Ρουμανία Στη Ρουμανία με το σχολείο; Ναιιιιιιιι!!!!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
6/10/2009
Τέταρτη μέρα στη Ρουμανία και είμαστε στο Ιάσιο στην πόλη όπου θα πραγματοποιηθεί η 4η συνάντηση στα πλαίσια του προγράμματος A He@lth-Friendly Cooking Pot.
Το πρωί, αφού ετοιμαστήκαμε, πήγαμε στο μέρος όπου παίρναμε το πρωινό μας κάθε πρωί για το υπόλοιπο της διαμονής μας στη Ρουμανία. Έπειτα πήγαμε στο σχολείο όπου μας είχαν ετοιμάσει μια εκδήλωση υποδοχής.
alh5.ggpht.com___lSTB3Qlb_s_S32TdvsFa5I_AAAAAAAAEJk_lkpUKnX41c0_s640_DSC03823.JPG
Κάποιοι από τους μαθητές του σχολείου χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και μία μαθήτρια τραγούδησε κάποια παραδοσιακά τραγούδια. Αργότερα, φάγαμε στο σχολείο κάποια φαγητά που οι ίδιοι είχαν φτιάξει.
alh6.ggpht.com___lSTB3Qlb_s_S32lCU_LrgI_AAAAAAAAENw__LzUwWeojNE_s640_DSC03885.JPG
Τέλος, πριν φύγουμε απ’ το σχολείο παρακολουθήσαμε μια επίδειξη ρυθμικής γυμναστικής από μαθήτριες του σχολείου.
alh4.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StYsOa4EkyI_AAAAAAAAE6M_06o__sWAyKw_s640_DSC03902.JPG
Το ίδιο απόγευμα, αφού ξεκουραστήκαμε, κάναμε μια βόλτα στο Ιάσιο και είδαμε μερικά από τα αξιοθέατα της πόλης. Περπατώντας φτάσαμε και στο εστιατόριο όπου δειπνήσαμε.

7/10/2009
Το επόμενο πρωί ετοιμαστήκαμε και πάλι για εκδρομή καθώς την προηγούμενη ημέρα την περάσαμε μέσα στην πόλη. Πρώτα πήγαμε στο Τάργκου Νεάμτς.

alh6.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StYuDU02goI_AAAAAAAAE7s_gPpvkYTnqKQ_s512_DSC03969.JPG
Εκεί πήγαμε στην Ακρόπολη-κάστρο.
Αφού μπήκαμε μέσα και είδαμε όλους τους χώρους, έπειτα φύγαμε και πήγαμε για φαγητό σε ένα εστιατόριο εκεί κοντά.
alh4.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StY0C3uWJDI_AAAAAAAAE9M_ECf6sIiFALs_s512_DSC04050.JPG
Επόμενη στάση, καθώς πηγαίναμε προς τα μοναστήρια, ήταν το μουσείο Ιon Creanga στο Χουμουλέστι.
alh6.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StY1UZFWWWI_AAAAAAAAE_c_aEQifrm0TOs_s640_DSC04124.JPG
Ύστερα πήγαμε στο μοναστήρι Νεάμτς. Εκεί είδαμε τους εξωτερικούς χώρους του μοναστηριού και ένα δωμάτιο, σαν μουσείο, με πολλά ιστορικά στοιχεία.
alh3.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StY1mS6LRjI_AAAAAAAAFAA_9XqSneaUPao_s640_DSC04150.JPG
Τελευταία στάση πριν την επιστροφή μας στο Ιάσιο ήταν το μοναστήρι Sihastria. Εκεί επισκεφτήκαμε την εκκλησία και έπειτα φάγαμε φαγητό μέσα στο μοναστήρι, μαζί με τους μοναχούς.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
8/10/2009
Η μέρα που ακολουθούσε ήταν και η πιο σημαντική για εμάς τα παιδιά γιατί θα διαγωνιζόμασταν με τα παιδιά από τις υπόλοιπες χώρες. Πριν από αυτό όμως πήγαμε στο οικολογικό δημοτικό σχολείο, όπου παρακολουθήσαμε πως έκαναν μάθημα οι μαθητές. Αργότερα πήγαμε στο σχολείο όπου έγινε η Ολυμπιάδα γεύσεων.

alh3.ggpht.com___lSTB3Qlb_s_S366JXPL7ZI_AAAAAAAAEnk_V4RUGb9zXY0_s640_DSC04259.JPG
Εμείς ετοιμάσαμε το παραδοσιακό φαγητό της Κρήτης, τάκος. Έτσι κερδίσαμε και το βραβείο για το φαγητό με την καλύτερη εμφάνιση.
Το ίδιο βράδυ ετοιμαστήκαμε να πάμε για φαγητό.
alh6.ggpht.com___lSTB3Qlb_s_S37Kfqe5TPI_AAAAAAAAErc_Ox6VEVzyck4_s640_DSC04316.JPG
Αυτή η βραδιά όμως δεν ήταν ίδια με τις άλλες καθώς μετά το δείπνο μας περίμενε πολύς χορός στο εστιατόριο Cavalerul Medieval.

9/10/2009
Μια μέρα πριν την αναχώρηση μας από την Ρουμανία και παρόλο που ήμασταν λυπημένοι για αυτό είχαμε ακόμα καλή διάθεση για μια ακόμα εκδρομή εκτός πόλης.
Τόσες μέρες βλέπαμε μνημεία, εκκλησίες και εστιατόρια μέσα στην πόλη. Εκείνη την μέρα όμως είχαμε την ευκαιρία να δούμε την πόλη Pietra Neamtme από ψηλά, αφού πήγαμε στο τελεφερίκ!

alh5.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StY_Fd1ZSbI_AAAAAAAAFLI_irb8gdm6EHU_s640_DSC04350.JPG
Μετά από αυτό ξεκινήσαμε να πάμε σε ένα μέρος που είχαμε ξαναδεί, στο φαράγγι.
Πριν από αυτό, όμως, κάναμε μια στάση για φαγητό σε ένα εστιατόριο στο δρόμο.

alh5.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StZICB3uvKI_AAAAAAAAFP8_TYq_dnpl1Vc_s640_DSC04419.JPG
Αργότερα πήγαμε πάλι στο φαράγγι, μόνο που αυτή φορά είχαμε την ευκαιρία να το δούμε με το φως της μέρας. Εκεί σταματήσαμε σε κάποια μαγαζιά, πριν προχωρήσουμε για την λίμνη Λάκου Ρόσου. Εκείνο το βράδυ φτάσαμε νωρίς στον ξενώνα καθώς θα έπρεπε να σηκωθούμε νωρίς το επόμενο πρωί για να φύγουμε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
10/10/2009
Αν και τελευταία μέρα στη Ρουμανία δεν την αφήσαμε να πάει χαμένη…Σηκωθήκαμε πολύ νωρίς το πρωί, επιβιβαστήκαμε, για τελευταία φορά στο πούλμαν, και ξεκινήσαμε να πάμε στο Βουκουρέστι από όπου θα παίρναμε το αεροπλάνο για να επιστρέψουμε στην Αθήνα.
alh4.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StZJAt_n31I_AAAAAAAAFQs_OEkzFF3LEKo_s640_DSC04458.JPG
Στην διαδρομή μας για την πρωτεύουσα της Ρουμανίας, σταματήσαμε για κάποιες φωτογραφίες στο μνημείο πεσόντων των δυο παγκόσμιων πολέμων στο Marasesti.
alh4.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StZJyGLtyoI_AAAAAAAAFUk_wFAi5C8VdzI_s640_DSC04485.JPG
Έπειτα φτάνοντας στο Βουκουρέστι επισκεφθήκαμε το Μουσείο-Χωριό, όπου είδαμε μερικά από περίπου 300 εκκλησίες, ξύλινα σπιτάκια και αγροικίες σε φυσικό μέγεθος.
alh3.ggpht.com__G6gKQtuMrO0_StZLURPv95I_AAAAAAAAFZQ_3pBcZBEIB7A_s512_DSC04544.JPG
Τελευταία στάση πριν το αεροδρόμιο, το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο του Βουκουρεστίου. Εκεί φάγαμε πριν την αναχώρησή μας. Βέβαια δεν φύγαμε από το εμπορικό κέντρο χωρίς να ψωνίσει ο καθένας κάτι της αρεσκείας του.
Η ώρα είχε περάσει και έπρεπε να πάμε στο αεροδρόμιο.
Η πτήση μας δεν είχε καθυστέρηση και έτσι βρεθήκαμε, χωρίς καν να το καταλάβουμε, μέσα στο αεροπλάνο. καθισμένοι πλέον στις θέσεις μας είμαι σίγουρη πως όλοι είχαμε και έχουμε τις καλύτερες αναμνήσεις από αυτό το ταξίδι!!!!!
Αντιγόνη Κ.- Μαρία Κ.- Τζένη Δ.​

Επίλογος

Το ταξίδι αυτό θέλω να πιστεύω ότι ήταν σημαντικό για όλους μας. Για πολλούς λόγους θα μας μείνει αξέχαστο. Εγώ θα ήθελα να ευχαριστήσω για τη συνεργασία τους συναδέλφους μου και όλους τους μαθητές Ιδιαίτερα όμως τα τρία κορίτσια που έγραψαν αυτή την ιστορία.
Ευχαριστώ Αντιγόνη!
Ευχαριστώ Μαρία!
Ευχαριστώ Τζένη!
Να ’στε πάντα καλά και να κάνετε πολλά πολλά ταξίδια στη ζωή σας.
Δ.Φ.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Συγχαρητήρια!!! στην υπέροχη νέα γενιά μας και στόν φωτισμένο Δάσκαλό της. Εύχομαι και ελπίζω Δήμο τα καλύτερα πάντοτε για σένα και τους μαθητές σου και από την πολιτεία και από εμάς τους πολίτες.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μπραβο σε ολους σας που εκπροσωπισατε τοσα καλα την χωρα μας και γυρισατε και με ενα βραβειο!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Μπράβο και ευχαριστώ και από μένα στις δεσποινίδες για την καταπληκτική δουλειά. Είδα μια πολύ όμορφη Ρουμανία μέσα από τα μάτια τους.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Μπράβο σε όλους σας...
Δήμο το μουσείο-χωριό πόσο μακριά είναι από κέντρο Βουκουρεστίου?Θα έχουμε λίγες ώρες το απόγευμα...ξέρεις τι ώρα κλείνει?
Έχω αρχίσει και "πορώνομαι" όσο πλησιάζουν οι μέρες...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ώρες λειτουργίας: καθημερινά 09:00 με 17:00

Είσοδος: 6 lei (περίπου 1,5 ευρώ)

Πρόσβαση: με μετρό στάση Aviatorilor γραμμή 2, την παίρνεις από piata unirii με κατεύθυνση Pipera, η 4 στάση.

Τηλέφωνο επικοινωνίας 0040 21 3179110
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν και έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από το τελευταίο ποστ σε αυτό το θέμα είπα να το ξανανοίξω.
Φυσικά εκτός από τη ματια των παιδιών υπάρχει και η δική μου. Για να μην ανεβάσω όμως άλλη μια ιστορία για τη Ρουμανία εδώ, και μιας και την έχω ανεβάσει στο blog μου, σε 4 δόσεις, όποιος θέλει μπορεί να τη δει στους παρακάτω συνδέσμους

το δισάκι μου στον ώμο...: Ταξίδι στη Ρουμανία, Μέρος Α΄

το δισάκι μου στον ώμο...: Ταξίδι στη Ρουμανία, Μέρος Β΄-Εδώ Δράκουλας, εκεί Δράκουλας, που είναι ο Δράκουλας;

το δισάκι μου στον ώμο...: Ταξίδι στη Ρουμανία, Μέρος Γ΄-Μολδαβία
και
το δισάκι μου στον ώμο...: Ταξίδι στη Ρουμανία, Μέρος Δ΄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom