Γαλλία Στρασβούργο

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάποιο ξενοδοχείο με parking στο Στρασβούργο? Θα είμαστε οικογένειες με αμάξια, θα μείνουμε 4 μέρες με σκοπό να δούμε Στρασβούργο και αλσατοχωρια. Να βολεύει να γυρίσουμε την πόλη και να έχουμε και parking.
Απέφυγε να μείνεις στο Grande-Ile γιατί είναι γεμάτο περίεργους μονόδρομους και έχει ταλαιπωρία. Θα πρότεινα ένα από τα ξενοδοχεία μπροστά από το σιδηροδρομικό σταθμό (όλη η πλατεία είναι γκαράζ 24x7, κάποια από τα ξενοδοχεία έχουν δικές τους θέσεις για τους πελάτες τους εκεί μέσα).
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλημερα

Είναι καινούργιο είναι δίπλα στο σπίτι που μένω. Είναι καλό αλλά το τραμ είναι μια 800μ. Αλλά άμα είστε και με αμάξι λέει πολύ.
Ξέρω ενα συνάδελφο που μένει μόνιμα εκεί κια μου χει πει ότι είναι καλό.
Είναι δίπλα στην εθνική για τα χωριά και το κέντρο με το τραμ είναι 9 λεπτά. Με συνεχόμενα δρομολόγια.

Ότι θες μου λες
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μια ερώτηση-μινι γκάλοπ:

Για μονοήμερη από Strasbourg θα προτείνατε κάτι κοντινό πχ Obernai ή αξίζει περισσότερο η έξτρα ταλαιπωρία για Ribeauvillé και Riquewihr. Κυνηγώντας πάντα τα γραφικά σημεία με ΜΜΜ.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Καλημερα

Είναι καινούργιο είναι δίπλα στο σπίτι που μένω. Είναι καλό αλλά το τραμ είναι μια 800μ. Αλλά άμα είστε και με αμάξι λέει πολύ.
Ξέρω ενα συνάδελφο που μένει μόνιμα εκεί κια μου χει πει ότι είναι καλό.
Είναι δίπλα στην εθνική για τα χωριά και το κέντρο με το τραμ είναι 9 λεπτά. Με συνεχόμενα δρομολόγια.

Ότι θες μου λες
Ευχαριστώ. Κλείσαμε τελικά στο Holliday inn. Ελπιζω να είναι καλό. Ευχαριστω
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τελικά μετά από προτροπες φίλων Γάλλων που μου είπαν με ένα στόμα μια φωνή obernai επέλεξα αυτό. Πανέμορφο μέρος σαν ζωγραφιά, όπως επίσης και η Colmar. Μόνο η sélestat μου φάνηκε αδιάφορη.

Το Στρασβούργο είναι η πιο ωραία γαλλική πόλη που έχω δει. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω περιόδου ή λόγω συγκυριων, αλλά τα μέρη ήταν σχεδόν άδεια από τουρίστες! Απόλαυση!

Μόνο αρνητικό ότι τρώνε πολύ το βρωμοτυρο munster. Έφυγα από ένα εστιατόριο και βρωμοκοπαγα απλυτες κάλτσες από πάνω μέχρι κάτω!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
καλησπερα.

Αγαπημενο τυρι, οταν ειναι ψημενο αλλαζει τελειως γευση. Κριμα που δε σου αρεσε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
καλησπερα.

Αγαπημενο τυρι, οταν ειναι ψημενο αλλαζει τελειως γευση. Κριμα που δε σου αρεσε.

Σε γεύση δεν είναι άσχημο αλλά η μυρωδιά του δεν παλεύεται, ειδικά όταν είναι ψημένο. Σε γερή κόντρα με το maroilles για το ποιο είναι χειρότερο.

Την πρώτη φορά που πήγα σε μαγαζί με flammekueche, νόμιζα ότι η μυρωδιά έρχεται απ'την τουαλέτα και δεν κάνω πλάκα.
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπερα σας προγραμματιζουμε με τον αντρα μου τα χριστουγεννα του 2020 να παμε στο Στρασβουργο αρχικα θα ηθελα να ρωτησω το αυτη η γραφικη πολη με τα αρκουδακια που ειναι ακριβως;
2) Σε ποια χωρια μου προτεινετε να παμε (θα ηθελα να ειναι στολισμενα και γραφικα
3)εκει που ειναι ο δρομος με τα αρκουδακια εχει ξενοδοχεια;και αν ναι ποια;
4)σε ποιο site μπορω να μπω για να δω τις τιμες των λεοφωρειων;(δεν θα νοικιασουνε αμαξι)
Σας ευχαριστω πολυ ☺☺☺☺

ποια χωρια προτεινεις δηλαδη? εψαχνα κοντινους προορισμους για να θαυμασουμε παραδοσιακα χωριουδακια και τη φυση, φυσικα!
Σε γεύση δεν είναι άσχημο αλλά η μυρωδιά του δεν παλεύεται, ειδικά όταν είναι ψημένο. Σε γερή κόντρα με το maroilles για το ποιο είναι χειρότερο.

Την πρώτη φορά που πήγα σε μαγαζί με flammekueche, νόμιζα ότι η μυρωδιά έρχεται απ'την τουαλέτα και δεν κάνω πλάκα.
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εκαλησπερα σας εχω γραψει στην τελευταια σεκιδα μηπως ξερετε να μου απαντησετε;θα χαρω πολυ

Καλησπέρα. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία για την περιοχή. Εκτός απ'το Στρασβούργο επισκεφθηκα το obernai και την Colmar που ήταν όλα πανέμορφα. Το sélestat μου φάνηκε αδιάφορο. Δεν γνωρίζω που θα δείτε καλύτερο χριστουγεννιατικο κλίμα, ούτε που είναι η πόλη με τα αρκουδακια.

Για λεωφορεία μπορείτε να δείτε τις συνδέσεις με τα πιο τουριστικά χωριά εδώ: https://www.ribeauville-riquewihr.com/en/come/bus.htm

Κάποιες πόλεις συνδέονται με τρένο και ίσως σας βολέψει καλύτερα: https://en.oui.sncf/en/

Ελπίζω κάποιος άλλος να σας βοηθήσει περισσότερο.
 

nenako

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία για την περιοχή. Εκτός απ'το Στρασβούργο επισκεφθηκα το obernai και την Colmar που ήταν όλα πανέμορφα. Το sélestat μου φάνηκε αδιάφορο. Δεν γνωρίζω που θα δείτε καλύτερο χριστουγεννιατικο κλίμα, ούτε που είναι η πόλη με τα αρκουδακια.

Για λεωφορεία μπορείτε να δείτε τις συνδέσεις με τα πιο τουριστικά χωριά εδώ: https://www.ribeauville-riquewihr.com/en/come/bus.htm

Κάποιες πόλεις συνδέονται με τρένο και ίσως σας βολέψει καλύτερα: https://en.oui.sncf/en/

Ελπίζω κάποιος άλλος να σας βοηθήσει περισσότερο.
Καλησπερα σας ,σας ευχαριστω παρα πολυ🙏🙏
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom