Γαλλία Στρασβούργο

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
@paxinos
μπορεις να το αγορασεις στο τελευταιο βενζιναδικο στην ιταλια λιγα μετρα πριν τα συνορα η επιτοπου στα συνορα.
εχει και ενα site που στο στελνουν σπιτι αλλα εχει μεταφορικα και δεν αξιζει.
Οσο για τα λαστιχα αμα ταξιδεψεις με το δικο σου και all weather κανουν. τωρα ειναι δικο σου θεμα τι θα κανεις. καλο θα ηταν για το δεκεμβριο λογο του κρυο να μην εχεις καλοκαιρινα, οι δρομοι ειναι παντα ανοιχτοι και δε κλεινουν σχεδον ποτε αλλα αν χιονιζει ισως καπου να βρεις φρεσκο χιονι.
οτι αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σας.
Τα λάστιχα μου νομίζω δεν είναι απλά καλοκαιρινά (θα το ελέγξω) ... Σκεφτόμουν να πάρω αλυσίδες μαζί μου. Σε περίπτωση ελέγχου αν δεν έχεις χειμερινά λάστιχα αλλά αλυσίδες .. τι γίνετε?
 
Last edited:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Τα λάστιχα μου νομίζω δεν είναι απλά καλοκαιρινά (θα το ελέγξω) ... Σκεφτόμουν να πάρω αλυσίδες μαζί μου. Σε περίπτωση ελέγχου αν δεν έχεις χειμερινά λάστιχα αλλά αλυσίδες .. τι γίνετε?
Νομίζω μπορεί μην σε αφήσουν να συνεχίσεις ή να σου κόψουν κληση ή αν είναι στα σύνορα να μην σου επιτρέψουν την είσοδο στη χώρα...
Εδώ δεν έχω δει να χρησιμοποιεί κανείς αλυσίδες όλοι έχουν χειμερινά η και χιονολαστιχα για τις δύσκολες ωρες
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Κατάλαβα .. την 500αρα για λάστιχα δεν την γλυτώνω ... Εσύ μένεις Στρασβούργο ? Χρωστάω μπύρα για τις πληροφορίες
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Κατάλαβα .. την 500αρα για λάστιχα δεν την γλυτώνω ... Εσύ μένεις Στρασβούργο ? Χρωστάω μπύρα για τις πληροφορίες
Ναι ειμαι εδω τα τελευταια 3 χρονια οποτε αμα χρειαστεις κατι στειλε μνμ
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Ναι ειμαι εδω τα τελευταια 3 χρονια οποτε αμα χρειαστεις κατι στειλε μνμ
Μια χαρά! σιγουρα θα σου στείλω ..μια τελευταία πληροφορία ..πόσο μακριά από το κέντρο βρίσκετε η περιοχή Geispolsheim.. ; Δεδομένου ότι κοντά στο κέντρο βρίσκω πολύ ακριβά τα οικογενειακά δωμάτια για τα Χριστούγεννα αποφάσισα να ψάξω στα περίχωρα αλλά όχι πάρα πολύ μακριά
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Μια χαρά! σιγουρα θα σου στείλω ..μια τελευταία πληροφορία ..πόσο μακριά από το κέντρο βρίσκετε η περιοχή Geispolsheim.. ; Δεδομένου ότι κοντά στο κέντρο βρίσκω πολύ ακριβά τα οικογενειακά δωμάτια για τα Χριστούγεννα αποφάσισα να ψάξω στα περίχωρα αλλά όχι πάρα πολύ μακριά
Ειναι λιγο μακρια αλλα οχι ιδιαιτερα, καλο θα ηταν να κοιταγες καπου που να εχει τραμ (αν δεν εχει κοντα) για να εισαι πολυ πιο ανετος, αμα πας ειναι μεγαλη περιοχη και δεν εχει παντου τραμ και με το αμαξι θα κανεις ωρα λογω κινησης και δε θα βρισκεις παρκινγκ.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Ειναι λιγο μακρια αλλα οχι ιδιαιτερα, καλο θα ηταν να κοιταγες καπου που να εχει τραμ (αν δεν εχει κοντα) για να εισαι πολυ πιο ανετος, αμα πας ειναι μεγαλη περιοχη και δεν εχει παντου τραμ και με το αμαξι θα κανεις ωρα λογω κινησης και δε θα βρισκεις παρκινγκ.
Ναι το έχω καταλάβει αυτό .. προσπαθώ να βρω κάτι στα μέτρα μου όσο πιο κοντά στο κέντρο γινεται ..
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Παιδιά καλησπέρα!Συγγνώμη αν ρωτάω τα ίδια κ τα ίδια αλλά θα είμαι Στρασβουργο σε 10 μέρες κ θέλουμε να πάμε μονοήμερη στα χωριά στον δρόμο του κρασιού αλλά δεν έχουμε αυτοκίνητο.Ξέρετε τί παίζει με τις συγκοινωνίες;Εννοώ αν θα μπορούμε να κατέβουμε σε διάφορα ή θα μας παέι το τρένο ή το λεωφορείο κατευθείαν Colmar κ δεν θα μπορούμε να πάμε αλλού.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Παιδιά καλησπέρα!Συγγνώμη αν ρωτάω τα ίδια κ τα ίδια αλλά θα είμαι Στρασβουργο σε 10 μέρες κ θέλουμε να πάμε μονοήμερη στα χωριά στον δρόμο του κρασιού αλλά δεν έχουμε αυτοκίνητο.Ξέρετε τί παίζει με τις συγκοινωνίες;Εννοώ αν θα μπορούμε να κατέβουμε σε διάφορα ή θα μας παέι το τρένο ή το λεωφορείο κατευθείαν Colmar κ δεν θα μπορούμε να πάμε αλλού.
Καλημερα θα κανεις λιγο υπομονη μεχρι να μπει ο Nitrous νομιζω οτι ειναι ο πιο ειδικος για να σου δωσει πληροφοριες... Εμενα με βοηθησε παρα πολυ σε οτι αποριες ειχα σχετικα με το Στρασβουργο και την γυρο περιοχη και ωφειλω να τον ευχαριστησω και δημοσια
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Παιδιά καλησπέρα!Συγγνώμη αν ρωτάω τα ίδια κ τα ίδια αλλά θα είμαι Στρασβουργο σε 10 μέρες κ θέλουμε να πάμε μονοήμερη στα χωριά στον δρόμο του κρασιού αλλά δεν έχουμε αυτοκίνητο.Ξέρετε τί παίζει με τις συγκοινωνίες;Εννοώ αν θα μπορούμε να κατέβουμε σε διάφορα ή θα μας παέι το τρένο ή το λεωφορείο κατευθείαν Colmar κ δεν θα μπορούμε να πάμε αλλού.
Καλησπερα

Νομιζω δε γινεται να γυρισετε το δρομο του κρασιου με λεωφορειο, ξερω σιγουρα με τα ποδια (υπαρχουν μονοπατια) αλλα και ποδηλατο αλλα ειναι τεραστιος (130-140χλμ).
αυτο που ξερω σιγουρα και αξιζει να το κανετε ειναι περνεις τρενο απο στρασβουργο με κατευθηνση κολμαρ κατεβενεις στη μεση στο χωριο selestat και εχει navette bus που σε παει στο καστρο konigsbourg και σε ενα παρκο με πιθικακια που αξιζει πολυ να τα δεις. Στο παρακατω ειναι ολες οι πληροφοριες (7Ε εισιτηριο για ολη μερα μαζι με ολες τις στασεις και την επιστροφη) και το περνεις μολις κατεβεις απο το σταθμο των τρενων, και μετα ξαναπας πισω και αν εχεις κουραγιο ωρα συνεχιζεις για κολμαρ.
http://www.haut-koenigsbourg.fr/en/information/haut-koenigsbourg-shuttle/
Γενικα το τρενο για κολμαρ ειναι σχεδον καθε 15-20 λεπτα και μετα απο κολμαρ φανταζομαι εχει καποια λεωφορεια που παει σε καποια κοντινα χωρια.
βρες τα χωρια που θες να επισκευτεις και εχουν πολυ ενημερωμενα sites για το πως να πας τι να βρεις που να φας.
Για οτι αλλο θες εδω ειμαι.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα

Νομιζω δε γινεται να γυρισετε το δρομο του κρασιου με λεωφορειο, ξερω σιγουρα με τα ποδια (υπαρχουν μονοπατια) αλλα και ποδηλατο αλλα ειναι τεραστιος (130-140χλμ).
αυτο που ξερω σιγουρα και αξιζει να το κανετε ειναι περνεις τρενο απο στρασβουργο με κατευθηνση κολμαρ κατεβενεις στη μεση στο χωριο selestat και εχει navette bus που σε παει στο καστρο konigsbourg και σε ενα παρκο με πιθικακια που αξιζει πολυ να τα δεις. Στο παρακατω ειναι ολες οι πληροφοριες (7Ε εισιτηριο για ολη μερα μαζι με ολες τις στασεις και την επιστροφη) και το περνεις μολις κατεβεις απο το σταθμο των τρενων, και μετα ξαναπας πισω και αν εχεις κουραγιο ωρα συνεχιζεις για κολμαρ.
http://www.haut-koenigsbourg.fr/en/information/haut-koenigsbourg-shuttle/
Γενικα το τρενο για κολμαρ ειναι σχεδον καθε 15-20 λεπτα και μετα απο κολμαρ φανταζομαι εχει καποια λεωφορεια που παει σε καποια κοντινα χωρια.
βρες τα χωρια που θες να επισκευτεις και εχουν πολυ ενημερωμενα sites για το πως να πας τι να βρεις που να φας.
Για οτι αλλο θες εδω ειμαι.
Nitrous = εγκυκλοπαίδεια της Αλσατίας
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom