Στο Φαράγγι του Βουραϊκού

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ευχαριστώ και τους δυό σας!

Αυτό που ζηλεύω περισσότερο τώρα είναι τα κρύα νερά του Κορινθιακού!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ελλάδας. :)
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
όντως αγαπημένη διαδρομή το φαράγγι,εγώ μένω καλάβρυτα και με τον οδοντωτό επίσης έχω πάει πολλές φορές με άτομα που φιλοξενούμε.Σας περιμένουμεΚαλάβρυτα,όποιο μέλος θέλει
 

carbonara

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα
Αγαπημένη πεζοπορική διαδρομή με τοπία ξεχωριστής ομορφιάς!
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Απίστευτη ομορφιά! Δεν περίμενα να είναι τόσο όμορφα!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τρελά αγαπημένη και εύκολη διαδρομή! Την είχαμε κάνει με τον ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ και θυμάμαι ότι είχαμε μαζευτεί κοντά 3 λεωφορεία! Τα πάντα ήταν πράσινα και το ποτάμι είχε πολύ νερό! Η πορεία κατέληξε στο Διακοφτό, όπου φάγαμε στις τοπικές ταβέρνες!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θέλω να ευχαριστήσω όσους έχουν αφήσει ένα σχόλιο για την ιστορία και λόγω αμέλειας δεν απάντησα.
Χαίρομαι που αρέσει σε αρκετούς όχι μόνο η ιστορία μου αλλά και η πεζοπορία γιατί ως γνωστόν η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν έχει και σε μεγάλη εκτίμηση το περπάτημα!

 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Χτες λοιπόν, μας τη "βάρεσε", σηκωθήκαμε στις 05.00 το πρωί και ξεκινήσαμε στις 06.15 από Αθήνα για να προλάβουμε το τρενάκι των 08.10 στο Διακοπτό για Καλάβρυτα. Το καημένο το ATOS έτριζε στην προσπάθειά του να μην χάσουμε το τρένο!:D Και ω τι καλά! Φτάσαμε στο Διακοπτό στις 08.00, ίσα που προλάβαμε να βγάλουμε εισιτήρια (χωρίς επιστροφή) και δρόμο για Ζαχλωρού! Εντύπωση μας έκανε το πράσινο παντού, εκτός από ένα σημείο πουθενά δεν φαινόταν σημάδια της παλιάς καταστροφικής φωτιάς! Φτάνουμε Ζαχλωρού γύρω στις 09.00, απαραίτητο χαζολόγημα και ξεκινάμε να κατεβαίνουμε πεζοπορικώς για Διακοπτό! Σε 4 ωρίτσες ήμασταν πίσω, και αφού ντραπήκαμε για τα χάλια μας που επιλέξαμε τον κατήφορο (Ζαχλωρού- Διακοπτό) αντί τον ανήφορο (Διακοπτό - Ζαχλωρού), υποσχεθήκαμε να επιστρέψουμε! Να και φωτογραφίες!
aimg641.imageshack.us_img641_7108_imgp2025j.jpg
aimg708.imageshack.us_img708_900_imgp2014.jpg
aimg689.imageshack.us_img689_7055_imgp1988.jpg
aimg59.imageshack.us_img59_9913_imgp1906.jpg
aimg11.imageshack.us_img11_4826_imgp1986c.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μου δημιουργησε μεγαλη νοσταλγια η ιστορια σου.Μεχρι τα 12 μου εχω ταξιδεψει τις απειρες φορες με τον οδοντωτο ,καθοτι η μαμα μου ειναι απο Καλαβρυτα.Θελω πολυ να ξανακανω αυτη τη διαδρομη τοσο σιδηροδρομικως οσο και περιπατητικως.Θυμαμαι το παλιο τρενακι ειχε καποιες ανοιχτες πορτες με αλυσιδα η μπαρα η κατι τετοιο στη μεση και καθως ετρεχε συριζα με τον γκρεμο ..καθομουν μικρουλα διπλα στην πορτα και τρομαζα με το βαραθρο που ανοιγοταν απο κατω.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Την Κυριακή 9 Μαϊου 2010 πραγματοποιείται το 30ο Πανελλήνιο πέρασμα του Βουραϊκού.
Ευκαιρία για μια ακόμα πεζοπορία στο πανέμορφο φαράγγι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια παράκληση, όταν βάζετε φωτογραφίες, μικραίνετέ τις πρώτα λίγο. Οι φωτογραφίες σ΄ αυτήν εδώ τη σελίδα κατεβαίνουν σε πλήρες μέγεθος (>2 ΜΒ έκαστη), και περνάνε λεπτά μέχρι να φορτώσει η σελίδα αν κάποιος έχει αργή σύνδεση....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αναζητείται οικονομικό και χαριτωμένο κατάλυμμα στη Ζαχλωρού ή τα πέριξ...καμία πρόταση κανείς????:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom