Σπηλαιολογία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Έχω ακούσει για εκδρομές που έχουν ως κύρια δραστηριότητα την εξερεύνηση σπηλαίων! Αυτό κι αν είναι extreme!!! Φαντάζομαι ότι θα γίνονται υπό την καθοδήγηση έμπειρων σπηλαιολόγων και θα έχουν προηγηθεί σχετικά σεμινάρια.....Ξέρει κανείς κάτι σχετικό?
Πρέπει να είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον πάντως!

ahelectra.files.wordpress.com_2009_04_20081128170441eftastomo.fe623b4ac53b52a57442166a6b2b7202.jpg
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Τα περισσότερα σπήλαια της Ελλάδος είναι τουριστιικά αξιοποιήσιμα οπότε μπορεί ο καθένας να τα επισκεφτεί!

Δεν χρειάζεται δλδ να έχεις γνώσεις κ.τ.λ., αφού έχεις και ξεναγό κ.τ.λ.

Δυστυχώς, βέβαια, για τα σπήλαια γιατί όταν επεμβαίνει ο άνθρωπος είναι ό,τι χειρότερο για τη "ζωή του σπηλαίου" (βλ Σπήλαιο Αλιστράτης που -αν είναι δυνατόν!- είχαν βάλει τότε μπουλντόζα μέσα για να ρίξει τσιμέντο! )

Τώρα, για οργανωμένες εκδρομές μπορείς να απευθυνθείς σε σπηλαιολογικούς συλλόγους και να μάθεις τα πάντα για τις εξορμήσεις που κάνουν.

Αν θέλεις ψάξε λίγο πάνω κάτω, ή αν θέλεις μπορώ να σ προτείνω εγώ κάποιους.

Προσωπικά, είμαι μέλος της Ε.Σ.Ε (Ελληνική Σπηλαιολογική Εταιρεία), και συγκεκριμένα του Τοπικού Τμήματος Βορείου Ελλάδος.

Αν χρειαστείς τπτ, εδώ είμαστε ;)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Vario αν θες να κανεις κανενα ταξιδακι προς τα μερη μου,ελα γιατι πριν κατι μηνες ειχε παει ο βασκος με τη παρεα του και με ξεναγο σε ενα σπηλαιο,διοτι μονοι τους δεν τους επιτρεποταν να μπουν. Τωρα αν θες να συρθεις μεστο χωμα κτλ ξερεις αεροπλανακι και μπιλμπαο!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Vario αν θες να κανεις κανενα ταξιδακι προς τα μερη μου,ελα γιατι πριν κατι μηνες ειχε παει ο βασκος με τη παρεα του και με ξεναγο σε ενα σπηλαιο,διοτι μονοι τους δεν τους επιτρεποταν να μπουν. Τωρα αν θες να συρθεις μεστο χωμα κτλ ξερεις αεροπλανακι και μπιλμπαο!!!

Oι λόγοι για να σε επισκεφθώ ολοένα και αυξάνονται.... :lol::lol:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Oι λόγοι για να σε επισκεφθώ ολοένα και αυξάνονται.... :lol::lol:

Χαιρομαι :D!! Καλα μη περιμενεις ομως να βρεις το σπηλαιο της φωτογραφιας που εχεις βαλει!!!
Ας παμε και λιγο πιο μακρυα,νεα ζηλανδια:Black Water Rafting | Waitomo, New Zealand
Δε το εκανα λογω εποχης,χειμωνα,αλλα πρεπει να ειναι αρκετα συναρπαστικο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Πολύ εντυπωσιακό!
Έβαλα δε το virtual tour 360o σε full screen και είναι σα να βρίσκομαι μέσα.....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Έχεις δει την ταινία The Descent; Αν τη δεις ίσως να αλλάξεις γνώμη!! :rolleyes:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.862
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
οποιος βρεθεί στην νυρεμβέργη,
μπορεί να επισκεφτεί την ...διαβολική σπηλιά η τόιφελσχέλε -Teufelshöhle

Teufelsh

εντυπωσιακότερη απο αυτή της Αλιστράτης!;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
οποιος βρεθεί στην νυρεμβέργη,
μπορεί να επισκεφτεί την ...διαβολική σπηλιά η τόιφελσχέλε -Teufelshöhle

Teufelsh

εντυπωσιακότερη απο αυτή της Αλιστράτης!;)
Δεν καταλαβαίνω γερμανικά, αλλά θεραπεύεται το άσθμα εκεί μέσα ή δε το 'πιασα καλά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom