Ισλανδία Στην Ισλανδία της φωτιάς και του πάγου

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
απλα σ'ευχαριστω για την καταπληκτικη ιστορια και τις πανεμορφες φωτο.
ευχομαι καποια στιγμη στη ζωη μου να πραγματοποιησω ενα αντιστοιχο ταξιδι.
ειναι ακριβος προορισμος γιαυτο δυστηχως θα περιμενει.

ειμαι λατρης των φυσικων φαινομενων,γαιολογικων της φυσης κτλ και θελω οποσδηποτε να καταφερω να παω σαυτον τον τοπο..

θελω να ρωτησω τελικα το βορειο σελας ποια εποχη εμφανιζεται?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
απλα σ'ευχαριστω για την καταπληκτικη ιστορια και τις πανεμορφες φωτο.ευχομαι καποια στιγμη στη ζωη μου να πραγματοποιησω ενα αντιστοιχο ταξιδι.
ειναι ακριβος προορισμος γιαυτο δυστηχως θα περιμενει.
ειμαι λατρης των φυσικων φαινομενων,γαιολογικων της φυσης κτλ και θελω οποσδηποτε να καταφερω να παω σαυτον τον τοπο..
θελω να ρωτησω τελικα το βορειο σελας ποια εποχη εμφανιζεται?
ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου που η ιστορία μου σου έδωσε το κινητρο να θελήσεις να επισκεφθείς αυτή την μοναδική χώρα. Σε σχέση με το παρελθόν οι τιμές (αν την επισκεφθείς εκτός υψηλής περιόδου) δεν έιναι τόσο απαγορευτικές. Ειδικά αν πας αρχές Οκτώβρη όπως εμείς και ο καιρός δεν είναι νεφοσκεπής θα απολαύσεις και το βόρειο σέλας. Το καλοκαίρι λόγω ηλιοφάνειας δεν το βλέπεις. Πάντως αν το προγραμματίσεις και το ψάξεις έγκαιρα μπορείς να το πραγματοποιήσεις και στο άμεσο μέλλον.
Είναι εμπειρία...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου που η ιστορία μου σου έδωσε το κινητρο να θελήσεις να επισκεφθείς αυτή την μοναδική χώρα. Σε σχέση με το παρελθόν οι τιμές (αν την επισκεφθείς εκτός υψηλής περιόδου) δεν έιναι τόσο απαγορευτικές. Ειδικά αν πας αρχές Οκτώβρη όπως εμείς και ο καιρός δεν είναι νεφοσκεπής θα απολαύσεις και το βόρειο σέλας. Το καλοκαίρι λόγω ηλιοφάνειας δεν το βλέπεις. Πάντως αν το προγραμματίσεις και το ψάξεις έγκαιρα μπορείς να το πραγματοποιήσεις και στο άμεσο μέλλον.
Είναι εμπειρία...
υψηλη περιοδος δηλαδη ειναι ιουνιος-αυγουστος?
ουσιαστικα ολες τις περιηγησεις σας τις κανατε με το γραφειο που αναφερεις ετσι?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
υψηλη περιοδος δηλαδη ειναι ιουνιος-αυγουστος? ουσιαστικα ολες τις περιηγησεις σας τις κανατε με το γραφειο που αναφερεις ετσι?
υπολόγιζε από τέλη μαϊου έως αρχές Σεπτέμβρη
Όχι το πρακτορείο μας έκλεισε μόνο αμάξι και διαμονή. Το τι θα δούμε και πόση ώρα κλπ κλπ το ρυθμίζαμε εμείς. Αυτό βέβαια αφορά το νότο που έιμασταν 2 άτομα. Γιατί στο βορρά είμασταν γκρούπ και χρειαζόμασταν και μεγαλύτερο όχημα και κάποιον να μας συμμαζεύει. Εκεί υοπήρχε πιό αυστηρό πρόγραμμα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.663
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Hydronetta, μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία σου.
Οι καταπληκτικές φωτογραφίες σου με "ταξίδεψαν" σε μια περιοχή που ποτέ δε φανταζόμουν ότι είναι τόσο όμορφη.
Σ' ευχαριστώ.
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Φευγω το Σαββατο πρωϊ και αντλησα πολλες πληροφοριες απο την ιστορια σου.
Να εισαι καλα....
Θα προσπαθησω να δω οτι περισσοτερο μπορω.
6 μερες ρευκιαβικ μαζι με δυτικα και 2 στο Χοφν μεχρι το Seydisfjordur.

Ελπιζω να ειμαι τυχερος (οσο γινετε) με τον καιρο και την νεφοκαλυψη....
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
εξαιρετικό οδοιπορικό σε μια χώρα που θέλω πολύ να πάω και ελπίζω να μπορέσω να προγραμματίσω άνοιξη του επόμενου έτους....ήδη ενθουσιασμένη με την Ισλανδία, η ιστορία σου με μάγεψε ακόμα πιο πολύ! άγρια φύση, εναλλαγές, τόσα μέρη να δεις!!!! οι φωτογραφίες, εκπληκτικές...(αυτό το μέρος, "με καλεί".....:)
 
Μηνύματα
9
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Προσωπικά, βρέθηκα στην Ισλανδία το καλοκαίρι του 2009. Πρόκειται για ένα καταπληκτικό μέρος, με σπάνια ομορφιά και υπέροχους ανθρώπους... Προτείνεται ασυζητητί...
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Μαγικές εικόνες...υπέροχο ταξίδι!!!Η Ισλανδία λοιπόν μόλις έγινε ένας ταξιδιωτικός μου στόχος!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τα λόγια είναι περιττά....

Με εκτίμηση
Giorgosdottir
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom