Γαλλία Στρασβούργο

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το Obernai,μια και σήμερα ήταν η μέρα του,αξίζει κάποιας προσοχής.Βέβαια όλα τα αξιοθέατα είναι στην παλιά πόλη και δεν θα χρειστείτε περισσότερες από 2-3 ώρες για να την γυρίσετε.Και εδώ η πρώτη στάση είναι στο tourist office που με το έντυπο υλικό που προμηθεύεστε μπορείτε να τα κάνετε όλα ανεξάρτητοι.Το τρένο από Στρασβούργο κάνει 5,9 ευρώ,έχει πολύ συχνά δρομολόγια και διαρκεί περί τα 35 λεπτά.
Το 3ο ΣΚ του Οκτωβρίου(όπως σήμερα δλδ)γίνεται το Autumn Festival για το καλωσόρισμα του φθινοπώρου.Αν σας βγαίνουν οι ημερομηνίες,αξίζει.Έχει παρελάσεις,ζωντανές ορχήστρες,ψησταριές,κρασιά από παραγωγούς και άλλα τοπικά προιόντα.
Όλες οι πληροφορίες εδώ...France - Obernai, the Alsace of your dreams!

Υ.Γ Μπορεί να δυσαρεστήσω κάποιους αλλά το Maison des Tanneurs στο Στρασβούργο δεν με ενθουσίασε.Ούτε ο σολωμός ήταν οκ,και το choucroute με ψάρια απογοήτευση.Υπερτιμημένο τα μάλα
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
-Το O'Brazil είναι Βραζιλιάνικο κοντά στο κέντρο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο...ίσως μόνο η βραζιλιάνικη μπύρα.
-Επ'ουδενί μην δοκιμάσετε Ιταλικό στο Στρασβούργο.Και τα 3 που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα ήταν μετριότατα έως αδιάφορα,ακόμα και αν διατείνονται ότι φτιάχνουν γνήσια Ναπολιτάνικη pizza.
-Τα Τούρκικα με τα kebab πλησίον του σταθμού αλλά και στην Grand Rue,δεν λένε απολύτως τίποτα.Ακολουθούν την Γαλλική τραγωδία με το κρέας και το αλατίζουν υπερβολικά μήπως και πάρει γεύση...το άχυρο είναι πιο νόστιμο.
-Το Bistrot de Copains,είναι δίπλα στην Little France,με ζεστό περιβάλλον και όμορφο εξωτερικό χώρο με θέα,για την άνοιξη.Το φαγητό είναι καλό χωρίς να τσούζει στις τιμές.Βέβαια το service είναι κακό,αλλά παραβλέπεται.Στα ατού του ότι είναι ανοικτό μέχρι πολύ αργά,ακόμα και Κυριακές.
Tip:Δοκιμάστε είτε το burger(medium rare) είτε το onglet.

Υ.Γ Δεύτερη απογοήτευση από το Maison des Tanneurs.Το φιλέτο ασύνδετο από την σάλτσα και το ορεκτικό μάλλον δεν ήταν της ημέρας.Merde.
 

nancyap

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη αμερικη, Κουβα
να μη φαμε πιτσα δηλαδη απο ιταλικο? μμμ.. μου φαινεται με χοτ ντογκ απο τις χριστουγεννιατικες αγορες θα τη βγαλουμε! οχι οτι με χαλανε κιολας!
 

nancyap

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη αμερικη, Κουβα
γεια σας! μολις χτες γυρισα απο την μαγευτικη αλσατια..! καλο ταξιδι σε οσους θα πανε αυτες τις μερες! ηθελα να πω οτι απο colmar υπαρχει πολυ καλη συγκοινωνια για τα χωρια eguisheim, kaysersberg, riquewihr, ribeauville, munster, neuf-brisach, turckheim, rouffach. εμεις πηγαμε στα 4 πρωτα και ηταν πολυ ωραια. εχουν ειδικα δρομολογια Χριστουγεννων, τα Navettes de Noel και το εισιτηριο κοστιζει μονο 4 ευρω το ατομο και ισχυει για ολη τη μερα για οσες βολτες θελετε!στο τουριστικο γραφειο του κολμαρ εχουν φυλλαδιο με τα δρομολογια και τις ωρες! προτεινω να μη νοικιασετε αυτοκινητο, λοιπον! μια χαρα με τα λεωφορεια!
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Μιας και σου είναι πολύ πρόσφατα, θα ήθελα να σε ρωτήσω
πόση ώρα χρειάζεται κάθε χωριό να το δεις?
υπάρχει κάποιο πιο όμορφο και κάποιο να υπολείπεται?
μπορείς να πεις ότι αν έχεις δει ένα ή δύο είναι σαν να τα έχεις δει όλα?
σε κούρασα, αλλά θα πάω τον Αύγουστο και προσπαθώ να κάνω κατανομή χρόνου....
Ευχαριστώ
 

nancyap

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη αμερικη, Κουβα
Εμεις, οπως θα ειδες, πηγαμε την περιοδο των Χριστουγεννων, οποτε ηταν διαφορετικα απο ο,τι θα ειναι τον αυγουστο. Για παραδειγμα στο ribeauville ειχε διαφορα events με βουκολικα στοιχεια (ξυλοποδαρους ντυμενους με τρομακτικες στολες με κεφαλια ζωων, προβατα με βοσκους που περναγαν αναμεσα στον κοσμο, σιδεραδες, κλπ..) τα οποια ηταν παρα πολυ ωραια, αλλα τωρα που γυρισα να δω φωτογραφιες, το χωριο δεν ειναι και το ομορφοτερο. οποτε αν θες να μην πας σε πολλα, μην πας εκει. Σιγουρα να πας στο kaysersberg (εχει και ενα καστρο ψηλα, αλλα ηταν κλειστο για χειμωνα.. :( ) και στο riquewir που ειναι και κοντα, και επισης στο eguisheim το οποιο για μενα ειναι πολυ ομορφο και παραδοσιακο και δεν ηταν σχεδον καθολου στολισμενο για Χριστουγεννα, οποτε την ομορφια που ειδαμε εμεις θα την εχει ολο το χρονο!
Θα χρειαστειτε περιπου καμια ωρα για το καθε χωριο. Εμεις ιδανικα θελαμε μιαμιση ωρα γιατι ειχε παραπολυ κοσμο και προχωρουσαμε αργα, αναγκαστικά.
Παντως δεν μετανιωσαμε που πηγαμε και στα 4, γιατι παιρνεις ωραιες εικονες απο ολα τους.Απλα αφιερωνεις μια μερα απο το ταξιδι σου και τα βλεπεις ολα.!
Αυτα ειναι χωριουδακια στα οποια πας απο το colmar, οχι απο το στρασβουργο απευθειας. μια μικρη πολη που πηγαμε απο το στρασβουργο ειναι το obernai. Μας αρεσε κι αυτη πολυ! ελπιζω να βοηθησα!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εμεις, οπως θα ειδες, πηγαμε την περιοδο των Χριστουγεννων, οποτε ηταν διαφορετικα απο ο,τι θα ειναι τον αυγουστο. Για παραδειγμα στο ribeauville ειχε διαφορα events με βουκολικα στοιχεια (ξυλοποδαρους ντυμενους με τρομακτικες στολες με κεφαλια ζωων, προβατα με βοσκους που περναγαν αναμεσα στον κοσμο, σιδεραδες, κλπ..) τα οποια ηταν παρα πολυ ωραια, αλλα τωρα που γυρισα να δω φωτογραφιες, το χωριο δεν ειναι και το ομορφοτερο. οποτε αν θες να μην πας σε πολλα, μην πας εκει. Σιγουρα να πας στο kaysersberg (εχει και ενα καστρο ψηλα, αλλα ηταν κλειστο για χειμωνα.. :( ) και στο riquewir που ειναι και κοντα, και επισης στο eguisheim το οποιο για μενα ειναι πολυ ομορφο και παραδοσιακο και δεν ηταν σχεδον καθολου στολισμενο για Χριστουγεννα, οποτε την ομορφια που ειδαμε εμεις θα την εχει ολο το χρονο!
Θα χρειαστειτε περιπου καμια ωρα για το καθε χωριο. Εμεις ιδανικα θελαμε μιαμιση ωρα γιατι ειχε παραπολυ κοσμο και προχωρουσαμε αργα, αναγκαστικά.
Παντως δεν μετανιωσαμε που πηγαμε και στα 4, γιατι παιρνεις ωραιες εικονες απο ολα τους.Απλα αφιερωνεις μια μερα απο το ταξιδι σου και τα βλεπεις ολα.!
Αυτα ειναι χωριουδακια στα οποια πας απο το colmar, οχι απο το στρασβουργο απευθειας. μια μικρη πολη που πηγαμε απο το στρασβουργο ειναι το obernai. Μας αρεσε κι αυτη πολυ! ελπιζω να βοηθησα!
Συμφωνώ και εγώ για τα 4 συγκεκριμένα χωριά , πρέπει να τα συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου ...ίσως χρειαστεί να μείνεις περισσότερο απο 1 ώρα σε κάποια , στο Eguisheim π.χ. , για δοκιμές κρασιών-αγορές.... για να φας ......, να περπατήσεις στις σειρές των αμπελιών και να χαρείς την ομορφιά και τη γαλήνη του τοπίου....
 

Monaxos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα...είμαι νέος εδώ και θα πάω Στρασβούργο σε μερικές μέρες.Θα μείνουμε με την παρέα μου 2 βράδια μάλλον και άλλα ένα λέμε κάπου αλλού εκεί τριγύρω..δεν θα έχουμε αμάξι.Ξέρετε κανένα ωραίο μέρος εκεί κοντα;;;και επίσης έχει να νοικιάσουμε ποδήλατα;;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα...είμαι νέος εδώ και θα πάω Στρασβούργο σε μερικές μέρες.Θα μείνουμε με την παρέα μου 2 βράδια μάλλον και άλλα ένα λέμε κάπου αλλού εκεί τριγύρω..δεν θα έχουμε αμάξι.Ξέρετε κανένα ωραίο μέρος εκεί κοντα;;;και επίσης έχει να νοικιάσουμε ποδήλατα;;
Ένα πανέμορφο μέρος εκεί κοντά είναι το Colmar στο οποίο πηγαίνεις με τρένο ακόμα κ μονοήμερη.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα...είμαι νέος εδώ και θα πάω Στρασβούργο σε μερικές μέρες.Θα μείνουμε με την παρέα μου 2 βράδια μάλλον και άλλα ένα λέμε κάπου αλλού εκεί τριγύρω..δεν θα έχουμε αμάξι.Ξέρετε κανένα ωραίο μέρος εκεί κοντα;;;και επίσης έχει να νοικιάσουμε ποδήλατα;;
Μπορείς να περάσεις και στη Γερμανία από εκεί.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα...είμαι νέος εδώ και θα πάω Στρασβούργο σε μερικές μέρες.Θα μείνουμε με την παρέα μου 2 βράδια μάλλον και άλλα ένα λέμε κάπου αλλού εκεί τριγύρω..δεν θα έχουμε αμάξι.Ξέρετε κανένα ωραίο μέρος εκεί κοντα;;;και επίσης έχει να νοικιάσουμε ποδήλατα;;
Εγώ ψηφίζω Colmar, πολύ ωραίο μέρος βέβαια κ η Χαϊδελβέργη...

Για δες εδώ για ποδήλατα
http://www.velhop.strasbourg.eu/en/

Επίσης ρίξε κ μια ματιά σ'αυτά που έχουμε γράψει στις προηγούμενες σελίδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom