Μάλτα Στη Μάλτα, χειμωνιάτικα!

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Είναι μακράν η καλύτερη αξιοποίηση χρόνου (2μερες και 2ώρες) και δεν το λέω γιατί ζήλεψα μόνο, αλλά γιατί είναι αλήθεια.
Η δε περιγραφή της περιήγησης, όπως πάντα, εξαιρετική καθώς επίσης και οι καλοτραβηγμένες φωτογραφίες.
Καλά ταξίδια απο καρδιάς.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Είναι μακράν η καλύτερη αξιοποίηση χρόνου (2μερες και 2ώρες) και δεν το λέω γιατί ζήλεψα μόνο, αλλά γιατί είναι αλήθεια.
Η δε περιγραφή της περιήγησης, όπως πάντα, εξαιρετική καθώς επίσης και οι καλοτραβηγμένες φωτογραφίες.
Καλά ταξίδια απο καρδιάς.

Τι να πω για τα καλά λόγια που μου γράφεις!
Ευχαριστώ πολύ και ... χαίρομαι και πάρα πολύ. :)

Αυτή η αξιοποίηση χρόνου είναι και λίγο στοίχημα για μένα. Πάντα θέλω να γεμίζω όσο το δυνατόν τα «κενά». Είναι όμως κάτι δύσκολο να το τηρήσω στα χειμωνιάτικα ταξίδια, που η μέρα είναι μικρή. Σε αυτό το ταξίδι όμως ήμουν λίγο τυχερούλα, αφού τους «νεκρούς χρόνους» τους νυχτερινούς, μας τους κάλυψε ευχάριστα το Μαλτέζικο Καρναβάλι. Έτσι κέρδισα το στοίχημα εύκολα και αναπάντεχα. :rolleyes::rolleyes:

Οι φωτογραφίες μου νομίζω ότι δεν ήταν και πολύ πετυχημένες. Δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη αφού με τέτοιο "μοντέλο" (τη Μάλτα) θα μπορούσαν να είναι καλύτερες, αλλά εσένα σε ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο. :icon_redface:

Να 'χουμε καλά ταξίδια!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Απολαμβάνω πάντα τις ιστορίες απ' τα ταξίδια σου κι εύχομαι οι συνθήκες να επιτρέψουν σε όλους να τα συνεχίσουμε.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Επόμενη στάση Μάλτα! Ενθουσιάστηκα! Τι ωραία που περάσατε και τι ωραία τα περιέγραψες! Υπέροχη η λέξη "βαρκάραμε". Μου άρεσε ιδιαίτερα και η "Κοιμωμένη" εκτός των άλλων. Μεγάλη τύχη το καρναβάλι. Πάντα τέτοια!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Επόμενη στάση Μάλτα! Ενθουσιάστηκα! Τι ωραία που περάσατε και τι ωραία τα περιέγραψες! Υπέροχη η λέξη "βαρκάραμε". Μου άρεσε ιδιαίτερα και η "Κοιμωμένη" εκτός των άλλων. Μεγάλη τύχη το καρναβάλι. Πάντα τέτοια!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου!
Και εγώ ενθουσιάστηκα πολύ με τη Μάλτα. Και όχι επειδή ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου, αλλά επειδή είναι ένα νησί / χώρα / προορισμός, που τα έχει όλα!

Και αυτή η συγκυρία του καρναβαλιού … :) . Και να φανταστείς ότι ενώ «κυνηγάω» τα happenings στα ταξίδια μου, το καρναβάλι της Μάλτας μου ξέφυγε. Αλλά (τι λέω;))…. τελικά δεν μου ξέφυγε. Και μάλιστα ήρθε μιαν ανάσα πριν τον κορονοϊό, έτσι για να μου φορτίσει τις μπαταρίες μου για την επόμενη περίοδο.

Μάλτα, να πας με την πρώτη ευκαιρία. :)
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου!
Και εγώ ενθουσιάστηκα πολύ με τη Μάλτα. Και όχι επειδή ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου, αλλά επειδή είναι ένα νησί / χώρα / προορισμός, που τα έχει όλα!

Και αυτή η συγκυρία του καρναβαλιού … :) . Και να φανταστείς ότι ενώ «κυνηγάω» τα happenings στα ταξίδια μου, το καρναβάλι της Μάλτας μου ξέφυγε. Αλλά (τι λέω;))…. τελικά δεν μου ξέφυγε. Και μάλιστα ήρθε μιαν ανάσα πριν τον κορονοϊό, έτσι για να μου φορτίσει τις μπαταρίες μου για την επόμενη περίοδο.

Μάλτα, να πας με την πρώτη ευκαιρία. :)
Οφειλω να ομολογησω οτι η ιστορια σου ηταν η εναρξη για την σκεψη ενος ταξιδιου στη Μαλτα...ευτυχως για καλη μας τυχη(παρολες τις συνθηκες και τις ατυχιες με ακυρωσεις κλπ)καταφεραμε και πηγαμε φετος το καλοκαιρι και ομολογω οτι αξιζει και για καλοκαιρινος προορισμος!βεβαια να πω οτι λογω της καταστασης ειχε αρκετα λιγο τουριστοκοσμο οποτε μας εκατσε κουτι και την απολαυσαμε!οποτε με την πρωτη ευκαιρια σου προτεινω να την επισκεφθεις και ενα καλοκαιρι!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα γραφομενα σου τις περιγραφες σου και αναρωτιεμαι εμενα γιατι δεν μου αρεσε καθολου μα καθόλου η Μαλτα ???
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα γραφομενα σου τις περιγραφες σου και αναρωτιεμαι εμενα γιατι δεν μου αρεσε καθολου μα καθόλου η Μαλτα ???
Και εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν σου άρεσε η Μάλτα. :confused:

Εμένα δεν μου άρεσε απλά, αλλά με ... ενθουσίασε όσο λίγα μέρη, όπως φαίνεται άλλωστε και από τις σελίδες που της αφιέρωσα. Μου άρεσε όχι μόνο από τουριστικής απόψεως, αλλά όπως έχω ξαναγράψει θα μπορούσα να ζήσω και μόνιμα σε αυτήν. Πολύ επιγραμματικά αναφέρω μερικούς λόγους όπως: Έχει καλό καιρό, άμεση σχέση με τη θάλασσα, φιλόξενους κατοίκους, εξαιρετική αρχιτεκτονική αισθητική και βέβαια ... ατμόσφαιρα.

Είναι βέβαια και θέμα γούστου τι αρέσει στον καθένα.
Αν και μου αρέσει πολύ το μεγάλο αστικό κέντρο που κατοικώ (Αθήνα) μπορώ κάλλιστα να ζήσω και σε ένα νησί μεγέθους Μάλτας, Νάξου, Άνδρου, Σάμου κτλ. κάτι που έχω κάνει στο παρελθόν.
Δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα, τα ίδια μέρη και τα ίδια ταξίδια.
Γι’ αυτό υπάρχουν και οι ταξιδιωτικές ιστορίες για να βοηθούν, να πας ή να μην πας σε έναν προορισμό. :)

Να ‘μαστε καλά και να ταξιδεύουμε!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εμένα μου άρεσε απίστευτα η Μάλτα....πέρα από το γεγονός ότι λατρεύω τα λιμάνια, είναι ένα μέρος με απίστευτη ιστορία που θεωρώ ότι τη νοιώθεις σε κάθε βήμα που κάνεις (και ειδικά στην αρχιτεκτονική της). Θεωρω επίσης ότι είναι ένας τόπος που έχει "γονιμοποιησει" με τον καλύτερο τρόπο όλες τις κουλτούρες που έχουν περάσει από το έδαφός της. Και επιπλέον δεν της λείπουν και οι θαλασσινές ομορφιές
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Και αυτη η ιστορια φανταστικη!!! Μπραβο!!! Μα ποσα κανατε σε 2 μερες!!! Πολυ ωραια αφηγηση και ιδιαιτερη!!!! Πολύ ωραιιες φωτογραφιες, αλλα καλοπροαιρετα θα σου πω θελει λιγο "ratate" .... 4-5 μοιρες (ή οταν τις βγαζεις ή μετα...) και θα φαινοναται εξαιρετικες!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom