Στη Φινλανδία η καλύτερη ποιότητα ζωής

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χωρις να ξερω και πολλα για το θεμα εχω την αισθηση- που μπορει και να ειναι και λανθασμενη- οτι στην χωρα μας πολυ λιγες αυτοκτονιες καταγραφονται ως τετοιες, οι περισσοτερες καταγραφονται ως ατυχηματα λογω του κοινωνικου στιγματος που επιφερουν στην οικογενεια του αυτοχειρα. Ας μην ξεχναμε οτι δεν ειναι και πολυ μακρια η εποχη που η εκκλησια αρνειτο να ενταφιασει με νεκρωσιμη ακολουθια τους αυτοχειριασθεντες και οσοι απο τους παπαδες τυχαινε να την παραβιασουν την απαγορευση ειχαν να κανουν με τους μητροπολιτες τους. Αντε μετα η χαροκαμμενη οικογενεια του αυτοχειρα να δηλωνε την αυτοκτονια. Μπορει πλεον να ενταφιαζονται με τον ιδιο τροπο οπως και οι υπολοιποι νεκροι οι αυτοχειρες, αλλα η κοινωνικη προκαταλειψη πιστευω οτι ακομη ειναι πολυ ισχυρη στην Ελλαδα, με συνεπεια να μην καταγραφονται ολα τα περιστατικα ως αυτοκτονιες με συνεπεια να παρουσιαζεται μια πιο ωραιοποιημενη εικονα. Προφανως δεν εχουμε την εικονα των σκανδιναυικων χωρων, αυτο ειναι βεβαιο, αλλα ισως να μην ειναι και τοσο ροδινα τα πραγματα οσο νομιζουμε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πολυ πιθανο...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
επιπλεον δεν ανησυχεις οπως ειπαν οι φιλοι παραπανω για ποιοτητα νερου, φαγητου κλπ.
Ειδικά μετά το Τσέρνομπιλ, τα νερά θα καθαρίσουν μετά από 200 χρόνια. :rolleyes:
Η Σκανδιναβία χτυπήθηκε από τη ραδιενέργεια χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο μέρος.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι αλλα πολυ πιθανο εκει να σου πουνε: μην πινεις νερο απο την βρυση γιατι μολυνθηκε...στην Ελλαδα θα στο πουνε ποτε;;;

θυμαμαι χαρακτηριστικα τοτε που πηρε φωτια η χωματερη στους ταγαραδες, ηταν ενας κτηνοτροφος που τα κατσικια του πεθαναν απο το τοξικο φαγητο που τρωγανε...

κ εβγαινε ο Νομαρχης κ ελεγε: η νομαρχια πηρε ολα τα απαραιτητα μετρα...κανενας κινδυνος...

εβγαινε κ ο κτηνοτροφος κ ελεγε: εγω εχω τα πτωματα (κατσικακια) στνη αυλη μου...κανενας δεν επικοινωνησε μαζι μου απο ΠΟΥΘΕΝΑ να μου πει τι θα τα κανω...θα τα θαψω; θα τα καψω;

πολυ πιθανον καποιοι να τα φαγαν τελικα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ας μην ξεχνάμε τον Ασωπό, για τον οποίο τίποτε δεν γίνεται!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ειδικά μετά το Τσέρνομπιλ, τα νερά θα καθαρίσουν μετά από 200 χρόνια. :rolleyes:
Η Σκανδιναβία χτυπήθηκε από τη ραδιενέργεια χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο μέρος.
Οι φίλοι μου (Σουηδοί) στην πόλη UMEA μας διαβεβαίωναν -πριν ένα μήνα-ότι το νερό των ποταμιών είναι πεντακάθαρο και πόσιμο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θυμαμαι χαρακτηριστα στην λιμην κοντα στο Klagenfurt της Αυστριας που πιναν νερο απο την λιμνη...ασχετο με Σκανδιναβια, αλλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.000
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom