Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
@Borealis εχω κλεισει πολλες φορες με 19 Aegean Θεσσαλονικη Αθηνα και ξανακλεισα προσεχως. Με κανονικη χειραποσκευη, μιλια επιβραβευσης και εγγυημενη πτηση, ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια. Δεν ειναι μονο για επαγγελματιες.
Νομίζω ότι ήμουν σαφής στο θέμα του ανταγωνισμού και την δημιουργία καλύτερου περιβάλλοντος για μας τους χρήστες. Ελπίζω να συνεχίσεις να βρίσκεις τα 19άρια, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κατσίκα του γείτονα ούτε με τον ίδιο τον γείτονα.
Για το θέμα των κρατικών ταξιδιών το ζούμε όλοι συνεχώς, το πρωί της Δευτέρας π.χ πετάει η μισή Βουλή για την Αθήνα, ο κάθε πάρεδρος, δημόσιος υπάλληλος κ.ο.κ δεν καταδέχεται να πετάξει με ράυαν μαζί με τα 20χρονα που πάνε Αθήνα να ξεσαλώσουν, και είναι πολλοί, πάρα πολλοί.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και δεν αφορά της αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα.
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να λέει ποσοστό πληρότητας μια πτήσης?
Φυσικά μιλάω για πτήσεις που έγιναν.
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Εγω έχω εμπειρία με την Austria airlines από Βιέννη για Αθήνα επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο μας ενημέρωσαν για καθυστέρηση 1 ώρα και όταν πέρασε αυτή η ώρα μας ανακοίνωσαν ότι η πτηση ακυρώνεται γιατί έχει άσχημο καιρο και όταν καθαρίσει θα έχουν ξεπεράσει το ωράριο που μπορούν να δουλέψουν το cabin crew και δεν είχαν προσωπικό να δουλέψει εκείνη τη στιγμή αυτά τα είπε ο κυβερνήτης η επίσημη θέση της εταιρίας ήταν λόγο καιρού ,καμμία ενημέρωση καμμία οργάνωση μας βγάλανε καμμία ώρα στο κρύο μέχρι να μας βάλουν σε πούλμαν που μας οδήγησαν σε ξενοδοχείο μέσα στη πόλη παρακμιακό που ήταν κυριλέ ναι μεν αλλά ήταν αυτά που πας με την ώρα (!)είχε κορίτσια έξω και άντρες που τα εξέδιδαν περιτο να πω ότι ούτε νερό δεν μας πρόσφεραν για να μην πω για φαγητό ούτε καν δεν κάτσαμε πήραμε ταξί κ φύγαμε βρήκαμε κάτι πρωινές πτήσεις κ φύγαμε μακαρι να το είχα πάθει πετώντας με την Aegean είμαι σίγουρη ότι δεν θα μας φερόταν έτσι όποτε εμένα σαν αντιμετώπιση μου ακούγεται παρά πολυ σωστή της Aegean
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω έχω εμπειρία με την Austria airlines από Βιέννη για Αθήνα επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο μας ενημέρωσαν για καθυστέρηση 1 ώρα και όταν πέρασε αυτή η ώρα μας ανακοίνωσαν ότι η πτηση ακυρώνεται γιατί έχει άσχημο καιρο και όταν καθαρίσει θα έχουν ξεπεράσει το ωράριο που μπορούν να δουλέψουν το cabin crew και δεν είχαν προσωπικό να δουλέψει εκείνη τη στιγμή αυτά τα είπε ο κυβερνήτης η επίσημη θέση της εταιρίας ήταν λόγο καιρού ,καμμία ενημέρωση καμμία οργάνωση μας βγάλανε καμμία ώρα στο κρύο μέχρι να μας βάλουν σε πούλμαν που μας οδήγησαν σε ξενοδοχείο μέσα στη πόλη παρακμιακό που ήταν κυριλέ ναι μεν αλλά ήταν αυτά που πας με την ώρα (!)είχε κορίτσια έξω και άντρες που τα εξέδιδαν περιτο να πω ότι ούτε νερό δεν μας πρόσφεραν για να μην πω για φαγητό ούτε καν δεν κάτσαμε πήραμε ταξί κ φύγαμε βρήκαμε κάτι πρωινές πτήσεις κ φύγαμε μακαρι να το είχα πάθει πετώντας με την Aegean είμαι σίγουρη ότι δεν θα μας φερόταν έτσι όποτε εμένα σαν αντιμετώπιση μου ακούγεται παρά πολυ σωστή της Aegean
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Ρε παιδιατι πως καταντισε ερσι η aegean?ασε που για να βγαλεις γραμμη θες 15λεπτα,υποτιθεται οτι σου δινουν voucer και μετα σε βαρανε στο κεφαλι μια με την επανεκδοση του εισητηριου μια με τις βαλιτσες ολο χαζομαρες,κριμα εχει πεσει πολυ χαμηλα,δεν ξαναπεταω με την καμια,ασε μη μιλησω για τους λορδους το προσωπικο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ρε παιδιατι πως καταντισε ερσι η aegean?ασε που για να βγαλεις γραμμη θες 15λεπτα,υποτιθεται οτι σου δινουν voucer και μετα σε βαρανε στο κεφαλι μια με την επανεκδοση του εισητηριου μια με τις βαλιτσες ολο χαζομαρες,κριμα εχει πεσει πολυ χαμηλα,δεν ξαναπεταω με την καμια,ασε μη μιλησω για τους λορδους το προσωπικο
Βρες μας μια αεροπορική εταιρεία (εκτός Turkish) που πετάει εντός Ελλαδικού χώρου και προσφέρει δωρεάν 20kg βαλίτσα στο εισιτήριο.. I will wait..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οι αραβικές μόνο νομίζω. Κατά τα άλλα όλο και περισσότερες ακολουθούν τις loco.

Τους ανθρώπους δεν είπε κανείς να τους κάνεις και φίλους. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βρες μας μια αεροπορική εταιρεία (εκτός Turkish) που πετάει εντός Ελλαδικού χώρου και προσφέρει δωρεάν 20kg βαλίτσα στο εισιτήριο.. I will wait..
15kg η Sky σε κάποιες διαδρομές (όχι στο Αθήνα - Θεσσαλονίκη) αλλά αυτό το κάνει και η Aegean, σε πτήσεις στις οποίες δεν υπάρχει η χαμηλή κατηγορία ναύλου.
Από κει και πέρα ακολουθείται πολιτική low cost όπως είπε και ο @Nikos1986 πιο πάνω, με τον ιό να είναι απλά ένα πρόσχημα που κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.
Κι επειδή το θυμήθηκα και συγχίστηκα 85 ευρώ εισιτήριο One way και πρέπει να σκάσω άλλα 21 για βαλίτσα, από 15 που ήταν πέρυσι. Κλεισμένο 6 μήνες πριν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οι αραβικές μόνο νομίζω. Κατά τα άλλα όλο και περισσότερες ακολουθούν τις loco.

Τους ανθρώπους δεν είπε κανείς να τους κάνεις και φίλους. :)
Σωστή η παρατήρηση, αναφέρομαι βέβαια στα δρομολόγια που εξυπηρετεί η Aegean όχι γενικώς γιατί για αυτά προφανώς γίνεται η σύγκριση στο παραπάνω σχόλιο.

15kg η Sky σε κάποιες διαδρομές (όχι στο Αθήνα - Θεσσαλονίκη) αλλά αυτό το κάνει και η Aegean, σε πτήσεις στις οποίες δεν υπάρχει η χαμηλή κατηγορία ναύλου.
Από κει και πέρα ακολουθείται πολιτική low cost όπως είπε και ο @Nikos1986 πιο πάνω, με τον ιό να είναι απλά ένα πρόσχημα που κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.
Κι επειδή το θυμήθηκα και συγχίστηκα 85 ευρώ εισιτήριο One way και πρέπει να σκάσω άλλα 21 για βαλίτσα, από 15 που ήταν πέρυσι. Κλεισμένο 6 μήνες πριν.
Το πρόσχημα του ιού το είχαν κάνει ιδιαίτερα πέρυσι μετά το καλοκαίρι, μέχρι που έσκασε και το δεύτερο lockdown και συμμαζεύτηκαν κάπως.

Δεν τους αδικώ, πέρα από τα 120εκ. που πήραν, η εταιρεία έμπαινε μέσα σχεδόν 1εκ. την μέρα επί σχεδόν 6 μήνες (11/2020-04/2021) και άλλους 2 μήνες το 2020 και λειτούργησε στο 30% το καλοκαίρι του 2020. Η χασούρα είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 120εκ.

Και εμένα υπάρχουν κάποια πράγματα που με χαλάνε στην εταιρεία, αλλά δεν την μηδενίζω για κανένα λόγο όπως το προηγούμενο σχόλιο. Σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς είμαστε, προχθες πέταξα με volotea που είχε σχεδόν 40 ευρώ πιο φθηνό εισιτήριο one way από την aegean.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν τους αδικώ, πέρα από τα 120εκ. που πήραν, η εταιρεία έμπαινε μέσα σχεδόν 1εκ. την μέρα επί σχεδόν 6 μήνες (11/2020-04/2021) και άλλους 2 μήνες το 2020 και λειτούργησε στο 30% το καλοκαίρι του 2020. Η χασούρα είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 120εκ.

Και εμένα υπάρχουν κάποια πράγματα που με χαλάνε στην εταιρεία, αλλά δεν την μηδενίζω για κανένα λόγο όπως το προηγούμενο σχόλιο. Σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς είμαστε, προχθες πέταξα με volotea που είχε σχεδόν 40 ευρώ πιο φθηνό εισιτήριο one way από την aegean.
Μαλλον αναφερεσαι στον ευφανταστο τροπο που οι εταιριες καταγραφουν "ζημιες" με την λογικη οτι δεν εισπραξαμε τα προσδοκομενα κερδη.
Απο την στιγμη που αεροπλανα δεν πετανε και ειναι το μεγαλυτερο μερος του προσωπικου σε αναστολη δεν γινεται να ειχε πραγματικη χασουρα 1εκ την ημερα, ποσο μισθο περνουν οι διευθυντες με τις στελεχαρες τους;

Εγω απο την αλλη τους κακοχαρακτηριζω γιατι πριν τον κορονοιο και αφου καταφεραν με θεμιτα η αθεμιτα μεσα να διαλυσουν τον ανταγωνισμο η πολιτικη της εταιριας ειναι τουλαχιστον ΑΙΣΧΡΗ. Ενταξει εγω δεν πλητομαι καθολου που δεν μπορω να παω με λογικη τιμη* στην Λημνο για μονοημερο καφε αλλα οι κατοικοι οταν εχουν μια επειγουσα δουλεια αισθανονται και ειναι πραγματικα αποκομενοι απο τους παντες.

*Ξερω πως δουλευει το πραγμα στο καπιταλισμο, οταν σε βρω στην αναγκη σε εκμεταλευομαι οσο πιο πολυ μπορω μεχρι του σημειου που οριακα δεν θα πεθανεις για να μπορεσω να σε εκμεταλευτω ξανα στο μελλον. Η λογικη τιμη δεν ειναι η διαφημιστικη τιμη των 9,99 που εχουν καποιες εταιριες για ελαχιστες πτησεις τον μηνα αλλα δεν μπορει να ειναι και σε μια πτηση 50λεπτων με τα εξοδα της και το ευλογο κερδος να εχει το εισητηριο στα 200-300ευρω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Πόσο απλά τα βλέπουν ορισμένοι..τα αεροπλάνα δεν πετάνε επομένως οι αεροπορικές δεν έχουν μεγάλη χασούρα..το καύσιμο είναι το έξοδο και όχι το δάνειο/leasing του αεροπλάνου ή η συντήρηση του..και έχοντας στόλο που δεν πετάει δεν έχεις χασούρα άρα επιβιώνεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom