Τατζικιστάν Στα πιο όμορφα βουνά

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Επί τέλους κατάφερα και έκανα τα βίντεο για το ταξίδι αυτό. Παραθέτω τα δύο πρώτα για τις πρώτες μέρες στο Τατζικιστάν.
Πρώτα το Ντουσανμπέ:

Στο επόμενο ξεκινά το ταξίδι για τα Παμίρ. Οι πρώτες μέρες και η επαφή με την ύπαιθρο και το Αφγανιστάν στα σύνορα με το Τατζικιστάν.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Προχωρώντας πλάι στον ποταμό Παντς περνάμε από μερικά χωριά στα οποία μέναμε. Θα δείτε τα ονόματά τους στο επόμενο βίντεο. Σημειώνω όμως με ιδιαίτερη σημασία την πεζοπορία για το χωριό Ζιζέβ με την μικρή ομώνυμη λίμνη.

Προχωρώντας ακόμα πιο βαθιά στα Παμίρ βλέπουμε μερικά παλιά κάστρα και όμορφες εικόνες με τους ντόπιους. Για τα βουνά φυσικά δεν χρειάζεται να πούμε ξανά κάτι επί πλέον.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Προχωράμε στα Παμίρ και βλέπουμε καταπληκτικές εικόνες στην πλευρά του Αφγανιστάν με ντόπιους να μας κοιτάνε σαν εξωγήινους. Αφήνουμε όμως τα σύνορα των δύο χωρών και εισχωρούμε στα Παμίρ και στις λίμνες τους.

Συνεχίζουμε το δρόμο μας για να πάμε στο Μουργκάμπ και περνάμε από υπέροχα χωριά σε υψόμετρο λίγο κάτω από τα τέσσερα χιλιόμετρα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Προχωράμε στα Παμίρ και βλέπουμε καταπληκτικές εικόνες στην πλευρά του Αφγανιστάν με ντόπιους να μας κοιτάνε σαν εξωγήινους. Αφήνουμε όμως τα σύνορα των δύο χωρών και εισχωρούμε στα Παμίρ και στις λίμνες τους.

Συνεχίζουμε το δρόμο μας για να πάμε στο Μουργκάμπ και περνάμε από υπέροχα χωριά σε υψόμετρο λίγο κάτω από τα τέσσερα χιλιόμετρα.
Βιβλικες εικόνες! Η μουσική όμως ακούγεται πολύ συγχρονη;)
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βιβλικες εικόνες! Η μουσική όμως ακούγεται πολύ συγχρονη;)
Την μουσική την κατεβάζω τυχαία από το YouTube. Απλά να είναι ευχάριστα στο αυτί μου τα κομμάτια. Συνήθως είναι καλά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Φτάνουμε στο θρυλικό Murghab. Βόλτες στην μικρή πόλη που βρίσκεται σε υψόμετρο κάπου 3700 μέτρα. Μονοήμερη βόλτα σε υπέροχες λίμνες και στην γνωστή Καρακούλ. Περνάμε και απο το υψηλότερο σημείο του ταξιδιού μας με υψόμετρο 4655 μέτρα.

Επειδή δεν μπορούσαμε να διασχίσουμε τα σύνορα με το Κιργιστάν, λόγω διασυνοριακών θεμάτων, δεν επισκεφτήκαμε καθόλου τη χώρα. Αναγκαστικά λοιπόν γυρίσαμε πίσω στο Ντουσανμπέ, από μια παρόμοια διαδρομή με εκείνη που κάναμε μέχρι να φτάσουμε στο Μουργκάμπ. Πάλι μέσα από τα υπέροχα Παμίρ.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σήμερα βάζω τα δυο τελευταία βίντεο από το Τατζικιστάν. Πηγαίνουμε στα Fan Mountains. Πριν φτάσουμε στην πόλη Παντζακέντ, που μείναμε δυο μέρες, επισκεφτήκαμε την λίμνη Ισκαντέρ.

Το τελευταίο βίντεο είναι επίσκεψη στις Επτά Λίμνες, που φυσικά βρίσκονται στα Fan Mountains. Μετά και από αυτό επιστρέψαμε στο Παντζακέντ και την επόμενη μέρα, αφού είδαμε τα ερείπια της παλιάς πόλης επιστρέψαμε στο Ντουσανμπέ για την αναχώρηση.

Άσχετο: Έλεγα σε ένα φίλο ότι πήγα στο Τατζικιστάν σε ένα ταξίδι 18 ημερών. Έμεινε έκπληκτος γιατί εκείνος σε τόσες μέρες με πρακτορείο είδε και τα πέντε -σταν. Ε, γι αυτό, του λέω, έχουμε κάνει ίδιο αριθμό ταξιδιών και εσύ έχεις πάει σε σαράντα χώρες πιο πολλές από εμένα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πάλι στο πρόγραμμα έγραφε διάφορα πράγματα να δούμε. Αρχικά πήγαμε στις θερμές πηγές με το όνομα Garmchasma. Εκεί είδαμε ένα σημείο που είχε έναν βράχο ο οποίος ήταν κάτασπρος από τα άλατα και μπήκαμε μέσα όπου είδαμε μία μικρή λιμνούλα, που προφανώς είχε ζεστό νερό. Εκεί έκαναν μπάνιο καμιά δεκαπενταριά άνδρες. Φυσικά δεν είχαμε καμία διάθεση να κάνουμε εμείς μπάνιο εκεί μέσα, κυρίως γιατί όλοι αυτοί ήταν τελείως γυμνοί. Οπότε φαντάζομαι και εμείς έπρεπε να κάνουμε το ίδιο. Δεν μας άφησαν να βγάλουμε φωτογραφίες και περιηγηθήκαμε λίγο εκεί γύρω να δούμε και κάποια άλλα κτίρια, χωρίς κανένα ενδιαφέρον όμως.
Λίγο πιο πάνω από αυτό το κάστρο βρίσκονται τα θερμά λουτρά Bibi Fatima, και τα επισκεφτήκαμε. Στα δωμάτια των ανδρών δεν υπήρχε κανείς αλλά δεν τα προτιμήσαμε.
Καλησπέρα. Στα δύο θερμά λουτρά που αναφέρεις οι γυναίκες μπορούν να κάνουν μπάνιο; Είδες γυναίκες να κάνουν λουτρό;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα. Στα δύο θερμά λουτρά που αναφέρεις οι γυναίκες μπορούν να κάνουν μπάνιο; Είδες γυναίκες να κάνουν λουτρό;
Καλησπέρα. Στο πρώτο λουτρό δεν θυμάμαι να είδα και ενδέχεται να μην επιτρεπόταν. Το ίδιο ισχύει και για της Fatima. Όμως πιστεύω ότι λόγω σοβιετικής κουλτούρας επιτρέπεται και στα δύο.
Αν επιτρέπεται μόνο στο ένα, θα είναι αυτό της Fatima.
Αν ήμουν στο σπίτι θα έψαχνα τις σημειώσεις μου και θα έδινα πιο σαφείς απαντήσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Στο πρώτο λουτρό δεν θυμάμαι να είδα και ενδέχεται να μην επιτρεπόταν. Το ίδιο ισχύει και για της Fatima. Όμως πιστεύω ότι λόγω σοβιετικής κουλτούρας επιτρέπεται και στα δύο.
Αν επιτρέπεται μόνο στο ένα, θα είναι αυτό της Fatima.
Αν ήμουν στο σπίτι θα έψαχνα τις σημειώσεις μου και θα έδινα πιο σαφείς απαντήσεις.
Οι αναφορά σου είναι μόνο σε άντρες και στα δύο λουτρά και με προβλημάτισες. Έχω διαβάσει οτι και στα δύο κάνουν μπάνιο γυναίκες, αλλά στα Garm Chashma γυναίκες και άντρες εναλλάσσονται στην ή στις πισίνες (δεν έχω καταλάβει αν είναι μία μόνο ή έχει και άλλες).
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Οι αναφορά σου είναι μόνο σε άντρες και στα δύο λουτρά και με προβλημάτισες. Έχω διαβάσει οτι και στα δύο κάνουν μπάνιο γυναίκες, αλλά στα Garm Chashma γυναίκες και άντρες εναλλάσσονται στην ή στις πισίνες (δεν έχω καταλάβει αν είναι μία μόνο ή έχει και άλλες).
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Επειδή δεν μας ενδιέφερε να κάνουμε μπάνιο, δε θυμάμαι να ρωτήσαμε. Πάντως στο,Chashma είδαμε μία μεγάλη πισίνα με άνδρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom