Στις φετινές καλοκαιρινές διακοπές, ποιο βιβλίο πήρατε (ή θα πάρετε) μαζί σας ;

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Καλημέρα,

Ποιο ή ποια βιβλία διαβάσατε (ή θα διαβάσετε) στις φετινές καλοκαιρινές διακοπές σας ;

Προσωπικά, ένα από τα πράγματα που με ευχαριστεί ιδιαίτερως στις καλοκαιρινές διακοπές είναι η ανάγνωση ενός βιβλίου, ιδανικά σε μία ήσυχη παραλία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.616
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε κάνε την αρχή μιας που άνοιξες και το θέμα (👍).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να κάνω εγώ την αρχή;

IMG_20220820_153845.jpg

Ήταν μια από τις καλύτερες επιλογές βιβλίου που έχω κάνει, το ξεκοκκαλισα κυριολεκτικά στις φετινές διακοπες. Δε μπορούσα να σταματήσω την ανάγνωση.
Σίγουρα δε περίμενα τόσο καλή γραφή, ούτε φανταζόμουν οτι μπορεί να με τραβήξει έτσι , αξίζει όμως και με το παραπάνω.
Πέρα από τη γρήγορη εξέλιξη, τη κινηματογραφική δράση όπως είναι λογικο, έχει απίστευτες περιγραφές για την ελληνική ύπαιθρο, τη φύση, την επαρχία, μεγάλο σεβασμό για τον άνθρωπο, ακόμα μεγαλύτερο για τα ζώα και ιδιαίτερη κοινωνικοπολιτικη ανάλυση, απο τη ματια του παρανομου.
Αναλύει αρκετά την πολιτική, δικαστική και αστυνομική διαφθορά, το σάπιο σωφρονιστικό σύστημα, την αστική δημοκρατία, που σε κάνει πολλές φορές να αναρωτιέσαι...
Αν πέσει στα χέρια σας, μη το αγνοήσετε.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όπως το πήρα μαζί μου έτσι το γύρισα πίσω αφού οι διακοπές μου φέτος είχαν συνεχή κίνηση και οι ήσυχες ώρες στην ακρογιαλιά δεν ήρθαν ποτέ.
Το ξεκίνησα όμως με την επιστροφή μου και δείχνει ανάλογο των διθυραμβικών κριτικών που διάβασα πριν το πάρω.
Η πλοκή έχει να κάνει με μια γυναίκα που το τελευταίο 24ωρο της ζωής της βρίσκεται σε μια βιβλιοθήκη κ κάθε βιβλίο αντιπροσωπεύει μια διαφορετική εκδοχή της ζωής της ανάλογα με τις επιλογές της , αυτές που έκανε ή δεν έκανε.
Πραγματεύεται δηλαδή το θέμα των δεύτερων ευκαιριών και/ή των τυχόν τύψεων που κουβαλάμε μέσα μας.
Με τράβηξε πολύ το κόνσεπτ αλλά ακόμη είμαι στην αρχή.
Επέλεξα να το αγοράσω στην πρωτότυπη έκδοση στα αγγλικά τόσο για την εξάσκηση όσο κ γιατί ξεσκονίσω αυτό το διάστημα το παλιό μου πτυχίο κ προσπαθώ να πιάσω το advanced επίπεδο όπου το βιβλίο αυτό χρησιμοποιείται εκπαιδευτικά σε ενότητα μαθημάτων που ήδη έχω παρακολουθήσει.
received_600403445098323.jpeg
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.202
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Να κάνω εγώ την αρχή;

View attachment 400922

Ήταν μια από τις καλύτερες επιλογές βιβλίου που έχω κάνει, το ξεκοκκαλισα κυριολεκτικά στις φετινές διακοπες. Δε μπορούσα να σταματήσω την ανάγνωση.
Σίγουρα δε περίμενα τόσο καλή γραφή, ούτε φανταζόμουν οτι μπορεί να με τραβήξει έτσι , αξίζει όμως και με το παραπάνω.
Πέρα από τη γρήγορη εξέλιξη, τη κινηματογραφική δράση όπως είναι λογικο, έχει απίστευτες περιγραφές για την ελληνική ύπαιθρο, τη φύση, την επαρχία, μεγάλο σεβασμό για τον άνθρωπο, ακόμα μεγαλύτερο για τα ζώα και ιδιαίτερη κοινωνικοπολιτικη ανάλυση, απο τη ματια του παρανομου.
Αναλύει αρκετά την πολιτική, δικαστική και αστυνομική διαφθορά, το σάπιο σωφρονιστικό σύστημα, την αστική δημοκρατία, που σε κάνει πολλές φορές να αναρωτιέσαι...
Αν πέσει στα χέρια σας, μη το αγνοήσετε.
Το ελικόπτερο μπορεί να εξηγήσει και την ταχύτητα που αλλάζεις φέτος τα νησιά .... Υποψιάζομαι ότι γνωρίζεις προσωπικά το συγγραφέα !!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κάθε χρόνο στις διακοπές παίρνω ένα του Λουντέμη. Φέτος … ξεχάστηκα αλλά έχω λίγες μέρες ακόμα, θα προλάβω! Πήρα μαζί μου το «Όλες οι γάτες είναι όμορφες» του Ελσόν Ζγκούρι, μια ιστορία όχι μόνο για γάτες αλλά και για τους φίλους μας τους Αλβανούς, στο ταξίδι τους από την κλειστή άθεη χώρα τους στη Γη της Επαγγελίας -όπως την έβλεπαν- Ελλάδα, το ταξίδι τους στην ένταξη. Το προτείνω με 1000!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ελικόπτερο μπορεί να εξηγήσει και την ταχύτητα που αλλάζεις φέτος τα νησιά .... Υποψιάζομαι ότι γνωρίζεις προσωπικά το συγγραφέα !!!
:haha: :haha: :haha: Καλό!
(που τέτοια τύχη).
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Κάθε χρόνο στις διακοπές παίρνω ένα του Λουντέμη.
Βιβλίο του Λουντέμη διαβάσα πρώτη φορά πριν 1 μήνα (Ένα παιδί μετράει τα άστρα).

Πανέμορφο ανάγνωσμα, αν και θα έπρεπε να έχει μία προειδοποίηση:
"πριν ξεκινήσετε την ανάγνωση, να έχετε μαζί σας χαρτομάντηλα για το κλάμα"
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Να κάνω εγώ την αρχή;

View attachment 400922

Ήταν μια από τις καλύτερες επιλογές βιβλίου που έχω κάνει, το ξεκοκκαλισα κυριολεκτικά στις φετινές διακοπες. Δε μπορούσα να σταματήσω την ανάγνωση.
Σίγουρα δε περίμενα τόσο καλή γραφή, ούτε φανταζόμουν οτι μπορεί να με τραβήξει έτσι , αξίζει όμως και με το παραπάνω.
Πέρα από τη γρήγορη εξέλιξη, τη κινηματογραφική δράση όπως είναι λογικο, έχει απίστευτες περιγραφές για την ελληνική ύπαιθρο, τη φύση, την επαρχία, μεγάλο σεβασμό για τον άνθρωπο, ακόμα μεγαλύτερο για τα ζώα και ιδιαίτερη κοινωνικοπολιτικη ανάλυση, απο τη ματια του παρανομου.
Αναλύει αρκετά την πολιτική, δικαστική και αστυνομική διαφθορά, το σάπιο σωφρονιστικό σύστημα, την αστική δημοκρατία, που σε κάνει πολλές φορές να αναρωτιέσαι...
Αν πέσει στα χέρια σας, μη το αγνοήσετε.
Κ αν θέλεις κ την ιστορία της υπολοιπης παρέας προτείνω το Καταζητείται του Κώστα Σαμαρά. Πολύ καλό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom