Στρατηγική μακροζωίας.φάε οτι οι γυναίκες στην Οκινάουα!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στο νότιο ιαπωνικό νησί Οκινάουα συγκεντρώνονται οι περισσότεροι αιωνόβιοι στον κόσμο.Χάρη στην διατροφή τους,βασισμένη στα λαχανικά,οι Οκιναουέζοι διατρέχουν κατά 80% μειωμένο κίνδυνο παθήσεων της καρδιάς και διαφορων τύπων καρκίνου.τα μυστικά τους...
-αύξησε τα λαχανικά. τρώνε μέχρι και 7 μερίδες την ημέρα-με αυτή την σαλάτα σχεδόν τις φτάνεις!οι γλυκοπατάτες,τα φασολάκια και τα κρεμμύδια-υψηλής περιεκτικότητας σε αντιοξειδωτικά-ειναι δημοφιλείς επιλογές.
-κάνε πρώτη επιλογή το ψάρι.Οι πρωτεινες στη διατροφή τους προέρχονται κυρίως απο τον σολομό και άλλα ψάρια πλούσια σε Ω-3 καθώς και απο τη σόγια.το πιάτο αυτό περιέχει και τα δύο.
-μείωσε τις θερμίδες χωρίς δυσκολία.Οι Οκιναουέζοι ακολουθούν μιά αρχή που ονομάζεται Χάρα Χάτσι Μπου,που ουσιαστικά σημαίνει "φάε μέχρι να είσαι 80% χορτάτος.

αυτά pandora,βάλτε μπρός κορίτσια να γίνομε όλες πανέμορφες μοντέλες ,και υπερεωνόβιες ...θα τα ξεκάνομε τα αρσενικά..:D:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
αυτά pandora,βάλτε μπρός κορίτσια να γίνομε όλες πανέμορφες μοντέλες ,και υπερεωνόβιες ...θα τα ξεκάνομε τα αρσενικά..:D:D[/quote]

:clap::clap:τέλεια η συνταγή, να γίνουμε καρακουκλάρες και μαθουσάλες...:shock::shock:, την έστειλα και στη mariath...για να ετοιμάζεται :lol:

αλλά ψτ...καλέ κυρία...μ΄έχουν βάλει "ομόφωνα" να ψάξω για σοκολατίνες...κάνει ?:bleh:
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Ρενατα, καλο το χαρα-χατσι-μπου, αλλα
η μπου-γατσα...!!!:clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχαχαχχα!βρε να γινουμε κουκλαρες αλλα δεν λυπαστε τις υπολοιπες ασχημες που θα μας κυνηγανε οι αντρες τους????
εγω παντως με χορτοσουπα (τυχαια!) την βγαζω τωρα και πολλες μερες λογω φρονιμιτη.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
To ξανασκέφτηκα κορίτσια...
πάω για σοκολατίνες!!:bleh::bleh:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
[/quote]
:clap::clap:αλλά ψτ...καλέ κυρία...μ΄έχουν βάλει "ομόφωνα" να ψάξω για σοκολατίνες...κάνει ?:bleh:[/quote]
Να ψάξεις για σοκολατίνες :bleh:και μην ξεχνιόμαστε μόλις τις βρεις στείλε σήμα, δεν φαντάζομαι να με ξεχάσετε στα καλύτερα:D.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω ειμαι της αποψης λιγα και καλα! Τι να την κανεις την μακροζωια αν ειναι να τρως χαζα!
Σχετικο ανεκδοτο:
Φοβικος τυπος πηγαινει στον ιατρο του:
-Γιατρε μου θελω να ζησω εως τα εκατο χρονια μου. Τι να κανω;
-Για πες μου: τρως ζωικα λιπη, κοψιδια, γλυκα;
-Βεβαια!
- Τερμα αυτα που ηξερες! Απο εδω και μπρος μονο σαλατες και νεροβραστα.
-Καπνιζεις;
- Ε ναι!
-δεν χρειαζεται να στο πω οτι τερμα και το καπνισμα
-Καφε πινεις;
-Πως δε πινω!
-Μονο χαμομηλι απο εδω και μπρος
-Ξενυχτας;
-εννοειται!
-Τερμα το ξενυχτι! δεκα η ωρα το αργοτερο στο κρεβατι!
-Απο σεξ τι γινεται;
-Υπεροχα! Εχω μια σχεση και περναμε καταπληκτικα στο ζητημα αυτο!
-Τερμα και στη σχεση σου! Το σεξ εξαντλει τα αποθεματα ενεργειας που εχεις!
-Και γιατρε μου αν τα κανω ολα αυτα θα ζησω ως τα εκατο;
-Ααα! Αυτο δεν ειναι σιγουρο, αλλα ειναι βεβαιο οτι θα σου φανουν περισσοτερα και απο εκατο!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:clap::clap:αλλά ψτ...καλέ κυρία...μ΄έχουν βάλει "ομόφωνα" να ψάξω για σοκολατίνες...κάνει ?:bleh:[/quote]
Να ψάξεις για σοκολατίνες :bleh:και μην ξεχνιόμαστε μόλις τις βρεις στείλε σήμα, δεν φαντάζομαι να με ξεχάσετε στα καλύτερα:D.[/quote]

Καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να καλύψω το αίτημά σας...;) μην ανησυχείς Ιωάννα, θα βγάλουμε ανακοίνωση :bleh::haha:

@Έρση :clap:! αν είναι να τα κόψουμε όλα, να πάμε στο...μοναστήρι :D
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:haha::haha::haha::haha:
Επειδή έχουμε ξεφύγει ελαφρώς από το θέμα έχω να καταθέσω ότι η στρατηγική της Οκινάουα μου θυμίζει αρκετά την μεσογειακή διατροφή οπότε γιατί να ξενιτευόμαστε για να μακροζωϊσουμε. Απλά θα ... μακροζωίσουμε για να μπορούμε να ξενιτευόμαστε.
 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ερση μου, δεν επινε, δεν καπνιζε, πεθανε υγειεστατος.
Δεν υπαρχει η συνταγη της μακροβοιας, καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες διατροφικες αναγκες. Και καμια σοκολατινα που και που δεν μας χαλαει
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
:haha::haha::haha::haha:
Επειδή έχουμε ξεφύγει ελαφρώς από το θέμα έχω να καταθέσω ότι η στρατηγική της Οκινάουα μου θυμίζει αρκετά την μεσογειακή διατροφή οπότε γιατί να ξενιτευόμαστε για να μακροζωϊσουμε. Απλά θα ... μακροζωίσουμε για να μπορούμε να ξενιτευόμαστε.
:clap::clap::clap:Δαγκωτό ioanna Karagianni.Βοσκάμε μεσογειακά και παίρνουμε...τις ρούγες "διεθνώς":haha::haha::haha:
Κάπου θα βρούμε να καταναλώσουμε τόση ενέργεια κ ευεξία:bleh:
Καλού-κακού ας έχουμε και τις σοκολατίνες από κοντά:lol:
 
Last edited by a moderator:

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
:clap::clap::clap:Δαγκωτό ioanna Karagianni.Βοσκάμε μεσογειακά και παίρνουμε...τις ρούγες "διεθνώς":haha::haha::haha:
Κάπου θα βρούμε να καταναλώσουμε τόση ενέργεια κ ευεξία:bleh:
Καλού-κακού ας έχουμε και τις σοκολατίνες από κοντά:lol:
Πείτε τα κορίτσια...Καλή και η βοσκή με το κρεμμυδάκι, αλλά ας είχαν και αυτοί ελαιόλαδο, να δεις παπάρα που θα έπεφτε...πάντως εμένα η προγιαγιά μου είναι 100 και χρησιμοποιεί και σκαφτικό μηχάνημα στα χωράφια..ο δε προπαππούς έφτασε μέχρι τα 105 (το λιγότερο, γιατί τότε την ημερομηνία γέννησης την έγραφαν στο φύλλο της ντουλάπας...και χάθηκε η ντουλάπα:D)..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.004
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom