Γαλλία Στη πόλη του φωτός και του έρωτα!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αντε και στα επόμενα ταξίδια το συντομότερο!!!!
Ευχαριστούμε :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία ιστορία και νομίζω εξαιρετικά χρήσιμος οδηγός για όσους θέλουν να επισκεφτούν τη πόλη πρώτη φορά! Ευχαριστούμε.
Καλά νέα ταξίδια και νέες ιστορίες εύχομαι.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πανέμορφο το Παρίσι αλλά η επικοινωνία στη Γαλλία είναι ένα μεγάλο θέμα . Επειδή γνωρίζω Αγγλικά και στα ταξίδια συννενοούμαι με αυτά , τους έκανα ερωτήσεις στα Αγγλικά και μου απαντούσαν στα Γαλλικά . Πολύ δύσκολο άσχημο και σπαστικό αυτό να σου μιλάει ο άλλος σε γλώσσα που δεν γνωρίζεις και όχι στη διεθνή των Αγγλικών .
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τη
Πανέμορφο το Παρίσι αλλά η επικοινωνία στη Γαλλία είναι ένα μεγάλο θέμα . Επειδή γνωρίζω Αγγλικά και στα ταξίδια συννενοούμαι με αυτά , τους έκανα ερωτήσεις στα Αγγλικά και μου απαντούσαν στα Γαλλικά . Πολύ δύσκολο άσχημο και σπαστικό αυτό να σου μιλάει ο άλλος σε γλώσσα που δεν γνωρίζεις και όχι στη διεθνή των Αγγλικών .
Την ίδια πληροφορία είχα κι εγώ πριν πάω και συνάντησα το ακριβώς αντίθετο. Μας βοήθησαν απίστευτα ευγενικά και μιλώντας μας στα αγγλικά όταν ζητήσαμε πληροφορίες, οχι σε τουριστική περιοχή. Και μάλιστα η κυρία που ζητήσαμε τη βοήθεια της δεν ήξερε αγγλικά και μας παρέπεμψε στη διπλανή της στο αστικό λεωφορείο που βρισκόμασταν και σε λιγότερο από ένα λεπτό οι 15 επιβάτες συνομιλούσαμε στα αγγλικά. Όταν δε τους απαντήσαμε ότι ήμαστε Έλληνες μας είπαν ότι λέξη ήξεραν στη γλώσσα μας! Μας αποχαιρέτησαν όλοι όταν κατεβήκαμε!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τη
Την ίδια πληροφορία είχα κι εγώ πριν πάω και συνάντησα το ακριβώς αντίθετο. Μας βοήθησαν απίστευτα ευγενικά και μιλώντας μας στα αγγλικά όταν ζητήσαμε πληροφορίες, οχι σε τουριστική περιοχή. Και μάλιστα η κυρία που ζητήσαμε τη βοήθεια της δεν ήξερε αγγλικά και μας παρέπεμψε στη διπλανή της στο αστικό λεωφορείο που βρισκόμασταν και σε λιγότερο από ένα λεπτό οι 15 επιβάτες συνομιλούσαμε στα αγγλικά. Όταν δε τους απαντήσαμε ότι ήμαστε Έλληνες μας είπαν ότι λέξη ήξεραν στη γλώσσα μας! Μας αποχαιρέτησαν όλοι όταν κατεβήκαμε!
Αυτό ήταν καλό !!!

Πολύ ωραίες περιγραφές , τέλειες οι φωτογραφίες , ευκρινείς και καθαρές !!!

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στη Γαλλία ήταν η συνεννόηση , αρνούνταν οι περισσότεροι πεισματικά να μιλήσουν Αγγλικά ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και όχι στη διεθνή των Αγγλικών .
Ο όρος για το "διεθνή γλώσσα" είναι Lingua Franca και προφανώς αναφέρεται στα Γαλλικά κι όχι σε ότι γλώσσα καπνίσει του καθενός.
Αν πηγαίνεις με τουπέ "είναι υποχρέωσή σας να μιλήσετε Αγγλικα" καλά κάνουν και δε σου μιλάνε...
(Ψαχτηκες μήπως δε σε καταλαβαίνουν και ρωτάνε πισω τι γλώσσα τους μιλάς; )
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ο όρος για το "διεθνή γλώσσα" είναι Lingua Franca και προφανώς αναφέρεται στα Γαλλικά κι όχι σε ότι γλώσσα καπνίσει του καθενός.
Αν πηγαίνεις με τουπέ "είναι υποχρέωσή σας να μιλήσετε Αγγλικα" καλά κάνουν και δε σου μιλάνε...
(Ψαχτηκες μήπως δε σε καταλαβαίνουν και ρωτάνε πισω τι γλώσσα τους μιλάς; )
@taver Δεν έχω τουπέ ούτε ψώνιο είμαι , απλά τα Αγγλικά είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα , τώρα αν αυτοί είναι σωβινιστές , δικό τους θέμα ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ο όρος για το "διεθνή γλώσσα" είναι Lingua Franca και προφανώς αναφέρεται στα Γαλλικά κι όχι σε ότι γλώσσα καπνίσει του καθενός.
Δεν ήξερα την ορολογία και το έψαξα. Καμία σχέση με γαλλικά κατά τη wikipedia. Μάλλον προς ιταλικά έφερνε, αρχικά. Όπως κι αν έχει thx για την αφορμή.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Lingua Franca στα ιταλικά σημαίνει "Κοινή Γλώσσα" που πολύ σωστά έγραψε η @katkats ουδεμία σχέση έχει με τα γαλλικά. (πηγή Lingua franca - Βικιπαίδεια)
Διεθνής γλώσσα χαρακτηρίζεται μια γλώσσα που χρησιμοποιείται για επικοινωνία μεταξύ λαών από διαφορετικά έθνη που δε μοιράζονται μία κοινή μητρική γλώσσα. Σήμερα τα αγγλικά κυρίως παίζουν σημαντικό ρόλο στο διεθνές στερέωμα και ακολουθούνται με διαφορά από τα ισπανικά και τα γαλλικά.
Πώς και γιατί έγιναν τα Αγγλικά επίσημη γλώσσα

Φυσικά δεν υπήρξε ποτέ κάποια ψηφοφορία που η ελληνική γλώσσα να έχασε για μια ψήφο, ούτε τα αγγλικά είναι μια θεσμικά κατοχυρωμένη επίσημη γλώσσα, απλά είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείται καθημερινώς και ευρέως. Υπολογίζεται ότι το 2050 θα την μιλούν σε όλο το κόσμο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom