Στη Γη όπου πάνω από χίλια χρόνια δεν γεννήθηκε άνθρωπος!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
26 του Απρίλη είσοδος στο Α.Ο. όσοι πιστοί...προσέλθετε. Θάμαι ξανά μονάχος;;;)
Υποψήφιες μονές για διανυχτέρευση: Σκήτη Αγ. Άννης(η σίγουρη)-Μ. Αγ. Παύλου-Αγ. Διονυσίου-Οσίου Γρηγορίου. Κάτι άκουσα για έρημο και 2000 σκαλοπάτια!!
Όποιος έχει πάει ας μου δώσεις πληροφορίες, ιδίως για τον καλύτερο τρόπο πρόσβασης και μετακίνησης από μονή σε μονή. Ποδαράτο φυσικά. Ευχαριστώ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
26 του Απρίλη είσοδος στο Α.Ο. όσοι πιστοί...προσέλθετε. Θάμαι ξανά μονάχος;;;)
Υποψήφιες μονές για διανυχτέρευση: Σκήτη Αγ. Άννης(η σίγουρη)-Μ. Αγ. Παύλου-Αγ. Διονυσίου-Οσίου Γρηγορίου. Κάτι άκουσα για έρημο και 2000 σκαλοπάτια!!
Όποιος έχει πάει ας μου δώσεις πληροφορίες, ιδίως για τον καλύτερο τρόπο πρόσβασης και μετακίνησης από μονή σε μονή. Ποδαράτο φυσικά. Ευχαριστώ
Στην Αγ. Άννης έχω μείνει ...Είναι εντυπωσιακό και θα μου μείνει σαν εικόνα η δύση ηλίου, μπαλκόνι πραγματικό..έχει 1 1/2 ώρα περπάτημα απο τη θάλασσα, αν θυμάμαι καλά...
οι Διονυσίου και Γρηγορίου είναι δίπλα στη θάλασσα δεν θα κουραστείς καθόλου...
Στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν Αγ, Άννης και απο κεί στην Αγ. Παύλου (δεν έχω παέι) και μετα Διονυσίου και τέλος Γρηγορίου όπου έχει εντυπωσιακές αγιογραφήσεις της Αποκάλυψης έξω απο το ναό....

ΥΓ έρημο δεν είδα κάπου πάντως...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στην Αγ. Άννης έχω μείνει ...Είναι εντυπωσιακό και θα μου μείνει σαν εικόνα η δύση ηλίου, μπαλκόνι πραγματικό..έχει 1 1/2 ώρα περπάτημα απο τη θάλασσα, αν θυμάμαι καλά...
οι Διονυσίου και Γρηγορίου είναι δίπλα στη θάλασσα δεν θα κουραστείς καθόλου...
Στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν Αγ, Άννης

εδώ είναι τα σκαλοπάτια για να πας από την προβλήτα στην σκήτη;
εάν ναι, πως σου φάνηκαν
ευχ
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η Αγία Άννα είναι οκ, εμένα δεν με τρέλλανε κιόλας, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας προς τα κάτω - Καρούλια και Καυσοκαλύβια. Κάποτε ζούσε εκεί ένας φωτισμένος ασκητής, δεν θυμάμαι όνομα, που μέσα στα σκονισμένα ράφια και στα ποντικοκούραδα, είχε ΟΛΗ τη συλλογή του National Geographic, από το 1ο τεύχος. Ποιος να ξέρει τι απέγινε αυτός ο θησαυρός...
Από την Αγία Άννα, για να πας στην "έρημο" πρέπει να κάνεις μια πολύ κοπιαστική ανηφόρα και να φτάσεις μέχρι την Κερασιά. Βέβαια το τοπίο σε αποζημιώνει. Περπάτημα μέσα σε δάσος και ανάμεσα από τα δέντρα φαίνεται το γαλάζιο της θάλασσας.
Αν είχες χρόνο, θα σε συμβούλευα να επιχειρήσεις να ανέβεις στην κορυφή. Αυτό που θα δεις και θα ζήσεις, δεν περιγράφεται. Δεν υπάρχει άλλο βουνό στην Ελλάδα - ίσως με εξαίρεση τη Σαμοθράκη - που ανυψώνεται έτσι απότομα καταμεσής στο πέλαγος. Οπότε, αντιλαμβάνεσαι τι θα δεις, ειδικά αν ο καιρός είναι καθαρός.

Το μονοπάτι από Αγία Αννα, μέχρι τον Αγιο Παύλο ειναι μια χαρά, έγινε τώρα και δρόμος, μπορεί να σε πάρει και κανένα φορτηγό της μονής που κάνει το δρομολόγιο αρσανάς - μοναστήρι. Στον Αγιο Παύλο υπάρχουν τα Δώρα των Μάγων, αν είσαι πιστός, προσκυνάς. Πρόκειται για την πιο "ελληνική" μονή - δηλαδή έχει τα λιγότερα βυζαντινά στοιχεία στην αρχιτεκτονική της, είναι μάλλον νεοκλασσικίζουσα. Κάνει και ωραίο φωτογραφικό θέμα με τον πύργο και το άγριο βουνό από πίσω.
Από τον Αγιο Παύλο προς Διονυσίου, να πάρεις το μονοπάτι, που στην κυριολεξία κρέμεται σε κάποια σημεία του πάνω από τη θάλασσα. Ωραία διαδρομή, θάναι και Απρίλιος, θαύμα.
Πριν βρεις το μονοπάτι, στην μεγάλη παραλία του Αγίου Παύλου με τις κροκάλες, αν είσαι τυχερός ( μόνο πριν χαράξει ), ίσως, λέω ίσως, δεις ζαρκάδια που κατεβαίνουν στο γιαλό για να "αρμυρίσουν" να γλύψουν αλάτι από τις πέτρες. Εγώ μόνο μια φορά τα πέτυχα.
Το μονοπάτι Διονυσίου - Γρηγορίου είναι παρόμοιο πάνω στην απότομη ακτή, αλλά σε κάποια σημεία του πιο δύσκολο. Μπορεί κάποιοι να σε αποθαρρύνουν να το περάσεις. Αν δεν είναι κλειστό, λόγω αχρηστίας ή κατολισθίσεων, να το κάνεις.
Σε κάποιο σημείο, δεν θυμάμαι αν είναι ανάμεσα από Αγιο Παύλο - Διονυσίου, ή Διονυσίου - Γρηγορίου έχει έναν εντυπωσιακότατο καταρράκτη πάνω από 100 μέτρα ύψος, που πέφτει μέσα στη θάλασσα. Οπότε, αν αποφασίσεις και δεν πας από τα μονοπάτια και πάρεις το καραβάκι, να έχεις το νου σου και να μη χαζεύεις κυρίως αντίθετα με την ακτή, γιατί μπορεί να τον χάσεις.
Στη Διονυσίου, θα δεις τις τοιχογραφίες από την Αποκάλυψη του Ιωάννη, που παρουσιάζουν - σύμφωνα με τους μοναχούς - την ατομική βόμβα και τις σύγχρονες πολεμικές αεροπορίες. Πάντως είναι λίγο τρομακτικές με σκορπιούς με ανθρώπινα κεφάλια που πετάνε και σύννεφα με ανθρώπινες μορφές που βγαίνουν από πηγάδια.
Η Γρηγορίου είναι πάνω στη θάλασσα και μπορείς να κάνεις όμορφες βόλτες τριγύρω. Αν πήγαινες αργότερα, θα τρυγούσες και τα γιγαντιαία ολόγλυκα μούρα από τις μουριές της αυλής.
Πάντως, όπου και να πας η φύση είναι απίστευτη και είσαι πολύ τυχερός που θα χαρείς αυτό το αριστούργημα που λέγεται Αγιο Όρος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Στην Αγ. Άννης έχω μείνει ...Είναι εντυπωσιακό και θα μου μείνει σαν εικόνα η δύση ηλίου, μπαλκόνι πραγματικό..έχει 1 1/2 ώρα περπάτημα απο τη θάλασσα, αν θυμάμαι καλά...
οι Διονυσίου και Γρηγορίου είναι δίπλα στη θάλασσα δεν θα κουραστείς καθόλου...
Στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν Αγ, Άννης

εδώ είναι τα σκαλοπάτια για να πας από την προβλήτα στην σκήτη;
εάν ναι, πως σου φάνηκαν
ευχ
Εντάξει είναι λίγο κουραστικό το ανέβασμα αλλά κάνεις και στάσεις άμα θέλεις..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχαριστώ traveladdict και christ
έκλεισα με τη σειρά Αγ. Άννα, Παύλου, και Διονυσίου.(το
θα τα εκτυπώσω traveladdict και ότι προλάβω. βλέπω ότι οι περιοχές στο νότιο μέρος έχουν καλύτερα τοπία απ ότι στο βόρειο
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Στο νότο το τοπίο είναι πιο άγριο, στο βορρά πιο ήμερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom