Ουγγαρία Στην Βουδαπέστη αλλά και στον κάμπο της Ουγγαρίας (Δούναβης - Σηκουάνας σημειώσατε 1)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν μου πάρετε καλύτερη μηχανή, φακούς καθώς και με επιδότηση μερικών σεμιναρίων θα γίνω πιο ποιοτικός. :haha:
Για πες μας και τι φωτογραφικό σετάκι χρησιμοποιείς μήπως γίνουμε κι εμείς πιο ποιοτικοί; :cool:

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ βραδινές εξορμήσεις και τέλος για την αντοχή του στο πρωινό τουριστικό τρέξιμο σε συνδυασμό με το καθημερινό ξενύχτι συνοδεία αρκετών ποτών
Μα αυτό είναι απαραίτητο σε κάθε εξόρμηση...:haha:
 

stonerolling

Member
Μηνύματα
24
Likes
146
Για πες μας και τι φωτογραφικό σετάκι χρησιμοποιείς μήπως γίνουμε κι εμείς πιο ποιοτικοί; :cool:
Μια Nikon D5200 κυρίως με τον τουριστικό φακό πάνω Nikon DX 18-300mm f/3.5-5.6 VR. Superzoom all around ογκώδης φακουδάκος, ούτε αλλαγές φακών ούτε ταλαιπωρία, αλλά με υποχωρήσεις στην ποιότητα. Δεν γίνετε να τα έχεις όλα.

Για το βράδυ της φοράω τον Nikon DX 35mm f/1.8. Μικρός σε μέγεθος φωτεινός φακουδάκος. Έτσι η μηχανούλα χωράει σε ένα μικρό τσαντάκι χωρίς να κουβαλάω την μεγάλη κανονική τσάντα (δηλαδή την πορτοκαλί όπως φαίνεται σε κάποιες λίγες ημερήσιες φωτογραφίες που είμαι μέσα). Μην ξεχνάμε πως το βράδυ διασκεδάζω και δεν γίνετε να ασχολούμε πολύ. Μειονέκτημά του είναι πως δεν έχει σταθεροποίηση εικόνας (VR) και δεν είναι αρκετά ευρυγώνιος ώστε να πιάνει μικρότερους χώρους πχ μπαράκια.

Κατόπιν χρησιμοποιώ το Lightroom για αρχειοθέτηση και για επεξεργασία. Εδώ τώρα είναι το μειονέκτημά μου, μια που χρησιμοποιώ ένα συγκεκριμένο workflow για το πείραγμα αφιερώνοντας το πολύ 1-2 λεπτά για κάθε φωτογραφία. Εμ έτσι, πως να μεταμορφωθεί μια φωτογραφία σε πραγματικά αξιόλογη;;;

Ας όψεται το καινούριο μου κόλλημα που είναι να μάθω ηλεκτρική κιθάρα, οπότε η βελτίωση του καδραρίσματος καθώς και η εκμάθηση πιο σοβαρών τεχνικών επεξεργασίας έχουν μπει στον πάγο. 🎸✌
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μια Nikon D5200 κυρίως με τον τουριστικό...
Πολύ ωραίος και αναλυτικός!
Βλέπω σοβαρό σχετικά εξοπλισμό σε φακούς (είμαι στη φάση που ψάχνω κι εγώ έναν και γι' αυτό ρωτάω περισσότερες λεπτομέρειες).
Μ' αρέσει που δεν είσαι ευχαριστημένος από τις εικόνες σου, εγώ εντυπωσιάστηκα. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom