Ισπανία Συμβουλές για Ισπανία (κοινότητα Βαλένθιας)

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Λοιπόν παίδες...

Χαίρετε καταρχάς!!

Μέσα Δεκέμβρη θα επισκεφθώ για 4 ημέρες την Ισπανία και συγκεκριμένα θα μείνω στο Αλικάντε για 3 ημέρες για κάτι δουλειές και την τελευταία μέρα θα διανυκτερεύσω Βαρκελώνη.

Οι συμβουλές που σας ζητάω αφορούν ουσιαστικά την πρώτη ημέρα, διότι τα πράγματα έχουν ως εξής:

Θα φτάσω στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης κατά τις 18:00 και στις 21:30 θα πάρω το ΚΤΕΛ για να πάω προς Αλικάντε. Θα κοιμηθώ δηλαδή εντός του λεωφορείου και θα ξυπνήσω κατά τις 05:00 που θα φτάσει στον προορισμό του.

Σκέφτηκα όμως το εξής, μιας και με παίρνει ο χρόνος:

Να πάω σε καμιά περιοχή πιο μετά από το Αλικάντε , να πιω το καφεδάκι μου, να δω κανά αξιοθέατο και με κανά μεσημεριανό λεωφορείο να πάω στο Αλικάντε (πρέπει να είμαι εκεί μεσημέρι απογευματάκι).


Eχεις να προτείνετε τίποτα μέχρι 100-150χλμ απόσταση από το Αλικάντε??
πχ Murcia? Alhama de Murcia?
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μόλις μία φίλη Ισπανίδα μου πρότεινε το Altea, το οποίο είναι χωριό καλλιτεχνών.... και βολεύει και το ΚΤΕΛ!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Altea είναι όμορφο χωριό αλλά είναι πριν το Alicante, δηλαδή θα φτάσεις εκεί κατά τις τέσσερις το πρωί.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Το Altea είναι όμορφο χωριό αλλά είναι πριν το Alicante, δηλαδή θα φτάσεις εκεί κατά τις τέσσερις το πρωί.
Κι όμως... υπάρχουν δρομολόγια τα οποία ξεκινάνε 21:30 και φτάνουν στις 9 την άλλη ημέρα το πρωί, διότι κάνουν διαφορετική πορεία.

http://www.alsa.es/portal/site/Alsa...x.portlet.endCacheTok=com.vignette.cachetoken
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εσύ ξέρεις αν αντέχεις 12 ώρες μέσα σ' ένα λεωφορείο για μια διαδρομή που με αυτοκίνητο δεν είναι ούτε πέντε ώρες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom