZMIR (358).jpg
IZMIR (361).jpg
IZMIR (366).jpg
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
To Αlacati μας άρεσε πολύ και μας! Είχαμε πάει για μπάνιο πρώτα στην παραλία Ilica και από εκεί πήραμε dolmus και πήγαμε στα Alacati.. Πολύ γραφικά αλλά όντως πολύ πιο ακριβά από όλα τα άλλα μέρη που επισκεφτήκαμε.
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!!
 

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
To Αlacati μας άρεσε πολύ και μας! Είχαμε πάει για μπάνιο πρώτα στην παραλία Ilica και από εκεί πήραμε dolmus και πήγαμε στα Alacati.. Πολύ γραφικά αλλά όντως πολύ πιο ακριβά από όλα τα άλλα μέρη που επισκεφτήκαμε.
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!!
Σε ευχαριστώ!:lol:
Καλά, με τα Αλάτσατα ξετρελαθήκαμε....Κάναμε ολόκληρη φωτογράφιση και εκεί !
Όντως πολύ πιο ακριβά για αυτό μου θύμισε Σαντορίνη η αγορά σε ύφος και τιμές.
Εμένα προσωπικά μου άρεσαν πιο πολύ από το κοσμικό Τσεσμέ και θα ήθελα μια άλλη φορά να τα επισκεφθώ με διαμονή μιας και εμείς πήγαμε μονοήμερη και δεν κάναμε καθόλου μπάνιο στις διάσημες παραλίες του!
Επίσης πάθαμε σοκ με τις σπιταρόνες που είδαμε εκεί! Τι χρήμα κυκλοφορεί !
 

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αδιαμφισβήτητο κέντρο διασκέδασης για φαγητό και ποτό είναι η Πούντα (Αλάσαντζακ), το οποίο το βράδυ σφύζει από ζωή και νεολαία και σίγουρα δεν θα σας θυμίσει ότι είσαστε σε μουσουλμανική χώρα (δύο από τα πιο hot σοκάκια είναι το Muzafer Izgu και το 1453 Sokag).

Εκεί θα βρείτε πάρα πολλά αναπαλαιωμένα Σμυρναίϊκα σπίτια τα οποία έχουν μετατραπεί σε καταστήματα εστίασης (μύδια, κοκορέτσι, κεφτέδες και ότι χωράει ο νους σας, ατελείωτα γλυκά και παγωτά) και διασκέδασης (θα βρείτε από ροκ/τζαζ σκηνή μέχρι σκυλάδικα -τα ποτά είναι σε τιμές Ελλάδας-)!

Όσον αφορά τις μετακινήσεις σας, πλην του μετρό, τα ταξί είναι εύκολα και φθηνά. Εκτός από το κλασικό κίτρινο ταξί θα βρείτε και λευκά, τα οποία πραγματοποιούν στάνταρ διαδρομές με fix τιμές (2 λίρες/άτομο).

p.s. να πιείτε Ρακή την οποία κάνουν με γλυκάνισο (και είναι ίδια στη γεύση με το δικό μας ούζο)

IZMIR (11).jpg
IZMIR (295).jpg
IZMIR (302).jpg
IZMIR (304).jpg
IZMIR (305).jpg
 
Last edited by a moderator:

Danae82

Member
Μηνύματα
60
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
πολυυυυ λιγα ομως! σε 3 μερες με φοβερες σπαταλες σε φαγητό κ καφεδες καταφερα να χαλασω 90 ευρώ! :haha:
Δυστυχώς εγώ δεν περιορίστηκα σε αυτό το ποσό, διότι τρελάθηκα με την αγορά!
Την περίμενα πιο τουριστική σαν της Κωνσταντινούπολης και όταν συνειδητοποίησα αναλογία τιμών και ποιότητας σε λευκά είδη και είδη σπιτιού γενικότερα, μπορείς να φανταστείς τη συνέχεια....
Τι τσάμπα λεφτά δίνουμε στην Ελλάδα!
Θα ήθελα να επανακάμψω στην αγορά και να πάω για αποκλειστικό shopping σπιτιού (ειδικά σε περίοδο εκπτώσεων όπως ο Αύγουστος μιλάμε για τσάμπα πράγμα: αγόρασα παραδοσιακή πικέ διπλή κουβέρτα με 20 ευρώ!).
Γενικά όμως, σαν έξοδα κινήσεως όντως χρειάζεσαι πολύ λίγα και περνάς βασιλικά !
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σε ευχαριστώ!:lol:
Καλά, με τα Αλάτσατα ξετρελαθήκαμε....Κάναμε ολόκληρη φωτογράφιση και εκεί !
Όντως πολύ πιο ακριβά για αυτό μου θύμισε Σαντορίνη η αγορά σε ύφος και τιμές.
Εμένα προσωπικά μου άρεσαν πιο πολύ από το κοσμικό Τσεσμέ και θα ήθελα μια άλλη φορά να τα επισκεφθώ με διαμονή μιας και εμείς πήγαμε μονοήμερη και δεν κάναμε καθόλου μπάνιο στις διάσημες παραλίες του!
Επίσης πάθαμε σοκ με τις σπιταρόνες που είδαμε εκεί! Τι χρήμα κυκλοφορεί !
Μας θύμισε ελληνικό νησί και μας.. Αλλά πολλά τουριστικά μαγαζιά! Τελειωμό δεν είχαν.. Απορούσα πόσοι να αγοράσουν πια σουβενίρ για να επιβιώνουν τόσα πολλά μαγαζάκια. Σίγουρα κυκλοφορεί πολύ χρήμα πάντως..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom