Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα - Γαμήλιο ταξίδι

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Καλησπέρα σε όλους!
Σκεφτόμαστε να κάνουμε το γύρο της Σρι Λάνκα το Νοέμβριο και αρχίσαμε να ψάχνουμε πρώτα οργανωμένα ταξιδια μέσω πρακτορείων.
Επειδή το budget μας είναι κάπως περιορισμένο, λέμε να το ψάξουμε & να το οργανώσουμε μόνοι μας.

Έχετε να προτείνετε κάποιο local & αξιόπιστο γραφείο ξεναγήσεων στη Σρι Λάνκα;
Επίσης, οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από άτομα που πήγαν μόνα τους, είναι καλοδεχούμενη!!

Ευχαριστώ.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά η οικονομία τους έχει καταρρεύσει πλήρως και από πέρυσι κινείται μεταξύ δραματικής ως χάλια κατάστασης, με τεράστιες ελλείψεις σε βασικά αγαθά και πολιτική και κοινωνική αναταραχή.

Αν τα ξέρετε και θέλετε να πάτε εκεί γαμήλιο εγώ μαζί σας. Απλά το λέω σε περίπτωση που δεν το ξέρετε, μάλλον δεν θα είναι και ότι καλύτερο.
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ναι το γνωρίζω, αλλά επειδή βρίσκω πολλα οργανωμένα ταξιδια από τα μεγάλα ταξιδιωτικά θεώρησα ότι ισως να εχει σταθεροποιηθει η κατασταση απο περυσι. Θα το ψάξω όμως περαιτέρω. Ευχαριστώ.
 

olympiagera

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ Καμπότζη
Ναι το γνωρίζω, αλλά επειδή βρίσκω πολλα οργανωμένα ταξιδια από τα μεγάλα ταξιδιωτικά θεώρησα ότι ισως να εχει σταθεροποιηθει η κατασταση απο περυσι. Θα το ψάξω όμως περαιτέρω. Ευχαριστώ.
Καλημέρα....τελικά το κάνατε το ταξίδι????? Εγώ έχω κλείσει για τον ερχόμενο Μάρτιο και αν πήγες ή θα πας να μου έδινες πληροφορίες
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα....τελικά το κάνατε το ταξίδι????? Εγώ έχω κλείσει για τον ερχόμενο Μάρτιο και αν πήγες ή θα πας να μου έδινες πληροφορίες
Καλημέρα!!
Κλείσαμε να πάμε 13-23 Δεκεμβρίου οπότε θα επιστρέψω με νεότερα.
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
SOS!
Που κάνατε συνάλλαγμα για Σρι Λάνκα; Αεροδρόμιο εκει; ή καπου στην Ελλάδα;
Επίσης, είχατε κάποιο θέμα με κουνούπια, γαστρεντερίτιδες κλπ που θα πρέπει να προσέξουμε;
ήδη ετοιμάζω σακούλα με φάρμακα!!

ΕΥχαριστώ!!
 

yannisth

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Λίγο προτού βγεις από το αεροδρόμιο (προσοχή αν βγεις έξω δεν μπορείς να μπεις ξανά μέσα) μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα. Υπάρχουν πολλές τράπεζες με αναρτημένες τις ισοτιμίες αλλά οι αποκλήσεις είναι πολύ μικρές. Επίσης κ στα ξενοδοχεία υπάρχει η δυνατότητα χωρίς ιδιαίτερη χασούρα. Πήγα τέλος Δεκεμβρίου κ πρόβλημα με κουνούπια δεν είχα. Είναι σχετικά καθαρή χώρα αλλά εννοείτε ότι προσέχουμε νερά κ ωμά φαγητά. Προτού βγεις από το αεροδρόμιο δεξιά υπάρχει ένας διάδρομος με καταστήματα που μπορείς να αγοράσεις τα απαραίτητα νερά κ.λ.π. Διαδίκτυο με 6€ 50Gb υπάρχουν περίπτερα στο αεροδρόμιο αλλά θέλει υπομονή. Δώσε το τηλέφωνο στον υπάλληλο να σου κάνει την ενεργοποίηση.
 

olympiagera

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ Καμπότζη
Λίγο προτού βγεις από το αεροδρόμιο (προσοχή αν βγεις έξω δεν μπορείς να μπεις ξανά μέσα) μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα. Υπάρχουν πολλές τράπεζες με αναρτημένες τις ισοτιμίες αλλά οι αποκλήσεις είναι πολύ μικρές. Επίσης κ στα ξενοδοχεία υπάρχει η δυνατότητα χωρίς ιδιαίτερη χασούρα. Πήγα τέλος Δεκεμβρίου κ πρόβλημα με κουνούπια δεν είχα. Είναι σχετικά καθαρή χώρα αλλά εννοείτε ότι προσέχουμε νερά κ ωμά φαγητά. Προτού βγεις από το αεροδρόμιο δεξιά υπάρχει ένας διάδρομος με καταστήματα που μπορείς να αγοράσεις τα απαραίτητα νερά κ.λ.π. Διαδίκτυο με 6€ 50Gb υπάρχουν περίπτερα στο αεροδρόμιο αλλά θέλει υπομονή. Δώσε το τηλέφωνο στον υπάλληλο να σου κάνει την ενεργοποίηση.
Καλησπέρα. Να ρωτήσω εάν κάνατε κάποιο εμβόλιο πριν. Ηπατίτιδα Α μου λένε να κανω
 

yannisth

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Δεν έκανα κανένα εμβόλιο.
Επίσης να συμπληρώσω ότι σχεδόν παντού κάνεις "παζάρια" διότι οι τιμές που σου ζητάνε είναι τουλάχιστον 30% επάνω.
Σε καμία περίπτωση πάντως οι πωλητές δεν ήταν φορτικοί.
 
Last edited:

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
να κάνω μια ρώτηση επειδή δεν έχω πάει νοτιαονατολική ασία και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει "μουσώνας". Το Μάιο που ειναι εποχή μουσώνων στη Σρι Λανκα ειναι απαγορευτική η επίσκεψη; Ή απλά θα βρέχει συχνά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom