Στα ύψη οι τιμές των ακτοπλοικών εισιτηρίων

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Δεύτερο κύμα αυξήσεων χτύπησε τα εισιτήρια των πλοίων.
Από χθες τα εισιτήρια στα βραδινά δρομολόγια της ΑΝΕΚ από Πειραιά για Χανιά κοστίζουν 33 ευρώ αντί για 30 και 35 αντί 32 για Ηράκλειο.
Από 18 Ιουλίου οι επιβάτες προς Χίο με τη Νel Lines θα πληρώνουν 30 ευρώ για μια θέση στο κατάστρωμα, από 26 που ισχύει σήμερα και προς Μυτιλήνη 37 από 29 σήμερα.
Οι ακτοπλόοι προβάλλουν ως δικαιολογία τις αυξανόμενες τιμές των καυσίμων, ενώ ζητούν από το ΥΕΝ να καταργηθεί η φορολογία υπερ τρίτων ώστε να μειωθούν αισθητά οι τιμές.


Πηγή: Metropolis
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτοί οι τρίτοι ποιοί είναι; Γιατί όντως η φορολογία που πάει υπέρ τους είναι σημαντικό κομμάτι του εισιτηρίου. Ξέρει κανείς;
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Οι φόροι υπερ τρίτων είχαν θεσμοθετηθεί σε άλλες εποχές για την ενίσχυση Ταμείων, Ιδρυμάτων και διαφόρων κοινωνικών ομάδων (αγρότες).
Απ' όσο ξέρω τώρα απαγορεύονται από την κοινοτική νομοθεσία και επίσης νομίζω ότι έχουν καταργηθεί από το 2002 κανονικά με τον 2084 (αν κάνω λάθος διορθώστε παρακαλώ).
Και εγώ απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη και
γιατί υπάρχουν γενικά???
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Πριν τις αυξήσεις είχα κοιτάξει εισιτήρια για Κω καμπίνα 4 ατόμων με αυτοκίνητο 600?. Φαντάζομαι τώρα με τις αυξήσεις που θα έχουν πάει οι τιμές.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Aλίμονο σ αυτούς που είναι ντόπιοι και θέλουν να πάνε στα σπίτια τους.Τους άλλους δεν τους λυπάμαι , είναι συνειδητή επιλογή.Ας πάνε στο εξωτερικό, ας ξυπνήσει πια ο Έλληνας, σαν τις κότες κάθονται και σπρώχνονται για να εξασφαλίσουν θέση στα πλοία και στριμώχνονται σαν τα ζώα.Αφού βλέπουν ότι υπάρχει ζήτηση μας βαράνε στα κεφάλια.Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Αμάν βρε παιδιά που θα πάει αυτό ;
Και εγώ θέλω να πάω στη μανούλα μου στη Σάμο (ζω στα Γάννενα) και θα θέλω καμμια 800ρα!για τετράκλινη και αυτοκίνητο συν βενζίνες!Στην Ιταλία λιγότερο θα μου στοίχιζε να πάω !Είναι σίγουρο πως αν δεν είχα εκει την οικογένεια μου θα πήγαινα μόνο εξωτερικό!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά εγώ μένω σε νησί .κρήτη .άλλο δράμα για εμάς ...οπουδήποτε και να θέλομε να πάμε ,αφετηρία ειναι η αθήνα . οταν ολοι σας υπολογίζετε το ταξίδι που θα πάτε είναι τόσο ,εγώ βάζω και τοοοοσοοο!!!! ακόμα για να έρθω στο σημείο εκκίνησης ...
τα πλοία ,λογω της αλητείας των εταιρειών -της έλλεψης ανταγωνισμου - και την απαράδεκτη συμπεριφορά πολλές φορές ,τα έχω καταργήσει>
ειλικρινά ,σε κάνουν να αισθάνεσαι βλάκας και νομίζουν οτι ειναι καρδινάλιοι ...
αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ αεροπλάνο πάντα ,γιατί ειλικρινά ειναι και θέμα αξιοπρέπειας ...τουλάχιστον δεν σε δουλεύουν .ναι μέν πληρώνεις λιγο παραπάνω ,αλλα "γλυτώνεις" το θα σαλπάρει δεν θα σαλπάρει ,το θα δουμε τι θα γίνει ,το δεν έχομε σε δικλινη έχομε μόνο lux και διάφορα άλλα ...ε οχιιιιι!!!! . στο κάτω κάτω αν ξέρω ποτε θα ταξιδεψω βρίσκω με το αεροπλάνο την μισή τιμή απο οτι με τις σκυλοπνίχτρες τους ....
αμάν πιά !!! τα ειπα !!!! με σκάσανε.........
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
παιδιά εγώ μένω σε νησί .κρήτη .άλλο δράμα για εμάς ...οπουδήποτε και να θέλομε να πάμε ,αφετηρία ειναι η αθήνα . οταν ολοι σας υπολογίζετε το ταξίδι που θα πάτε είναι τόσο ,εγώ βάζω και τοοοοσοοο!!!! ακόμα για να έρθω στο σημείο εκκίνησης ...
τα πλοία ,λογω της αλητείας των εταιρειών -της έλλεψης ανταγωνισμου - και την απαράδεκτη συμπεριφορά πολλές φορές ,τα έχω καταργήσει>
ειλικρινά ,σε κάνουν να αισθάνεσαι βλάκας και νομίζουν οτι ειναι καρδινάλιοι ...
αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ αεροπλάνο πάντα ,γιατί ειλικρινά ειναι και θέμα αξιοπρέπειας ...τουλάχιστον δεν σε δουλεύουν .ναι μέν πληρώνεις λιγο παραπάνω ,αλλα "γλυτώνεις" το θα σαλπάρει δεν θα σαλπάρει ,το θα δουμε τι θα γίνει ,το δεν έχομε σε δικλινη έχομε μόνο lux και διάφορα άλλα ...ε οχιιιιι!!!! . στο κάτω κάτω αν ξέρω ποτε θα ταξιδεψω βρίσκω με το αεροπλάνο την μισή τιμή απο οτι με τις σκυλοπνίχτρες τους ....
αμάν πιά !!! τα ειπα !!!! με σκάσανε.........
Και να σκεφτεί κανείς οτι η Κρήτη έχει μάλλον τις πιο ανταγωνιστικές τιμές στο Αιγαίο.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
H Κρήτη είναι κυρία, μέχρι και Ολλανδικά τσαρτερ βρήκα χθες που πετάνε στο Ηράκλειο για 50 ευρώ. Τη Θεσσαλονίκη την έχουν καταντήσει Ουγκάντα.Σε αναγκάζουν τα ¨<ντουγάνια>να ταξιδεύεις μέσω Αθήνας, το κέντρο του κοσμου βλέπεις.Μα είναι σοβαροί να έχουν για τα νησιά του Ιονίου ελικοφόρο, οπότε θέση δε βρίσκεις ούτε τον πιλότο άντρα να χεις, με αποτέλεσμα να σε αναγκάζουν να πετάς μέσω Αθήνας με 2πλάσια έως τριπλάσια χρήματα.Έλεος πια , για να ταξιδεύψεις δηλαδή σαν άνθρωπος να πας σπίτι σου σου ζητάν οι αλήτες 180 ευρώ?Κ δεν είναι θέμα πολυτέλειας το αεροπλάνο για μένα, είναι θέμα προσωπικής αξιοπρέπειας, γιατί δηλαδή κύριοι να ταξιδεύω 12 ώρες με το λεωφορείο, να χω και καμμιά θεία με κεφτεδάκια και να χει βάλει πολύ κρομμύδι-μου χει τύχει- και να θες να λυποθυμήσεις? Βάλτε τουλάχιστον ένα μεγάλο boeing , όχι το ελικοφόρο που πετάει με τον αέρα και τρίζει που νομίζεις ότι θα γίνει χίλια κομμάτια.Πάς μέσω Βαρσοβίας στο Ιόνιο για δεν πάς?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Aλίμονο σ αυτούς που είναι ντόπιοι και θέλουν να πάνε στα σπίτια τους.Τους άλλους δεν τους λυπάμαι , είναι συνειδητή επιλογή.Ας πάνε στο εξωτερικό, ας ξυπνήσει πια ο Έλληνας, σαν τις κότες κάθονται και σπρώχνονται για να εξασφαλίσουν θέση στα πλοία και στριμώχνονται σαν τα ζώα.Αφού βλέπουν ότι υπάρχει ζήτηση μας βαράνε στα κεφάλια.Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
Πέστα Χρυσόστομε! Όσο τους τα δίνουμε, τόσο θα τα παίρνουν και καλά θα κάνουν.

Η συνείδηση του καταναλωτή πρέπει να εμπεδωθεί επιτέλους και στη χώρα μας.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ας σταματήσουμε να τους ψηφίζουμε τότε. Και ακόμα καλά είμαστε , κάτσε να κλείσει η Ολυμπιάκη το Δεκέμβρη που λένε και θα δούμε μετά πανικό στην Ελλάδα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ας σταματήσουμε να τους ψηφίζουμε τότε.!
aaaaaxxxxx πέταξες ένα χρυσαφι τώρα !!!!!
κάλά πότε θα σταματήσομε να το κάνομε αυτό ??? επιβάλεται !!! άσε γιατί δεν πρέπει να ανοίγομε πολιτικά θέματα τώρα !! θα πούμε για πολλές πίκρες ... μήπως μονοι μας δημιουργούμε όλο αυτό το άθλιο σύστημα με τις ανισσόροπες επιλογές μας ?ναι πρέπει να σταματήσομε επιτέλους ....για πολλούς και ουσιαστικούς λόγους !!!:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom