Σουηδία Στοκχολμη

danai19

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη σου ερχομαστε:D
Ταξίδι-Όνειρο
αμαζονιος
Γειά σας παιδιά :) Την επόμενη εβδομάδα θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου κ θα ταξιδέψω στην Στοκχόλμη.. Μπορείτε να μου κάνετε καμία πρόταση για μέρη να επισκεφτούμε, κάτι που σας έκανε εντύπωση, τι να προσέξουμε κλπ..? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Skansen - παρκο με παραδοσιακα κτισματα και ζωα κατι αντιστοιχο με του Οσλο
Gamla Stan - παλια πολη, απλα πανεμορφη
Vasa - απιστευτο μουσειο με ενα αθικτο πολεμικο πλοιο του 17 αιωνα
Το εθνικο τους μουσειο, αξιοπρεπεστατο
Διοργανώνονται καποιες μινι κρουαζιερες για το αρχιπελαγος αλλα πρεπει να ειναι τσιμπημενες οι τιμες
Η Ουπσαλα ειναι κοντα ,αξιζει να την επισκευτειτε
Ειχαμε απογοητευτεί από το φαγητό ή τουλαχιστον οι τιμες ηταν απαγορευτικες για να παμε σε κανονικο εστιατοριο για τοπικη κουζινα.Οχι οτι το ειχαμε ψαξει πιο πριν.Σιγουρα θα υπαρχουν υποφερτα σε τιμες μερη.
Γενικα παντως οι τιμες ειναι ανεβασμενες.Αν καπνιζετε παρτε οπωσδηποτε προμηθειες απο Ελλαδα.Ολοι μιλανε αγγλικα ακομα και μεσηλικες μην πω και τριτης ηλικιας.Και φυσικα ειναι ε υ γ ε ν ε σ τ α τ ο ι.Συγκοινωνιες αψογες
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Γειά σας παιδιά :) Την επόμενη εβδομάδα θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου κ θα ταξιδέψω στην Στοκχόλμη.. Μπορείτε να μου κάνετε καμία πρόταση για μέρη να επισκεφτούμε, κάτι που σας έκανε εντύπωση, τι να προσέξουμε κλπ..? Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Αυτο που πρεπει να προμηθευτεις πρωτο ειναι η Stockholm-card.Απεριοριστες διαδρομες με ολα τα μεσα μεταφορας και δωρεαν εισοδοι σε 80 μουσεια.Εκτος αυτων που αναφερε ο helstar αξιζει το μουσειο Νορντισκα(παραδοσιακος σκανδιναβικος πολιτισμος-ρουνικη γραφη...),τα βασιλικα ανακτορα και ιδιαιτερα ο θησαυρος(στεμματα και βασιλικα σκηπτρα)και το Ντροτνινγκχολμ με το παλιοτερο θεατρο της Ευρωπης.Απαραιτητη η επισκεψη στο Δημαρχειο,ενα απο τα σπουδαιοτερα κτισματα της Σουηδιας σε εθνικορομαντικο στυλ.
Ειναι μια εκπληκτικη πολη και να περασεις τελεια!!!!!!!!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Η νεανικη καρδια της πολης χτυπα στο Σεντερμαλμ.Μετρο σταση Slussen και απο κει ανεβαινεις με τα ποδια την Gotgatan(γεματη μπαρακια,ομορφο πολυ μια ιρλανδεζικη pub η Old Beefeater In )μεχρι την Medborgarplatsen,οπου κυριολεκτικα γινεται ο κακος χαμος.Παρα πολυ ποτο και πουθενα αλλου δεν ειδα τοσες περιπολιες αστυνομικων....
 

danai19

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη σου ερχομαστε:D
Ταξίδι-Όνειρο
αμαζονιος
Eυχαριστώ πολύ για την βοήθεια..Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο..? Εσείς που κάνατε συνάλλαγμα..?Μήπως συμφέρει καλύτερα να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ εκεί κατεθείαν? γιατί το μόνο μέρος που ξέρω στην Ελλάδα για συνάλλαγμα είναι στο αεροδρόμιο κ εκεί σου κρατάνε πολύ μεγάλη προμήθεια.. :/
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θα είμαι καλός και σήμερα (ας είναι καλά το μπαν που έφαγα σε άλλο φόρουμ)

Συνάλλαγμα δε κάνεις στην Ελλάδα, απλά σηκώνεις λεφτά από ΑΤΜ (αν έχεις Cash Card από την Εθνική) ή απλά κανείς εκεί συνάλλαγμα
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
'Εχει ειπωθεί πολλές φορές,αλλα και απο προσωπικές εμπειρίες πάντα ανάληψη απο ατμ στο εξωτερικό..Απλά προσπάθησε να υπολογίσεις πάνω κάτω πόσα θα ξοδέψεις ώστε να περιορίσεις οσο μπορείς τις άσκοπες αναλήψεις και να αποφύγεις έτσι τις κρατήσεις της τράπεζας..!Είναι μέσα στα επόμενα σχέδια η Σουηδία,να περάσεις τέλεια και περιμένουμε τις εμπειρίες σου!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ενα ποσο(δεν θυμαμαι ακριβως πόσο),καναμε εδω,μεσω της τραπεζης της Ελλαδος.Εκει παντως ,σαφως συμφερει η χρηση της πιστωτικης.

ΥΓ.Να κατεβεις σε οσους περισσοτερους σταθμους μετρο μπορεις!!!Εργα τεχνης!!!Αν μπορεσω αυριο θα ανεβασω φωτος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom