Σπάστα!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Περνώντας έξω από κιτς ελληνικό εστιατόριο στη St Michel στο Παρίσι, ο έλλην κράχτης προσέλκυε κόσμο.. σπάζοντας πιάτα στο πεζοδρόμιο! :shock: Ο Καναδός φίλος μου ανεφερε ότι και στις ελληνικές γειτονιές του Τορόντο, σε κάθε γλέντι τα σερβίτσια καταστρέφονται με γεωμετρική πρόοδο :haha: και με ρώτησε πως ξεκίνησε και τι σημαίνει αυτή η ιστορία με τα σπασμένα πιάτα που δεν την έχει δει πουθενά αλλού. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα! Ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Ξέρει κανενας τίποτε? Βρήκα διάφορα στο ίντερνετ, αλλά μάλλον αντικρουόμενα..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά στο Λονδίνο είσαι. Καμιά βόλτα από το Elysee δεν έχεις κάνει? εκεί να δεις πιάτα, τραπέζια, ομπρέλες, μοτοσακό, βαριοπούλες.... ό,τι έχει ο καθένας το πετάει στην πίστα...
Αν και νομίζω ότι τελευταίως το γυρίσανε στο jazz restaurant
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανως θα το 'χεις δει κι εσυ αυτο ή κατι αναλογο:

"Είναι ένα από τα έθιμα που συνόδευαν κάθε ελληνικό γλέντι και τείνει να εξαφανιστεί. Σε λίγα μέρη στην επαρχία και στο εξωτερικό όμως ζει και βασιλεύει.
Οι ρίζες αυτής της συνήθειας
βρίσκονται στο 1930 όπου πετούσαν μαχαίρια στα πόδια των χορευτών,ένδειξη σεβασμού και ανδρισμού. Λόγω των τραυματισμών, το έθιμο άλλαξε και τα μαχαίρια έγιναν πιάτα. Παρ' όλο που το σπάσιμο των πιάτων στα γλέντια ήταν συνηθισμένο σε όλη την Ελλάδα, έγινε της μόδας επί Ωνάση, την περίοδο της άνθησης των κέντρων με μπουζούκια."

Θυμαμαι κατι αναλογο μου ελεγε και ο πατερας μου. Βεβαια θα μου πεις με τα πιατα δεν τραυματιζονται; Ε, γι' αυτο αντικατασταθηκαν στην πορεια απο τα γαρυφαλλα. Αλλα αμα δεν κανει ηχο δεν το φχαριστιεσαι. Τα πιατα γινονται σιγα σιγα και παλι μοδα:clap::clap::clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι δεν τραυματίζονται,εδώ και χρόνια,γιατί τα πιάτα πίστας είναι γύψινα και τα σπας και στο κεφάλι χωρίς να καταλάβεις τίποτα.

Κακώς βέβαια γνωρίζω την πληροφορία και την μεταφέρω εδώ,αφού θα με περάσετε για κανένα σκυλά της εθνικής.

Πάντως νομίζω πως το πιάτο έγινε μεγάλη μόδα επί Αντρέα κι όχι επί Ωνάση.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Ωνασης διεδωσε αυτο το life style στο εξωτερικο, ο Ανδρεας το εκανε trendy στις μικρομεσαιες ταξεις στο εσωτερικο της χωρας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κακώς βέβαια γνωρίζω την πληροφορία και την μεταφέρω εδώ,αφού θα με περάσετε για κανένα σκυλά της εθνικής.
Αααα δεν εισαι ε; Εγω παλι γιατι ειχα καταλαβει οτι συχναζες σε αυτες τις λαικες πιστες; :bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νατοι οι πρασινοφρουροι φανερωνονται σιγα σιγα.
maltakia δεν σε ειχα για αριστερο γιαλαντζι ...:bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα μη με βαζεις στους πρασινοφρουρους! Λογω ηλικιας αλλωστε, παρεα με τον Ωναση τα εσπαγα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom