Στοκχόλμη,για τον τελικό του Εuropa League..

Chris.D

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου σε 80 ημ
Καλησπέρα...τον Μάιο,θα είμαι για δύο ημέρες,στην Στοκχόλμη,για τον τελικό του Europa League..Δεδομένου ότι το διάστημα της παραμονής δεν είναι μεγάλο,τι είναι αυτό που πρέπει να κάνει οπωσδήποτε κατά την γνώμη σας,ένας επισκέπτης στην Στοκχολμη?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα...τον Μάιο,θα είμαι για δύο ημέρες,στην Στοκχόλμη,για τον τελικό του Europa League..Δεδομένου ότι το διάστημα της παραμονής δεν είναι μεγάλο,τι είναι αυτό που πρέπει να κάνει οπωσδήποτε κατά την γνώμη σας,ένας επισκέπτης στην Στοκχολμη?
Aπ' ότι κατάλαβα έχεις ρίξει βλέφαρο στην ιστορία μου;)
http://www.travelstories.gr/communi...βία-ή-Σκανδιναβικό-τουρλού-sto-cop-hel.53008/

Όπως θα είδες είχα στη διάθεση μου 3,5 μέρες περίπου. Μπορείς να μελετήσεις τις διαδρομές που προτείνω και να επιλέξεις. Για δύο μέρες που θα έχεις δεν πρέπει να χάσεις, εννοείται την παλιά πόλη (Gamla Stan), και όλη την εξαιρετική βόλτα στο Sodermalm ακριβώς όπως την αναλύω στην ιστορία. Αυτά βγαίνουν την μια ημέρα.

Σίγουρα θα δεις στα γρήγορα το Δημαρχείο (να ανέβεις στον πύργο του να δεις την ωραιότερη θέα της Στοκχόλμης), το κέντρο της πόλης Norrmalm γύρω από την πλατεία Sergels torg στον πεζόδρομο Drottninggatan και την λεωφόρο Kungsgatan όπως αναφέρω στο πρώτο κεφάλαιο.

Αν και εξαιρετικό το υπαίθριο Μουσείο Skansen δεν το προτείνω γιατί θα σας φάει αρκετό χρόνο οπότε προτείνω καλύτερα να ζήσετε την πραγματική Στοκχόλμη! Εκτός αν είστε με παιδιά. Εφόσον υπάρχουν και παιδιά βάλτε στο πρόγραμμα και Skansen και Μουσείο Vasa.

Αν υπάρχει χρόνος βόλτα στο νησάκι Skeppsholmen για να δείτε και την πιο διάσημη γέφυρα Skeppsholmsbron. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο:D
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
1ον: Θα διαβασεις την ιστορια του @giannismits και θα εξεταστεις (τη δικη μου προαιρετικα) :bleh:

2ον: Προτεινω με σειρα ιεραρχησης τα εξης:
Gamla Stan και Κοινοβουλιο
Δημαρχειο
Gustav Adolfs torg εως τον Kungstradgarden και

Οπωσδηποτε βολτα με το τραμ Νο 7 απο την Normalmstorg εως τον Djurgarden (αξιζει ακομα κι αν δεν κατεβειτε στο νησι).

Τα υπολοιπα με την ανεση σας
 

Chris.D

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου σε 80 ημ
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση @giannismits & @Dina Z ...εννοείται πως εχω διαβάσει τις περιγραφές των ταξιδιών σας,αλλα και τις υπόλοιπες...απλά επειδή δεν θα έχω πολύ χρόνο,αναζητώ το must to see....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Για μενα τα σημαντικοτερα ειναι τα παραπανω συν μια βολτα στο Sodermalm για περπατημα η ποτο.
Αξιολογεις αναλογα με τον χρονο και τη διαθεση σου.

Ενα ειναι βεβαιο: Δεν θα πληξεις. Η Στοκχολμη ειναι πανεμορφη.
Καλα να περασεις :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.658
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom