Στον κόσμο του Ντίκενς: νέο θεματικό πάρκο στην Αγγλία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Το Dickens World στο Κεντ ζωντανεύει τον σκοτεινό όσο και τρυφερό κόσμο του πολυδιαβασμένου συγγραφέα, με εντυπωσιακές αναπαραστάσεις του βιομηχανικού Λονδίνου και... βαρκάδα στις «Μεγάλες Προσδοκίες»

asup.kathimerini.gr_kathnews_photos_14_09_07_14_09_07_203495_21.jpg
asup.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Πάντοτε υπάρχει ένας καλός λόγος για να επισκεφθεί κανείς τη Μεγάλη Βρετανία ακόμη και το μήνα Αύγουστο! Aλλωστε σε τούτη τη χώρα οι εκδηλώσεις και οι δραστηριότητες δεν σταματούν ποτέ. Αντιθέτως, εμπλουτίζονται και ανανεώνονται. Αυτή τη φορά ο δρόμος μας έβγαλε στην αγγλική επαρχία Κεντ. Αφορμή; Το θεματικό πάρκο που άνοιξε τον Μάιο, όπου ζωντανεύει το σκηνικό γνωστών μυθιστορημάτων του βικτωριανού συγγραφέα Κάρολου Ντίκενς, όπως ο «Ολιβερ Τουίστ» και οι «Μεγάλες Προσδοκίες».
Οπως διαβάζουμε, οι επισκέπτες του πάρκου, το οποίο στεγάζεται εξ ολοκλήρου σε εσωτερικό χώρο, μεταφέρονται στην Αγγλία του 19ου αιώνα με την αντίστοιχη αρχιτεκτονική της περιόδου αλλά και χαρακτήρες των μυθιστορημάτων να τους ξεναγούν στις «γειτονιές» όπως τις περιέγραψε η πένα του Ντίκενς. Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο του πάρκου είναι ωστόσο η αναπαράσταση του βιβλίου «Μεγάλες Προσδοκίες» που περιλαμβάνει μια 12λεπτη βαρκάδα «στους υπονόμους του Λονδίνου» και στις στέγες της πόλης.
Γύρω από την εσωτερική αυλή ο επισκέπτης θα συναντήσει σκηνές από τα βιβλία «Χριστουγεννιάτικη Ιστορία», «Νίκολας Νίκελμπι» κ.ά. Στο πάρκο υπάρχει ειδική μέριμνα για πολύ μικρά παιδιά και λειτουργούν θεματικό εστιατόριο και μαγαζί σουβενίρ. Στην κοντινή πόλη του Ρότσεστερ ο επισκέπτης θα συναντήσει κτίρια που σχετίζονται με τη ζωή του Ντίκενς μεταξύ των οποίων το Restoration House από το οποίο ο συγγραφέας εμπνεύστηκε το σπίτι της Μις Χάβισαμ στις «Μεγάλες Προσδοκίες», ενώ το Gad's Hill Place υπήρξε η τελευταία κατοικία του.
Πρακτικά και απαραίτητα
• Η επαρχία Κεντ βρίσκεται στη Νοτιοανατολική Αγγλία και έχει περισσότερους από ενάμισι εκατομμύριο κατοίκους. Η Maidstone είναι επαρχιακή πόλη του Κεντ και το Canterbury η μοναδική μεγάλη πόλη του. Η επαρχία βρίσκεται στις εκβολές του ποταμού Τάμεση και βρέχεται από τη Βόρειο Θάλασσα και τη Θάλασσα της Μάγχης απέχοντας από τις γαλλικές ακτές μόλις 21 ναυτικά μίλια. Βασικό γεωγραφικό της χαρακτηριστικό τα αμέτρητα λιβάδια, αλλά και η αφθονία της σε δενδρόκηπους, εξαιτίας των οποίων ολόκληρη η επαρχία είναι ευρέως γνωστή ως «κήπος της Αγγλίας». Πρόκειται για χαρακτηρισμό που χρησιμοποιείται πλέον στις διαφημιστικές καμπάνιες της περιοχής και τον οποίο, με την ευκαιρία, αξίζει να θυμηθούμε ότι διεκδικούν επάξια και άλλες επαρχίες της χώρας.
• Το Κεντ διαθέτει ένα μικρό αεροδρόμιο, το οποίο όμως υποδέχεται περιορισμένες πτήσεις τσάρτερ. Η καλύτερη λύση για να προσεγγίσετε την περιοχή είναι με τρένο από το Λονδίνο. Στο Κεντ, άλλωστε, «βγαίνει» και η υποθαλάσσια σήραγγα της Μάγχης που ενώνει τη Βρετανία με τη Γαλλία στο στενότερο σημείο της Μάγχης.
• Από τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών, όπως είναι αναμενόμενο, δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις για το αεροδρόμιο του Κεντ. Ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος για να φτάσετε ώς εκεί είναι να «πετάξετε» μέχρι το Λονδίνο, με τις Ολυμπιακές Αερογραμμές, την British Airways ή την easyJet και από εκεί να συνεχίσετε με τρένο. Αν κάνετε την κράτησή σας ένα μήνα νωρίτερα, μπορείτε να ταξιδέψετε ώς την πρωτεύουσα της Αγγλίας με 252 ευρώ με φόρους μετ' επιστροφής, επιλέγοντας απευθείας πτήση των Ολυμπιακών Αερογραμμών. Το δε εισιτήριο του τρένου θα σας κοστίσει 73 ευρώ μετ' επιστροφής.
• Αν δεν κάνετε τούτο το ταξίδι μόνο για να επισκεφθείτε το πάρκο Dickens World, προτείνουμε να μείνετε στο κοντινό σχετικά Λονδίνο και σε ό,τι αφορά το Κεντ να το συμπεριλάβετε στη λίστα με τις ημερήσιες εκδρομές σας. Αν, πάλι, έχετε βαρεθεί το Λονδίνο, μπορείτε να περάσετε όλες τις ημέρες του ταξιδιού σας στην αγγλική επαρχία, έχοντας ως ορμητήριο το Canterbury.
Ποιος ήταν ο Κάρολος Ντίκενς
asup.kathimerini.gr_kathnews_photos_14_09_07_14_09_07_203495_81.jpg
asup.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Σπουδαίος Αγγλος μυθιστοριογράφος. Γεννήθηκε το 1812 στο Πόρτσμουθ. Εζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στο Λονδίνο. Λόγω οικογενειακών προβλημάτων αναγκάστηκε από πολύ μικρός να εργαστεί, κάνοντας διάφορα επαγγέλματα. Τα πρώτα του λογοτεχνικά βήματα τα έκανε δημοσιεύοντας έργα του σε περιοδικά και εφημερίδες. Εγινε ευρύτερα γνωστός στα έτη 1836 - 37 με τα χιουμοριστικά του δημοσιεύματα σε συνέχειες με τίτλο «Pickwick papers», τα οποία συνοδεύτηκαν από νεότερα μυθιστορήματα με προεκτάσεις των αρχικών επεισοδίων.
Μέσα από το περιοδικό Bentley's δημοσίευσε μυθιστορήματά του που έμελλε να γίνουν μεγάλες επιτυχίες, όπως ο Ολιβερ Τουίστ. Τεράστια επιτυχία γνώρισαν τα χριστουγεννιάτικα διηγήματα. Παράλληλα, πολλά από τα έργα του μεταφέρθηκαν στα θέατρα του Λονδίνου. Ο Κάρολος Ντίκενς, όμως, δεν ήταν μόνο συγγραφέας αλλά και ηθοποιός. Ιδρυσε μάλιστα και δικό του θίασο με τον οποίο πραγματοποιούσε περιοδεία στην επαρχία.
Πολύπλευρη προσωπικότητα, το 1846 στρέφεται στη δημοσιογραφία και ιδρύει την εφημερίδα Daily News και το περιοδικό Household Words. Πήρε μέρος σε φιλανθρωπικές δραστηριότητες και υπήρξε για πολλά χρόνια διευθυντής αναμορφωτηρίου. Κυριότερα έργα του υπήρξαν τα: Ολιβερ Τουίστ, Δαβίδ Κόπερφηλντ, Το παλαιοπωλείο, Ο Μάρτιν Τσάζελγουιτ, Το σκοτεινό σπίτι, Δύσκολοι καιροί, Οι μεγάλες προσδοκίες, κ.ά.
Η προτίμησή του για περίεργους περιθωριακούς τύπους, η στρατευμένη τοποθέτησή του υπέρ των κοινωνικά μειονεκτούντων και η τάση του για συναισθηματικό πάθος στις διηγήσεις του, τον ανέδειξαν ως τον διασημότερο συγγραφέα της εποχής του. Προβάλλοντας, ταυτόχρονα, ως ήρωες των μυθιστορημάτων του παραπεταμένα παιδιά, αλλά χαριτωμένα και με ανατρεπτικό χιούμορ, έβαλε τις βάσεις για το κοινωνικό μυθιστόρημα, με το οποίο πέτυχε όχι μόνο να ευαισθητοποιήσει τη συνείδηση των αστών για τα κοινωνικά προβλήματα της βιομηχανικής Αγγλίας, αλλά να δώσει και αφορμές για διάφορες κοινωνικές μεταρρυθμίσεις. Τα έργα του μεταφράστηκαν σε πολλές γλώσσες και μεταφέρθηκαν επανειλημμένα στη θεατρική σκηνή και στην οθόνη. Ο Κάρολος Ντίκενς πέθανε το 1870 και τάφηκε στο Αββαείο του Ουέστμινστερ.
Το πάρκο Dickens World είναι ανοιχτό καθημερινά και έχει είσοδο 12,5 λίρες (18,5 ευρώ) για τους ενήλικες και 7,5 λίρες (11 ευρώ) για τα παιδιά.

Γενικές πληροφορίες: www.dickensworld.co.uk


Κείμενο: Κυριακή Βασσάλου
 
Last edited by a moderator:

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Καταπληκτικό! Ευχαριστώ πάρα πολύ, varioAthens. Πηγαίνεις από το καλό στο καλύτερο χαχαχα
Βρε, λες να την κάνω τη δουλειά για το θεματικό πάρκο; Πόσες ώρες λες να θέλει;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να μια καλη ιδεα για το επομενο ταξιδι στο Λονδινο...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Να μια καλη ιδεα για το επομενο ταξιδι στο Λονδινο...
Μα, δεν είναι; Πόση ώρα λες να θέλει για το Κεντ; Και πόση ώρα για το πάρκο; Δεν θα το προλάβω τώρα τον Απρίλιο με τίποτα, γιατί έχω πολύ θέατρο να δω και είμαι κλεισμένος. Όμως, σκέφτομαι να πάω τον Αύγουστο πάλι για πολύ λίγο, σχεδόν αστραπιαία. Λες να προλαβαίνω; Έχω σκάσει τώρα:mad:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μια ωρα και κατι απο Victoria. Στο παρκο οσο θες καθεσαι...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μια ωρα και κατι απο Victoria. Στο παρκο οσο θες καθεσαι...
Μόνο;! Ε, τότε, προλαβαίνω σίγουρα τον Αύγουστο... αν και ίσως χρειαστεί να το δω με τζογκινγκ το πάρκο :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραιο αυτο το παρκο!!
Ο Ντικενς υπηρξε πολυ αγαπημενος συντροφος των παιδικων μου χρονων.
Παιδια μας κανετε εδω και αρκετο καιρο πολυ μεγαλο ψηστηρι για το Λονδινο!Αντε να δουμε ποτε θα καταφερω να ξαναπαω.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ωραιο αυτο το παρκο!!
Ο Ντικενς υπηρξε πολυ αγαπημενος συντροφος των παιδικων μου χρονων.
Παιδια μας κανετε εδω και αρκετο καιρο πολυ μεγαλο ψηστηρι για το Λονδινο!Αντε να δουμε ποτε θα καταφερω να ξαναπαω.
Και πολύ άργησες, μου φαίνεται... τα μπογαλάκια σου και στο Κοβεντ Γκαρντεν!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το κακο ειναι οτι πηγαν περσι οι φιλες μου ..εγω δεν μπορεσα και τωρα ξεμεινα......δεν θα ξαναπανε συντομα..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Έλα βρε... το Λονδίνο δεν χρειάζεται παρέα... Θα είναι το ίδιο η παρέα σου! Ένα θέατρο να πας, ένα μιουζικαλ και μια συναυλία, να το το 3ήμερο!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το κακο ειναι οτι πηγαν περσι οι φιλες μου ..εγω δεν μπορεσα και τωρα ξεμεινα......δεν θα ξαναπανε συντομα..
Μα καλα αυτος ο συζυγος δεν παει πουθενα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στον εξωτικο καναπε :haha:
Σορρυ για το οφ τοπικ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom