Στρατός & ταξίδι στο εξωτερικό.

EviTsakalidu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος στο forum και επειδή είδα πως απαντάτε σε ερωτήματα που με απασχολούν, είπα να δημιουργήσω ένα θέματάκι.
Λοιπόν, μας ήρθε και εμάς το χαρτί. Το αγόρι μου θα παρουσιαστεί στις 21 του μηνός. Το πρόβλημα όμως είναι πως μένουμε όλοι μόνιμα στο εξωτερικό (όταν λέω 'όλοι' αναφέρομαι και στους γονείς και τον αδερφό του). Θα μπορέσει να πάρει άδεια για ανέβει πάνω ή θα μας βγει το λάδι; Έχω ακούσει πως πρέπει να κάνεις την αίτησή σου για την άδεια 1-2 μήνες πριν και αν ο διοικητής δεν είναι στραβόξυλο θα καταφέρεις να βγεις εκτός χώρας. Όμως, δεν δίνει ένα boost το γεγονός ότι έχει την οικογένειά του έξω;
Επίσης, μία ακόμη ερώτηση. Διάβασα πως πλέον η 9μηνη διάρκεια θητείας μειώθηκε κατά 1 μήνα, ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Από ο τι καταλαβα θέλεις να μάθεις αν στις άδειες του αγοριού σου θα ταξιδεύει στο εξωτερικό, στο τόπο διαμονής του. Γίνεται, στην άδεια του θα αιτηθεί τόπο προορισμού στην χώρα του εξωτερικού. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα τον συμφέρει να ταξιδέψει για 4-5 μέρες τη φορά να πήγαινερχεται. Η θητεία στο Στρατό Ξηράς είναι 9 μηνες και στο Ναυτικό και στην Πολεμική Αεροπορια είναι 12 μήνες και η άδεια στο Στράτο Ξηράς είναι 15 μέρες.
 

EviTsakalidu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Εννοείται δεν θα ταξιδεύει κάθε φορά αυτός, πχ το Πάσχα θα κατέβω εγώ. Απλά ρωτάω σε περίπτωση που γίνει κάτι.
Όσων αφορά το δεύτερο ερώτημα, η πληροφορία που έλαβα ήταν από αξιόπιστο σάιτ, ότι σήμερα η θητεία όσων είναι Στρατό Ξηράς είναι 8 αντί για 9 μήνες. Τι να πω, αύριο θα πάρουμε τηλέφωνο να ρωτήσουμε & βλέπουμε.
Όπως και να χει, σε ευχαριστώ και πάλι για την γρήγορη ανταπόκριση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Εννοείται δεν θα ταξιδεύει κάθε φορά αυτός, πχ το Πάσχα θα κατέβω εγώ. Απλά ρωτάω σε περίπτωση που γίνει κάτι.
Όσων αφορά το δεύτερο ερώτημα, η πληροφορία που έλαβα ήταν από αξιόπιστο σάιτ, ότι σήμερα η θητεία όσων είναι Στρατό Ξηράς είναι 8 αντί για 9 μήνες. Τι να πω, αύριο θα πάρουμε τηλέφωνο να ρωτήσουμε & βλέπουμε.
Όπως και να χει, σε ευχαριστώ και πάλι για την γρήγορη ανταπόκριση.
Λιγοτερους μηνες κανει σε περιπτωση που πληρει κριτηρια,δηλαδη ειναι προστατης της οικογενειας(αν εχει πεθανει ο πατερας)ή αν ορφανος,μου φαινετε εκει πας στο 6μηνο...τωρα για 1 μηνα λιγοτερο πας αν ειναι 3τεκνος κλπ..οσο αφορα ταξιδια εξωτερικου λογικα δε θα εχει θεμα απλα θα πρεπει να το αιτηθει και ισως θα εχει περισσοτερο τραβηγμα σε πιθανο ελεγχο ταυτοτητων(δε ξερω και σε ποια χωρα μενεις)..παντως μεχρι και ενα χρονο πριν που ηταν ο δικος μου αυτα ισχυαν και οσοι φιλοι του απο εκει ειχαν παει και απλα ταξιδι αναψυχης εξω δεν ειχαν καποιο θεμα με τις ταυτοτητες...το μονο θεμα που θα χετε 1000% ειναι οτι θα πρεπει να το χρυσοπληρωσει το εισιτηριο γιατι η αδεια του θα μπορει να αλλαξει εν μια νυκτι!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όλες οι άδειες εξωτερικού χρεώνονται σαν κανονικές μέρες άδεια. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ακόμα και τις άδειες που παίρνουν όλοι οι στρατεύσιμοι τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και δεν τις χρεώνονται, αυτός θα τις χρεωθεί.

Άρα δεν τον συμφέρει. Εγώ μέσα στο γκρουπ της άδειας του Πάσχα, ταξίδεψα εξωτερικό και το είπα πιο πριν σε έναν λοχαγό που του είχα εμπιστοσύνη. Αυτό που μου είπε είναι να μην αιτηθώ για άδεια εξωτερικού, να πάω με το διαβατήριο μου και ότι αυτός προφανώς και δεν ξέρει τίποτα και δεν μου είπε τίποτα. Και προφανώς και αυτό έκανα και πήγα, γύρισα και δεν συνέβη τίποτα.

Η μόνη στραβή που μπορεί να γίνει, είναι ότι σε περίπτωση που συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο) και είσαι στο εξωτερικό, τότε υπάρχει θέμα γιατί θεωρητικά σε εκείνη την περίπτωση πρέπει να ειδοποιήθει ο Ελληνικός Στρατός που είσαι υπ'ευθύνη τους.

Προφανώς στα χαρτιά του όταν έρθει Ελλάδα, θα φαίνεται ότι είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, οπότε δεν ξέρω τι μεταχείριση θα μπορεί να έχει. Εγώ θα τον συμβούλευα στην αρχή τουλάχιστον να μην λέει και πολλά πράγματα σχετικά με το που θέλει να περάσει την άδειά του και να δει με τον καιρό πως θα το χειριστεί το ζήτημα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος στο forum και επειδή είδα πως απαντάτε σε ερωτήματα που με απασχολούν, είπα να δημιουργήσω ένα θέματάκι.
Λοιπόν, μας ήρθε και εμάς το χαρτί. Το αγόρι μου θα παρουσιαστεί στις 21 του μηνός. Το πρόβλημα όμως είναι πως μένουμε όλοι μόνιμα στο εξωτερικό (όταν λέω 'όλοι' αναφέρομαι και στους γονείς και τον αδερφό του). Θα μπορέσει να πάρει άδεια για ανέβει πάνω ή θα μας βγει το λάδι; Έχω ακούσει πως πρέπει να κάνεις την αίτησή σου για την άδεια 1-2 μήνες πριν και αν ο διοικητής δεν είναι στραβόξυλο θα καταφέρεις να βγεις εκτός χώρας. Όμως, δεν δίνει ένα boost το γεγονός ότι έχει την οικογένειά του έξω;
Επίσης, μία ακόμη ερώτηση. Διάβασα πως πλέον η 9μηνη διάρκεια θητείας μειώθηκε κατά 1 μήνα, ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Εγώ ήμουν σχεδόν 8 μήνες Κύπρο πυροβολικό το '14-'15. Είχαμε στρατιώτη που έμενε Σουηδία. Τις άδειες που δικαιούταν τις έπαιρνε κανονικά για να πάει στο Μάλμε που έμενε. Είχε πετάξει και μέσω Εσθονίας μια φορά. Δεν είχε κάποιο πρόβλημα ούτε με την άδεια ούτε με τις αεροπορικές. Ούτε ένα άλλο παιδί που έμενε μόνιμα Λονδίνο.

Στο στρατό σου δίνουν στρατιωτική ταυτότητα και με βάση το νόμο πρέπει να παραδώσεις την πολιτική σου και το διαβατήριο (αν έχεις σε ισχύ) όταν παρουσιαστείς. Ταξιδεύεις με την στρατιωτική ταυτότητα που σου δίνουν, δηλαδή. Επίσης, στο χαρτί που σου δίνουν για την άδεια, αναφέρει το που πηγαίνεις και το σφραγίζουν στα αεροδρόμια αναχώρησης και προορισμού. Αν το χαρτί σου λέει άδεια για Αθήνα (παράδειγμα), δεν μπορείς να πας Ρώμη. Δεν θα περάσεις τον έλεγχο στο αεροδρόμιο (και θα βρεις διάολο γιατί θα ειδοποιηθεί και ο στρατός).

Όταν θα κανονίσει τις άδειες, θα ενημερώσει ότι μένει π.χ. Παρίσι και θα του επιτρέψουν να ταξιδέψει εκεί. Το να κρατήσει το διαβατήριο και να το χρησιμοποιήσει για να πάει κάπου (είτε Παρίσι είτε αλλού) είναι παράνομο. Λέει ότι μένει π.χ. Παρίσι και θα πάρει την άδειά του κανονικά για Παρίσι. Άδεια δεν μπορεί να πάρει όποτε θέλει (π.χ. πριν να ορκιστεί ή όποτε κρίνει ο διοικητής με βάση τις ανάγκες του στρατοπέδου την συγκεκριμένη περίοδο). Πάντως το αν θα πάρει την άδεια ή όχι δεν εξαρτάται από το αν μένει εξωτερικό. Ίσα-ίσα μπορεί να την δώσουν πιο εύκολα αν έχει βρει φθηνά αεροπορικά κάποιες ημερομηνίες.

Η κανονική άδεια, όπως είπε και ο Κωνσταντίνος είναι 3 μέρες για κάθε πλήρες δίμηνο. Δηλαδή χοντρικά 15 για το 9μηνο. Είναι επιπλέον μέρες αν είναι φοιτητής και δίνεις μάθημα, τα Χριστούγεννα/Πάσχα κλπ. Στην Κύπρο είναι και κάποιες επιπλέον μέρες.

Για το 8μηνο δες το site του chrisbd ή πάρε τηλέφωνο. Δεν κάνει μειωμένη θητεία επειδή και μόνο μένει εξωτερικό.

Η συμβουλή μου είναι να μη ρισκάρει με διαβατήρια κλπ. Την άδεια που δικαιούται θα την πάρει κανονικά.
 

EviTsakalidu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση. Θα λάβουμε όλες τις απαντήσεις υπόψιν μας και θα δούμε τί θα γίνει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στο στρατό σου δίνουν στρατιωτική ταυτότητα και με βάση το νόμο πρέπει να παραδώσεις την πολιτική σου και το διαβατήριο (αν έχεις σε ισχύ) όταν παρουσιαστείς.
Μπορεί ενδεχομένως στην ΕΛΔΥΚ να ζητησαν να παραδωσετε και διαβατηριο, στις ελληνικές μονάδες δεν θυμάμαι να ζήτησαν από κανέναν διαβατήριο (έχουν περάσει και χρόνια βέβαια).

Είναι πολύ χρήσιμο αυτό που λες για τα παιδιά που μένανε εξωτερικό και μπόρεσαν και πήραν να πάρουν κανονικά τις άδειες τους.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το διαβατήριο κανονικά το παραδίδεις στο κέντρο, τη μέρα που παρουσιάζεσαι, μαζί με την ταυτότητα κλπ. Ούτε και σε εμάς το είχαν ζητήσει, αλλά κανονικά πρέπει να το δώσεις. Έτσι μου είχε πει ο λοχαγός που κανόνιζε τις άδειες σε εμάς και είχε λογική γιατί στο αδειόχαρτο έγραφε "ο παραπάνω στερείται διαβατηρίου" κλπ.

Αν θες το κρατάς, αλλά έχει το ρίσκο του. Κι εγώ το είχα κρατήσει (ήξερα όπως κι εσύ ότι απλά δίνεις την ταυτότητα).
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα προσπαθήσω να απαντησω στις ερωτήσεις σου.
Για να διανύσει ένας στρατιώτης άδεια στο εξωτερικό θα πρέπει να λάβει άδεια για μετάβαση στο εξωτερικό, τουλάχιστον 1 μήνα πριν και να λάβει την ανάλογη έγκριση. Το ταξίδι θα πρέπει να γίνει με διαβατήριο καθώς το αστυνομικό δελτίο ταυτότητας ο στρατιώτης το έχει παραδώσει όταν κατατάχθηκε στον στρατό και το στρατιωτικό δελτίο ταυτότητας δεν έχει ισχύ ταξιδιωτικού εγγράφου.
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 2808, άρθρο 40 παρ. 8 όλες οι άδειες μπορούν να χορηγηθούν τόσο για το εσωτερικό τόσο για το εξωτερικό.
Στο δια ταύτα καλά θα είναι να δηλώσει από την αρχή ότι στην άδεια ορκωμοσίας θα μεταβεί στο εξωτερικό. Σε γενικές γραμμές υπάρχει κατανόηση και οι ημερομηνίες ειδικά για μετάβαση σε χώρες εκτός Τουρκίας, είναι σε κάποιο βαθμό ελαστικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom