Στη Ρωσία με το αυτοκίνητο

IraGR

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδιά ! Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ ,δεν βρίσκω απαντήσεις .Έχω εξής ερώτηση - είμαι ρωσίδα,με τον φίλο μου θέλουμε να πάμε στην Ρωσία με αμάξι , τη βίζα πρέπει να βγάλη αυτός ? να πάμε στο σπίτι μου,οπότε από ότι καταλαβενω δεν είναι τουριστική βίζα,άρα τη δικαιολογητικά χριαζοντε ? κ από που καλύτερα να πάμε ,από μεριά Βουλγαρία-Ρωμανία -Μολδαβία η από Τουρκία ? να πάμε νότια,στο Rostov-on-Don.
Και το αμάξι τη χαρτιά χριαζετε ? άκουσα για κάτι φακελάκια στα τελώνια ,πόσο περίπου και για πιους λόγους τα θέλουν ? έχει πάει κανένας από εσάς οδικός ? πιτε την εμπιρια σας !
ευχαριστώ για όσους απαντήσουν .
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
νομίζω ότι η Ρώσικη πρεσβεία θα σου δώσει τις πιο κατάλληλες και αξιόπιστες απαντήσεις.
 

GStraveller

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Η Ρωσική πρεσβεία ειναι κατάλληλη για τις ερωτήσεις σου οπως είπε και ο Μάκης.
Για τη διαδρομή (δεν γνωρίζω προς τα που θέλεις να πας) και οι δύο κατευθύνσεις ειναι πολύ όμορφες!
Στα σύνορα θα σας ζητάνε τσιγάρα, καφέ (ή χρήματα για καφε) και μεγαλη προσοχή σε ορια ταχύτητας και μπλόκα τη νύχτα..Αν δεν ειστε σίγουροι οτι ειναι περιπολικό ή είναι στη μεση του πουθενά στις 02:00 καλύτερα μή σταματήσετε! Στη τελική θα φανεί αν ειναι αληθινό περιπολικό στον καθρέφτη του αυτοκινήτου σας..
Συνήθως σου λένε οτι έτρχες και προσπαθούν να σε φοβήσουν!
Σε αυτή τη περίπτωση κάνεις 5 ευρα χάρτινα και παίρνεις κανα μπουκάλι ουζο απ τα duty free και ξελασπώνεις..
Αυτό δε σημαίνει στο καθένα οτι μοιράζεις 5 ευρα, ουτε ούζα...Πάντα λαδώνονται, παντα παζαρεύονται αρκεί να είσαι διπλωμάτης και να μη μασας! Ψυχολογείς τον καθένα και φέρεσαι ανάλογα..

Μη σε φοβίζουν τα παραπάνω, δεν γίνεται πάντα (συνήθως) αλλα για να είστε προετοιμασμένοι..

Καλό ταξίδι και να περάσετε καλά!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γεια σας παιδιά ! Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ ,δεν βρίσκω απαντήσεις .Έχω εξής ερώτηση - είμαι ρωσίδα,με τον φίλο μου θέλουμε να πάμε στην Ρωσία με αμάξι , τη βίζα πρέπει να βγάλη αυτός ? να πάμε στο σπίτι μου,οπότε από ότι καταλαβενω δεν είναι τουριστική βίζα,άρα τη δικαιολογητικά χριαζοντε ? κ από που καλύτερα να πάμε ,από μεριά Βουλγαρία-Ρωμανία -Μολδαβία η από Τουρκία ? να πάμε νότια,στο Rostov-on-Don.
Και το αμάξι τη χαρτιά χριαζετε ? άκουσα για κάτι φακελάκια στα τελώνια ,πόσο περίπου και για πιους λόγους τα θέλουν ? έχει πάει κανένας από εσάς οδικός ? πιτε την εμπιρια σας !
ευχαριστώ για όσους απαντήσουν .
Πρασινη καρτα για το αμαξι.
Στα συνορα μεχρι και την ουκρανια κανεις δεν θα σου ζητησει τιποτα, εκτος απο την εξοδο στην υπερδνειστερια που μας ζητησαν εξτρα λεφτα, μιας και δεν ειχαμε εξοδο απο την μολδαβια στα διαβατηρια. Βεβαια εσυ που μιλας ρωσικα πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.
Για την επιλογη διαδρομης υπολογιστε χιλιομετρα και κοστος βενζινης απο τις χωρες που θα περασετε, οπως επισης και την κατασταση του οδικου δικτυου.
Προσοχη στα ορια ταχυτητας και τιποτα δεν θα συμβει, κανενας δεν θα σας σταματησει.
 

IraGR

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !
Ο έλληνας για να μπει στην ρωσσία οδικός ,τη βίζα χριαζετε ? Δεν πάει στα ξενοδοχεία ,δεν υπάρχη βαυτσερ.Τη βίζα πρέπει να βγάλουμε κε πως ?
ευχαριστώ .
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.532
Στη Θεσσαλονικη ο Μουζενιδης (δεν ξερω αν εχει και σε αλλες πολεις γραφεια) βγαζει
ανετα βιζες.Πρασσινη καρτα για το οχημα και μεχρι Αγ Πετρουπολη ειναι κοντα στα 2500
με 3000 χλμ.Βουλγαρια,Ρουμανια,ειναι ευρωπη δεν υπαρχει ουτε καθυστερηση,σχεδον.
Μετα εχεις Μολδαβια,Τρανσνυστρια,Ουκρανια,Λευκορωσια και μπηκατε Ρωσσια.

Τα πραγματα δεν ειναι καθολου ανησυχιτικα.Να πατε και καλο δρομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom