Σπίτι μου σπιτάκι μου.

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Σήμερα θα μιλήσουμε για την διαμονή στην NY..:)



Είμαι εδώ λίγους μόνο μήνες..αλλά αν κάποιος με ρώταγε τι πιστεύεις ότι είναι πιο αρνητικό για κάποιον που θέλει να έρθει εδώ να κάνει μια νέα αρχή θα έλεγα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη..το κόστος διαμονής..
πραγματικά σε πολλές περιπτώσεις θα έλεγα ότι είναι απαγορευτικό..


Στο ποστ για τις δουλειές..είπαμε ότι δύσκολα εύκολα δουλειά θα βρεις..
πιθανόν και με ικανοποιητικά χρήματα σε σχέση με την Ελλάδα..από σπίτι όμως τι γίνεται..?
Πάμε να δούμε τι γίνεται λοιπόν..


Περιοχές υπάρχουν πολλές..άλλες καλύτερες άλλες χειρότερες και άλλες τραγικές..ερχόμενος εδώ σίγουρα θα σε εντυπωσιάσει το Manhattan..
όσο περνάει ο καιρός όμως αρχίζεις και βλέπεις με διαφορετικό μάτι τα πράγματα..δεν θέλω να κάτσω να αναλύσω κάποιες συγκεκριμένες γειτονιές του Manhattan που είναι υπέροχες να ζήσεις αλλά χρειάζεσαι λίαν επιεικώς από 4000$ ενοίκιο τον μήνα και άνω..
Προτιμώ να μιλήσουμε για κάτι πιο "καθημερινό"..


Το θέμα διαμονή βέβαια είναι αρκετά πολύπλοκο γιατί εξαρτάται και από την οικογενειακή κατάσταση του καθένα..πχ άλλες ανάγκες έχει ένας εργένης και άλλες μια τριμελή-τετραμελή οικογένεια..και όταν λέω άλλες δεν εννοώ απαραίτητα μόνο τα χρήματα που θα χρειάζεται να δαπανήσει για το ενοίκιο..
αλλά και άλλα σημαντικά πράγματα που έχουν να κάνουν με τα σχολεία κάθε περιοχής τα MMM και γενικότερα η ευκολία της γειτονιάς σε απλά καθημερινά
πράγματα..που αυτά τα καθημερινά πράγματα να έχετε υπόψιν σας ότι μερικές φορές είναι πολύ διαφορετικά από ότι στην Eλλάδα..θα δώσω ένα πολύ μικρό παράδειγμα..
Πολλά πολλά πολλά σπίτια δεν έχουν πλυντήριο ρούχων
(και επειδή είμαι σίγουρος ότι το Ελληνικό δαιμόνιο μυαλό σκέφτηκε αμέσως..οκ θα πάρουμε ένα και θα βάλουμε..να τονίσω ότι αυτό απαγορεύεται)!!
Σκεφτείτε λοιπόν τον εαυτό σας με κρύο χιόνια και βροχές να κουβαλάτε την μπουγάδα της οικογένειας 5χλμ μακριά..αμ δε...


Περιοχές λοιπόν υπάρχουν..για όλες τις ανάγκες για όλα τα γούστα..
Εγώ θα μιλήσω λίγο για την Αστόρια όπου και ζω..Η Αστόρια μετά το Μανχάταν είναι από τις πιο ακριβές περιοχές...είναι σε κομβικό σημείο..πολύ κοντά στο Μανχάταν αλλά και γύρω από πολλές καλές περιοχές..σε γενικές γραμμές θεωρείτε πολύ ασφαλής περιοχή..η κίνηση είναι υποφερτή τα μαγαζιά είναι πολλά για όλα τα γούστα και το μετρό έχει μια πολύ καλή γραμμή..

Το κακό σε όλα αυτά είναι οι τιμές τον ενοικίων..για ένα υπνοδωμάτιο σε πολυκατοικία (παλιά) υπολογίστε από 1300$.
Για ένα υπνοδωμάτιο σε house πάμε στα ίδια λεφτά περίπου αλλά θα είναι ένα υπνοδωμάτιο μπάνιο και τέλος..(αν είναι πιο μεγάλο και πιο καινούργιο το σπίτι πάμε από τα 1600-1800).
Για δυο υπνοδωμάτια σε house υπολογίστε από 1600$ (καλή τιμή σε παλιό κτήριο) και πάνω..προσέξτε όμως μια παγίδα σε αυτό..οι τιμές αυτές που δίνω τολμώ να πω ότι είναι οι χαμηλότερες που μπορείτε να βρείτε..και είναι για σπίτια που έχουν κοντά ανέσεις που είπαμε παραπάνω..πρώτα πρώτα τρένο και μετά γειτονιές που έχουν αγορά κοντά..υπάρχουν όμως και πολλές γειτονιές στην Aστόρια που εκμεταλλεύονται απλά το όνομα..(Aστόρια) νοικιάζουν σπίτια
στις παραπάνω τιμές χωρίς καμιά από τις ανέσεις που είπαμε..δηλαδή..είναι απομακρυσμένα σπίτια μακριά από αγορές και από μετρό..σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει να πάρεις ένα σπίτι σε τιμές Aστόριας χωρίς τις ανέσεις που παρέχει..
τότε είναι πολύ προτιμότερο να νοικιάσει κάποιος σε κάποια άλλη περιοχή που θα είναι και πιο οικονομική..


Υπάρχουν διάφορες περιοχές δίπλα από Αστόρια..(flushing-κινέζοι)(Helmhurst-ισπανόφωνοι)(jackson Heights-επίσης ισπανόφωνοι)και άλλες πολλές..
Συνήθως είναι λίγο πιο φθηνά..έγραψα δίπλα από τις περιοχές και τις εθνικότητες που ζουν εκεί στην πλειοψηφία..γιατί ανάλογα με τις φυλές είναι και οι γειτονιές και οι αγορές..εστιατόρια..σουπερμάρκετ..ρούχα κτλ..μπορεί να βρεθείτε σε τέτοια γειτονιά και να μην μιλάει κανείς Αγγλικά..και υπάρχουν και άλλες περιοχές πιο απομακρυσμένες που χρειάζεσαι απαραίτητα να έχεις αμάξι..Εσκεμμένα δεν μιλάω για Bronx Harlem Brooklyn γιατί εκεί τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ δραματικά..βέβαια υπάρχουν και πολύ καλές γειτονιές και εκεί..αλλά είναι δύσκολη η πρόσβαση.. δεν υπάρχει μετρό σε καλές γειτονιές και γενικά είναι λίγο μπέρδεμα τα πράγματα εκεί...δεν νομίζω ότι είναι για κάποιον που είναι νέος εδώ.(αυτό είναι προσωπική άποψη από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα).

Aπό εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποιες άλλες δυσκολίες που πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος ενοικιαστής..αν το σπίτι το βρεις από real estate..υπολογίστε ένα ενοίκιο στο real..ένα στον σπιτονοικοκύρη για τον μήνα που τρέχει και ένα με δυο εγγύηση..επίσης θα χρειαστούν χαρτιά..(πράγμα δύσκολο για κάποιον που είναι φρέσκος εδώ) και επίσης θα σας ζητηθεί να ελέγξουν είτε το εισόδημα σας είτε να παρουσιάσετε κάποια λεφτά στην τράπεζα ώστε να εξασφαλιστούν ότι θα έχετε να πληρώσετε..αυτά που λέω λίγο πολύ είναι ο κανόνας..πολλά από αυτά αλλάζουν αν υπάρχει κάποιος γνωστός να σας βοηθήσει..πχ να εγγυηθεί αυτός στον ιδιοκτήτη..ώστε να σας βάλει μέσα χωρίς χαρτιά
και χωρίς να του δείξετε λεφτά στην τράπεζα..επίσης να ξέρετε ότι εδώ δηλώνεται πόσα άτομα θα έχουν κλειδί..δεν νοικιάζει το σπίτι ένα άτομο και μετά φέρνεις να μείνουν μαζί σου αλλά 4..θα βρεθείτε στον δρόμο όλοι μαζί:)

Στην τιμή του ενοικίου 95% περιλαμβάνεται το νερό και η θέρμανση..αυτός είναι και ένας από τους λόγους που όταν σου νοικιάζουν το σπίτι θέλουν να ξέρουν πόσα άτομα θα είστε μέσα..επίσης το σπίτι είναι εξοπλισμένο με κουζίνα και ψυγείο.
Πολύ πιο σπάνια υπάρχει περίπτωση μέσα στην τιμή να είναι και internet/τηλεόραση ρεύμα..


Αν θέλετε να μείνετε πολλά άτομα μαζί..υπάρχει αρκετός κόσμος εδώ που με την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη( παίρνει έξτρα χρήματα εννοείτε)
συγκατοικείτε με συγκεκριμένο αριθμό αγνώστων ατόμων..που σε πολλές περιπτώσεις είναι άτομα με πολύ καλές δουλειές..από άλλα state της χώρας που ήρθαν να δοκιμάσουν την τύχη τους στην ΝΥ..επίσης αν είστε σόλο..πολύ τυχεροί και με κάποιον γνωστό για να εγγυηθεί για εσάς μπορείτε να μείνετε σε υπόγειο..(απαγορεύεται να ενοικιάζεται ο χορός στο basement
αλλά πολλοί ιδιοκτήτες το νοικιάζουν..και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κάτι τέτοια υπόγεια διαμάντια)όμως με εξαίρεση τα διαμάντια πως ακριβώς είσαι τυχερός να ζήσεις σε ένα υπόγειο δεν ξέρω..(κόστος για κάτι τέτοιο 700$ και πάνω)


Θα έλεγα ότι αυτά που γράφω περισσότερο είναι ο κανόνας και λιγότερο η προσωπική μου εμπειρία..εξαιρέσεις τύπου είχα την θεία μου και μου νοίκιασε στην μισή τιμή εννοείτε ότι δεν μπορώ να κάτσω και να αναλύσω τέτοιες περιπτώσεις..παντού και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις..εγώ μιλάω για την πλειοψηφία και τον κανόνα..

Στην διάθεση σας για απορίες:)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εμένα κατα την επίσκεψη μου στην ΝΥ μου άρεσε αρκετά το Staten Island. Έχει και το καράβι δωρεάν οπότε είσαι οποτε θες στο Μανχάταν.
Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν σκοπεύω να με΄τακομίσω στην ΝΥ, αλλά σ ευχαριστώ πολύ που τα εξηγής εδώ καθώς σίγουρα υπάρχουν υποψήφιοι.

Για μας που δεν είμσατε, το ποστ σου αποτελεί ωραίο τρόπο να μάθουμε πως ζει ο κόσμος εκεί, κάτι που πάλι είναι must του κάθε πραγματικού ταξιδιώτη,
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Εμένα κατα την επίσκεψη μου στην ΝΥ μου άρεσε αρκετά το Staten Island. Έχει και το καράβι δωρεάν οπότε είσαι οποτε θες στο Μανχάταν.
Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου.
Μόνο βόλτα σαν τουρίστας το έχω επισκεφθεί το μέρος..δεν έχω ιδέα ποιες ευκολίες δυσκολίες έχει..τιμές ενοικίων και γενικότερα πως είναι η ζωή..νομίζω ότι δεν θα είναι και το πιο λειτουργικό μέρος..έχει και περίπου 9 δολάρια διόδια..φαντάσου να πρέπει να χρησιμοποιείς καθημερινά το αμάξι..όλα αυτά εντελώς προσωπική άποψη..
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Μόνο βόλτα σαν τουρίστας το έχω επισκεφθεί το μέρος..δεν έχω ιδέα ποιες ευκολίες δυσκολίες έχει..τιμές ενοικίων και γενικότερα πως είναι η ζωή..νομίζω ότι δεν θα είναι και το πιο λειτουργικό μέρος..έχει και περίπου 9 δολάρια διόδια..φαντάσου να πρέπει να χρησιμοποιείς καθημερινά το αμάξι..όλα αυτά εντελώς προσωπική άποψη..
Δεν χρειάζεται αμάξι. Μια χαρά είναι το Ferry και εντελώς δωρεάν

aimg4.imageshack.us_img4_8812_p3100171.jpg
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αυτό με το πλυντήριο δεν το κατάλαβα, δεν επιτρέπετε να βάλεις εαν δεν έχει;:roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα κατα την επίσκεψη μου στην ΝΥ μου άρεσε αρκετά το Staten Island. Έχει και το καράβι δωρεάν οπότε είσαι οποτε θες στο Μανχάταν.
Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου.
Το οποίο είναι κάθε 30 λεπτά και η διαδρομή διαρκεί 25 λεπτά, και χρειάζεσαι συγκοινωνία μέχρις αυτό, και (συνήθως) άλλη συγκοινωνία μετά από αυτό, πιθανώς και με αλλαγή μετρό. Αν δουλεύεις π.χ. στο Queens, ένα διωράκι το θές για να φτάσεις.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Δεν χρειάζεται αμάξι. Μια χαρά είναι το Ferry και εντελώς δωρεάν

aimg4.imageshack.us_img4_8812_p3100171.jpg
Σαν τουρίστας είναι όλα πολύ διαφορετικά..όταν όμως ζεις κάπου μόνιμα ένα αυτοκίνητο το χρειαζόμαστε για πολλούς διαφορετικούς λόγους..δεν χρειάζεται να αναλύσω κάτι τέτοιο..σκέψου λοιπόν αυτό ακριβώς που έγραψε ο Taver..γιατί η αλήθεια είναι ότι το πιο πιθανό η δουλειά σου θα είναι Manhattan η Queens.

Το οποίο είναι κάθε 30 λεπτά και η διαδρομή διαρκεί 25 λεπτά, και χρειάζεσαι συγκοινωνία μέχρις αυτό, και (συνήθως) άλλη συγκοινωνία μετά από αυτό, πιθανώς και με αλλαγή μετρό. Αν δουλεύεις π.χ. στο Queens, ένα διωράκι το θές για να φτάσεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο..
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
αυτό με το πλυντήριο δεν το κατάλαβα, δεν επιτρέπετε να βάλεις εαν δεν έχει;:roll:
Aν δεν έχει υπάρχει λόγος..άρα ναι δεν μπορείς να βάλεις..και αν κάποιος καταφέρει να βάλει δεν θα πάρει πάνω από ένα δυο πλυντήρια για να έρθουν να σε πετάξουν έξω μαζί με το πλυντήριο σου:p
 

KonnaTraveler

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Νομιζω αγχωνομαι σε τραγικα μεγαλο βαθμο!
Θελω να φυγω απο Ελλαδα και το ονειρο μ ειναι να μεινω Νεα Υορκη και στγκεκριμενα Μανχαταν. Βεβαια ακομα σπουδαζω και ετσι κι αλλιως ειχα στο μυαλο μ οτι θα κανω οικονομια και θα πιασω μια καλη δουλεια για να μαζεψω χρηματα για να μεινω μονιμα ΝΥ. Και ειπα οτι ισως πρεπει να αρχιζω να ψαχνω τι παιζει σε ενοικια και σε τροπο ζωης και μολις με σοκαρες! δεν ξερω μου φαινονται πανακριβα!! αλλα δεν ξερω καν που κυμαινονται οι μισθοι ! Βοηθειααααα :p
Θα ψαξω για ενα απλο διαμερισμα,ανθρωπινο οχι υπογειο και μονη μ!
Και παλι...ΒΟΗΘΕΙΑ !
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Eύχομαι να κανεις το όνειρο σου κάποια στιγμή πραγματικότητα..
δεν θέλω να σε σοκάρω:) ότι διαβάζεις καλο η κακό δεν είναι οδηγός αλλα μια προσωπική άποψη και μια μικρή εικόνα για το πως είναι τα πράγματα μέσα από τα ματια μου..

Tον πρώτο καιρό εδώ όντως το όνειρο μου ήταν να μείνω Manhattan..αλλα για εμενα προσωπικά αυτό έχει αλλάξει εντελώς..με τον καιρό έχω "γνωρίσει" κάτι γειτονιές..ότι και να σου πω είναι λίγο:)
Eπίσης χωρίς να θέλω να σε σοκάρω περισσότερο πρέπει να σου πω ότι αυτά που έγραψα για τις τιμές έχουν αλλάξει λίγο προς τα πάνω..
H αστόρια τείνει να γίνει απαγορευτικό μέρος σιγά σιγά..επειδή είναι αρκετά βολική περιοχή να μείνει κάποιος ξεπετάγονται τα καινούργια κτίρια το ένα πίσω από το άλλο..αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μετακομίζει κόσμος από Manhattan προσπαθώντας να γλιτώσει κάποια $$$$ και η αστόρια τους προσφέρει ότι πιο κοντινό..οποτε αρχίζει και αλλάζει εντελώς ο χάρτης..

Aντε να σου πω και ένα θετικό όμως..να έχεις υπόψιν σου ότι μιλάμε για μια πόλη που πραγματικά μπορείς να πετύχεις ότι βάλει ο νους σου..υπάρχουν ευκαιρίες για όλα τα γούστα όλα τα όνειρα και όλες τις τσέπες..
 

dinosyakuza

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
παρα πολυ ωραια ολα αυτα παιδια θα ειμαι νεα υορκη 1-5 δεκεμβριου αλλα πως ν πας να μεινεις εκει αφου ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις βιζα ονειρο μου και μενα να παω να μεινω εκει θα παω σαν τουριστας αλλα με σκοπο πως αν βρω μια ακρη να μεινω κιολλας εκει αν μπορεσω πραγμα απιθανο αλλα δεν ειναι κακο να ονειρευεσαι.........
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.431
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom