Ηνωμένο Βασίλειο Σπουδές στο Manchester

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω ποιο το κόστος ζωής στο Μαντσεστερ...με 900 ευρω το βγαζεις περα το μηνα; εννοειται χωρις σπαταλες και με το μικροτερο δυνατο ενοικιο...ποσο κυμαινονται τα ενοικια;μπορεις να βρεις με 300 ευρω το μηνα;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα 300 ευρώ το μήνα που λες είναι επιστημονική φαντασία. Ο μέσος όρος ενοικίων στο Μάντσεστερ πρέπει να είναι πάνω από 600-700 λίρες
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τα 300 ευρώ το μήνα που λες είναι επιστημονική φαντασία. Ο μέσος όρος ενοικίων στο Μάντσεστερ πρέπει να είναι πάνω από 600-700 λίρες
Το αναφερω γιατι 900 ευρω θα ειναι η υποτροφια που περιμενω να δω αν θα λαβω και θέλω να δω αν θα μου φτάνουν... o_O 600-700 λιρες?για ενα δωμάτιο με κοινη κουζινα και μπανιο?(ας είναι όσα άτομα να 'ναι στο σπίτι δεν με νοιάζει)
τα εισητηρια για συγκοινωνιες εχουν λογικες τιμες;
σουπερμαρκετ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σου είπα μια δική μου εκτίμηση, έκανες μια έρευνα στο internet να δεις πού κυμαίνονται οι τιμές; εγώ από ένα απλό google search για 1 bedroom appartments βλέπω τιμές γύρω στις 500 λίρες.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
ναι εκανα και βρηκα πιο κατω απο ότι αναφερεις...απλα επειδη πρωτη φορα ψαχνω για σπιτι Αγγλια η τιμη που αναφερει στο 1 bedroom αρχικα μπορεις να μεινεις με καποιον αλλο και να μοιραζεσαι τα εξοδα;ή στο 3-4 bedrooms η τιμη αναφερεται στο ενα δωματιο ή συνολικα;
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα και καλή αρχή με τις σπουδές σου. Το Μάντσεστερ είναι υπέροχη πόλη.
Νομίζω ότι μπορώ να σου λύσω πολλές απορίες. Ημουν εκεί φοιτητής την περίοδο 2007-2009. όλο αυτό το διάστημα κάθε χρόνο ταξίδευα εκεί 1-2 φορές και από φέτος πάλι επιστροφή. Το Ην. Βασίλειο είναι μια από τις τρεις χώρες που έχω ζήσει και αιθάνομαι πλέον οικεία εκεί.
Μπορείς να ζήσεις με 900 ευρώ στο Μάντσεστερ, αν ξέρεις να κινηθείς. Εξαρτάται βέβαια και τι ζωή θες να κάνεις. Υπάρχουν όμως φτηνές και ποιοτικές επιλογές σε διασκέδαση και αγορά αγαθών. Επίσης, υπάρχει πληθώρα δραστηριοτήτων που μπορείς να ασχοληθείς ως φοιτητής με ελάχιστα έξοδα και φοιτητικοί σύλλογοι (βλ. International Society).
Θα ήθελα αν θες, να μου πεις σε ποιο Πανεπιστήμιο θα είσαι (Bolton, Salford, Un. Man., MMU) και σε ποιο campus για να σου πω σε ποιες περιοχές μπορείς να κοιτάξεις για σπίτι (μακριά από Longsight & Moss Side). Αν είσαι στο πανεπιστήμιο που είμαι και εγώ, μπορώ να σου δώσω ακόμα περισσότερες πληροφορίες.
Για σπίτι υπάρχουν ιδιωτικές εστίες και εστίες των Πανεπιστημίων. Προσοχή στις παροχές και στους όρους! Όσο αφορά το σπίτι, είναι αδύνατον με αυτό το ποσό να νοικίασεις μόνος σου, οπότε επέλεξε τη συγκατοίκηση. Ως full-time φοιτητής, αν κατοικείς σε σπίτι, εξαιρείσαι του φόρου και το πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Στα Πανεπιστήμια υπάρχουν και τα accomondation offices που σε βοηθούν στην ευρεση οικείας.
Για supermarkets πάλι υπάρχουν επιλογές. Εξαρτάται που θα μένεις γιατί η πόλη είναι μεγάλη. Το εβδομαδιαίο εισητήριο αστικών λεοφωρείων εξαρτάται από την εταιρία. Για stagecoach & magicbus που εξυπηρετούν τους περισσότερους δήμους και περιοχές της πόλης η τιμή στις 12.50 λίρες εβδομαδιαίως. Το tram δεν εξυπηρετεί τις περιοχές των Πανεπιστημίων.
Ό,τι θες με ρωτάς. Καλό ξεκίνημα!
:D
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έχω βρει τρόπο να φιλοξενηθώ, αλλά δε βρίσκω πτήσεις σε λογικές τιμές από τη Ρόδο, οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να φθάσω μέχρι Λονδίνο και να συνεχίσω από κει με τρένο. Πόση ώρα είναι περίπου και πώς ακούγεται σαν ιδέα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.152
Έχω βρει τρόπο να φιλοξενηθώ, αλλά δε βρίσκω πτήσεις σε λογικές τιμές από τη Ρόδο, οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να φθάσω μέχρι Λονδίνο και να συνεχίσω από κει με τρένο. Πόση ώρα είναι περίπου και πώς ακούγεται σαν ιδέα;
Το έχω κάνει, είναι ακριβό. Το έχω κάνει και με λεωφορείο πολύ φθηνότερα, αλλά μεγάλο ξεθέωμα γιατί είναι πολλές ώρες. Αν δεν βρεις οικονομικά αεροπορικά εισιτήρια, δες για τρένο στην ανάγκη αλλά μην περιμένεις καμια μεγάλη διαφορά τιμής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom