Σπήλαιο Αλιστράτης Ν.Σερρών

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε απόσταση 45 χλμ απο Σέρρες και 22 χλμ απο Δράμα ,βρίσκεται η Αλιστράτη.Η γραφική αυτή κωμόπολη με αρκετά παραδοσιακα σπιτια μακεδονίτικης αρχιτεκτονικης ,κυκλωμένη απο τους επιβλητικους όγκους των ορεων Φαλακρου και Παγγαίου ,έγινε ιδιαίτερα γνωστη τα τελευταια χρονια χαρις στο ομώνυμο σπήλαιο,ένα απο τα μεγαλύτερα της Ευρώπης.
Η ιστορία του σπηλαιου ξεκινάει περιπου 2.000.000 χρόνια πριν,οταν ξεκίνησε η δημιουργία του στη θέση ΄¨ Πετρωτό΄¨,στα 6 χλμ απο την Αλιστράτη. Το σπηλαιο ανακαλύφθηκε το 1959 απο κατοίκους της περιοχής,ενω στην Ελληνική Σπηλαιολογική Εταιρεία έγινε γνωστό το 1975.Αυστριακοί σπηλαιολόγοι μάλιστα,που το επισκέφθηκαν με επικεφαλης τον Robert Seemann το χαρακτήρισαν ως ενα απο τα ωραιότερα στην Ευρώπη.Μεχρι σήμερα εχει ανακαλυφθει μια επιφάνεια 25.000τμ,ενω το συνολικο μηκος των γνωστων διαδρομων φτανει τα 3 χλμ.Το επισκεψιμο κομματι καλύπτει μια επιπεδη διαδρομη 1 χλμ.
Το εσωτερικο πολυ εντυπωσιακό με σταλακτίτες και σταλαγμίτες διαφορων αποχρώσεων (λευκοι,κοκκινωποι κλπ)και σχηματισμων.Καποιοι σταλακτίτες φτανουν σε υψος τα 35 μετρα και καθως κρεμονται απο την οροφή μοιάζουν σα να ενωνονται με τους σταλαγμίτες και να σχηματίζουν επιβλητικες κολώνες.Αλλοι παλι ακολουθουν ακανονιστες,ελικοειδεις πορειες.

περισσότερες πληροφ::: ΣπΞ?λαιο Αλιστράτης - ΑρχικΞ? ::
τηλ.23240 82045
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ναι είναι οντως ενδιαφέρον,να φαντασθείς ποσα χρόνια πηγαινοερχόμουν συχνα θεσνικη σέρρες ,και μόλις περσι αξιώθηκα να πάω κι εγω:roll:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κι εγώ το θεωρώ το καλύτερο απ όσα έχω δει
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από τα ομοφότερα σπήλαια που υπάρχουν στη χώρα μας, αναμφίβολα!

Πλούσιος εσωτερικός διάκοσμος και μεγάλο σε έκταση!


Πολύ καλό, αξίζει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ επίσκεψη!


Υ.Γ: Αρνητικό σημείο (όπως συνήθως συμβαίνει σε όλα τα σπήλαια): δεν το προσέχει κανείς! Και μάλιστα από την αρχή της ανακάλυψής του, όταν και βάλανε μπουλντόζα μέσα να στρώσει τσιμέντο!!! Αν είναι δυνατόν!!! Εδώ ένα group ατόμων να μπει για λίγη ώρα, προκαλεί "επιπτώσεις" στη ζωή ενός σπηλαίου, φανταστείτε από την αρχή της τουριστικής του διαδρομής, τί έχει γίνει! :mad:
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
ναι είναι οντως ενδιαφέρον,να φαντασθείς ποσα χρόνια πηγαινοερχόμουν συχνα θεσνικη σέρρες ,και μόλις περσι αξιώθηκα να πάω κι εγω:roll:
:(προσοχει ομως,γιατι αν πας περιοδους που βρεχει πολυ,μπορει να εχει πλυμιρισει και να μι δεις αρκετα πραγματα!:mad:.....οποτε τηλεφωνο:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom