Γαλλία Γερμανία Λουξεμβούργο Στουτγγάρδη-Στρασβούργο-Λουξεμβούργο

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Γειά σε όλους!

Ξεκίνησα από τώρα να ψάχνομαι για το επόμενο ταξίδι μου, που θα είναι το καλοκαίρι, μάλλον Ιούλιο με την κοπέλα μου.

Φέτος επειδή θα έχω αρκετές μέρες άδειας, μου έχει μπει η ιδέα για ένα μικρό τουρ σε 2-3 πόλεις της Ευρώπης. Σκεφτόμουν για 7-8 διανυκτερεύσεις και επειδή γενικά υπάρχουν καλές τιμές στα αεροπορικά για Στουτγγάρδη, έλεγα να ξεκινήσω από κει, π.χ. 3 βράδια. Μετά Στρασβούργο άλλα 3, έπειτα 1 στο Λουξεμβούργο (μάλλον Τριερ που είναι δίπλα και πιο οικονομικά) και μια τελευταία διανυκτέρευση στη Στουτγγάρδη πριν την επιστροφή.

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Είναι όλα κοντά και πιστεύω θα βολέψει. Έχω ακούσει ότι η περιοχή έχει τρομερή φυσική ομορφιά.

Για τις μετακινήσεις μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο φεύγοντας από Στουτγγάρδη (για 4 μέρες περίπου 200Ε χωρίς τη βενζίνη λίγο που το έψαξα).
Άλλη εναλλακτική είναι το τρένο, πάλι για 2 άτομα τα εισιτήρια για τις μετακινήσεις που χρειάζονται είναι γύρω στα 200Ε. Καμία πρόταση για αυτό;

Με πρόχειρους υπολογισμούς αεροπορικά, διαμονή και μετακίνηση για 8 βραδιές θα κοστίσει περίπου 900Ε και για τους δυό μας.

Τι τέλεια να κάνεις τέτοια σχέδια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειά σε όλους!

Ξεκίνησα από τώρα να ψάχνομαι για το επόμενο ταξίδι μου, που θα είναι το καλοκαίρι, μάλλον Ιούλιο με την κοπέλα μου.

Φέτος επειδή θα έχω αρκετές μέρες άδειας, μου έχει μπει η ιδέα για ένα μικρό τουρ σε 2-3 πόλεις της Ευρώπης. Σκεφτόμουν για 7-8 διανυκτερεύσεις και επειδή γενικά υπάρχουν καλές τιμές στα αεροπορικά για Στουτγγάρδη, έλεγα να ξεκινήσω από κει, π.χ. 3 βράδια. Μετά Στρασβούργο άλλα 3, έπειτα 1 στο Λουξεμβούργο (μάλλον Τριερ που είναι δίπλα και πιο οικονομικά) και μια τελευταία διανυκτέρευση στη Στουτγγάρδη πριν την επιστροφή.

Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Είναι όλα κοντά και πιστεύω θα βολέψει. Έχω ακούσει ότι η περιοχή έχει τρομερή φυσική ομορφιά.

Για τις μετακινήσεις μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο φεύγοντας από Στουτγγάρδη (για 4 μέρες περίπου 200Ε χωρίς τη βενζίνη λίγο που το έψαξα).
Άλλη εναλλακτική είναι το τρένο, πάλι για 2 άτομα τα εισιτήρια για τις μετακινήσεις που χρειάζονται είναι γύρω στα 200Ε. Καμία πρόταση για αυτό;

Με πρόχειρους υπολογισμούς αεροπορικά, διαμονή και μετακίνηση για 8 βραδιές θα κοστίσει περίπου 900Ε και για τους δυό μας.

Τι τέλεια να κάνεις τέτοια σχέδια...
1 μέρα στη Στουτγάρδη και πολύ της πέφτει. Κόφτε κάτι, κάντε 2 τις μέρες στο Στρασβούργο, και προσθέστε μέρες (κατά σειρά προτεραιότητας) σε Heidelberg, Freiburg, Baden-Baden.
Μπορείτε και να γλυτώσετε το αυτοκίνητο (και το σοβαρό budget που θα χρειαστείτε για τα parking) αν μετακινείστε με τρένα. Μιλάμε για σοβαρά τρένα, και οι σταθμοί σε όλες τις περιπτώσεις είναι στο κεντρικότερο σημείο της πόλης, με πολλά καταλύματα όλων των βαλαντίων γύρω γύρω.
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες-συμβουλές! Αρχίζω κιόλας να κοιτάω τα μέρη που μου πρότεινες.

Α, και χρόνια πολλά σε όλους!
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Τελικά το ταξίδι στον Μέλανα Δρυμό και στην Αλσατία μετατράπηκε, κυρίως λόγω κόστους, σε ταξίδι στην Κρακοβία. Είδα κάποια θέματα που έχουν ανοίξει στο forum για αυτή την πόλη και πιστεύω πως είναι πολύ καλή επιλογή τελικά :xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom