Συζήτηση για καθεστώτα της Ασίας

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
To πως βλέπει ο καθένας κάθε κράτος ή πόλη είναι εντελώς υποκειμενικό... Ο Βαγγέλης από την πλευρά του έκανε μια κριτική της Bangkok και είπε την άποψη του... Αν και διαφωνώ κάθετα με αυτή, προσωπικά βρίσκω την πόλη αδιάφορη και την χώρα τρομερά υπερτιμημένη, δεν μπορώ παρά να την σεβαστώ... Έχω πάει δις στην Βangkok και αυτό που μου έμεινε ασφαλώς και δεν ήταν η ηρεμία και τα χαμογελαστά πρόσωπα... Μου έμεινε η ξεφτίλα της πορνείας και το αγχωτικό κυνήγι του τουρίστα δολάριο... Αλλά είπαμε, ο καθένας βλέπει τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία...
Μονο ενα σχολιο, αναφορικα με την "ξεφτιλα της πορνειας".Μολονοτι ο χωρος δεν προσφερεται, ολοι ξερουμε οτι χιλιαδες δυτικοι ταξιδευουν σ' αυτες τις χωρες, με ανομολογητους σκοπους.Κανεις δεν ειναι τοσο αφελης να νομιζει οτι αυτη η βιομηχανια, απευθυνεται σε ντοπιους.Αν, λοιπον επελεγα να αναφερθω σ'αυτην ξεφτιλα, θα εννοουσα τους θυτες, οχι τα θυματα.Η κρατικη αδιαφορια (συναλλαγματοφορος δραστηριοτητα γαρ) μαζι μ' αυτο που ονομαζω σεξουαλικος Ιμπεριαλισμος του Δυτικου, συνιστουν την ΞΕΦΤΙΛΑ, οχι τα χιλιαδες αγορια και κοριτσια, που ειναι θυματα του.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μονο ενα σχολιο, αναφορικα με την "ξεφτιλα της πορνειας".Μολονοτι ο χωρος δεν προσφερεται, ολοι ξερουμε οτι χιλιαδες δυτικοι ταξιδευουν σ' αυτες τις χωρες, με ανομολογητους σκοπους.Κανεις δεν ειναι τοσο αφελης να νομιζει οτι αυτη η βιομηχανια, απευθυνεται σε ντοπιους.Αν, λοιπον επελεγα να αναφερθω σ'αυτην ξεφτιλα, θα εννοουσα τους θυτες, οχι τα θυματα.Η κρατικη αδιαφορια (συναλλαγματοφορος δραστηριοτητα γαρ) μαζι μ' αυτο που ονομαζω σεξουαλικος Ιμπεριαλισμος του Δυτικου, συνιστουν την ΞΕΦΤΙΛΑ, οχι τα χιλιαδες αγορια και κοριτσια, που ειναι θυματα του.
Συνονόματε τα είπες ΟΛΑ ( για το ζήτημα).
Αντιστοιχες εικόνες (ευρωπαιες γιαγιαδες με μαυρα τεκνά) ειδαμε και στις απεναντι αφρικανικες ακτές...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μονο ενα σχολιο, αναφορικα με την "ξεφτιλα της πορνειας".Μολονοτι ο χωρος δεν προσφερεται, ολοι ξερουμε οτι χιλιαδες δυτικοι ταξιδευουν σ' αυτες τις χωρες, με ανομολογητους σκοπους.Κανεις δεν ειναι τοσο αφελης να νομιζει οτι αυτη η βιομηχανια, απευθυνεται σε ντοπιους.Αν, λοιπον επελεγα να αναφερθω σ'αυτην ξεφτιλα, θα εννοουσα τους θυτες, οχι τα θυματα.Η κρατικη αδιαφορια (συναλλαγματοφορος δραστηριοτητα γαρ) μαζι μ' αυτο που ονομαζω σεξουαλικος Ιμπεριαλισμος του Δυτικου, συνιστουν την ΞΕΦΤΙΛΑ, οχι τα χιλιαδες αγορια και κοριτσια, που ειναι θυματα του.
Συμφωνώ κι εγώ. Μόνο έτσι μπορεί να είναι!!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μονο ενα σχολιο, αναφορικα με την "ξεφτιλα της πορνειας".Μολονοτι ο χωρος δεν προσφερεται, ολοι ξερουμε οτι χιλιαδες δυτικοι ταξιδευουν σ' αυτες τις χωρες, με ανομολογητους σκοπους.Κανεις δεν ειναι τοσο αφελης να νομιζει οτι αυτη η βιομηχανια, απευθυνεται σε ντοπιους.Αν, λοιπον επελεγα να αναφερθω σ'αυτην ξεφτιλα, θα εννοουσα τους θυτες, οχι τα θυματα.Η κρατικη αδιαφορια (συναλλαγματοφορος δραστηριοτητα γαρ) μαζι μ' αυτο που ονομαζω σεξουαλικος Ιμπεριαλισμος του Δυτικου, συνιστουν την ΞΕΦΤΙΛΑ, οχι τα χιλιαδες αγορια και κοριτσια, που ειναι θυματα του.

Σωστά τα λες μόνο μια παρατήρηση. Το κράτος που θαυμάζεις λοιπόν, ξεφτιλίζει τον ίδιο τον λαό του. Το χάλι της Ταυλάνδης είναι πρωτοφανές... Εγώ λοιπόν προσωπικά ένας λόγος για τον οποίο δεν θα επέλεγα να ξαναπάω στην Ταυλάνδη είναι κι αυτός... δεν γουστάρω να ενισχύω το σάπιο σύστημα. Προς Θεού ούτε ηθικολόγος είμαι ούτε ζω σε άλλο πλανήτη, πορνεία υπάρχει σε πολλά μέρη του κόσμου έτσι όμως όχι... Και όχι μόνο πορνεία. Στα βόρεια της χώρας υπάρχει, μου έχουν πει ένα χωριό ζωολογικός κήπος, που έχει δεκάδες γυναίκες φυλακισμένες , γυναίκες που έχουν απάνθρωπα αναγκαστεί να μακρύνουν το λαιμό τους με ειδικά κολιέ... Συγνώμη παιδιά εγώ τέτοια καθεστός που ξεφτιλίζει τους υπηκόους του αρνούμε να υποστηρίξω... Πήγα στο Πουκέτ και με τραβάγανε από δω και από εκεί να αγοράσω μαιμούδες και να πάω με γυναίκες... Στην Πατάγια ούτε που τόλμησα να πάω... Και μετά μου λέτε για χαμογελαστά πρόσωπα και γαλήνιους ανθρώπους... Ασε καλύτερα υπάρχουν πολύ ωραιότερα και αξιοπρεπέστερα μέρη... Ευχαριστώ δεν θα πάρω...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σωστά τα λες μόνο μια παρατήρηση. Το κράτος που θαυμάζεις λοιπόν, ξεφτιλίζει τον ίδιο τον λαό του. Το χάλι της Ταυλάνδης είναι πρωτοφανές... Εγώ λοιπόν προσωπικά ένας λόγος για τον οποίο δεν θα επέλεγα να ξαναπάω στην Ταυλάνδη είναι κι αυτός... δεν γουστάρω να ενισχύω το σάπιο σύστημα. Προς Θεού ούτε ηθικολόγος είμαι ούτε ζω σε άλλο πλανήτη, πορνεία υπάρχει σε πολλά μέρη του κόσμου έτσι όμως όχι... Και όχι μόνο πορνεία. Στα βόρεια της χώρας υπάρχει, μου έχουν πει ένα χωριό ζωολογικός κήπος, που έχει δεκάδες γυναίκες φυλακισμένες , γυναίκες που έχουν απάνθρωπα αναγκαστεί να μακρύνουν το λαιμό τους με ειδικά κολιέ... Συγνώμη παιδιά εγώ τέτοια καθεστός που ξεφτιλίζει τους υπηκόους του αρνούμε να υποστηρίξω... Πήγα στο Πουκέτ και με τραβάγανε από δω και από εκεί να αγοράσω μαιμούδες και να πάω με γυναίκες... Στην Πατάγια ούτε που τόλμησα να πάω... Και μετά μου λέτε για χαμογελαστά πρόσωπα και γαλήνιους ανθρώπους... Ασε καλύτερα υπάρχουν πολύ ωραιότερα και αξιοπρεπέστερα μέρη... Ευχαριστώ δεν θα πάρω...
Δύσκολα θα υπάρξει αντίλογος στα παραπάνω ( παρότι έχουμε δει με τα μάτια μας τη δυστυχία και την ανυπαρξία ανθρώπινης αξιοπρέπειας σε πολλά μερη του πλανήτη).
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Σωστά τα λες μόνο μια παρατήρηση. Το κράτος που θαυμάζεις λοιπόν, ξεφτιλίζει τον ίδιο τον λαό του. Το χάλι της Ταυλάνδης είναι πρωτοφανές... Εγώ λοιπόν προσωπικά ένας λόγος για τον οποίο δεν θα επέλεγα να ξαναπάω στην Ταυλάνδη είναι κι αυτός... δεν γουστάρω να ενισχύω το σάπιο σύστημα. Προς Θεού ούτε ηθικολόγος είμαι ούτε ζω σε άλλο πλανήτη, πορνεία υπάρχει σε πολλά μέρη του κόσμου έτσι όμως όχι... Και όχι μόνο πορνεία. Στα βόρεια της χώρας υπάρχει, μου έχουν πει ένα χωριό ζωολογικός κήπος, που έχει δεκάδες γυναίκες φυλακισμένες , γυναίκες που έχουν απάνθρωπα αναγκαστεί να μακρύνουν το λαιμό τους με ειδικά κολιέ... Συγνώμη παιδιά εγώ τέτοια καθεστός που ξεφτιλίζει τους υπηκόους του αρνούμε να υποστηρίξω... Πήγα στο Πουκέτ και με τραβάγανε από δω και από εκεί να αγοράσω μαιμούδες και να πάω με γυναίκες... Στην Πατάγια ούτε που τόλμησα να πάω... Και μετά μου λέτε για χαμογελαστά πρόσωπα και γαλήνιους ανθρώπους... Ασε καλύτερα υπάρχουν πολύ ωραιότερα και αξιοπρεπέστερα μέρη... Ευχαριστώ δεν θα πάρω...
Προκειται για, καλοπροαιρετη, αλλα πληρη παρανοηση της αποψης μου.
Δε θαυμαζω κανενα κρατος, πολλω μαλλον το κρατος της Ταυλανδης, ενα το κρατουμενο.
Το χαλι της Ταυλανδης ΔΕΝ ειναι καθολου πρωτοφανες, δεν ειναι καν απο τα χειροτερα (για να μην παμε μακρια, στη γειτονικη Βιρμανια υπαρχουν ακομα και σημερα, στρατοπεδα καταναγκαστικης εργασιας) δευτερο κρατουμενο.
Τριτον, ενημερωτικα, ενα κομματι της φυλης Καρεν, ειναι πραγματι γνωστο για την παραδοση που θελει τις γυναικες να μακραινουν, ηδη απο πολυ μικρη ηλικια, το λαιμο τους, με χρυσα "κολιε", που προστιθενται σταδιακα, οσο το κοριτσι μεγαλωνει.Η υποφυλη αυτη, λεγεται long neck Karen και αποτελει πραγματι το χαιλαιτ των εκδρομων, που υποσχονται εθνολογικη περιηγηση.Η παραμορφωση του σωματος για αισθητικους λογους, συνανταται σε πολλα μερη του κοσμου και ειναι αδυνατον να αποδωθει σε "καθεστως που ξεφτιλιζει τους υπηκοους του", για τον απλουστατο λογο οτι τα εθιμα αυτα προυπαρχουν αιωνες πριν την ιδρυση εθνικων κρατων.Η εμπορευματικη εκμεταλλευση των εθιμων, θαταν σωστη παρατηρηση, αλλα ας μας υποδειξει καποιος ενα τομεα που εχει ξεφυγει απο την εμπορευματοποιηση (τους τσολιαδες στα κρεαταδικα της Βαρης, δεν τους "κοβω" για φανατικους της παραδοσης).Παντως, ειναι εν γενει δυσκολο να ξεριζωθουν φυλετικα ηθη μιας παραδοσιακης κοινωνιας, απο ενα νεωτερικο θεσμο, οπως το κρατος, χωρις να ασκηθει περισσοτερη βαρβαροτητα απο κεινη που ξεριζωνεται.Το ζητημα ειναι υπαρκτο, συμφωνω σ' αυτο.
Τελος, υπαρχει οντως ζητημα με τα σαπια καθεστωτα και το κατα ποσον τα ενισχυει το τουριστικο ρευμα προς αυτα.Αν ομως, βαλει κανεις τον πηχη, με οριο την Ταυλανδη, οι αντιφασεις που ανακυπτουν, ειναι περισσοτερες απ' αυτες που λυνονται.Κι αυτο ειναι υπαρκτο ζητημα "υπευθυνου περιηγητη", αλλα δε λυνεται με τετοιες υπεραπλουστευσεις.
Ευτυχως (για μενα) την αξιοπρεπεια ενος τοπου, δεν την κρινω απο το κατα κεφαλιν εισοδημα των απανταχου φτωχοδιαβολων.Πολλω δε, που δεν ειμαστε καθολου αθωοι (εννοειται συλλογικα) για τον πλουτο, που παραγουν αυτοι και απολαμβανουμε εμεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.662
Προκειται για, καλοπροαιρετη, αλλα πληρη παρανοηση της αποψης μου.
Δε θαυμαζω κανενα κρατος, πολλω μαλλον το κρατος της Ταυλανδης, ενα το κρατουμενο.
Το χαλι της Ταυλανδης ΔΕΝ ειναι καθολου πρωτοφανες, δεν ειναι καν απο τα χειροτερα (για να μην παμε μακρια, στη γειτονικη Βιρμανια υπαρχουν ακομα και σημερα, στρατοπεδα καταναγκαστικης εργασιας) δευτερο κρατουμενο.
Τριτον, ενημερωτικα, ενα κομματι της φυλης Καρεν, ειναι πραγματι γνωστο για την παραδοση που θελει τις γυναικες να μακραινουν, ηδη απο πολυ μικρη ηλικια, το λαιμο τους, με χρυσα "κολιε", που προστιθενται σταδιακα, οσο το κοριτσι μεγαλωνει.Η υποφυλη αυτη, λεγεται long neck Karen και αποτελει πραγματι το χαιλαιτ των εκδρομων, που υποσχονται εθνολογικη περιηγηση.Η παραμορφωση του σωματος για αισθητικους λογους, συνανταται σε πολλα μερη του κοσμου και ειναι αδυνατον να αποδωθει σε "καθεστως που ξεφτιλιζει τους υπηκοους του", για τον απλουστατο λογο οτι τα εθιμα αυτα προυπαρχουν αιωνες πριν την ιδρυση εθνικων κρατων.Η εμπορευματικη εκμεταλλευση των εθιμων, θαταν σωστη παρατηρηση, αλλα ας μας υποδειξει καποιος ενα τομεα που εχει ξεφυγει απο την εμπορευματοποιηση (τους τσολιαδες στα κρεαταδικα της Βαρης, δεν τους "κοβω" για φανατικους της παραδοσης).Παντως, ειναι εν γενει δυσκολο να ξεριζωθουν φυλετικα ηθη μιας παραδοσιακης κοινωνιας, απο ενα νεωτερικο θεσμο, οπως το κρατος, χωρις να ασκηθει περισσοτερη βαρβαροτητα απο κεινη που ξεριζωνεται.Το ζητημα ειναι υπαρκτο, συμφωνω σ' αυτο.
Τελος, υπαρχει οντως ζητημα με τα σαπια καθεστωτα και το κατα ποσον τα ενισχυει το τουριστικο ρευμα προς αυτα.Αν ομως, βαλει κανεις τον πηχη, με οριο την Ταυλανδη, οι αντιφασεις που ανακυπτουν, ειναι περισσοτερες απ' αυτες που λυνονται.Κι αυτο ειναι υπαρκτο ζητημα "υπευθυνου περιηγητη", αλλα δε λυνεται με τετοιες υπεραπλουστευσεις.
Ευτυχως (για μενα) την αξιοπρεπεια ενος τοπου, δεν την κρινω απο το κατα κεφαλιν εισοδημα των απανταχου φτωχοδιαβολων.Πολλω δε, που δεν ειμαστε καθολου αθωοι (εννοειται συλλογικα) για τον πλουτο, που παραγουν αυτοι και απολαμβανουμε εμεις.
Εύγε για αυτά που λες φίλτατε, θα συμφωνήσω μαζί σου 100%....κι εγώ δε κάνω κέφι να επισκέπτομαι τυρρανικά καθεστώτα (τύπου Β. Κορέας ας πούμε ή δε ξέρω κι εγώ τι), αλλά αυτόν τον πήχη τον βάζει ο καθένας μόνος του....

Και φυσικά, ας μη μπλέκουμε παραδόσεις ιθαγενών με τη κρατική καταπίεση....όσο για πορνεία κτλ κτλ, υπάρχει παντού και θα υπάρχει πάντα και καλό είναι να μη παίζουμε ούτε τις μωρές παρθένες ούτε τους ηθικολόγους-ιεροεξεταστές του μεσαίωνα....

Από κει και πέρα βέβαια, δικαίωμα είναι του καθενός να μην επισκεφθεί ένα μέρος ξανά, αντίστοιχα να ξαναπάει 15 χιλ. φορές και να μη του "πηγαίνει" ένα μέρος, ένας λαός ενδεχομένως, μία κουλτούρα.....

Και κλείνω λέγοντας πως είμαστε απλά τουρίστες και βλέπουμε-κρίνουμε πάντοτε πολύ επιδερμικά μια κοινωνία, την οποία βιώνουμε για λίγες μόνο μέρες. Για να έχουμε μία σωστή γνώμη και κρίση φοβάμαι πως απαιτούνται πολύ περισσότερα...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συμφωνώ απόλυτα και με τον Βαγγέλη και με τον GTS. Έχει γίνει πολύ συζήτηση και θα γίνεται πάντα για το κατά πόσο οποιασδήποτε μορφής μποϋκοτάζ βλάπτει ή όχι το καθεστώς ή τον λαό (π.χ. το μποϋκοτάζ στην Γιουγκοσλαβία και ποιός τιμωρήθηκε με αυτό). Και δεν είναι πάντα οι λαοί αντάξιοι των κυβερνήσεών τους ή το ανάποδο. Όσον αφορά τα έθιμα είτε μας αρέσουν είτε όχι αυτά είναι και αυτά σε τελευταία ανάλυση είναι που διαφοροποιούν τους λαούς. Και γιατί μόνο το συγκεκριμένο έθιμο; Το επίπονο τατουάζ ή πίρσινγκ γιατί είναι απόλυτα αποδεκτό και μάλιστα μόδα; Η πορνεία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα. Εδώ βέβαια μιλάμε για την παιδική πορνεία την οποία απολαμβάνουν κυρίως ΛΕΥΚΟΙ διαστροφικοί αλήτες με πολλά λεφτά που πληρώνουν όσο όσο για να μπορέσουν οι εξαθλιωμένες οικογένειες να έχουν ένα πιάτο ρύζι για να επιβιώσουν. Δεν ξέρω πολλούς γονείς σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου που θα "πούλαγαν" έτσι τα παιδιά τους εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που βρίσκονται παντού όπου γης (πολλά τα παραδείγματα από την "πολιτισμένη" Ευρώπη αλλά και τη χώρα μας).
Τελειώνω λέγοντας οτι τέτοιες κουβέντες νομίζω οτι δίνουν νόημα στις μέρες που ζούμε. Γι αυτό και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aγαπητέ Βαγγέλη πολύ ενδιαφέρουσες οι θέσεις σου, επιτέλους και μια πραγματικά επικοδομητική κουβέντα, αλλά θα μου επιτρέψεις ορισμένες παρατηρήσεις.

Το χαλι της Ταυλανδης ΔΕΝ ειναι καθολου πρωτοφανες, δεν ειναι καν απο τα χειροτερα (για να μην παμε μακρια, στη γειτονικη Βιρμανια υπαρχουν ακομα και σημερα, στρατοπεδα καταναγκαστικης εργασιας) δευτερο κρατουμενο..
Πρώτα απόλα εγώ αναφέρθηκα στην πορνεία και όχι στο καθεστός της χώρας, μην τα μπερδεύουμε. Το χαλί λοιπόν της Ταυλάνδης στο θέμα πορνείας είναι πρωτοφανές. Δεν υπάρχει άλλη χώρα στον κόσμο με τέτοια κατάντια. Λογής λογής διεστραμένοι , παιδόφιλοι και άλλα αποβράσματα ενδεδημένοι με τον μανδύα του τουρίστα κάνουν διακοπές στην Ταυλάνδη. Η χώρα τι κάνει γιαυτό?? Οχι μόνο τίποτε αλλά ενθαρρύνει κιόλας αυτό το χάλι... Προσωπικά πιστεύω ότι καθεστώτα τύπου Ταυλάνδης είναι εξίσου κατακριταία και αισχρά με καθεστώτα τύπου Βιρμανίας.

Τριτον, ενημερωτικα, ενα κομματι της φυλης Καρεν, ειναι πραγματι γνωστο για την παραδοση που θελει τις γυναικες να μακραινουν, ηδη απο πολυ μικρη ηλικια, το λαιμο τους, με χρυσα "κολιε", που προστιθενται σταδιακα, οσο το κοριτσι μεγαλωνει.Η υποφυλη αυτη, λεγεται long neck Karen και αποτελει πραγματι το χαιλαιτ των εκδρομων, που υποσχονται εθνολογικη περιηγηση.Η παραμορφωση του σωματος για αισθητικους λογους, συνανταται σε πολλα μερη του κοσμου και ειναι αδυνατον να αποδωθει σε "καθεστως που ξεφτιλιζει τους υπηκοους του", για τον απλουστατο λογο οτι τα εθιμα αυτα προυπαρχουν αιωνες πριν την ιδρυση εθνικων κρατων.Η εμπορευματικη εκμεταλλευση των εθιμων, θαταν σωστη παρατηρηση, αλλα ας μας υποδειξει καποιος ενα τομεα που εχει ξεφυγει απο την εμπορευματοποιηση (τους τσολιαδες στα κρεαταδικα της Βαρης, δεν τους "κοβω" για φανατικους της παραδοσης).Παντως, ειναι εν γενει δυσκολο να ξεριζωθουν φυλετικα ηθη μιας παραδοσιακης κοινωνιας, απο ενα νεωτερικο θεσμο, οπως το κρατος, χωρις να ασκηθει περισσοτερη βαρβαροτητα απο κεινη που ξεριζωνεται.Το ζητημα ειναι υπαρκτο, συμφωνω σ' αυτο.
Τελος, υπαρχει οντως ζητημα με τα σαπια καθεστωτα και το κατα ποσον τα ενισχυει το τουριστικο ρευμα προς αυτα.Αν ομως, βαλει κανεις τον πηχη, με οριο την Ταυλανδη, οι αντιφασεις που ανακυπτουν, ειναι περισσοτερες απ' αυτες που λυνονται.Κι αυτο ειναι υπαρκτο ζητημα "υπευθυνου περιηγητη", αλλα δε λυνεται με τετοιες υπεραπλουστευσεις.
Ευτυχως (για μενα) την αξιοπρεπεια ενος τοπου, δεν την κρινω απο το κατα κεφαλιν εισοδημα των απανταχου φτωχοδιαβολων.Πολλω δε, που δεν ειμαστε καθολου αθωοι (εννοειται συλλογικα) για τον πλουτο, που παραγουν αυτοι και απολαμβανουμε εμεις.
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι κάνεις λάθος. Η παράδοση σαφέστατα υπάρχει και δεν ξεριζώνετε εύκολα, αλλά εγώ μίλησα για κάτι διαφορετικό. Μίλησα για χωριά ζωολογικούς κήπους που διάφοροι επιτήδιοι όχι μόνο κρατούν φυλακισμένες γυναίκες για να τις επιδεικνύουν αλλά αναγκάζουν και νεαρές κοπέλλες να φορούν τα κολιέ για να συντηρούν την "παράδοση" και να αποκομίζουν κέρδη από αφελείς τουρίστες. Δεν μιλάμε εδώ Βαγγέλη μου για το γκαρσόν που ντύνετε τσολιάς για να προσελκύσει κόσμο, ούτε για εμπορευματοποίηση των εθίμων.Μιλάμε για ένα έγκλημα, μιλάμε για αθώες κοπέλες που τις παίρνουν από τα χωριά τους, ζουν φυλακισμένες και καταστρέφουν την υγεία τους για να αισχροκερδούν οι γνωστοί-άγνωστοι ημέτεροι του καθεστώτος...

Καταλήγω λοιπόν στο προηγούμενο συμπέρασμα μου. Εμένα από την Ταυλάνδη μου έμειναν οι δυστυχισμένες υπάρξεις που με εκλιπαρούσαν για 10-20 ψωροδολλάρια και όχι τα χαρούμενα χαμόγελα που διαφημίζει ο τοπικός τουρισμός...

Προς φίλο GTS.

1. Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου περί τυρανικών καθεστώτων π.χ Β.Κορέας. Αλήθεια έχεις επισκεφθεί την Β.Κορέα , ξέρεις, συγκρίνεις ή βασίζεσαι σε ότι σου έχουν πει?? Πάντως προς πληροφόρηση σου στην Β.Κορέα δεν υπάρχει πορνεία...
2. Κανένας δεν το παίζει παρθένα ούτε ηθικολόγος αλλά τα πράγματα είναι απλά και αν δεν θέλεις να τα δεις είναι δικαίωμα σου. ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΠΟΡΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Θα αισθανόσουν άνετα να περπατήσεις στην Πατάγια με την γυναίκα σου και την κόρη σου ή θα ντρεπόσουν. Ρωτάω όλους εδώ μέσα...
Με ένα παντού και πάντα υπάρχει και θα υπάρχει πορνεία νομίζεις ότι ξώφλησες;; Απήθμενη υποκρισία...
3. Το είπα και πιο πάνω απλά το επαναλαμβάνω. Δεν μιλάμε για παραδόσεις ιθαγενών ,κάνεις λάθος, μιλάμε για έγκλημα...
4.Σαφέστατα και είναι δικαίωμα του καθενός να πάει 15 χιλιαδες φορές όπου θέλει. Πήγαινε αλλά μην κάνεις την πάπια όμως ότι δε συμβαίνει και τίποτε στην Ταυλάνδη...

Προς φίλο dimosf

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε κάτι που είπες. Πιστεύω ακράδαντα ότι οι λαοί είναι πάντα αντάξιοι των κυβερνήσεων τους...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.970
Likes
9.386
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συμφωνώ με τα περισσότερα που ειπαν οι προλαλλήσαντεs κι εμενα με ενοχλησε σε ενα βαθμο (γιατι αποφυγα συγκεκριμενα μερη ισωs) η εκμετάλευση (ανθρωπων , ζωων , φυσηs). Αηδιασα στο κεντρο αποκαταστασηs γιβονων για παραδειγμα με αυτα που εμαθα οτι κανουν στα αμοιρα ζωα , για την πορνεια δε θελω καν να αναφερθω.

Αλλα παρολα αυτα θα ξαναπηγαινα στην Ταυλανδη γιατι δεν θεωρω οτι συμφωνώ , προωθω ή ενθαρρυνω τα παραπανω φαινομενα , αφου δεν συμμετεχω σε αυτα.
Η υπευθυνη παρουσια μαs και η σωστη σταση μαs απεναντι στη φυση και τουs ανθρωπουs μονο καλο μπορουν να κανουν.Με το να μην παμε δεν ξερω αν βγαινει τιποτα , ειλικρινα..Φυσικα καθεναs κανει οπωs αισθανεται , κι εγω αισθανομαι οτι ειμαι ενα κομματι τηs φυσηs , τηs θαλασσαs των νησιων και για κανενα λογο δε θα τα στερηθω επειδη ειναι στην Ταυλανδη ή στιs ΗΠΑ ή οπου αλλου θελει.


ΥΓ.Θα συμφωνησω οτι οι λαοί είναι πάντα αντάξιοι των κυβερνήσεων τους
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.662
Προς φίλο GTS.

1. Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου περί τυρανικών καθεστώτων π.χ Β.Κορέας. Αλήθεια έχεις επισκεφθεί την Β.Κορέα , ξέρεις, συγκρίνεις ή βασίζεσαι σε ότι σου έχουν πει?? Πάντως προς πληροφόρηση σου στην Β.Κορέα δεν υπάρχει πορνεία...
2. Κανένας δεν το παίζει παρθένα ούτε ηθικολόγος αλλά τα πράγματα είναι απλά και αν δεν θέλεις να τα δεις είναι δικαίωμα σου. ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΠΟΡΝΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΥΛΑΝΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Θα αισθανόσουν άνετα να περπατήσεις στην Πατάγια με την γυναίκα σου και την κόρη σου ή θα ντρεπόσουν. Ρωτάω όλους εδώ μέσα...
Με ένα παντού και πάντα υπάρχει και θα υπάρχει πορνεία νομίζεις ότι ξώφλησες;; Απήθμενη υποκρισία...
3. Το είπα και πιο πάνω απλά το επαναλαμβάνω. Δεν μιλάμε για παραδόσεις ιθαγενών ,κάνεις λάθος, μιλάμε για έγκλημα...
4.Σαφέστατα και είναι δικαίωμα του καθενός να πάει 15 χιλιαδες φορές όπου θέλει. Πήγαινε αλλά μην κάνεις την πάπια όμως ότι δε συμβαίνει και τίποτε στην Ταυλάνδη...
Φίλτατε Traveller,

1) Η Β. Κορεά θεωρείται το πιο απομονωμένο και πιο καταπιεστικό κράτος στο κόσμο. Για εσένα μπορεί να είναι παράδεισος, ό,τι νομίζεις και ό,τι αγαπάς. Όσο για το αν η ύπαρξη πορνείας είναι το κριτήριό σου, τότε τι να πω...και πώς να υπάρχει ο,τιδήποτε όταν είσαι ανελεύθερος υπάνθρωπος-υποχείριο...
2) Το χάλι που υπάρχει στη Ταϋλάνδη ούτε το έχω δει, ούτε το υπερασπίζομαι, ούτε φυσικά θα μου αρέσει. Απλά θα το αποφύγω και φυσικά η χώρα είναι κατακριτέα για αυτό....και χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις, πέρνα μια βόλτα βραδάκι πίσω από την Αθηνάς να δεις τον πολιτισμό και να ευφρανθείς. Και κάτι άλλο: στη πορνεία it takes two to tango....πέραν από τους άθλιους Ταϋλανδούς υπάρχουν και οι τρις-άθλιοι Ευρωπαίοι και δυτικοί-πολιτισμένοι φίλοι μας, που κυκλοφορούν στη κυριολεξία ανάμεσά μας και ονειρεύονται παιδικά κορμάκια....
3) Καλώς, δε το γνωρίζω το θέμα.
4) Εγώ φίλατε δε κάνω τη πάπια ούτε για τη Ταϋλανδη, ούτε για τη Β. Κορέα, ούτε για την Ελλάδα, ούτε για κανέναν. Τι θες δηλαδή να πούμε, ότι η Ταϋλάνδη είναι πολύ πίσω σε σχέση με τις δυτικές κοινωνίες? Φυσικά και είναι. Αλλά υπάρχουν και πολύ πολύ χειρότερα νομίζω....
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Αν μου επιτρέπεται να κάνω μια παρένθεση, το θέμα της ταξιδιωτικής ηθικής είναι πολύ μεγάλο και έχουν γραφεί διατριβές πάνω σε αυτό. Από την μία μπορεί κάποιος να επισκεφτεί έναν προορισμό και να «πάρει» αυτό που θέλει, όπως στην Ταϊλάνδη όπου δεν είναι απαραίτητο να πας με ένα δεκατετράχρονο αγοράκι ή κοριτσάκι για να δεις τους ναούς. Σε τελική όμως ανάλυση είναι πολύ απτά τα πράγματα αυτά που διαχωρίζουν τον ταξιδιώτη από τον τουρίστα. Ο τουρίστας πάει για να απολαύσει κάτι (υπηρεσίες, ήλιο, θάλασσα, αίσθηση πολυτέλειας, σεξ ίσως) σε καλύτερες συνθήκες (οικονομικές, πραγματικές, ηθικής νομιμότητας, κοινωνικής αποδοχής, νομιμότητας) από ότι θα τις έβρισκε στο σπίτι του. Ο ταξιδιώτης πάει κάπου για την διαφορετικότητα, για την γνωριμία με το «άλλο» με σεβασμό σε αυτή την διαφορετικότητα και απελευθερωμένος από την συνεχή σύγκριση με το πως έχουν τα πράγματα στην πατρίδα του. Ο τουρισμός ήταν πάντα ένας μοχλός πίεσης για να υιοθετήσουν οι χώρες ηθικότερες πρακτικές. Ο ηθικός ταξιδιώτης, κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να πάει στην Ταϊλάνδη ή την Βιρμανία ή την Βόρειο Κορέα για να γνωρίσει άλλους πολιτισμούς, υπάρχουν καμιά 200αριά χώρες που μπορεί κανείς να επισκεφτεί. Το να πάει κανείς στην Βόρειο Κορέα για παράδειγμα το κάνει μάλλον για να καλύψει την περιέργεια για το αν όντως είναι τα πράγματα όπως μας λένε τα media, ή για να μπορεί να πει «ξέρεις πήγα στην Βόρειο Κορέα, που δεν πάνε και πολλοί» και να ακούσει από τους φίλους του «στην Βόρειο Κορέα βρε θηρίο». Κορεάτες σε τελική ανάλυση και τον πολιτισμό τους μπορείς να γνωρίσεις και στην Νότιο Κορέα.
Αν κάποιος θέλει να ταξιδεύει με ηθικά κριτήρια θα πρέπει πρώτα από όλα να ταξιδεύει και να μην βάζει σαν κριτήριο επιλογής την τιμή. Το ότι η CELTours(λέμε τώρα) δίνει ένα φτηνότερο πακέτο για το Πάσχα, τα Χριστούγεννα, το Καλοκαίρι για την Ταϊλάνδη, και ότι 10ημέρες Ταϊλάνδη βγαίνουν πιο φτηνά από ότι 10 ήμερες γύρο Ιταλίας δεν μου κάνει διαφορά. Για άλλους κάνει.. γιατί η Ταιϊλάνδη είναι πιο μακριά (άκου κριτήριο) και θα «μας έχουν σαν πασάδες» για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι οι τουρίστες και όχι οι ταξιδιώτες.

Κάτι που έχω ακούσει αρκετές φορές και στην Ελλάδα είναι το «πήγαινε στην Κούβα πριν πεθάνει ο Κάστρο» (όχι ότι έχει αλλάξει κάτι τώρα με τον Ραούλ) ή μετάφραση αυτής της φράσης μου ακουγόταν πάντα σαν να έλεγε «πήγαινε στην Κούβα όσο υπάρχει ακόμα η δυνατότητα να εκμεταλλευτείς τις συνθήκες, και τους ανθρώπους, φτηνά»

Στις δημοκρατίες έχουν οι λαοί τις κυβερνήσεις που τους αξίζουν, όχι στα καθεστώτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.217
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom