Συμβουλές για τη μεγάλη απόφαση ζωής!

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ωραίο γεγονός που με κάνει χαρούμενη αλλά ταυτόχρονα με προβληματίζει κιόλας.Τί εννοώ;
Σκοπεύω να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό. Με έχουν δεχθεί στη Φινλανδία (ανατολική στο πανεπιστήμιο Κουόπιο), στη Σουηδία (πολύ βόρεια και ανατολικά, umea) και στο πανεπιστήμιο του Αμστερνταμ.Εκκρεμεί απάντηση από τη Λιλ (Γαλλία). Ο προβληματισμός μου είναι ποιά χώρα να διαλέξω και με τί κριτήριο.Το αντικείμενο έρευνας με καλύπτει πολύ σε όλες τι χώρες.Από εκεί και πέρα?
Να διαλέξω βάσει ομορφιάς του μέρους, αφού θα ζήσω μόνιμα εκεί?
Να διαλέξω βάσει οργάνωσης, πρόνοιας του κράτους?Τοσο οι σκανδιναβικές χώρες όσο και η Ολλανδία πάνε μπρόστά.Να λάβω υπόψη μου τις κλιματικές διαφορές?Το κόστος ζωής?

Οι γνώμες όλων σας θα ήταν πολύτιμες για μένα
Εσείς που έχετε ταξιδέψει σε αυτά τα μέρη πού θα επιλέγατε να ζήσετε και γιατί?

ΥΓ Αν κρίνετε ότι πρέπει να ενταχθεί στην ενότητα "μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό", παρακαλώ εντάξτε το.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ζηλευω αφανταστα.απορω γιατι δεν παιρνω την αποφαση να κανω και γω το ιδιο?θα μεινετε εκει μονιμα?αν ναι η επιλογη σας,ειναι οντως πολυ δυσκολη.το μονο καλο ειναι οτι ολες οι χωρες εχουν πολυ υψηλο επιπεδο ζωης οποτε οτι και αν διαλεξετε δεν θα το μετανοιωσετε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πρώτα από όλα τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Ίσως τελικά να ήταν προτιμότερο να σε είχαν δεχτεί σε ένα και μόνο πανεπιστήμιο για να μην έχεις το δίλημμα. Γιατί πρόκειται πραγματικά για δύσκολη απόφαση. Στα κριτήρια που βάζεις μήπως πρέπει να δεις και το πόσο «καλό» ή έγκυρο είναι το κάθε ένα; Προσωπικά στη θέση σου θα είχα μέγα πρόβλημα. Η μόνη (τελείως προσωπική) άποψη που έχω αφορά τις ακραίες συνθήκες που γενικά δεν τις μπορώ. Αυτό το 6 μήνες «μέρα» και 6 «νύχτα» θα με ζόριζε. Καλό κουράγιο και καλή απόφαση!
 
Last edited by a moderator:

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
συγχαρητηρια και απο μενα!εγω απο αυτες τις χωρες εχω παει μονο στην ολλανδια,αμστερνταμ.τι να σου πω σαν ταξιδιωτης ηταν υπεροχα,και πιστευω οτι το επιπεδο ζωης τους ηταν πολυ καλο και οχι πολυ ακριβο απο οτι ξερω.τωρα για την σουηδια απλα γνωριζω οτι παρεχει πολλα πραγματα στον πολιτη.το μονο σιγουρο ειναι οπου και αν αποφασισεις να πας σιγουρα θα ζησεις καλυτερα απο οτι εδω!
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Πρώτα από όλα τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Ίσως τελικά να ήταν προτιμότερο να σε είχαν δεχτεί σε ένα και μόνο πανεπιστήμιο για να μην έχεις το δίλημμα. Γιατί πρόκειται πραγματικά για δύσκολη απόφαση. Στα κριτήρια που βάζεις μήπως πρέπει να δεις και το πόσο «καλό» ή έγκυρο είναι το κάθε ένα; Προσωπικά στη θέση σου θα είχα μέγα πρόβλημα. Η μόνη (τελείως προσωπική) άποψη που έχω αφορά τις ακραίες συνθήκες που γενικά δεν τις μπορώ. Αυτό αυτο το 6 μήνες «μέρα» και 6 «νύχτα» θα με ζόριζε. Καλό κουράγιο και καλή απόφαση!

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.Dimosf όταν λες "καλό" αναφέρεσαι στο πανεπιστήμιο ε? Σωστό...κοίτα οι συστάσεις από Έλληνες καθηγητές που έχουν παέι σ αυτά και έχουν δει απο κοντά τα πράγματα είναι εξίσου καλές.Τώρα αυτό το 6 μήνες μέρα 6 νύχτα , ξέρω από γνωστούς που ναι Σουηδία ότι είναι τρελό ζόρι....Η Ολλανδία από την άλλη έχει τραγική υγρασία κια βροχή 24 ώρες το 24ωρο.Άσε τον αέρα.Τώρα παραμπερδεύτηκα......Για πείτε και άλλοι
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
elpi... μπράβο σου !!!!
μου αρεσε το άμστερνταμ .στα άλλα δεν έχω πάει...έχω φίλους που ζουν και εργάζονται στις χώρες που λές ..περνάνε απλώς καλά .
δές το μόνη σου και ανεπηρέαστα απο όλους εμάς ,γιατί ειναι μιά απόφαση ζωής !!!! αν ήτανε αλλο θέμα εντάξει ..
βρε εγώ νόμιζα οτι παντρεύεσαι ...και ήθελες την γνωμη μας ......χε χε !!!!
να εισαι καλά οτι και να αποφασίσεις ..
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Κοίτα , είναι λιγο δύσκολο να σου πει ο καθένας τη γνώμη του γιατί τα γούστα διαφέρουν. Πάντως όταν και εμείς βρεθήκαμε στην ίδια θέση να επιλέξουμε για κάποια χρόνια το που θα μείνουμε , διαλέξαμε βάσει του οικονομικού. Δηλαδή που θα ζούσαμε καλύτερα με περισσότερα χρήματα. Βέβαια εμείς ξέραμε ότι μετά από λίγα χρόνια θα γυρίζαμε πίσω ....Εσύ βέβαια λές μόνιμα. Νομίζω όμως ότι το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό γιατί κακά τα ψέμματα φεύγεις από τον τόπο σου για καλύτερα .Σκοπός είναι εκεί που θα πας να ζεις πιο άνετα από ότι στην ελλάδα και να κάνεις περισσότερα πράγματα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να δεις το κόστος της ζωής της χώρας που θα πας( ενοίκια , διατροφή , λογαριασμοί κ.λ.π.) και να το λάβεις σοβαρά υπ΄όψιν σου. Μήπως η Γαλλία είναι η πιο εύκολη επιλογή? Εύκολότερη πρόσβαση με απευθείας πτήσεις από Ελλάδα και πιο κεντρικά. Όλη η κεντρική ευρώπη σε απόσταση αναπνοής . Εμένα βέβαια μου αρέσει πολύ και το Άμστερνταμ.Νομίζεις ότι αυτή η πόλη έχει μόνο νέους και είναι τρομερά ενδιαφέρουσα. Έχω βέβαια μία απορία που αν θέλεις μου απαντάς. Τι ακριβώς θα κάνεις και σε δέχτηκαν τόσο διαφορετικές χώρες?Τι γίνεται με τη γλώσσα?
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Κοίτα , είναι λιγο δύσκολο να σου πει ο καθένας τη γνώμη του γιατί τα γούστα διαφέρουν. Πάντως όταν και εμείς βρεθήκαμε στην ίδια θέση να επιλέξουμε για κάποια χρόνια το που θα μείνουμε , διαλέξαμε βάσει του οικονομικού. Δηλαδή που θα ζούσαμε καλύτερα με περισσότερα χρήματα. Βέβαια εμείς ξέραμε ότι μετά από λίγα χρόνια θα γυρίζαμε πίσω ....Εσύ βέβαια λές μόνιμα. Νομίζω όμως ότι το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό γιατί κακά τα ψέμματα φεύγεις από τον τόπο σου για καλύτερα .Σκοπός είναι εκεί που θα πας να ζεις πιο άνετα από ότι στην ελλάδα και να κάνεις περισσότερα πράγματα. Οπότε μάλλον θα πρέπει να δεις το κόστος της ζωής της χώρας που θα πας( ενοίκια , διατροφή , λογαριασμοί κ.λ.π.) και να το λάβεις σοβαρά υπ΄όψιν σου. Μήπως η Γαλλία είναι η πιο εύκολη επιλογή? Εύκολότερη πρόσβαση με απευθείας πτήσεις από Ελλάδα και πιο κεντρικά. Όλη η κεντρική ευρώπη σε απόσταση αναπνοής . Εμένα βέβαια μου αρέσει πολύ και το Άμστερνταμ.Νομίζεις ότι αυτή η πόλη έχει μόνο νέους και είναι τρομερά ενδιαφέρουσα. Έχω βέβαια μία απορία που αν θέλεις μου απαντάς. Τι ακριβώς θα κάνεις και σε δέχτηκαν τόσο διαφορετικές χώρες?Τι γίνεται με τη γλώσσα?

Pinelopi κοίτα με δεχτηκαν να συνεχίσω σε επίπεδο διδακτορικού το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα γιατί βρήκαν πρωτότυπο το θέμα, θα σου στείλω σε pm λεπτομέρειες καθώς επίσης εναλλακτικά να ενταχθώ σε δικά τους τρέχοντα ερευνητικά προγράμματα.Η γλώσσα αγγλική θα είναι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.609
Εγώ θα διάλεγα Άμστερνταμ....η Σκανδιναβία είναι καταθλιπτική, ενώ στην Ολλανδία είσαι στη καρδιά της Ευρώπης, θα τη γυρίσεις σχεδόν όλη αν θες...άσε που έχουν φοβερά στάνταρ διαβίωσης (ποδήλατα κτλ)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
βρε εγώ νόμιζα οτι παντρεύεσαι ...και ήθελες την γνωμη μας ......χε χε !!!!



έχεις μεγάλη πλάκα Ρενάτα:lol::lol::lol::lol::lol:
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το Άμστερνταμ είναι μεγάλη πόλη αν κάτι τέτοιο σου αρέσει. Στη Σουηδία είναι επαρχία, αν δε σε ενοχλεί, αλλά φαίνεται για φοιτητούπολη, πολιστικά γεγονότα κλπ ( http://en.wikipedia.org/wiki/Umea ). Αν σε ενδιαφέρει να γυρνάς την Ευρώπη πήγενε Γαλλία (αν σε δεχθούν).
Στο Άμστερνταμ υπολόγισε αρκετές βροχές αν αυτό σε ενοχλεί. Στη Σουηδία ναι μεν νύχτα το χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι στη Σουηδία είναι καταπληκτικό!
Βιοτικό επίπεδο σε όλα τα μέρη που λες πολύ υψηλό.
Κόστος πιο μεγάλο στη Σουηδία σίγουρα, αλλά αυτό έχει σημασία αν δε θα έχεις εκεί εισόδημα. Αν έχεις προφανώς μιλάμε και για διαφορετικα εισοδήματα στη Σκανδιναβία.

Αχχ ... τώρα με βάζεις και μένα ξανά στις σκέψεις να ψάξω για καμιά δουλειά έξω ....
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Αν ήμουν φίλος σου θα προσπαθούσα να σε πείσω πως μακράν η καλύτερη επιλογή είναι το Άμστερνταμ. Το γεγονός ότι έχω ζήσει 1 χρόνο στην Ολλανδία μετράει, αλλά δεν θεωρώ πως μιλάω υποκειμενικά. Και εξηγούμαι:

1. Όπως προανέφεραν τα παιδιά, στις Σκανδιναβικές χώρες (και μάλιστα βόρεια όπως στη Σουηδία), οι 6 μήνες μαύρο σκοτάδι θα σε πλακώσουν. Ο εν λόγω καιρός θεωρείται από τις κυρίαρχες αιτίες που οι σκανδιναβικές χώρες κρατάνε τα ηνία στα ποσοστά αυτοκτονιών.
2. Οι πόλεις που αναφέρεις σε Σουηδία, Φινλανδία αλλά και Γαλλία, δεν είναι μεγάλες πόλεις. Αυτό έχει 2 αρνητικά: όσο πιο μικρή είναι μια πόλη, τόσο περιορισμένες είναι οι δυνατότητες που έχεις για κοινωνικές δραστηριότητες (για ποτό, σινεμά, πολιτιστικές εκδηλώσεις, ακόμα και γνωριμίες) Το έτερο αρνητικο έχει να κάνει με τη σύνδεση της πόλης με άλλες μεγάλες πόλεις είτε της ίδιας χώρας είτε των γειτονικών
3. Αν χρειαστεί (ή αν θελήσεις) να επισκέπτεσαι την Ελλάδα συχνά και όχι μια φορά το χρόνο, για όλα τα μέρη εκτός απο το Άμστερνταμ θα ταλαιπωρηθείς. Ακόμα και στο Ελσίνκι ή τη Στοκχόλμη να ήσουν, δεν έχει κάθε μέρα σύνδεση με Αθήνα, ιδίως το χειμώνα.
4. Το Άμστερνταμ έχει τον πιο γλυκό καιρό σε σχέση με τις άλλες πόλεις. ΔΕΝ βρέχει 24/7, όποιος το λέει αυτό δεν ξέρει τί λέει. Έχει βροχή ναι, αλλά δε συγκρίνεται με άλλα μέρη στη βόρειο ευρώπη, ενώ και το κρύο είναι πιο ήπιο λόγω της υγρασίας.
5. Το Άμστενταμ βρισκεται σε καίριο σημείο στην Ευρώπη. Συνδέεται αεροπορικώς με τα πάντα, αλλά έχει και ένα άρτιο δίκτυο τρένων, με το οποίο γυρνάς τα πάντα. Ενδεικτικά από Αμστερνταμ η πιο μακρινή πόλη είναι το Αϊντχοβεντ, περίπου 2.5 ώρες με το τρένο. Πριν από αυτό, έχεις περάσει από ΟΛΕΣ τις μεγάλες πόλεις της Ολλανδίας (Χάγη σε 15 λεπτά, Ρόττερνταμ σε 45 λεπτά, Ουτρέχτη σε 1.5 ώρα κλπ). Ακόμη, σε 2 ώρες είσαι Βρυξέλλες, κι απο κει στο μαγικό Μπριζ, σε 1.5 ωρα είσαι Γερμανία, ενώ με το υπερπολυτελές και ταχύτατο Thalis είσαι στο Παρίσι σε 2 ώρες.

6 και βασικότερο: Για ότι σου πουν εδώ μέσα, προσπάθησε (ή προσπαθείστε κι εσείς που θα το γράψτε) να κάνετε ένα βασικό διαχωρισμό: είναι διαφορετικο να πας σε μια πόλη σαν τουρίστας, και διαφορετικό να τη ζήσεις σαν κάτοικός της. Η Στοκχόλμη είναι για μένα μακράν η ωραιότερη πόλη της Ευρώπης, δε την αλλάζω με καμία. Ωστόσο αυτή είναι η τουριστική άποψη, δε θα ήθελα να μένω στη Σουηδία. Το Άμστερνταμ αντίθετα, έχει τη βαβούρα, τον τουρισμό (στο κεντρο της τουλάχιστον), ενίοτε και τις βρωμιές της, αλλά ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΠΟΤΕ. Διότι σου δίνει άπειρες επιλογές που θα σου κρατήσουν το ενδιαφέρον ψηλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom