Ουγγαρία Στην Βουδαπέστη αλλά και στον κάμπο της Ουγγαρίας (Δούναβης - Σηκουάνας σημειώσατε 1)

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία πράγματα!
Αναπόφευγκτα κάνω τη σύγκριση με τη δική μου «παγωμένη ιστορία» για τη Βουδαπέστη καταμεσής του χειμώνα, βλέποντας τη σε σχέση με τη δική σου λες και πρόκειται για άλλη πόλη. Είναι μεγάλες οι διαφορές, επιβεβαιώνοντας στην ουσία την άποψη μου να τη ξαναδώ προς την άνοιξη με το καιρό στα πάνω του.
Πολύ ωραίες φωτογραφίες επίσης, συγχαρητήρια και στον @stonerolling
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πολύ ωραία πράγματα!
Αναπόφευγκτα κάνω τη σύγκριση με τη δική μου «παγωμένη ιστορία» για τη Βουδαπέστη καταμεσής του χειμώνα, βλέποντας τη σε σχέση με τη δική σου λες και πρόκειται για άλλη πόλη. Είναι μεγάλες οι διαφορές, επιβεβαιώνοντας στην ουσία την άποψη μου να τη ξαναδώ προς την άνοιξη με το καιρό στα πάνω του.
Πολύ ωραίες φωτογραφίες επίσης, συγχαρητήρια και στον @stonerolling
Έχω πάει 2 φορές άνοιξη στην πόλη και σίγουρα είναι πολύ καλύτερα και από χειμώνα αλλά και από καλοκαίρι. Την πρώτη φορά μάλιστα ήταν αρχές Μαΐου και περάσαμε καταπληκτικά καθώς μπορούσαμε να καθίσουμε άνετα έξω και το βράδυ, οπότε συστήνω αυτήν την περίοδο.
Τα συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες πάνε αποκλειστικά στον @stonerolling καθώς εγώ δεν έχω ουσιαστικά συνεισφέρει καθόλου σ' αυτό το κομμάτι.
 

stonerolling

Member
Μηνύματα
24
Likes
146
Βουδαπέστη (Μέρος 3ο) - Υπόλοιπες φωτογραφίες από stonerolling

Πλατεία Erzsébet tér από το παράθυρό του δωματίου μας πρωί και βράδυ
01__Bud-P3.jpg


02__Bud-P3.jpg


03__Bud-P3.jpg



Ιστορική γραμμή Μετρό 1
04__Bud-P3.jpg


05__Bud-P3.jpg


06__Bud-P3.jpg



Πλατεία Ηρώων Hősök tere
07__Bud-P3.jpg


08__Bud-P3.jpg



Κάστρο Vajdahunyad vára και πάρκο Napozórét
09__Bud-P3.jpg


10__Bud-P3.jpg


11__Bud-P3.jpg


12__Bud-P3.jpg


13__Bud-P3.jpg


14__Bud-P3.jpg


15__Bud-P3.jpg


16__Bud-P3.jpg


17__Bud-P3.jpg


18__Bud-P3.jpg



Θερμά λουτρά Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda
19__Bud-P3.jpg


20__Bud-P3.jpg


21__Bud-P3.jpg


22__Bud-P3.jpg


23__Bud-P3.jpg


24__Bud-P3.jpg


25__Bud-P3.jpg



Four Seasons Hotel - Gresham Palace
26__Bud-P3.jpg


27__Bud-P3.jpg


28__Bud-P3.jpg



“Παπούτσια στον Δούναβη” - μνημείο ολοκαυτώματος Ούγγρων Εβραίων
29__Bud-P3.jpg


30__Bud-P3.jpg



Οι προμαχώνες των Ψαράδων όπως φαίνονται από το μνημείο ολοκαυτώματος των Ούγγρων Εβραίων
31__Bud-P3.jpg



Κάστρο Budavári Palota όπως φαίνεται από το μνημείο ολοκαυτώματος των Ούγγρων Εβραίων
32__Bud-P3.jpg



Η καλβινιστική εκκλησία όπως φαίνεται από το μνημείο ολοκαυτώματος των Ούγγρων Εβραίων

33__Bud-P3.jpg



Εθνογραφικό Μουσείο Neprajzi Muzeum πίσω από το κοινοβούλιο
34__Bud-P3.jpg


35__Bud-P3.jpg



Κοινοβούλιο
36__Bud-P3.jpg


37__Bud-P3.jpg


38__Bud-P3.jpg


39__Bud-P3.jpg


40__Bud-P3.jpg



Μικρή ροκ σκηνή στον πεζόδρομο δίπλα στο ποτάμι
41__Bud-P3.jpg


42__Bud-P3.jpg



Όμορφο μαγαζάκι στην Στοά Gozsdu Udvar, δυστυχώς δεν είχε τραπέζι ελεύθερο για να κάτσουμε
43__Bud-P3.jpg



Κρατικό θησαυροφυλάκιο Magyar Államkincstár
44__Bud-P3.jpg


45__Bud-P3.jpg


46__Bud-P3.jpg



Hold Utca Food Market

47__Bud-P3.jpg


48__Bud-P3.jpg



Πλατεία ελευθερίας Szabadság tér
49__Bud-P3.jpg


50__Bud-P3.jpg


51__Bud-P3.jpg


52__Bud-P3.jpg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αααααχχ ωραίο ήταν!!! Καλά αν ήξερα οτι η επόμενη ιστορία θα ήταν για τη Βουδαπέστη, θα επέμενα περισσότερο για να την γράψεις πιο γρήγορα :innocent:
Ένα απο τα πιο ξεκούραστα ταξίδια που έχω κάνει (σπάνιο πράγμα για μένα), ήταν στη Βουδαπέστη! Μία ολόκληρη βδομάδα και δεν την χόρτασα....εννοείται πως θα ξαναπάω, τρέχοντας κιόλας! Πανέμορφη πόλη αρχιτεκτονικά, με ιστορία, αρκετά σημεία ενδιαφέροντος, περιποιημένη, με άριστα ΜΜΜ, ποοοοολυ χαλάρωση και φυσικά βραδινή ζωή.....κάθε βράδυ ξενύχτι, το είχα ξεφτιλίσει :haha:

Πραγματικά απορήσαμε με το γεγονός ότι έρχονταν άνθρωποι εκεί, στη μέση του κάμπου, να περάσουν τις διακοπές τους. Ο καθένας με την διαστροφή του, τι να πεις;
Καλά με αυτό γέλασα πάρα πολύ!!!....κάτι τέτοιες "ανωμαλίες" κάνω και εγώ :haha:

Και επειδή η μέρα το επιβάλει και δυστυχώς δεν βρίσκομαι στην Ιρλανδία να το κάψω....😭.....cheers by Budapest!!!
DSC_0148.JPG


Ένα θερμό καλωσόρισμα στον @stonerolling και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πανέμορφες φωτογραφίες!!!!

@gkalla ωραία, αφού τα είπαμε όλα, τώρα να πούμε και για το πότε θα διαβάσουμε την επόμενη ιστορία σου! Και καθώς δεν είμαι καθόλου καταπιεστικός άνθρωπος, δεν θα επιμείνω να μου πεις τον προορισμό, αλλά ήδη έχω στρωθεί και αναμένω για την συγγραφή της επόμενης....:innocent:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ευχαριστώ, για τα πάντα, καλά σου λόγια

Και επειδή η μέρα το επιβάλει και δυστυχώς δεν βρίσκομαι στην Ιρλανδία να το κάψω..
Τι είναι σήμερα; Του Αγίου Πατρικίου;

ωραία, αφού τα είπαμε όλα, τώρα να πούμε και για το πότε θα διαβάσουμε την επόμενη ιστορία σου! Και καθώς δεν είμαι καθόλου καταπιεστικός άνθρωπος, δεν θα επιμείνω να μου πεις τον προορισμό, αλλά ήδη έχω στρωθεί και αναμένω για την συγγραφή της επόμενης.
Όπα, περίμενε, δεν τέλειωσα ακόμα. Έχω ένα κεφαλαιάκι ακόμα να ανεβάσω.
Το επόμενο σχεδόν σίγουρα θα είναι εσωτερικού (Όχι ΚΚΕ...), αλλά επειδή έχει πολύ δουλειά θα κάνετε λίγη υπομονή. Έχω ακόμα στο πρόγραμμα μια ιστορία για Πολωνία, και μια ρετρό Γαλλία, το '86 (Αν καταφέρω να βρω στο πατρικό μου τις φωτογραφίες).
Μέχρι να τελειώσω αυτές ελπίζω να έχω κάνει καινούργιο, φρέσκο ταξίδι, οπότε να σας γράψω για αυτό.

Και μια που το αναφέραμε, εσύ έχεις πολύ καιρό που τέλειωσες την Saga. Για πότε η επόμενη; Αύριο;:icon_evil:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι είναι σήμερα; Του Αγίου Πατρικίου;
Ε ναι ☘☘☘

Όπα, περίμενε, δεν τέλειωσα ακόμα. Έχω ένα κεφαλαιάκι ακόμα να ανεβάσω.
Νόμιζα ότι τελείωσε γι αυτό "βούτηξα" να τη διαβάσω!

Το επόμενο σχεδόν σίγουρα θα είναι εσωτερικού (Όχι ΚΚΕ...), αλλά επειδή έχει πολύ δουλειά θα κάνετε λίγη υπομονή. Έχω ακόμα στο πρόγραμμα μια ιστορία για Πολωνία, και μια ρετρό Γαλλία, το '86 (Αν καταφέρω να βρω στο πατρικό μου τις φωτογραφίες).
Είσαι και μαρτυριαρης :p, που να σε πιεζα κιόλας να μου πεις...χαχαχα

Μέχρι να τελειώσω αυτές ελπίζω να έχω κάνει καινούργιο, φρέσκο ταξίδι, οπότε να σας γράψω για αυτό.
Αμήν για όλους μας...

Και μια που το αναφέραμε, εσύ έχεις πολύ καιρό που τέλειωσες την Saga. Για πότε η επόμενη; Αύριο;:icon_evil:
Ποιος ήρθε;;; ...🙄
Υποτίθεται ότι θα καθόμουν το τριήμερο να γράψω λίγο, αντί αυτού έβλεπα ταινίες από το πρωί μέχρι το βράδυ.... Θέλω να ταξιδέψω, όχι να γράψω :cry:
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Απολαμβάνω τις ιστορίες σου, τόσο την τρέχουσα, όσο και τις προηγούμενες τρεις και χαίρομαι ιδιαιτέρως που προγραμματίζεις να μας γράψεις και άλλες (ειδικά για Πολωνία, που της έχω και αδυναμία!). Το καλύτερο κομμάτι για εμένα στις ιστορίες σου είναι στον επίλογο το "Τι μάθαμε τελικά από το ταξίδι μας"! :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Απολαμβάνω τις ιστορίες σου, τόσο την τρέχουσα, όσο και τις προηγούμενες τρεις
Ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια
ειδικά για Πολωνία
Εεε δυστυχώς θα καθυστερήσει λίγο, γιατί από ότι βλέπω ως τώρα, αυτή του εσωτερικού, που σχεδιάζω να γράψω, έχει πολλή δουλειά.
Το καλύτερο κομμάτι για εμένα στις ιστορίες σου είναι στον επίλογο το "Τι μάθαμε τελικά από το ταξίδι μας"! :)
Το παραγγείλατε; Έφτασεεεε...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Επίλογος – Χρήσιμες πληροφορίες

Το ταξίδι αυτό απέδειξε ότι ακόμη και ένα επαγγελματικό ταξίδι μπορεί να γίνει εξαιρετικό αρκεί να υπάρχει καλή παρέα. Στην δικιά μου περίπτωση, όχι μόνο είχα εξ αρχής εξασφαλισμένη την παρέα την παλιού μου φίλου @stonerolling αλλά προέκυψαν και νέες φιλίες κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Φιλίες που όπως φαίνεται θα κρατήσουν και ίσως μια μέρα οδηγήσουν σε νέα ταξίδια και περιπέτειες (Μαδαγασκάρη σου ερχόμαστε - Covid επιτρέποντος βέβαια).

Οι φιλίες αυτές ήταν εξάλλου και η αιτία που ακόμη κι ένα βαρετό και επίπεδο μέρος όπως το Kecskemét έγινε υποφερτό, θα μείνει στην μνήμη μας και θα το αναφέρουμε ξανά και ξανά στο μέλλον.

Η Βουδαπέστη φυσικά ήταν, όπως πάντα, πανέμορφη. Αυτή τη φορά όμως, βλέποντας την μέσα από τα μάτια του @stonerolling μου φάνηκε διαφορετική. Πιο ζωντανή, πιο τσαχπίνα με πολλές κρυφές γωνιές και λεπτομέρειες που δεν είχα προσέξει παλιότερα και που πιθανώς δεν θα πρόσεχα ποτέ αν ήμουν μόνος.

Είμαι σίγουρος ότι θα ξαναπάω στην Βουδαπέστη αλλά αυτή την φορά θα προσπαθήσω να την συνδυάσω με άλλες πόλεις και τοπία της Ουγγαρίας από τα πολλά όμορφα που έχει.


Τι μάθαμε τελικά από το ταξίδι μας;
  • Μπύρα ή Κάιζερ; Μάλλον Dreher.
  • Αναγνωρίστηκε η αξία της τεκίλας και στην Ουγγαρία.
  • Παντού υπάρχουν Έλληνες και κάποιοι είναι ΜΠΑΟΚ. Εξάλλου “Σαλονίκη” υπάρχει και στην Βουδαπέστη.
  • Η Βουδαπέστη θυμίζει μεσαιωνικό παραμύθι - σε νεότερη έκδοση, με κινέζους χωρικούς.
  • Αν θες νόστιμο φαγητό χρειάζεσαι οπωσδήποτε πάπρικα.
  • Οι συγκρίσεις δεν είναι καλό πράγμα, ειδικά ανάμεσα στα πανεπιστήμια.
  • Τραμ 2, σαν κι αυτό δεν έχει.
  • Ο Δούναβης “θυμάται” και “φοράει παπούτσια”
  • Τα μουσεία της Βουδαπέστης είναι φοβερά αλλά κλειστά, τα μπαράκια της όμως καλύτερα και ανοιχτά.
  • Το μποτιλιάρισμα στην εθνική είναι διεθνής αξία.
  • Υπάρχει (πρωινή) ζωή και στο Kecskemét, το βράδυ όμως….δεν.
  • Η Κωνσταντινούπολη δεν λέγεται Ινσταμπούλ.
  • Μπορεί ο νέος σου φίλος να είναι Πολωνός από την Μαδαγασκάρη.
  • Μην συναγωνιστείς με μια Πολωνέζα στο ποτό, θα χάσεις!
  • Πιο εύκολα και ευχάριστα επικοινωνείς με Τούρκους παρά με βοριοευρωπαίους, αν ξεπεράσεις το όνομα της Κωνσταντινούπολης, την μαντίλα και την απέχθειά τους στο χοιρινό.
  • Οι πιωμένοι Άγγλοι είναι παντού οι ίδιοι.

Χρήσιμες πληροφορίες

Βουδαπέστη

Καταλύματα


Διαμέρισμα King's Central Apartment στην διεύθυνση Király utca 28 fszt. 1/A, 06

Διαμέρισμα Centrum Apartment2 στην οδό Hercegprímás utca 2


Μουσεία – Επισκέψιμα αξιοθέατα

St. Stephen's Basilica
, Szent István tér 1: Ώρες λειτουργίας 9:00-17:00 καθημερινές, 9:00-13:00 Σάββατο 13:00-17:00 Κυριακή, Κόστος δωρεάν, με οδηγό 2.000 HUF, για το ασανσέρ του θόλου 500 HUF. Μπορεί να υπάρχει κάποιο κονσέρτο με το εκκλησιαστικό όργανο του καθεδρικού με άγνωστο κόστος.

House of Terror, Andrássy út 60: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 3.000 HUF = 9,3 €.

Mai Manó House of Photography, Nagymező utca 20: Ώρες λειτουργίας 12:00-19:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.500 HUF = 4,65 €.

Hungarian National Gallery: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.800 HUF = 5,6 € για την μόνιμη έκθεση και 3.000 HUF 9,32 € για όλες τις εκθέσεις. 2-3 ώρες για την μόνιμη έκθεση.

Budapest History Museum: Ώρες λειτουργίας 10:00 με 18:00. Δευτέρα κλειστό, Κόστος 2.400 HUF = 7,45 €.

Εκκλησία του MATTHIAS: Ώρες λειτουργίας 9:00-17:00 καθημερινά, 9:00-13:00 Σάββατο, 13:00-17:00 Κυριακή, Κόστος 1.500 HUF = 4,7 € (Εκκλησία και μουσείο)

Hospital in the Rock Museum: I. Lovas utca 4/c , Ώρες λειτουργίας 10:00-20:00, Κόστος 4.000 HUF = 12,4 € με οδηγό, Η περιήγηση ξεκινάει κάθε μια ώρα.

Király Thermal Bath, Fő utca. 84, Τούρκικο χαμάμ του 16ου αιώνα. Ώρες λειτουργίας 09:00-21:00, Κόστος 2.600 HUF = 8,24 € με ντουλάπι ή 2.900 HUF = 9,2 € με καμπίνα.

Rudas Baths (Rudas gyógyfürd), Döbrentei tér 9, Τούρκικο χαμάμ του 16ου αιώνα δίπλα στην γέφυρα των αλυσίδων. Ώρες λειτουργίας 06:00-20:00 τις Παρασκευές και τα Σάββατα έξτρα νυχτερινό 22:00 – 4:00 , Κόστος 2.600 HUF = 8,24 € με καμπίνα ή 4.800 HUF = 15,2 € με καμπίνα το νυχτερινό.

Aquincum, Szentendrei ut 139, Αρχαιολογικός χώρος και μουσείο της ρωμαϊκής εποχής (Υποτίθεται η Πομπηία της Βουδαπέστης). Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 το μουσείο και 9:00-18:00 ο αρχαιολογικός χώρος, Κόστος 1600 HUF = 5,1 € μάλλον και για τα 2 ή 1000 HUF = 3,2 € μόνο για τον αρχαιολογικό χώρο.

Central Market Hall, Vámház körút 1: Ώρες λειτουργίας 6:00-17:00, Σάββατα έως 14:00 Κυριακές κλειστά.

Gellért Thermal Bath and Hotel Απέναντι από την Πράσινη Γέφυρα Liberty Bridge - Szabadsag - Κόστος 5.800 HUF = 18 € Με τα πόδια από την Πλατεία Fővám 500 m 8 λεπτά

Gellert Hill και Citadel: Ο ψηλότερο λόφος της πόλης από την μεριά της Βούδας όπου υπάρχει και η ακρόπολη με το κάστρο και το άγαλμα της ελευθερίας. Με τα πόδια από το Gellért Thermal Bath and Hotel είναι ανήφορος περίπου 500μ. – 10 λεπτά (Ανεβαίνεις περίπου 60μ. σε ύψος)

Hungarian Parliament Building, Kossuth Lajos tér 1-3: Ώρες λειτουργίας 08:00-16:00, Κόστος 3.500 HUF = 11,10 €. Μόνο με οδηγό. Ξεναγήσεις στα Αγγλικά 10.00, 12.00, 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 . Εισιτήρια εκδίδονται στο Visitor Center ή online στη διεύθυνση jegymester.hu.

Museum of Ethnography (Neprajzi Muzeum), Kossuth Lajos tér 12: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.400 HUF. Ακριβώς πίσω από το κοινοβούλιο. Αυτή την περίοδο είναι κλειστό (Μάλλον μετακομίζει σε νέο κτίριο).

Great Synagogue (Nagy Zsinagoga), Dohány utca 2: Ώρες λειτουργίας 10:00-17:30, τις Παρασκευές 10:00-15:30 εκτός Σαββάτου φυσικά, Πιθανό κόστος 2.000 HUF με οδηγό στα αγγλικά 5.050 HUF = 16€.

Natural History Museum, Ludovika tér 2-6: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Τρίτης, Κόστος 1.600 HUF.

Museum of Fine Arts (Szepmuveszeti Muzeum): Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.600 HUF = 5,1€ για την μόνιμη έκθεση, 4-5 ώρες για όλες τις εκθέσεις, πολύ πλούσια συλλογή, εξαιρετικό κτίριο.

Art Hall (Mucsarnok) - (Σύγχρονης τέχνης): Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος για όλες τις εκθέσεις 2.900 HUF = 9,2 € ή ξεχωριστά για κάθε έκθεση (Από 400 HUF έως 1800 HUF).

Κάστρο Vajdahunyad: Ώρες λειτουργίας ανοιχτό όλη μέρα για την αυλή του κάστρου, λειτουργία στις 12:00 στην εκκλησία του κάστρου τις Κυριακές. Εισιτήριο για το Αγροτικό Μουσείο (Museum of Agriculture) που βρίσκεται μέσα στο κάστρο 1.600 HUF = 5 € και ώρες λειτουργίας 10:00-17:00 εκτός Δευτέρας.

Zoo & Botanical Garden: Ώρες λειτουργίας 9:00-17:30 Δευτέρα ως Πέμπτη, 9:00-18:00 Παρασκευή ως Κυριακή, Κόστος 3.000 HUF = 9,3 €.

Széchenyi Thermal Bath: Ώρες λειτουργίας 6:00-22:00, Κόστος για επίσκεψη 1.650 HUF = 5,1€, για χρήση 5.400 HUF = 16,8€.

Hungarian National Museum, Múzeum körút 14-16: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.600 HUF = 4,95 €. 3-3,5 ώρες για όλες τις εκθέσεις, αξίζει μόνο το αρχαιολογικό μέρος του μουσείου η είσοδος του οποίου είναι στο ισόγειο λίγο κρυμμένη, εξαιρετικό κτίριο.

Ludwig Museum of Contemporary Art, Komor Marcell St 1: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 1.600 HUF = 4,95 € για κάθε έκθεση χωριστά - 2.400 HUF = 7,6 € για όλες τις εκθέσεις.

Museum of Applied Arts, Üllői út 33-37: Ώρες λειτουργίας 10:00-18:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 2.000 HUF.


Επιλογές φαγητού - γλυκού - ποτού:

Κέντρο Πέστης

  1. Regos Restaurant, Szofia utca 33, Παραδοσιακό ουγγρικό εστιατόριο με ωραίο χώρο. Κοντά στο House of Terror. Κυρίως πιάτα από 2000 HUF = 6,3€ έως 3000 HUF = 9,5€. Οικονομικό.
  2. Pizzica, Nagymezo utca 21, Πιτσαρία. Κοντά στο Mai Manó House of Photography. Πίτσα στο χέρι αλλά και λίγα τραπεζάκια να κάτσεις. Οικονομικό.
  3. Restaurante Fuego, Kazinczy utca 3/b, Ψητά κοτόπουλα. Κοντά στο Szimpla Kert. Ολόκληρο κοτόπουλο στα 4400 HUF = 14€, στήθος 1300 HUF = 4,1€, μπούτι 1200 HUF = 3,8€. Οικονομικό.
  4. Menza, Liszt Ferenc tér 2 Κοντά στον σταθμό της Μ1 Oktogon (Λιγάκι τουριστικό ένεκα της περιοχής). Μεσαίο
  5. Gerbeaud's, Vörösmarty tér 7 Στην ομώνυμη πλατεία και τον σταθμό της Μ1 Vörösmarty tér (Γλυκό – καφέ. Τουριστικό)
  6. New York Café - Boscolo Hotel, Erzsébet körút 9-11 Περίφημο καφέ και εστιατόριο μέσα στο ξενοδοχείο Boscolo, με πιο κοντινό σταθμό της Μ2 τον Blaha Lujza tér
  7. Szimpla Kert - Ruin Bar, Kazinczy utca 14 Περίφημο μπαρ που έφτιαξε κατηγορία (Ruin Bars), δύο τετράγωνα πάνω από τη συναγωγή. Τις Κυριακές έχει αγορά με προϊόντα από ντόπιους παραγωγούς (Szimpla Sunday Farmers' Market)
  8. Ellátó Kert, Kazinczy Utca 48 Ruin Bar.
  9. ELLÁTÓház, Dob u. 19 Μπαράκι σε εσωτερικό κήπο με live (ELLÁTÓház)
  10. Kuplung, Király Utca 46 Ruin Bar.
  11. Gozsdu Udvar, Király Utca 13 Στοά με ενδιάμεσα αίθρια και κήπους στην οποία υπάρχουν μπαράκια, εστιατόρια και άλλα.
  12. Kőleves kert, Kazinczy u. 37 Μπαρ σε κήπο από τα λίγα που έχουν Jose Cuervo
  13. Racskert, Dob utca 40, Fogasház και Instant, Akacfa utca 51 - Ruin Bars
Βούδα
  1. Csalogány 26 Μεσαίο προς ακριβό. Μάλλον κλειστό τις Κυριακές.
  2. Trofea Gril, Margit körút 2. Μέτρια τιμή με μπουφέ – όχι κάτι το ιδιαίτερο.
  3. Horgasztanya Vendeglo, Fő utca 27. Ακριβούτσικο – άλλη τιμή για το κυρίως πιάτο και πρόσθετη για την συνοδευτικά του – όχι κάτι το ιδιαίτερο.
  4. Vigado Sorozo Etterem, Markovits Ivan utca 1 Δίπλα στην εκκλησία Szent Anna. Μεσαίο.
Κοντά στην Fővám tér
  1. Pipa Etterem, Pipa utca 2b. Παραδοσιακό ουγγρικό με καλές σούπες – οικονομικό – κλειστό Κυριακές.
  2. Μέσα στην Κεντρική Αγορά, Vámház körút 1-3 έχει το εστιατόριο Fakanál που μπορείς να κάτσεις στον 1ο όροφο (μέτριο φαγητό και σχετικά ακριβό γι’ αυτό που προσφέρει) και αρκετούς πάγκους για φαγητό στο χέρι.
  3. Voros Postakocsi, Ráday ut 15 Εστιατόριο με πραγματικά τεράστιες μερίδες, εξαιρετικά χοιρινά παϊδάκια (Mangalitsa Pork Baby Back Ribs στα 2790 HUF = 8.84€) και πολύ καλό σνίτσελ – καλή τιμή αναλογικά με τις μερίδες.
  4. Borbíróság, Csarnok tér 5 μεσαίο προς ακριβό – κλειστό Κυριακές.
  5. Pata Negra pest, Kálvin tér 8 Στην πλατεία Kálvin και τον σταθμό της Μ3, Μ4 Kálvin tér κοντά στο Hungarian National Museum (Ισπανικό Τάπας Μπαρ) καλή ποιότητα μέτρια προς καλή τιμή μαζεύει πολύ κόσμο και κυρίως νεολαία.
  6. Kaltenberg Sörház & Étterem, Kinizsi utca 30-36 Μπυραρία δίπλα από το μουσείο Εφαρμοσμένων Τεχνών (Με δικιά του μπύρα, Μεσαίο).
  7. For Sale, Vámház körút 2, Μεσαίο - κυρίως για ποτό αλλά και φαγητό – τεράστιες μερίδες.
Κοντά στην πλατεία Ηρώων (Hősök tere)
  1. Paprika Vendéglő, Dózsa György út 72, 700 μέτρα από την πλατεία ηρώων. Χαμός από κόσμο, θέλει κράτηση. Μεσαίο.
  2. Bagolyvár, Gundel Károly út 4, Κοντά στον Ζωολογικό κήπο (Τουριστικό – σε όλους τους οδηγούς). Μεσαίο.
  3. Robinson, Városligeti Tó, Κοντά στον Ζωολογικό κήπο (Τουριστικό – σε όλους τους οδηγούς). Μεσαίο.

Kecskemét

Κατάλυμα


Διαμέρισμα Happy Colours House, Rigó utca 5

Μουσεία – Επισκέψιμα αξιοθέατα

Cifrapalota
, Rakoczi utca 1. Πολύ όμορφο κτίριο - παλάτι σε στυλ Gaudi. Ώρες λειτουργίας 10:00-17:00 εκτός Δευτέρας, Κόστος 700 HUF = 2,2 €. Πρόσθετη αμοιβή αν θέλεις να βγάλεις βίντεο ή φωτογραφίες 500 HUF = 1,6 €. Μόνιμη έκθεση καλών τεχνών και ιστορικών τεχνουργημάτων από τους Αβάρους ηγέτες της Ουγγαρίας καθώς και μια προσωρινή έκθεση ιστορική και αρχαιολογική.

Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely (Μουσείο παιχνιδιών), Gáspár András krt. 11

Magyar Fotográfia Múzeum, Katona József tér 12 Μουσείο φωτογραφίας Ώρες λειτουργίας 12:00-17:00 εκτός Δευτέρας και Κυριακής, Κόστος 500 HUF = 1,6 €.


Επιλογές φαγητού - γλυκού - ποτού:
  1. Fekete Golya Restaurant, Borbas 50. By Route 44, At 9th Kilometer Εκτός πόλης (με το αυτοκίνητο 8,7 χμ. – 13 λεπτά. Οι τιμές για το κυρίως στην πλειοψηφία τους κυμαίνονται μεταξύ 6€ και 12€. Ποικιλία σε κρεατικά, ψαρικά και παραδοσιακά πιάτα.
  2. Kecskemeti Csarda, Koelcsey utca 7 Παραδοσιακή ταβέρνα με ωραία αυλή στα 500 μ. από την κεντρική πλατεία. Ποικιλία σε κρεατικά, ψαρικά και παραδοσιακά πιάτα. Τεράστιες Μερίδες – Μεσαία τιμή.
  3. Max Pizzéria, Széchenyi tér 9 Ιταλικό εστιατόριο με πίτσες, μακαρονάδες αλλά και κρεατικά. - 350 μ. από την κεντρική πλατεία – Οικονομικό.
  4. Red Rock Pub, Erkel u. 1
  5. Black Cat, Csányi János krt. 6
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ευχαριστούμε!
Ταξιδέψαμε ακόμα μια φορά στην αγαπημένη πόλη!
Θα έπρεπε να απολαύσετε και τα λουτρά!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ευχαριστούμε!
Ταξιδέψαμε ακόμα μια φορά στην αγαπημένη πόλη!
Θα έπρεπε να απολαύσετε και τα λουτρά!
Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Τα λουτρά θα ήθελα να τα απολαύσω αλλά με χαλάει λίγο η πολυκοσμία και το γεγονός ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος, που θα λείψει από άλλες βόλτες.
Το αφήνω για την επόμενη φορά, έτσι για να έχω δικαιολογία να ξαναπάω... ;)
 

stonerolling

Member
Μηνύματα
24
Likes
146
Αγαπημένη Βουδαπέστη! Λατρεμένο Szimpla Kert! Δώστε πόνο, μη μας λυπηθείτε @stonerolling και @gkalla. Θέλω να ξαναταξιδέψω μέσα από την αφήγηση και τις φωτογραφίες σας στην υπέροχη αυτή πόλη. Μένω συντονισμένη και αδημονώ!
Πολύ ωραίες φωτογραφίες επίσης, συγχαρητήρια και στον @stonerolling
Ένα θερμό καλωσόρισμα στον @stonerolling και ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πανέμορφες φωτογραφίες!!!!

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Αν μου πάρετε καλύτερη μηχανή, φακούς καθώς και με επιδότηση μερικών σεμιναρίων θα γίνω πιο ποιοτικός. :haha:

Ευχαριστώ και τον @gkalla καταρχάς για την παρέα, για την οργάνωση του ταξιδιού στο οποίο συμπεριέλαβε τις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ βραδινές εξορμήσεις και τέλος για την αντοχή του στο πρωινό τουριστικό τρέξιμο σε συνδυασμό με το καθημερινό ξενύχτι συνοδεία αρκετών ποτών. :xalara:

Καλά ταξίδια σε όλους!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom